B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Güncel olarak kimler hangi modeli kullanıyor. Avantaj Dezavantajlarını yazabilirlerse çok memnun olurum. Çok marka ve markaların bir sürü modeli var. Kafam çok karışık, bu yüzden kullanıcı deneyimleri çok önemli.
Evinizin metre karesi, kullanım amacınız (süpürme, silme süpürme, sadece silme), evinizde halı yoğunluğu, temzilemesini istediğiniz alanlardaki mobilyaların yerden yüksekliği, nasıl kullanmak istiyorsunuz haritaya ihtayac var mı gibi bir çok parametre işin icine girdiğinden dolayı bir çok model var. O yüzden bunları bilmeden en pahalı olan bile işinizi görmeyebilir. En önemli soru da robot süpürge den beklentiniz nedir?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Evinizin metre karesi, kullanım amacınız (süpürme, silme süpürme, sadece silme), evinizde halı yoğunluğu, temzilemesini istediğiniz alanlardaki mobilyaların yerden yüksekliği, nasıl kullanmak istiyorsunuz haritaya ihtayac var mı gibi bir çok parametre işin icine girdiğinden dolayı bir çok model var. O yüzden bunları bilmeden en pahalı olan bile işinizi görmeyebilir. En önemli soru da robot süpürge den beklentiniz nedir?
120 metrekare bir evim var, beklentim kesinlikte mükemmel değil lakin geçmedik yer kalmasın istiyorum. Bir önceki yorumda arkadaş cihazın kendi kendine geri döndüğünü yazmış, bu hoş bir özellik değil. Yere yakın hiçbir mobilyamız yok ayrıca koridorlar ve mutfak full halı (kenarlarda 5'er cm boşluk var), diğer odalarda standard halı ve zemin düzeni var.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
120 metrekare bir evim var, beklentim kesinlikte mükemmel değil lakin geçmedik yer kalmasın istiyorum. Bir önceki yorumda arkadaş cihazın kendi kendine geri döndüğünü yazmış, bu hoş bir özellik değil. Yere yakın hiçbir mobilyamız yok ayrıca koridorlar ve mutfak full halı (kenarlarda 5'er cm boşluk var), diğer odalarda standard halı ve zemin düzeni var.
Süpürgelerin tamamının süpürme performansları birbirine eş değer. Bunun sebebi %95 aynı ana ve yan fırçayı kullanıyor sadece vakum performansları değişik. Roomba'nın bazı modelleri çift ana fırça var. Resmini ekliyorum.

Gear-Inline-Roomba-s9_Underside.jpg

Burumda halı süpürme performansı artarken saç gibi şeylerin ana fırçaya takılmasını azaltıyor. Daha doğrusu ana fırçanın temizlenmesini daha kolaylaştırıyor. Diğerleri ise aşağıda ki gibi.

38925069.jpg

Süpürgelerin hiç birinde mükemmel bir temizliği yok. Yani ben hem kuvvetli hem de toz kaçırmayan bir süpürgenin defalarca aynı bölgeden geçerek temizlediği gibi istiyorum diye bir beklentiniz olmasın. Ama düzenli bir süpürüş yapıldığı için zaten buna ihtiyaç duymuyorsunuz.
Vakum performansının yüksek olması da çok aşırı bir şey değiştirmiyor. Bir süre sonra en güçlü vakuma sahip süpürgelerde bile kullanıcılar orta ayarda kullanıyor. Çünkü dediğim gibi burda onemli olan düzenli süpürme.

Mobilya yüksekliğinden kastım santimetre olarak yükseklik bunun sebebi süpürgeler arasında yükseklik farkı var. örneğin mobilyalarınız eğer 10 cm altında ise s5 max size uygun olmaz çünkü lidar sensörü ile beraber 9,6 cm cihaz. 11 olursa veya 12 güvenli bir şekilde süpürme yapabilir. Çünkü 10 cm bir yere süpürge girmek istemebiliyor. Ya da mobilyalar zamanla bel verebilir, zemin dengesiz olabilir vs.

Lidar sensörlü bir model alırsanız haritalama güzel olur. Örneğin istediğiniz yeri süpürebilirsiniz. Sonraki kullanımlarında sizi yormaz. Ama lidar olursa da yükseklik önem kazanır.

Batarya kapasitesi önemli. Çünkü tek şarjda evi süpürmesini isteyebilirsiniz. Genelde çoğu kişi oda oda süpürüyor. Ama tamamen bitince tekrar dolması biraz uzun sürdüğünden dolayı batarya kapasitesini yüksek seçmekte fayda var. Bazen bazı yerleri en yüksek ayarda ve iki defa süpürmesini isteyebilirsiniz mutfak gibi.

Onun dışında yedek parça temini ucuzluğu ve kolaylığı, uygulamasının güncellenmesi stabil olması, kullanıcı sayısı fazla olması geliyor bana göre.
Ana fırça, yan fırça ve filtrelerinin bir ömrü var kullanıma göre 3 ile 6 ay arasında değiştirmek gerekebiliyor. Bakımlarını düzgün yapılması süre daha da kısalabilir. Eğer haritalama yapan bir cihaz kullanacaksanız uygulama desteği ve güncellenmesi önemli. Fazla kışı kullanıyorsa birileri sizdeki soruna çözüm bulabilir veya firmalar bu tür modellere daha fazla güncelleme yayınlıyorlar.

Evin halı yoğunluğu ve halıların tipi de süpürme veya silme için önemli. Halılarınız çok ise silme çok pratik olmuyor veya hiç kullanmayabiliyorsunuz. Halılarınız shaggy halı, veya püskülleri çok uzunsa bunları süpürmekte zorlanma veya hiç süpürmeme ile karşılaşabilirsiniz. Siyah zemin ve halılarda boşluk gibi algılayıp süpürme yapmıyor halıları veya rengi değiştirmek gerekebilir. Ayrıca evde manyetik alan fazla ise sorun oluşturabiliyor bu durumda fonksiyonel olmayan kendine göre evi dolaşan süpürge çözüm olabilir.

Son olarak da aklıma gelen bütçe devreye giriyor. Bütçe ye göre modelleri değerlendirmekte fayda var.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Süpürgelerin tamamının süpürme performansları birbirine eş değer. Bunun sebebi %95 aynı ana ve yan fırçayı kullanıyor sadece vakum performansları değişik. Roomba'nın bazı modelleri çift ana fırça var. Resmini ekliyorum.

Gear-Inline-Roomba-s9_Underside.jpg

Burumda halı süpürme performansı artarken saç gibi şeylerin ana fırçaya takılmasını azaltıyor. Daha doğrusu ana fırçanın temizlenmesini daha kolaylaştırıyor. Diğerleri ise aşağıda ki gibi.

38925069.jpg

Süpürgelerin hiç birinde mükemmel bir temizliği yok. Yani ben hem kuvvetli hem de toz kaçırmayan bir süpürgenin defalarca aynı bölgeden geçerek temizlediği gibi istiyorum diye bir beklentiniz olmasın. Ama düzenli bir süpürüş yapıldığı için zaten buna ihtiyaç duymuyorsunuz.
Vakum performansının yüksek olması da çok aşırı bir şey değiştirmiyor. Bir süre sonra en güçlü vakuma sahip süpürgelerde bile kullanıcılar orta ayarda kullanıyor. Çünkü dediğim gibi burda onemli olan düzenli süpürme.

Mobilya yüksekliğinden kastım santimetre olarak yükseklik bunun sebebi süpürgeler arasında yükseklik farkı var. örneğin mobilyalarınız eğer 10 cm altında ise s5 max size uygun olmaz çünkü lidar sensörü ile beraber 9,6 cm cihaz. 11 olursa veya 12 güvenli bir şekilde süpürme yapabilir. Çünkü 10 cm bir yere süpürge girmek istemebiliyor. Ya da mobilyalar zamanla bel verebilir, zemin dengesiz olabilir vs.

Lidar sensörlü bir model alırsanız haritalama güzel olur. Örneğin istediğiniz yeri süpürebilirsiniz. Sonraki kullanımlarında sizi yormaz. Ama lidar olursa da yükseklik önem kazanır.

Batarya kapasitesi önemli. Çünkü tek şarjda evi süpürmesini isteyebilirsiniz. Genelde çoğu kişi oda oda süpürüyor. Ama tamamen bitince tekrar dolması biraz uzun sürdüğünden dolayı batarya kapasitesini yüksek seçmekte fayda var. Bazen bazı yerleri en yüksek ayarda ve iki defa süpürmesini isteyebilirsiniz mutfak gibi.

Onun dışında yedek parça temini ucuzluğu ve kolaylığı, uygulamasının güncellenmesi stabil olması, kullanıcı sayısı fazla olması geliyor bana göre.
Ana fırça, yan fırça ve filtrelerinin bir ömrü var kullanıma göre 3 ile 6 ay arasında değiştirmek gerekebiliyor. Bakımlarını düzgün yapılması süre daha da kısalabilir. Eğer haritalama yapan bir cihaz kullanacaksanız uygulama desteği ve güncellenmesi önemli. Fazla kışı kullanıyorsa birileri sizdeki soruna çözüm bulabilir veya firmalar bu tür modellere daha fazla güncelleme yayınlıyorlar.

Evin halı yoğunluğu ve halıların tipi de süpürme veya silme için önemli. Halılarınız çok ise silme çok pratik olmuyor veya hiç kullanmayabiliyorsunuz. Halılarınız shaggy halı, veya püskülleri çok uzunsa bunları süpürmekte zorlanma veya hiç süpürmeme ile karşılaşabilirsiniz. Siyah zemin ve halılarda boşluk gibi algılayıp süpürme yapmıyor halıları veya rengi değiştirmek gerekebilir. Ayrıca evde manyetik alan fazla ise sorun oluşturabiliyor bu durumda fonksiyonel olmayan kendine göre evi dolaşan süpürge çözüm olabilir.

Son olarak da aklıma gelen bütçe devreye giriyor. Bütçe ye göre modelleri değerlendirmekte fayda var.
Son zamanlarda bu kadar detaylı güzel anlatır bir dille tavsiye okumamıştım, çok teşekkür ederim.

Halılarımız standard düz halı (salonda el dokuması ve püsküllü bir halı var ama püskülleri saç örgüsü şeklinde bağlı), mobilyalarda en alçak yükseklik 10 cm (1 tane tek kişilik yatak). Bu yüzden dediğiniz gibi kameralı bir modele yönelip, batarya kapasitesi iyi bir modele bakacağım. Servisleri,marka hakkındaki güvenilirlik ve uygulamasının verdiği özellikleri en iyi modeli seçmeye çalışacağım yakında :)
Umuyorum başarılı bir seçim olur...

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Son zamanlarda bu kadar detaylı güzel anlatır bir dille tavsiye okumamıştım, çok teşekkür ederim.

Halılarımız standard düz halı (salonda el dokuması ve püsküllü bir halı var ama püskülleri saç örgüsü şeklinde bağlı), mobilyalarda en alçak yükseklik 10 cm (1 tane tek kişilik yatak). Bu yüzden dediğiniz gibi kameralı bir modele yönelip, batarya kapasitesi iyi bir modele bakacağım. Servisleri,marka hakkındaki güvenilirlik ve uygulamasının verdiği özellikleri en iyi modeli seçmeye çalışacağım yakında :)
Umuyorum başarılı bir seçim olur...
Birde çalışma süresinden çok batarya kapasitesine bakın. Çünkü çalışma süresini baz alırken en düşük performans da dümdüz bir alan da calisabilecegim süreyi hesaplıyorlar. O yüzden o dakika sizi yanıltmasın. Batarya kapasitesi de şöyle bir sıkıntı doğuruyor. Herkesin evi farklı şekilde olduğundan dolayı makine evde çok dolaşıyorsa 1m2 alanı daha uzun sürede daha dengeli bir eşya yogunlu varsa daha kısa sürede dolaşıyor.
Örneğin benim supurgem 5200 mAh bataryaya sahip evim 125 m2 3+1. Süpürdügü alan 90 m2 civarı supurus süresi 100 dk kadar. Vakum gücünü odalara göre karışık ayarladım toplam evin yarışı kadarını orta ayarda evin %40 ini yüksek ayarda %10 ise en yüksek de süpürüyor. Kalan batarya %40 civarı. %20 altına ise batarya sağlığı açısından izin vermiyor. %20 kalınca şarj istasyonuna dönüyor. Fabrika verisi çalışma süresi 180 dk benim cihaz karisik kullanımda 137 dk da şarjı bitiriyor.
Puzik Puzik bütçene ve ihtiyaçlarına göre

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner
Dream D9
360 s5 veya s7
Roborock S5 max
Irobot Roomba S7 modelleri araştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mehmettrko

Yeni Üye
6 Şub 2021
7
31
Bizim milette bir şeye para verdi mi o malı övme hastalığı var. Bu tarz cihazlar duvar köşelerini , halı ve yerin birleştiği kısmı iyi almaz. Hafif bir temizlik yapar fakat arkada bıraktıkları için tekrar elinize süpürge alıp temizlemeniz gerekir. Süpürgeyi unutturma gibi birşey söz konusu değil. . Bu tarz cihazlar alınır mı alınır fakat bir kaç bin liraya kesinlikle değmez. Bu tarz cihazların hakkı 300-500 benim gözümde
Dostum çok yanlış düşünüyorsun bence kullanmamışsın belli bukadar ön yargılı ve kesin konuşmamalısın.
Ben rb s5 max kulaniyorum evim buyuk oldugu icin tercih ettim.
Titiz bir insanım ve evimin koridoru hol banyolar ve mutfak olmak uzeri buyuk bir kısmı seramik ve diger odalarda da parke halılarımda çeşit çeşit kalınlıklarda ve kalitede eşyalarım da uygun koltuklarim yuksek sadece bazaın altına girmiyor.
Ben boyle bi kolaylık görmedim 220 metre evi ben supurmeye başlayınca kan ter içinde kalıyordum bel fıtigı oldum iki kere kitlendim kaldım. İhlasın sulu supurgesini kullaniyorum aynı zamanda.
Belim kopuyordu bunu kullanmak hayat kurtariyor sac kıl tüy kırıntı halı tozu ne varsa dip köşe kenar bucak supurgeliklerin arasina bile öndeki firça giriyor halıları döve döve supuruyo cikan tozu gormeden inanamazsın ve her gun planlı bisekikde bunu yapiyo ben evde yokken aylardir supurge açmiyoruz evden cikarken cok tozlanmadigini duşundugunuz yerlerin kapisini kapatiyoruz uygulamadan uğraşmamak için hepsi bu koridoru supurse yeter zaten koltuklarin altina giriyo masalarin santalyelerin metal ayaklarinin uzerinden atlıyo ve duvarlara çarpmadan yapiyo lake supurgeliklerim var çizmiyor bile sıfır gidiyo evi buyuk olan herkeze tavsiye ediyorum evdeki tozu kesmek isteyen herkes bir bu cihaz iki çamaşır kurutma makinesi .. çok samimiyim

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Teredütsüz alabilirsiniz,çok memnun kalırsınız.Tavsiye ,Sadece Türkiye gümrük var,yaklaşık 650tl.
yaklaşık 3000 TL ye geliyor yanlış bakmadiysam. Bence çok fazla kullanıcısının olmadığı ve emiş gücü ile bataryanın dengesiz olduğu süpürge fazla risk almak olur. Hem sorunlarında hemde yedek parça konusunda da ilerde sorun oluşturabilir. Haritalamasi güzel ise bile yaklaşık 60 70 metrekareyi tek şarjda süpürür belki daha az yeri. Kullaniyor musunuz bilmiyorum ama bence risk almaya değmez.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Görülecek işe ve bütçeye göre model değişir :cool
mutfak banyo haric parke zemin olan sadece oturma odasinda ince tek bir hali olan evde
parke olan odalari ve fayans olan mutfagi düzenli olarak temizleyecek tozlardan ve vücuttan dökülen killardan arindiracak kadar birsey birde paspas özelligi olabilir
ev sürekli temiz yere vücut killari düsüyor gözüme görününce sinir oluyorum ve tabiki tozlar arada mutfaktan kahve filan getirirken yere damliyor onlari temizliycek kadar birsey olmasi yeterli ben zaten normal süpürge ile ara ara temizlik ve paspas yaparim
cekis gücün eger ev hali dösenmediyse önemli oldugunu sanmiyorum düzenli olarak evde dolasirsa yeterli temizligi düsük emis gücü ile de saglar
sarj icinde gidip kendini otomatik sarj ediyor bu cihazlar zaten evi bir tur temizleyip sonra yerine dönse birdahaki sefere kadar sarj olur günde 1 veya 2 günde 1 tur dolasmasi bana yeterli olur zaten titiz birisiyim
fiyat olarakda 100-150 euroyu gecmeyecek kadar birsey olmasini istiyorum bu ürünlere fazla para vermeyi su anda mantikli bulmuyorum yeni olduklari icin gelisiyorlar ve daha performansli ve özellikli verisyonlari cikiyor 300-500 euro bu cihaza para vereceksem 100-200 daha fazla veririm istasyonunda kendi haznesini bosaltma özelliigi olan vs modellerden birisini alirim ki bari robot oldugu belli olsun her gün gidip haznesini bosalttiktan sonra otomasyon saglanmis olmuyor bu cihazin adi da aslinda robot olmuyor benim icin

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Geçen gün teknosada görmediğim için üstüne basacağım süpürgeye benziyor. Refleksim sayesinde zıpladım:clap

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Geçen gün teknosada görmediğim için üstüne basacağım süpürgeye benziyor. Refleksim sayesinde zıpladım:clap
bastigin yerleri zemin diyerek gecme tani düsün ayaginin altinda dolasabilecek olani :hayir:haha
onun cözümü bende hazir sabah 9 a ayarlarim temizlik isini ben o saatte ya uyuyor olurum ya disarda olurum:tara

hasari Çevrimdışı

hasari 

Aktif Üye
28 Nis 2020
196
40
Bizde şu ürünü aldık kullanıyoruz 1 ayı geçti şimdilik çok memnunuz. Hemen hemen tüm robotlar bir birine benziyor fiyat ve performans oranına bakarak bir ürün alın. Biz kendi robotumuzdan çok memnunuz özellikleri güzel tavsiye ederim. ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt