Sinovac aşısı mutasyona karşı %74 etkili

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37

Sinovac aşısı mutasyona karşı %74 etkili​

Dünyada bir yandan yaygın aşılama sürerken, diğer yandan da mevcut aşıların ortaya çıkan farklı mutasyonlara karşı etkileri araştırılıyor. Bu kapsamda Türkiye'nin 14 Ocak'ta uygulamaya başladığı Sinovac'ın Coronovac aşısı bir sınavı daha başarıyla geçti.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Yalnız çalışma biraz tırt değil mi ya? Çok detaysız ve fazlaca değişken var.

Hepgel Çevrimdışı

Hepgel 

Aktif Üye
24 Kas 2020
242
39
Geçen izlediğimde yanlış hatırlamıyor isem Çin bile bu aşının fazla etkili olmadigini söylemişti.
Yanlış hatırlıyorum da olabilir.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Bilmiyorum ama ilginç bir şekilde Çin aşısına karşı olumlu bir propaganda çalışması hakim sanki piyasada.
Halbuki Pfizer'ın aşısı da etkili.
MRNA konusunda her kafadan bir ses çıkıyor ama çoğunda teknik bakımdan bir doyuruculuk yok.
Bu durum kesinlikle var. Çok farklı kaynaklardan MRNA aşıları ve Biontech-Sinovac karşılaştırmalarını detaylı olarak okudum. Genel kanı Biontech aşısı olma şansı varsa kesinlikle Biontech aşısı olunması, yoksa elde olan aşının olunması yönünde. MRNA aşılarının canlılar üzerindeki etkileriyle alakalı 30 yıllık bir geçmiş var. Daha dün bulunmuş gibi davranılması anlamsız.

Bu arada doktorlar da bu Sinovac'a yönlendirme işini abartmış durumda. Öyle telkinlerde bulunuluyor ki, sanki Biontech'te alerjik reaksiyon oluşma oranı %20 falan sanırsınız.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Eskiden aşı olmayı düşünmüyordum ama çember çok daraldı. Sıram gelse de Hint aşısıda olsa olurum :) Kendimden çok başkalarını hasta etmekten korkuyorum. İşim gereği gezmek zorundayım ama maalesef aşı gruplarında piramitin neredeyse en altlarındayız.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
"aşı virüsün bulaşmasına engel olmuyor, virüsün sizi çok hasta etmesini engelliyor" cümle bu. yanlış mı?

Aslında Sinovac (Çin) aşısı için söyleniyor daha çok. Virüsten koruma oranı düşük olsa da, hastaneye düşecek kadar hasta olmanızı neredeyse %100 seviyesinde önlüyor diye.

Tabi virüsü aldığınızda arka planda aşının da verdiği antikorlar sayesinde, hasta olmuş ama semptomsuz geçiriyor olabilirsiniz. Bu durumda yaymaya devam edersiniz. Diğer bir durum da, aşı sayesinde aldığınız virüsün sizi teknik olarak hasta edemeden yok edilmesi.

Ama her iki durumu ayırt edebilecek bir ortam olmadığı için, cümleyi doğru kabul edip ona göre davranmakta yarar var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında Sinovac (Çin) aşısı için söyleniyor daha çok. Virüsten koruma oranı düşük olsa da, hastaneye düşecek kadar hasta olmanızı neredeyse %100 seviyesinde önlüyor diye.

Tabi virüsü aldığınızda arka planda aşının da verdiği antikorlar sayesinde, hasta olmuş ama semptomsuz geçiriyor olabilirsiniz. Bu durumda yaymaya devam edersiniz. Diğer bir durum da, aşı sayesinde aldığınız virüsün sizi teknik olarak hasta edemeden yok edilmesi.

Ama her iki durumu ayırt edebilecek bir ortam olmadığı için, cümleyi doğru kabul edip ona göre davranmakta yarar var.
Kısacası aşı olduktan sonra da tedbirli kalmaya devam.
Çünkü bu sefer de mutasyon sizi hasta edebilir vs. vs.

Yani kimde hangi tip virüs var bilmiyoruz, bu sebeple dikkatli olmamız lazım.
Çünkü aşı olup virüs kapanlar var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt