ROTA TEKNOLOJİ

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
İyi de konu elektronik. Her şey parasına göre.
tamam işte. ya abi 42pf yi misal yurt dışında adam satamaz. en azından bize gönderdiği şeklinde satamaz misal.
ado kızıcak ama bi tanıdığım samsung aldı. ve adam yıllarca ki o kadar kötü koşullarda kullanmasına rağmen arza görmedi.
bizimki ise bozulur diye açmaya korkuyoz :)
ama o aynı kasa tasarımındaki 32 lijk ise harika.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
abi adam satabilmek için bize sattığından iyisini koymak zorunda. inanmıyorsan bi ihracat fazlası meyve sebzelere bak. onlar depoda aylarca kalmasına rağmen bize satılan en kral meyveden iyi durumdadır :)

ihraç ürünü farklı şey ihraç fazlası terimi farklı şey. ihraç yaptığın ülkenin standartlarında ihracat yapmıyorsan o ülke o malı kabul etmiyor ve bu ürünü iç piyasada satarken ticaret hilesi bir terimle "ihraç fazlası" ibaresi koyuyorsun . yani senin örneğini verdiğin ihraç fazlası sebze meyveler bile ya testlerde zararlı tarım ilacı çıkmıştır ya şeklen bozuktur yada doğal olgunlaşma sürecini tamamlamamış ürünlerdir, tavsiyem gördüğün yerde uzak dur ihraç fazlası üründen o işler öyle bildiğin gibi değil.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
ihraç ürünü farklı şey ihraç fazlası terimi farklı şey. ihraç yaptığın ülkenin standartlarında ihracat yapmıyorsan o ülke o malı kabul etmiyor ve bu ürünü iç piyasada satarken ticaret hilesi bir terimle "ihraç fazlası" ibaresi koyuyorsun . yani senin örneğini verdiğin ihraç fazlası sebze meyveler bile ya testlerde zararlı tarım ilacı çıkmıştır ya şeklen bozuktur yada doğal olgunlaşma sürecini tamamlamamış ürünlerdir, tavsiyem gördüğün yerde uzak dur ihraç fazlası üründen o işler öyle bildiğin gibi değil.
hocam iyi de o ihrac fazlası ürün bille bize satılandan çok daha iyşi
sen ne diyon şimdi bize resmen içine edilmiş meyve mi yediriyorlar :)

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
tamam ya ç.ayda da öyle.
çayın da iyisni yurt dışına çayın yaprağını bize de....
:)
ya bildğin şeker pancarı içiriyorlar bize.
Rizeli olarak ve çay yetiştiricisi olarak bu koyduğun tanıyı yanlış buluyorum. Çayın kalitelisi kalitesizi karışır fabrikada. Örnek: 2 paket Çaykur Filiz Çayı alın 2 pakette tat farkı ortaya çıkabilir. Çünkü bazı üreticiler çayın arasından büyüyen eğreltileri çay sürümü başlamadan önce toplamıyor ve çaya karışıyor. Bazılarıda günlük çay toplama işi bittikten sonra kalın saplarını toplamadan veriyorlar fabrikaya kalite düşüşü oluyor. Şeker pancarı meseleside şeker atmazsanız düzelir

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
hocam iyi de o ihrac fazlası ürün bille bize satılandan çok daha iyşi
sen ne diyon şimdi bize resmen içine edilmiş meyve mi yediriyorlar :)

sen zaten iç piyasada organik ürün yemiyorsun kendin üretmediğin sürece, ihraç fazlası dediklerinde allanıp pullanıp avrupaya itelemeye çalıştıkları ürünler.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
tamam işte. ya abi 42pf yi misal yurt dışında adam satamaz. en azından bize gönderdiği şeklinde satamaz misal.
ado kızıcak ama bi tanıdığım samsung aldı. ve adam yıllarca ki o kadar kötü koşullarda kullanmasına rağmen arza görmedi.
bizimki ise bozulur diye açmaya korkuyoz :)
ama o aynı kasa tasarımındaki 32 lijk ise harika.

Sizin ürün kusurlu bence.
Bizde de 42PF7175 var, kendim haricinde tornavida değmedi. Arızası olmadı henüz.
Lifetime'a baktım 191.000 dakika çalıştırılmış.

42PF7175 smart haricinde ve paneldeki siyah kaybı haricinde kusuru olmayan bir televizyon.
Ses çıkışı da mükemmel değil ama iş görür seviyede.

42PF7175 gibi bir ürün, beklentisi yüksek olmayan insanları gayet tatmin eder. Yurtdışında da satar.
Ki aynı konfigürasyon eminim ihraç markaların birinde satılmıştır.

Üst komşumda Samsung var FHD uydulu 46 inç, kendi arayüzü böyle kasan bir televizyon görmedim.
Arayüzü, kanal taşıması desen kullanışsız. Mini uydu alıcılarla aynı mantıkta kanal taşımaya sahip.

Samsung Tizen ile televizyonlarına yazılım yönünde sınıf atlattı bence.
Önceki arayüzü oldukça kullanışsızdı bana kalırsa. Yenisi hiç yoktan basitleştirilmiş.

Yani Samsung yarı iletken üretiyor eyvallah ama TV'leri de yazılım konusunda uçmuyordu yani.
Ne zaman ki LG, HP'den WEB OS'u satın aldı, o zaman Samsung yazılımda değişikliğe gitti. İyi de yaptı.

Bizdeki Vestel yaklaşık 5 senelik, anneannemdeki Vestel 10 senelik, ikisi de servis yüzü görmedi.
Elektronik işi şans işi, kimse komponentin içini bilemez ölçmediği sürece.

Yerli üretimler arasında Vestel kadar işi ciddiye alan yok bence. Vestel'in ciddiye almadığı konular da var elbet ama diğer yerli alternatifler satılsın yeter mantığından fazlasını düşünmüyordu bence. Bir AWOX firması Android TV'si ile dikkatimi çekmeyi başardı, ki firma sanırım bazı konulardan ders almış ve kendilerini bir takım konularda yetiştirmeye de niyetli görünüyor.

Ona bakarsanız SAMSUNG'un olmadığı senelerde dünyada Philips diye bir şirket vardı.
Ki LCD paneli bile bildiğim kadarıyla bir döneme kadar kendileri üretti bu adamlar.
Şimdilerde elektronik ayağını Çin'li şirkete bırakmış durumdalar ama gel görün ki Linux tabanlı TV'lerindeki yazılım adama kumanda kırdıran türdendi.
Sonra Android TV platformu ile bir atak yapmaya çalıştılar ama o tarafta da yazılım konusunda eskiye nazaran fazla bir gelişme olmadı sanırım platform haricinde.

Bu adamlar paneli yeri geliyor dışarıdan alıyor ama, içine koydukları işlemciyi kendileri üretiyor, engine'i kendileri yazıyor ama görüyorsunuz ki tv'nin arayüzü kasıyor. Marka Philips ama o da hatalar yapabiliyor.

SONY'e baktığımızda, bu adamlar transistör teknolojisini dünya halklarına sunarak dünyada bir çağı başlatmış bir şirket, üretmedikleri yarı iletken kalmamış, ama Android TV'lerinde kullanılarından küfürler yemiş bir firma bildiğim kadarıyla.

Ama şimdi kalkıp diyor muyuz ki SONY çöp, diyemeyiz. Adamlar şöyle bir inovasyon'u yapmış, paneli aldığı Koreli böyle bir tasarımı akıl edememişken, bu adamlar TV tasarımına farklı bir boyut katmış;

Bir ürünü siz, o, bu, şu beğenmedi diye firma kötü olmuyor.
Philips yazılımda sıkıntılı olsa dahi onun sunduğu resim kalitesine bir laf edemiyorduk. Adamlar LCD panel ile öyle bir kontrast elde ediyordu ki laf edebilene aşk olsun.

Diyeceklerim bu.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Rizeli olarak ve çay yetiştiricisi olarak bu koyduğun tanıyı yanlış buluyorum. Çayın kalitelisi kalitesizi karışır fabrikada. Örnek: 2 paket Çaykur Filiz Çayı alın 2 pakette tat farkı ortaya çıkabilir. Çünkü bazı üreticiler çayın arasından büyüyen eğreltileri çay sürümü başlamadan önce toplamıyor ve çaya karışıyor. Bazılarıda günlük çay toplama işi bittikten sonra kalın saplarını toplamadan veriyorlar fabrikaya kalite düşüşü oluyor. Şeker pancarı meseleside şeker atmazsanız düzelir
Konuyla alakasız ama, eskiden üreticilerin atıyorum çayda böyle toplanıyormuş, 3 yaprağa kabul ederken çaykur, şimdi iyice diplere kadar toplanıp satıldığını ve çayın kalitesinin bu yüzden düştüğünü söylemişlerdi.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Sizin ürün kusurlu bence.
Bizde de 42PF7175 var, kendim haricinde tornavida değmedi. Arızası olmadı henüz.
Lifetime'a baktım 191.000 dakika çalıştırılmış.

42PF7175 smart haricinde ve paneldeki siyah kaybı haricinde kusuru olmayan bir televizyon.
Ses çıkışı da mükemmel değil ama iş görür seviyede.

42PF7175 gibi bir ürün, beklentisi yüksek olmayan insanları gayet tatmin eder. Yurtdışında da satar.
Ki aynı konfigürasyon eminim ihraç markaların birinde satılmıştır.

Üst komşumda Samsung var FHD uydulu 46 inç, kendi arayüzü böyle kasan bir televizyon görmedim.
Arayüzü, kanal taşıması desen kullanışsız. Mini uydu alıcılarla aynı mantıkta kanal taşımaya sahip.

Samsung Tizen ile televizyonlarına yazılım yönünde sınıf atlattı bence.
Önceki arayüzü oldukça kullanışsızdı bana kalırsa. Yenisi hiç yoktan basitleştirilmiş.

Yani Samsung yarı iletken üretiyor eyvallah ama TV'leri de yazılım konusunda uçmuyordu yani.
Ne zaman ki LG, HP'den WEB OS'u satın aldı, o zaman Samsung yazılımda değişikliğe gitti. İyi de yaptı.

Bizdeki Vestel yaklaşık 5 senelik, anneannemdeki Vestel 10 senelik, ikisi de servis yüzü görmedi.
Elektronik işi şans işi, kimse komponentin içini bilemez ölçmediği sürece.

Yerli üretimler arasında Vestel kadar işi ciddiye alan yok bence. Vestel'in ciddiye almadığı konular da var elbet ama diğer yerli alternatifler satılsın yeter mantığından fazlasını düşünmüyordu bence. Bir AWOX firması Android TV'si ile dikkatimi çekmeyi başardı, ki firma sanırım bazı konulardan ders almış ve kendilerini bir takım konularda yetiştirmeye de niyetli görünüyor.

Ona bakarsanız SAMSUNG'un olmadığı senelerde dünyada Philips diye bir şirket vardı.
Ki LCD paneli bile bildiğim kadarıyla bir döneme kadar kendileri üretti bu adamlar.
Şimdilerde elektronik ayağını Çin'li şirkete bırakmış durumdalar ama gel görün ki Linux tabanlı TV'lerindeki yazılım adama kumanda kırdıran türdendi.
Sonra Android TV platformu ile bir atak yapmaya çalıştılar ama o tarafta da yazılım konusunda eskiye nazaran fazla bir gelişme olmadı sanırım platform haricinde.

Bu adamlar paneli yeri geliyor dışarıdan alıyor ama, içine koydukları işlemciyi kendileri üretiyor, engine'i kendileri yazıyor ama görüyorsunuz ki tv'nin arayüzü kasıyor. Marka Philips ama o da hatalar yapabiliyor.

SONY'e baktığımızda, bu adamlar transistör teknolojisini dünya halklarına sunarak dünyada bir çağı başlatmış bir şirket, üretmedikleri yarı iletken kalmamış, ama Android TV'lerinde kullanılarından küfürler yemiş bir firma bildiğim kadarıyla.

Ama şimdi kalkıp diyor muyuz ki SONY çöp, diyemeyiz. Adamlar şöyle bir inovasyon'u yapmış, paneli aldığı Koreli böyle bir tasarımı akıl edememişken, bu adamlar TV tasarımına farklı bir boyut katmış;

Bir ürünü siz, o, bu, şu beğenmedi diye firma kötü olmuyor.
Philips yazılımda sıkıntılı olsa dahi onun sunduğu resim kalitesine bir laf edemiyorduk. Adamlar LCD panel ile öyle bir kontrast elde ediyordu ki laf edebilene aşk olsun.

Diyeceklerim bu.

hocam diyom ya. şans işi gibi. evde 2 adet vestel tv var. biri aynı dediğin gibi soba dibinde 7/24 açık ama hiç bi şey olmadı.
öbür vestel ise abi çalıştırmaya korkuyorum. anakartı durduk yere yazılımı da göçertince dedim seni üreten mühendisin diplomasını çayla içiyim diye:) ben o tv ye neler bağladım aklın durur. kendi tasarımım 0 mv dc ofsete kadar indirdiğim bi amfim vardı. var ya sıfır dip gürültü. sadece amfinin normal water fall effect i. onda bile ses çamur gibi çıkıyor. o amfiye ben 20 senelik çamur içinden çıkmış kasetle ses veriyorum. o kadar bozulmuyor ses diyim sana :) sadece ama sadece paneli inanılmaz iyi. gerçekten görüntüsü müthiş. ona kimse laf edemez. ben o yüzden vga dan görüntü verip öyle oyun film izliyordum. ama arkadaş onda da ekran kartı seçiyor. bi türlü tam oturmuyordu. intelin kıytırık 945 gpu su ile fıstık gibi full hd görüntü verir, ama hd6850 ile sapıtırdı :) yani anlayacağın 42 pf benim asla ama asla tatmek istemediğim bi tecrübe. arayüzü ise sanırım gene besleme ısındığından mıdır nedir aşırı kasıyor. kendin de farketmişsindir. o 32 inçlik tv ise o kadar güzel ki. var ya sırf o 32 lik için vestelin her şeyi çöp diyemiyorum.
bi tane de vestel fırın var. içine su kaçırdık. motoru patladı. kadar basit motordu ki. ben vesteldir çürük diye dokunmak istemedim. kardeşimin ısrarı ile bi deniyelim dedik. söktük motoru. sadece teli kopmuş. bi tur azaltıp tellerini yeniden bağladım ve çalıştı. o halde 6 aydır da tık demedi. tabii aynı fırının ilk geldiğinde alttaki ısı düğmesinin kütük gibi olması yüzünden 6 ay geçmeden sayacının gerektiği zamanda atmayıp trafoyu lambayı patlattığını ve fabrika hatası olduğunu da geçmemeli :) bi çorbacı vardı. aha bu 42 pf gibi transistörüne minicik bi soğutucu koymuşlar. aşırı ısıdan sigortayı patlattı :)
bizde bunun 3 buzdolabı bi derin dondurucusu ve daha nelerigeldi gitti. abi yaşattığı sıkıntılar anlat anlat biter mi bilmem. ama vestelin üretim anlayışını sana söyleyeim. derin dondurucusunda kapak kapanmıyordu. servisi geldi ve sadece kapağın kilidini söküp vidasını yarım cm aşağı delerek yapıştırdı. meğersem tasarımında hata varmış ve o yüzden kilitlemiyormuş. ya bi kapağı bile yapamıyorlar.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Konuyla alakasız ama, eskiden üreticilerin atıyorum çayda böyle toplanıyormuş, 3 yaprağa kabul ederken çaykur, şimdi iyice diplere kadar toplanıp satıldığını ve çayın kalitesinin bu yüzden düştüğünü söylemişlerdi.
Eksperin sorumluluğuna bağlı bir durum. Hemşin havzası organik olarak geçtiği için kimyasal gübre kullanmak kesinlikle yasak. Malı olan tezek atıyor bahçelere olmayan kamyon tutuyor fabrikanın yanında çay atığını alıp seriyor bahçesine. Onuda yapmayan sadece içinin otunu koparıp basıyor köküne. Geleyim çayın şekline. Bizim köylere gelen eksperler genelde seçici oluyor. Kalın köklüleri seçtirip öyle alıyor. Her yerde aynı değildir muhtemelen. Eksperlerde çaykurun özel değil. Çay bozulan bir madde olduğu için toplandığı gün satılmalı yoksa yanar. Daha yazarım da yazarım. Organik olmayan havzaların çayları fazla oluyor. Mesela halamın köyü. Çaykur kota koyuyor. Bir sürümde 1 ton çay getirebilirsin diyor mesela fabrika dolduğu için. 1 tonu çaykura kalanını bölgesel fazla genişlememiş şirketlere satıyorlar. Dert büyük anlayacağın

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Eksperin sorumluluğuna bağlı bir durum. Hemşin havzası organik olarak geçtiği için kimyasal gübre kullanmak kesinlikle yasak. Malı olan tezek atıyor bahçelere olmayan kamyon tutuyor fabrikanın yanında çay atığını alıp seriyor bahçesine. Onuda yapmayan sadece içinin otunu koparıp basıyor köküne. Geleyim çayın şekline. Bizim köylere gelen eksperler genelde seçici oluyor. Kalın köklüleri seçtirip öyle alıyor. Her yerde aynı değildir muhtemelen. Eksperlerde çaykurun özel değil. Çay bozulan bir madde olduğu için toplandığı gün satılmalı yoksa yanar. Daha yazarım da yazarım. Organik olmayan havzaların çayları fazla oluyor. Mesela halamın köyü. Çaykur kota koyuyor. Bir sürümde 1 ton çay getirebilirsin diyor mesela fabrika dolduğu için. 1 tonu çaykura kalanını bölgesel fazla genişlememiş şirketlere satıyorlar. Dert büyük anlayacağın
Teşekkürler bilgiler için.:ok

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
sen zaten iç piyasada organik ürün yemiyorsun kendin üretmediğin sürece, ihraç fazlası dediklerinde allanıp pullanıp avrupaya itelemeye çalıştıkları ürünler.
her ne ise her türlü bize satılan maldan 1 tık ilerde olur bu ürünler. meyvesinden tut elektroniğine kadar.
nerden mi biliyorum? yıllar önce almanya bizden elma almadı. baya bi tonajda elma vardı. ve bu ürünler türkiyeye geri döndürülüp satıldı.
ben o zamanki kadar tatlı elma bi daha görmedim diyebilirim.
elektronik olarak ise zaten vestel yok türkiyede bi sürü ürün var. misal bursa eskiden bıçak satardı. biri eline geçirmiş eline bursa çeliği bıçaklar. aldık ondan. jilet gibi idi. eğelemeye de gerek yoktu. yurt içinde normal mağazada ise o bıçak gibisini bulamazsın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt