router tavsiyesi

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
arkadaşın işyeri var türktelekomun modemini kullanıyor ev ise hemen arkasında ev için türk telekoma müracat etti fakat port yokmuş vermediler.işyerinden eve salona kadar kablo çeksek 20-25 metre bir router alsak sorunsuz kullanabilrmi.hangi marka ve modeli önerilsiniz.
not:ev 2 katlı üst katta 1 laptop 2 adet android telefon bağlanacak alt katta ise 1 laptop 1 adette andoid telefon bağlanacak.

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
Kablo ile 100 metreye kadar sağlıklı bağlantı alabilir. Katlar arası wifi konusunda merdivene yakın koymazsa hafif problem yaşayabilir. Çünkü zemin döşemeleri faraday kafesi etkisi yaparak sinyalleri zayıflatıyor. Sinyal merdiven boşluğundan sekip güçlenmeli.

Router önerim de açık ara:

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
bunu beğenmiştik son tercih olarak hangisini alayım.

Kablo ile 100 metreye kadar sağlıklı bağlantı alabilir. Katlar arası wifi konusunda merdivene yakın koymazsa hafif problem yaşayabilir. Çünkü zemin döşemeleri faraday kafesi etkisi yaparak sinyalleri zayıflatıyor. Sinyal merdiven boşluğundan sekip güçlenmeli.

Router önerim de açık ara:
Her ne kadar 750 ve 1200 Mbps bağlantı hızları teorik olsa da hem fiyat hem vaadedilen hız açısından xiaomi daha mantıklı görünüyor. Ömer Çolak Ömer Çolak üstadın da uzmanlık alanının yazılım olduğunu göz önüne alırsak bence değerlendirilebilir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
ben yanlış anlamışım ama sonuç değişmez :kiskis
alt ve üst kat ortak kullanım yapacaksa 841HP delip geçer.
Sonuç değişir. Sadece düzgün bir dış mekan kablo kullanılmasına dikkat edecek olurlarsa ilerleyen zamanlarda 1 Gbit bir router ile mükemmel bir intranet-ev ağı bile kurabilirler. Bahsedilen 841HP maliyeti şu an 1400 TL olarak görüyorum. Kablo imkanı varsa kablo candır. :tara

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
not:ev 2 katlı üst katta 1 laptop 2 adet android telefon bağlanacak alt katta ise 1 laptop 1 adette andoid telefon bağlanacak.
Ben arkadaşımın oğlunun arkadaşı için 30 m onlardan arka sokaktaki eve kablo çekmiştim,(Mevlana mahallesi),modemi de balkona koymuştum tplinkin bir modemiydi ,çocuk okul bitene kadar kullanmıştı.Balkon ev sahibinin balkonuydu,adaptör için de ses çıkartmadı sağolsun ev sahibi ,fakat kablo kaliteliydi ,incecik tek tel değildi(fark edermi bilmiyorum),hatta uçlarını çaktırmıştım Çankaya'da :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ben arkadaşımın oğlunun arkadaşı için 30 m onlardan arka sokaktaki eve kablo çekmiştim,(Mevlana mahallesi),modemi de balkona koymuştum tplinkin bir modemiydi ,çocuk okul bitene kadar kullanmıştı.Balkon ev sahibinin balkonuydu,adaptör için de ses çıkartmadı sağolsun ev sahibi ,fakat kablo kaliteliydi ,incecik tek tel değildi(fark edermi bilmiyorum),hatta uçlarını çaktırmıştım Çankaya'da :)

cat6-utp-23-awg-outdoor-dis-mekan-network-lan-kablo.jpg

Dış mekan kablo örneği. Eğer bu kablo çekilirse cat6 olduğu için 1 Gbit bağlantıya altyapı hazırlar. Çoğunlukla bu tip kablolar blendajlı (İç parazit koruma çeperi) ve dış izolasyonu güneşe, ısı değişimlerine dayanıklıdır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
cat6-utp-23-awg-outdoor-dis-mekan-network-lan-kablo.jpg

Dış mekan kablo örneği. Eğer bu kablo çekilirse cat6 olduğu için 1 Gbit bağlantıya altyapı hazırlar. Çoğunlukla bu tip kablolar blendajlı (İç parazit koruma çeperi) ve dış izolasyonu güneşe, ısı değişimlerine dayanıklıdır.
Aynen doğru ,hatta satıcı "abi buna gerek bile yok" demişti ama bundan alıp uç da çakıp verdi :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aynen doğru ,hatta satıcı "abi buna gerek bile yok" demişti ama bundan alıp uç da çakıp verdi :)
Yakında olsak hiç problem değil. Çakar çakar veririz Sayın Emmi. :) Bildiğiniz gibi yazının yüzünde olunca hepsinin el altında olması gerekiyor. Konnektör sıkma pensem biraz emektar ama hala iş görüyor, cable tester v.s. ne gerekirse. :ok

Geri
Üst Alt