Retro Ses Sitemi Sevgisi

Devian Çevrimdışı

Devian

Yeni Üye
17 Eyl 2018
19
Eski setleri sevenler var mı benim gibi ? Şu an ki sistemim

İlk orjinal setle başladım (1978)

qvZ5MW.jpg

Fisher CA-7000 Anfi
Fisher FM-7000 Radyo
Fisher CR-7000 Kasetçalar
Fisher TR-7000 Zamanlayıcı ve güç dağıtım ünitesi
Fisher Sp-7000 Hoparlör

ve Pionner eqo..

4zvEb0.jpg

JDy0nq.jpg

ODpG70.jpg

daha sonra cızırtı yapıyor diye bu bahaneyle recap yapıldı iç kondanstörleri değiştirildi.Ses çok daha berrak bir hale geldi.Bu sırada uzun zamandır aradığım sansui S-81U hoparlör setini aldım aldım.

Z3P8YZ.jpg

tabi buna ek olarak pionner plz-460 pikap ekledim.

qvZ5jD.jpg

Sıra Cd çalara gelmişti , ne kadar plak sesini sevsem de aslında digital muzik de retro dur.. 80 lerin başından beri cd piyasada vardır.. En kaliteli muzik kaynağı cd dir o zaman iyi bir dac a sahip cd player bulma zamanı gelmişti.

Digital çıkışlı 1990 model Philips CD-634 cd çalar imdadıma yetişti..

0zoYG8.jpg

Onun yanına da ek olarak Smsl Sankskrit 6th DAC aldım.Hem cd çalardan DAC'a giriyorum hemde telefondan digital çıkış alıp DACın usb sinden bağlayabiliyorum.Nakamichi altın uçlu kablolar kullandım.Ses iyice temizlesin diye.

b6dnBb.jpg

7Drl6Y.jpg

PDZyl5.jpg

Son hali

Azd9GB.jpg

Televizyon tarafımda Pioneer sinema sistemim var Jamo hoparlörlere bağlı , birsürü ses sistemim oldu , bunun yeri ayrı , sesinin hiçbirşeye değişmem.

Son olarak bir video ekliyeyim burada eski telefonumla çekim yaptım ses kalitesi çok iyi değil yeni bir video çeker paylaşırım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Merhaba. Forum dışı sitelere desteği kapattık sanırım resim konusunda. (Hizliresim için öyle idi en azından sanırım.)
O resimleri resim yükle butonundan forumumuza ait resim sunucusuna yüklerseniz güzel olur. :mutlu

Devian Çevrimdışı

Devian

Yeni Üye
17 Eyl 2018
19
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,259
bız hızlıresımı degıl hızlıresım yurtdısında bulunan sunuculardan erısımı yasakladı
proxy sıstemını bypass ettıgım ıcın resımlerı goruyorsunuz ama kesın cozum kendı sunucumuzu kullanmanız
resımlerım sılındı derdınız hıcbır zaman olmayacak :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Konuya gelecek olursak, eski cihaz merakı demeyeyim ama müzik Stereo sistemde dinlenir diyorum.
2+1 vs. multi-media sistemlerle olacak iş değil maalesef.
Benim babamın da eskiden Philips'in katlı müzik setlerinden biri vardı. 400 civarı da plağı varmış.
İşlettiği kitap evi iflas edince, satmak zorunda kalmış.
Bebeklik yıllarım olduğu için o güne dair şeyleri sadece fotoğraflardan hatırlıyorum. :bilmiyom
Hi-fi bambaşka bir dünya, tonlar üretici, tonla ürün, farklı farklı mühendislikler söz konusu.
Göreceli bir olay olduğu için, ucu bucağı yok. Bütçe tanımayan lanet bir hobi, adama yuva bile yıktırır yani.
Ben de açıkçası bir müziğin en güzel kayıpsız kaynaklardan dinlenmesi taraftarıyım.
Kondisyonu iyi bir plak, iyi bir iğne sizi alır adeta kaydedilen stüdyoya götürür.
DR değeri iyi bir CD, SACD, DVD, FLAC de güzel keyif verir.
Zira YouTube'da aynı parçayı dinlediğinizde hangi frekansların, enstrümanların nasıl kaybolduğunu fark edebiliyorsunuz.
Sizi tebrik ederim, gerek yaşınız gerek bütçeniz itibariyle güzel bir takım oluşturmuşsunuz.

Benim hi-fi ile tanışmam orta okul yıllarıma dayanır.
Komşumuzun kömürlüğüne girdiğimizde bir koli içinde hi-fi sisteme ait cihazlar bulmuştuk.
Cihazları aldım eve geldim. O zaman da evde hediye olarak aldırmış olduğum çin malı 2.0 stereo sistem vardı.
Cihazlar şunlardı,

Akai marka Stereo receiver, 4 kanal Stereo çıkışlı 150 Watt gücündeydi. 4 çıkışı da sağlamdı.
Nordmende marka Tuner,
Nordmende marka Kaset Deck, Dolby NR destekli,
Nordmende marka direct drive Pikap.

Sistemdeki tek sorun Nordmende marka tunerde çıkmıştı. Fişe taktıktan 2 dakika sonra bembeyaz dumanlar çıkarmıştı.
O zamanlar cihaz söküp bozmaya çok meraklıydım tabi, bir süre kullandıktan sonra hepsini itina ile bozmuştum. :slap
O sistemde tek eksik Pikap'ın iğne ve kafası yoktu. Ama o zamanlar kimse beni bilgilendirmediği için pikaptan faydalanamamıştım.
Yıllar sonra evdeki stereo sistemi tamir ederken baskı devresini çatlatmam sonucu, onun da amfisini çöpe göndermek durumunda kalmıştım.
Sonraları uygun fiyata Sony TA-FE330R model Stereo amfiyi almıştım.
İnsan Stereo sisteme alışınca başka şeyde müzik dinleyemiyor.
O zamanlar üniversiteye başlamıştım, aldığım burs ile arada dikkatimi çeken CD albümleri almaya başlamıştım.
2 yıl boyunca tam 46 adet albüm satın almışım. (Şimdi tekrar saydım. :kop)
Açıkçası iyi bir DAC ve iyi kablolar şart ancak onlar da ayrı para maalesef.
Gönlüm ister ki iFi Nano falan alayım ama şu an alabilecek gücüm yok.
CD player almak yerine CD'leri bilgisayardan çalmayı, DAC eksikliğini de USB dac ile giderebilirim diye düşünüyorum.
Ama USB DAC'ım yok henüz. Olacak gibi de görünmüyor. :kop

Üniversitedeyken bir arkadaşımın katlı Kenwood müzik seti alması sonucu bir plağı yakından dinleme fırsatım olmuştu.
Koyduğum Neşet Ertaş plağında o derinliği duyunca birden maymun gözünü açmıştı.
İnternette de hi-fi ürünler satan gruplarda takılmam sonucu ucuz yollu belt drive bir pikap almıştım. (Sony PS-LX 150H)
Daha sonra da plak satan gruplarda takılmam sonucu bir tanesi sıfıra yakın kondisyonda yabancı LP bir albüm (Barbra Streisand), 2 tane de Neşe Karaböcek 45'liği almıştım. Kondisyonu iyi olan plak temiz çalıyordu ancak istediğim derinliği alamamıştım çünkü ucundaki iğne ucuz kalitesiz bir iğne idi.
Sonra en azından arşivimi genişleteyim dedim ancak bu hobi CD'den pahalıya mal olduğu için plak işini ilerletemeden bıraktım maalesef.
Gönül ister Technics SL 1200 gibi pikabım olsun ancak iş onunla da bitmiyor, plaklar da ayrı para.
Şimdi yeniden basıma gidilen plaklar var ancak bunu sadece dönem baskı kalitesinde belirli firmalar yapabiliyor. Gerisi sadee sömürmenin derdinde. :sirit

Sony amfimi de LG marka hoparlörler ile sürüyorum, sahnesi geniş ancak fazlası yok.
Gönül ister JBL'den güzel bir çift ya da Sony SS-X90ED alayım ama... :hihi

Benim amfimin de re-cap zamanı geldi sanırım, bir de bass potansında sorun var sanırım geçen bir hışırtı geldi kesildi.
İçinde 2 adet Nippon var, gerisi Jamicon ile döşenmiş.
Bu amfiyi alırken MOS-FET zannediyordum ancak içinden STK çıktı. (2X70 Watt 4-16 Ohm)
Alt ve orta frekanslarda iyi ancak tiz frekanslar için ekolayzer desteği şart. Onu da bilgisayardan hallediyorum.

Dolar aldı başını gitti, nasıl re-cap yapacağım endişeliyim. :kiskis
Benim de hikayem bu kadarcık.:sirit
Bir gün arşivden de birşeyler paylaşırım, pek kayda değer şeyler yok ama, maksat konuya katkı olsun. :sirit

Son düzenleme:
ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Üstadım bu nedir?
Uzaklaşmalıyım yoksa eski hastalığım depreşecek masrafa gireceğim üstüne üstlük apartman ortamında zevkle dinleyemeyeceğim.
Elimdekileri hediye etmiştim, çok değerli bir sistem değildi ama jamo bx 100 leri hatırlayınca içim cız etmiyor değil. Araba teybi setimi de verdim en son kenwood mask ve pioneer hoparlörler de çıktı elimden.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Gerçekten güzel sistemler. Bunlar kadar eski sayılmaz ama bende de 1999 model Arçelik müzik seti var. Kaset ve cd çalışmıyor. Radyo idare eder seviyede çekiyor. Ekran da silinmek üzere. Salonda aksesuar olarak duruyor. Radyo ve aux işlevi faal.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Gerçekten güzel sistemler. Bunlar kadar eski sayılmaz ama bende de 1999 model Arçelik müzik seti var. Kaset ve cd çalışmıyor. Radyo idare eder seviyede çekiyor. Ekran da silinmek üzere. Salonda aksesuar olarak duruyor. Radyo ve aux işlevi faal.

Aux dan iş görür olduğu kadar.:kas

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri