B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Konuyu hortlatalım.

Kullanan arkadaşlar konuya dahil olursa sevinirim.
Kullandıkları modellerin olumlu-olumsuz yanlarını
anlatirsaniz memnun oluruz.

Yılbaşına dogru almayı planlıyorum.

ben konuyu actim kimse ilgi göstermemis admin yazinca nasil canlaniyor bu ülkede ( hangi ülkeyse artik o ) makam mevki hersey :P :kas
Evde oluşacak tozu azaltmaya bire bir fakat hangi makine iyi iş çıkarıyor bunu bilmiyorum. :alala
her üründe oldugu gibi her markanin iyi ve kötü ürünleri mevcut bunlarin kalitesi farkli oldugu gibi fonksiyonlarida farkli oluyor ihtiyaca göre arastirma yapmak lazim mesela evde kedi köpek gibi evcil hayvan besleyenlere hitap eden ürünler icin cok iyi bir robot gerekirken normal bir robot siradan bir insana yeterli olabilir
Geçen sene ekimden beri evde ozmo950 kullanıyorum tabi Almanya’dan kendim gidip almıştım 599 EUR olarak ayarlamıştım kendimi gittiğimde mediamarkt sürpriz ! indirim varmış 499 EUR aldım tabi birde tax free yapınca 450 EUR civarına almış oldum ( incelemeden YouTube bir tane video seyrederek aldım xiaomi ve irobot ile karşılaştıran bir video idi) geçen ay tanıdık istedi Türkiye satılan modeller arasından bütçe 5000 TL idi. İncele oku soru sor bir türlü eşdeğer bulamadım yada içime sinmedi önümüzdeki ay Almanya’dan ozmo950 söylemeyi düşünüyoruz.
ozma hem marka olarak hemde bahsettiginiz model her yerde karsima cikiyor ama fiyati pahali :hmm
Xiaomi Roborock S6 dikkatimi çekiyor.
Bu ürünü takibe aldım.

Roborock S6 yi benim eniste incelemis gelirken getirebilirmisin dedi hepsini arastirdim en iyisi bu diyordu ne kadar dogru bilmiyorum almanyada 500 euro civari fiyati var yanlis hatirlamiyorsam. türkiyenin sahte corona testleri yüzünden simdi test sonuc negatif de ciksa almanyaya döndügümde karantinada kalmam gerekiyormus o yüzden gelemiyorum diye haber vereyim dedim. burada indirimde vardi nerdeyse ayni paraya geliyordu biz aldik dediler

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Electrolux ün robotunu aldım bende evde duruyor ama bizim ufaklık çalışınca korktuğundan hala tam anlamıyla çalıştırabilmiş bile değilim harita falan çıkartamadım açıkcası
Birde Türk kullanıcı pek olmadığı için ürünü bana nasıl kullanacağımı anlatacak öğretecek birini de bulamadım forumların hiçbirinde bilgi yok cihaz efsane ama kullanıcısı biraz vasat :) neyse umarım electrolux robot ta yaygınlaşırda bizlerde bilgi paylaşımında bulunuruz.
8BE69636-65AF-49D0-8276-27C0075683A9.jpg
44E0DF18-7AC6-4223-93E7-889DE4ADB05D.jpg

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Hayatım da gördüğüm en gereksiz ve işlevsiz aletlerden :ara

Aslında hiç de öyle değil. Sadece biraz daha kendini geliştirmesi gereken bir teknoloji. (Cümle biraz saçma salak oldu ama anlayın siz onu. :sirit )
90'ların sonuna doğru cep telefonlarına tu kaka diyenlerin elinden şu an son model ayfon/zartzung düşmüyor. Bu da öyle olur 5-10 yıla.

Bana göre bu zımbırtının da; en başta batarya ömrü, sonrasında da hacim ve motor gibi geliştirilmesi gereken yönleri var. En ama en önemlisi de fiyat konusu. Fiyat/performans ve Fiyat/ömür konusunda şu an sınıfta kalıyorlar. Belki 4-5 yıl sonra alınabilirlikleri olur.

Ancak hiç birinin verdiğim performansı aşağıda linkini koyduğum zımbırtı seviyesine ulaşamaz. Yarım asırdır kömür değişmiştir belki ama motoru bile yenilenmedi.

Hepsini geçtim, bu konuda rakipsiz, tek geçtiğim bir teknoloji var, o da bizde yok. Hani şu gavurun her odaya piriz yanına koyduğu vakum soketi. Merkezi "zübürke":kiskis Ama bizim mitayitler merkezi ısıtmayı daha beceremiyorken, merkezi havalandırma ve vakum sistemini belki torunlar görür:sirit

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Robot supurge meselesi bana tahtakale de satilan robot oyuncaklardan farksız geliyor bir arkadaşdan 3 gunlugune odunc alip sunu bir deniyeyim dediydim, baba cok gereksiz yavhu yani ne bileyim garip. Robot degil de alzheimer hastasi gibi dolaniyordu evde.

Benlik degil ya da ben alışamadım ??

Bir garip

Son düzenleme:
Wind. Çevrimdışı

Wind. 

Yeni Üye
29 May 2020
49
47
Herkese günaydın
Uzun süren ön yargılarımı kırarak Xiaomi Mija 1S süpürge aldım bir kere bir işe yaramaz yok gırgır yok bu da süpürgemi yok buda tencere gibi bir şey bunların hepsi boş bizim ülkemizde maalesef hiçbir bilgisi olmadığı halde her konuda uzmanmış gibi konuşan çok fazla insan var kimse kırılmasın. Biz toplum olarak bilmiyorum bilgim yok kelimesini kullanmakta çok ciddi zorlanan bir toplumuz. Ülkede baksanız herkes her konuda uzman master yapmış sanki..

Şimdi genel konuya gelecek olursak çok ciddi bir yardımcı ve hayat konforunu çok üst düzeye çıkartan bir cihaz eşimle sürekli süpürge konusunda tartışırdık kim yapacak bu hafta sonu süpürgeyi diye şimdi hayatımızdan çıktı evim müstakil her gün bir kata koyuyorum temizleyip yerine dönüyor. Sizin haftada bir yaptığınız temizliği günlük yapıyor. Ben mopsuz aldım bu teknoloji bence daha gelişmesi lazım bir ıslak mendille bütün evi temizlediğinizi düşünün bana böyle geldi eşimde istemedi (belki buda benim handi kabım) pili büyük 5000ma Mija 1S aldık. Mükemmel bir rahatlık elimden geldiğince sorulara cevap veririm 7 aydır kullanıyorum.

İlk aldığımızda evi normal bir süpürgeyle köşe bucak temizleyip sonra ne yapacak bu saçma şey diye başlattık aldık ama hala güvenmiyorduk. Toz haznesinden çıkan tozu görünce gözümüze inanamadık evi temizliyoruz zannediyormuşuz. Kanepe yataklar bunların hepsinin ayaklarını yükselttik başka çare yok.

Sorulardan birinde ne kadar sıklıkla hazne boşaltılıyor denmiş her temizlemede boşaltma gerekli
Gırgır bölümü temizlenmeli haftada bir saçlar çok dolaşıyor
Ayda bir Nemli bir bezle sen sörler silinmeli
Filtre yıkanmıyor öyle dense de yıkanmıyor yedek parça almak lazım makine uygulamada size bilgi veriyor değişim zamanını süresine bakarım bilgi veririm gene ama kısa bir süre degil
Moplu modeller halı tanıma olmazsa halı üstüne çıkıp halıyı paspas lamaya çalışıyor halı tanıma varsa makine fiyatı 3500tl üstüne çıkıyor
Ben makineyi banggood tan aldım 1750 civarıydı 7 ay önce.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar sorulara elimden geldiğince bilgim dahilinde cevap veririm

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında hiç de öyle değil. Sadece biraz daha kendini geliştirmesi gereken bir teknoloji. (Cümle biraz saçma salak oldu ama anlayın siz onu. :sirit )
90'ların sonuna doğru cep telefonlarına tu kaka diyenlerin elinden şu an son model ayfon/zartzung düşmüyor. Bu da öyle olur 5-10 yıla.

Bana göre bu zımbırtının da; en başta batarya ömrü, sonrasında da hacim ve motor gibi geliştirilmesi gereken yönleri var. En ama en önemlisi de fiyat konusu. Fiyat/performans ve Fiyat/ömür konusunda şu an sınıfta kalıyorlar. Belki 4-5 yıl sonra alınabilirlikleri olur.

Ancak hiç birinin verdiğim performansı aşağıda linkini koyduğum zımbırtı seviyesine ulaşamaz. Yarım asırdır kömür değişmiştir belki ama motoru bile yenilenmedi.

Hepsini geçtim, bu konuda rakipsiz, tek geçtiğim bir teknoloji var, o da bizde yok. Hani şu gavurun her odaya piriz yanına koyduğu vakum soketi. Merkezi "zübürke":kiskis Ama bizim mitayitler merkezi ısıtmayı daha beceremiyorken, merkezi havalandırma ve vakum sistemini belki torunlar görür:sirit

Kalitesini bilmem ama o gürültüsüyle nasıl kafa ağrıttığını bilirim bu tombul makinenin. :hihi

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Kalitesini bilmem ama o gürültüsüyle nasıl kafa ağrıttığını bilirim bu tombul makinenin. :hihi

Arnica Hydra Rain var bende şu an. Zamanında ucuz kıstırdıydım. Meret daha beter gürültü çıkarıyor, ancak çekişi felaket tabi (iyi anlamda). Ben de 2 ya da 3 süpürge hortumunu birleştirip tıkıyorum kendisini banyoya, evin yarısını bu şekilde hallediyorum. Sonuçta 6 metre hortum oluyor :sirit Kedi enceği gibi peşimden süpürge gezdirme derdi de olmuyor. Endüstriyel tip çözüm:haha1

Tabi hatuna uymuyor böyle şeyler, acı/kaba güç istediği için. Bilmiyorum, belki bende arıza var. Önümüzdeki kalkınma planları çerçevesinde, süpürge konusunda karcher'ın proları var hayalimde. Tabi hatun görse, beni zübürke ile birlikte kovar (yok ya kovmaz, şanslıyım o konuda ? )

G Çevrimdışı

gilamaniac

Yeni Üye
22 May 2018
16
43
Bizim evde halı çok bütçede 2000 tl olunca 1950 tl ye irobot roomba 671 aldım. Haritalama ve silme yok ama wifi var. Şuana kadar memnunuz. Süpüreceğimiz odanın içine koyuyoruz kapıyı kapattık mı harika süpürüyor ama hüçbir yeri değiştitmeyeyim insan gibi tüm evi aüpürsün dersen onu vermli yapamaz. Fakat bizim gibi büyük çok halılı bir evdeniz
Öneririrm

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bizim evde halı çok bütçede 2000 tl olunca 1950 tl ye irobot roomba 671 aldım. Haritalama ve silme yok ama wifi var. Şuana kadar memnunuz. Süpüreceğimiz odanın içine koyuyoruz kapıyı kapattık mı harika süpürüyor ama hüçbir yeri değiştitmeyeyim insan gibi tüm evi aüpürsün dersen onu vermli yapamaz. Fakat bizim gibi büyük çok halılı bir evdeniz
Öneririrm

Bizim ev ortalama büyüklükte ama parke yüzey daha çok.
Tüm evi yerime dolaşacak bir makine güzel olurdu.
Haritalama dediğiniz onu yapıyor sanırım. :hihi
Wi-fi ne işe yarıyor? Uzaktan yönetmek için mi?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bizim ev ortalama büyüklükte ama parke yüzey daha çok.
Tüm evi yerime dolaşacak bir makine güzel olurdu.
Haritalama dediğiniz onu yapıyor sanırım. :hihi
Wi-fi ne işe yarıyor? Uzaktan yönetmek için mi?
Haritalama cihazın etrafını görmesini sağlıyor galiba normal haritalama yapmayan cihazlar kör oluyor etrafa çarpınca rastgele geri dönüyor o yüzden süpürme süresi uzun oluyor her yeri alması için, haritalama olunca sınırlı da olsa çevre farkındalığı var daha kısa sürede geçtiği yerlerden bi daha geçmeden süpürüyor. Bunu tabi daha pahalı modellere koyuyorlardır sonuçta kamera veya lidar gibi sensör ve işleme sistemi gerekecek.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Bizim milette bir şeye para verdi mi o malı övme hastalığı var. Bu tarz cihazlar duvar köşelerini , halı ve yerin birleştiği kısmı iyi almaz. Hafif bir temizlik yapar fakat arkada bıraktıkları için tekrar elinize süpürge alıp temizlemeniz gerekir. Süpürgeyi unutturma gibi birşey söz konusu değil. . Bu tarz cihazlar alınır mı alınır fakat bir kaç bin liraya kesinlikle değmez. Bu tarz cihazların hakkı 300-500 benim gözümde

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Başlangıçta robot süpürge ye karşı bende de çoğu insan gibi on yargı vardı. Sonra bunu kırıp roborock s6 maxv modelini Ekim'de 5800 TL ye satın aldım. Aslında S5 max alacaktım. Ama çocuk olduğundan dolayı kamerasına da ihtiyaç duyma ihtimali olur diye aldık. Şuan için oldukça memnunuz.

Tabi almadan önce evde her şeyi süpürgeye uygun hale getirdik. Şuan elektrikli süpürge sadece koltuk ve mobilyalarin üstünün tozunu almak için ve yoğun miktarda toplu dökülen şeyleri çekmek için kullanıyoruz. Hem köşeleri hemde hemde halı ve fayans birleşim yerlerini çok güzel alıyor. Tek girmediği yer mutfak dolabının altı oda yaparken yamuk yapmışlar yarısından sonra eğimli olduğundan sıkışma ihtimali oluyor oraya sokmuyoruz. Birde alaturka tuvalete.
İnceleme yapacaktım ama bir türlü müsait olamadım hakkında çok video olduğu için de vazgeçtim.
Mop için ise şöyle bir kaç deneme yaptım neticede tek kere aşırı bastırmadan yapılan Vileda gibi yapışıp kalan leke ve kirleri çıkartmıyor ama onları da zaten Vileda ile aşırı derece bastırmak gerekiyor onun dışında hergun yada iki günde bir mop yaptırirsiniz genel olarak güzel oluyor.
Örnek vermek gerekirse sigara kulu kalintilsrini ve şalgam damlalarıni temizledi ama domates salçası gibi yoğun birşey bilastirinca yoğun olarak fayansdan temizliyor ama gezerken derzlere de bulaştıriyor ve onu temizleyemiyor. Ki onları vileda ile zor çıkardım. :)
Evinizde eşyaların altı girebileceği boyutta ise halılarınız aşırı kalın ve saçaklı değilse tavsiye edebileceğim bir alet. Kamera kullanmam diyorsanız S5 max tavsiye ederim

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Güncel olarak kimler hangi modeli kullanıyor. Avantaj Dezavantajlarını yazabilirlerse çok memnun olurum. Çok marka ve markaların bir sürü modeli var. Kafam çok karışık, bu yüzden kullanıcı deneyimleri çok önemli.

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Aslında pek alma niyetim yoktu yakın zamanda fakat black fridayde trendyolun TV indirimleri esnasında Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2in1 Essential modelini 990 TL'ye yakalayınca almış bulundum. Cihazda lidar sensörü veya kamera yok sadece çarpışma sensörü var. Gezerken tekerleklerin hareketini kılavuz alarak bir harita çıkarıyor fakat bu haritayı kaydetmiyor sadece süpürdüğü alanı uygulama üzerinden görmüş oluyorsunuz. Geçti yerlerden tekrar geçebiliyor fakat evin tamamını süpürüyor. Bir odayı bitirmeden diğerine geçip sonra tekrar geri dönebiliyor. Tekerlekler bir yere takılırsa vs. kafası karışabiliyor ve şarj ünitesine geri dönmekte zorlanıyor ama hiç müdahele etmiyorum kendisi kenarlardan gide gide şarj ünitesi buluyor sonunda. Sevdiğim bir özelliği diğer modellerde olmayan carpet boost özelliği. Halıya çıktığı zaman çekim gücünü maksimuma çıkarıyor parkeye indiği zaman standart modda çekim yapıyor. Bu sebeple bataryadan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Benim evimde çok halı yok bu sebeple tek şarjla evi tamamlayabiliyor (Ev 2+1). Zaten şarjı bittikten sonra şarjını doldurup tekrar kaldığı yerden devam etme özelliği yok bu modelde alırken buna dikkat edin. Süpürge konusunda kesinlikle başarılı fakat mop kullanacaksanız evdeki halıları kaldırmanızda fayda var, halı üzerinde mop takılıyken zorlanıyor ve halıyı hafiften ıslatıyor. Tüm artı ve eksilerini göz önüne alınca ben fiyat performans olarak cihazdan çok memnunum. Eğer çok büyük bir eviniz varsa lidar sensörü olan akıllı haritalandırma yapan bir cihaz seçmenizi tavsiye ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt