router tavsiyesi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,683
65
Yakında olsak hiç problem değil. Çakar çakar veririz Sayın Emmi. :) Bildiğiniz gibi yazının yüzünde olunca hepsinin el altında olması gerekiyor. Konnektör sıkma pensem biraz emektar ama hala iş görüyor, cable tester v.s. ne gerekirse. :ok
Her ne kadar aletlerim çalınsa da sonradan aldım kendime bir tane yanına da 10 tane uç verdi çocuk,o zamanlar demiştim ya "kalem havyalarımı bile çalmış" diye :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Her ne kadar aletlerim çalınsa da sonradan aldım kendime bir tane yanına da 10 tane uç verdi çocuk,o zamanlar demiştim ya "kalem havyalarımı bile çalmış" diye :)
Evet konuşmuştuk. Hiçbirine yanmıyorum da yok pahasına gitti onlar, hatta çoğu para etmedi attı. Biz ne emeklerle sahip olmaya çalışırken sonunun öyle olması insanı bir fazla sinir ediyor. :rant1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,683
65
Evet konuşmuştuk. Hiçbirine yanmıyorum da yok pahasına gitti onlar, hatta çoğu para etmedi attı. Biz ne emeklerle sahip olmaya çalışırken sonunun öyle olması insanı bir fazla sinir ediyor. :rant1
Sorma sorma ,zaten pense,darbeli kırıcı-delici ve el taşlama aldım balkonda dolaba koydum,arada sırada kullanıyorum işte :)

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
arkadaş türktelekoma 6 ay önce başvurmuş port yok demişler dün yine gitti türktelekoma gene port yok demişler.oda bağırmış çağırmış sözde 10 güne kadar keşif ekibi göndereceklermiş ondan sonra port ilavesi gerekiyorsa yapacaklarmış.kısacası router işini askıya aldık.yardımcı olan herkese teşekkürler.
not:türk telekom reklamlarında kenan imirzalıoğlu dağ başına bile internet getiriyor. mangalda kül bırakmıyorlar atmada .yok türktelekom kendini değerli hisettirir diyorlar.fakat izmir çiğli gibi şehrin göbeğinde 6 aydır port yok diye internet vermiyorlar bağırıp çağırınca lütfedip keşif ekibi yollayacaklarmış müşteriye verdikleri değere bakın.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
908
44
galiba sizin bilgilerin güncellenmesi gerekli ne desem bilemedim, eski standartlarda dediginiz dogru olabilir fakat 2.4 ghz genis kapsama alaniyla gayet iyi performans sunar sadece download yaparken yada video stream yaparken yüksek kalite sunamaz 5-6ghz baglantilar ise düsük kapsama alani fakat yüksek performans sunuyor
2.4 ghz teoride 300 mbite kadar desteklese de 100-150 mbit gibi hizlarda calisiyor tabiki bunun icin calisma protokolu ve verici (router) alici ( kullanilan cihazlar. tv, telefon vs) kalitesi ile bunlarin birbirine olan uzakligi ayni zamanda aralarinda bulunan engellerde sonuca etki ediyor.
sizin icin elimdeki routerin 5/6 ghz yayini kapattim sadece 2.4 ghz ile bagli cihazlar ve sonuc.

roter.png

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
908
44
s.png

ayni cihazlarin 5/6 ghz hizlari
router fritzbox 7530ax
Amazon product ASIN B08BZPXCKD
almanyada cok tutulan istenirse üzerine linux tabanli acik kaynak sistem kurulabilen bir routuer
türkiyede firma satisini yapmaya calisiyordu ama fiyatindan dolayi tutulmadi sanirim (nerdeyse 2 kati fiyata satiyorlardi)
bu markanin orta seviye cihazi daha iyi olanlarinda performans daha iyi olabilir ama cok da süper bir cihaz degil
isin sirri daha cok wifi protokolü ve verici ile alakali baska bir markadada bu performanslari görmek mümkündür diye düsünüyorum.

bunlara ek olarak kendimce tavsiyem eger router en cok kullandiginiz ve yüksek performansa ihtiyac duydugunuz odada yani oturma odasi veya calisma odasi artik hangisi ise olmayacaksa en iyi yöntem kablo cekmek kablodan sonra sonlandirici olarak wifi repeater veya wan olarak kullanabileceginiz bir router/modem bunun disinda aradaki duvarlar vs herzaman sorun yapar internetten birsey indirmiyorum oyun oynamiyorum yükske cözünürülüklü videolarida izlemiyorum diyorsaniz önemli degil aksi takdirde her zaman sorun yasaniyor. benim deneyimlerim bu yönde.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
galiba sizin bilgilerin güncellenmesi gerekli ne desem bilemedim, eski standartlarda dediginiz dogru olabilir fakat 2.4 ghz genis kapsama alaniyla gayet iyi performans sunar sadece download yaparken yada video stream yaparken yüksek kalite sunamaz 5-6ghz baglantilar ise düsük kapsama alani fakat yüksek performans sunuyor
2.4 ghz teoride 300 mbite kadar desteklese de 100-150 mbit gibi hizlarda calisiyor tabiki bunun icin calisma protokolu ve verici (router) alici ( kullanilan cihazlar. tv, telefon vs) kalitesi ile bunlarin birbirine olan uzakligi ayni zamanda aralarinda bulunan engellerde sonuca etki ediyor.
sizin icin elimdeki routerin 5/6 ghz yayini kapattim sadece 2.4 ghz ile bagli cihazlar ve sonuc.

roter.png
Çok teşekkür ederim. Üstadım kesinlikle haklısınız. Zaten biz ihtiyarlar bilgilerimizi güncellemek için buradayız. ( Burası kendi aramızda bir espri, kesinlikle aklınıza ironi v.s. başka birşey gelmesin.)

Konuya gelecek olursak son bir iki haftadır herşeyin ters gitmesi nedeniyle kafam allak bullak. O yüzden yarım yamalak yazdığım cevabımı sizin tamamlamanız mükemmel olmuş.

Evet teoride 802.11 n ve ax protokolleri 300 Mbit ve hatta bazı sistemlerde 450 Mbit hız vaadeder. Ancak sizinde bahsettiğiniz gibi bunun ana koşulu tüm cihazlar ve koşulların buna maksimum derecede uymasıdır. Firmaların ara seviye ve etikette başka özellikte başka cihazlar üretip satmasından mütevellit bu tür yüksek performanslı cihazlarda erişilemez rakamlarda olur. (Bu kısım Sota Sota Başkana da cevaptır.)

Ayrıca sizinde belirttiğiniz download ve streaming (ki streamingin asıl performanslı çalıştığı nokta da oyunlardır, bir nevi streaming mantığıyla sıkıştırılmış veri paketi iletimi) performansında düşme olması görünen hat değerleri yüksek olsa bile kullanım performansına etki eder. Aslında bu sorun sadece söz konusu cihazlara ya da 802.11 protokolüne değil, microsoftun geliştirdiği TCP/IP protokolüne de bağlıdır. Eğer dünya çapında kabul gören ağ protokolü NetBeui,Ipxspx ya da UDP olsa idi çok daha büyük paketler ciddi packet loss oranına sahip olmadan ve güvenli şekilde daha hızlı aktarılabilirdi. Tabii ki işin bu kısmı biraz fazla teknik bilgiye giriyor, çok uzatmayayım.

Half duplex (Genel tabirle telsiz konuşması mantığı, tek yönlü, önce upload yapılır, hat bekler, sonra download yapılır) 33.600 çalışan modemlerden Full Duplex (Çift yönlü telefon konuşması mantığı, aynı hattan aynı anda upload ve download olur) modemlere geçince bile sevinen bir ihtiyar olarak bugünler aslında bize hayal gibi.

Yine çok uzattım. Kusura bakmayın. Diyeceğim o ki söz konusu performansa etki edecek çok fazla faktör olduğu için ben pratikte verimli olarak alınabilecek ve gerçekte sistemin kullanıyor olduğu ve sürekli streaming, downloading ve packet transferring sistemlerinde ortalama özelliklerde! (donanım, yazılım v.s.) değerlerin yukarıdaki gibi olduğunu savunuyorum. Aslında bence üçümüzde aynı bağlamda konuşuyoruz olarak düşündüğüm için, bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim. :ok

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
908
44
bilgileri güncelleyelim dedik sende bilgiye bogdun masallah :P

2.4 ghz okadar da kötü degil yine is görür yeterki router cok dandik olmasin en dandik cin mali robot süpürge bile 65 mbit le baglanmis
ben 5 ghz i sevmiyorum aslinda ayni odada iyi performans veriyor fakat uzaklasinca cekimi cok zayif oluyor 6 ghz biraz daha basarili ama 2.4 ghz 3-4 bina ileriden bile cekiyor is görüyor. actigim konuda arabaya android radyo takmak istedigimi belirtmistim 5 ve 6ghz muhtemelen isime yaramayacak 2.4 ghz ile arabayi kapinin önüne cekerim app müzik vs indirebilirim yavas ama ise yarar nitelik degil nicelik .. very nice :kas
kisaca terrihlerim
download/upload 5ghz
genel kullanim 2.4 ghz
eger cihaz kablolu baglantiyi destekliyorsa ve 1 gbit portu varsa kablolu
oda yoksa köyümüze geri dönelim dogaya verelim kendimizi bosverin teknoloji internet vs:krotey

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
bilgileri güncelleyelim dedik sende bilgiye bogdun masallah :P

2.4 ghz okadar da kötü degil yine is görür yeterki router cok dandik olmasin en dandik cin mali robot süpürge bile 65 mbit le baglanmis
ben 5 ghz i sevmiyorum aslinda ayni odada iyi performans veriyor fakat uzaklasinca cekimi cok zayif oluyor 6 ghz biraz daha basarili ama 2.4 ghz 3-4 bina ileriden bile cekiyor is görüyor. actigim konuda arabaya android radyo takmak istedigimi belirtmistim 5 ve 6ghz muhtemelen isime yaramayacak 2.4 ghz ile arabayi kapinin önüne cekerim app müzik vs indirebilirim yavas ama ise yarar nitelik degil nicelik .. very nice :kas
kisaca terrihlerim
download/upload 5ghz
genel kullanim 2.4 ghz
eger cihaz kablolu baglantiyi destekliyorsa ve 1 gbit portu varsa kablolu
oda yoksa köyümüze geri dönelim dogaya verelim kendimizi bosverin teknoloji internet vs:krotey
Üstadım biz zaten doğadayız. Köyde yaşıyoruz. Ama burada bile gereksizlikler peşimizi bırakmıyor. Elektrikten anlamayan birisi olarak (Kompanizasyon panosu üretimi uygulaması v.s.) :haha3 dk süren ve günde 10 kez (Şaka değil, saydım) gerçekleşen kesintilerin ne faydası olduğunu, 3 dk kesinti ile kesilen - devreye alınan tüm aygıtların (trafolar dahil) nasıl yük altında kaldığını, bütün bunların nasıl mesai saatleri dışına denk geldiğini! anlayamıyorum.

O yüzden siz rahatınıza bakın. Bizdekiler burada köyü betonlaştırmaya uğraşırken sizin yaşadığınız bölgede insanların şehirleri köyleştirmeye, yeşili arttırmaya çalıştığını görerek avunuyoruz diyelim.

Sağlıcakla ve sıhhatle kalın. Allah bir daha kaza bela göstermesin. :ok:cay

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
908
44
burda elektrik kesintisi 1 kere 2008 yilinda filandi sanirim gördüm kasirga vardi
türkiye hakkinda ne yorum yapsam bos zaten
herkes hak ettigi gibi yönetilir ve kurunun yaninda yas da yanar
bunun disinda söyleyecek türkiyeyi tanimlayacak söz yok .

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

roter.png
300-500 TL aralığında satılan modem yada Router ile 2.4 ghz ne hız alacaksın bir bak istersen.
Bizim ülke şartları elverişli değil en uygunu 2.4ghz+5ghz destekli modem yada router alıp geçmek oluyor.
Bizim millet iyi olsun bedava olsun ister :kiskis

Geri
Üst Alt