QN90B Mağduriyeti

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Herkese merhabalar. Şubat ayında Samsung QN90B model televizyon aldım. Aldığımdan beri dertler bitmiyor, öncelikle Motion Plus açtığımda yapay piksel eklendiği için yırtılma problemi vardı, ayarı kendime göre düzenleyince bu problemi düzeltebildim. Şimdi de renklerde problem yaşıyorum. Playstation 5 ile kullanım sağlarken karanlık sahneli oyunlarda siyah olması gereken yerler patlayarak mavi tonlarda gözüküyor, HDR açtığımda durum daha da beter oluyor zaten HDR performansını beğenmedim, hangi ayarı yaparsam yapayım HDR açınca soluk renkler veriyor. HDR kapatınca renkler daha iyi hale geliyor, gün ışığının olduğu, ışığın olduğu oyun sahnelerinde renkler çok güzel gözüküyorken, gölgede kalan yerlerde ve karanlık olan sahnelerde ekranda mavi filtre varmış gibi gözüküyor. Samsung servisi gelip videosunu çekti ve genel merkeze gönderdi, ürün mühendisi bir problem olmadığını söylemiş, çözüm ekibi bana bu şekilde bilgi verince itirazda bulundum ardından tekrar arayıp kayıt açtırdım, kayıt sonrası beni arayacaklarını söylediler, bende "eğer yine aynı şeyleri söyleyeceklerse, çözüm üretmeyeceklerse zahmet edip aramasınlar" dedim, kendileri çözüm üreteceğini söylediler. Aynı gün içinde tekrar çözüm ekibi tarafından, aynı yetkili tarafından arandım ve sabah görüştüğümüzdeki durum hala geçerli ürün mühendisimiz problem olmadığını söyledi dedi. Dün tekrar arayıp kayıt oluşturdum ve aynı yetkili tarafından aranmak istemediğimi söyledim fakat bugün yine aynı yetkili tarafından aranıp yine aynı bilgilendirme yapıldı, en son patladım ve durumun normal olmadığını, ürün mühendislerinin gözlerinde bir problem olabileceğini söyledim, yetkili hanımefendi videoyu kendisininde gördüğünü ve problem olmadığını söyleyince bende ürün mühendisinizi haksız çıkartmamak için objektif yorum yapmadığını söyledim, elimde ips ve tn panel monitör olduğunu ve aynı görüntüyü bu monitörlerde açtığımda gayet normal gözüktüğünü söyledim, görselleri kendilerine iletmemi ve ürün mühendislerine göstereceklerini söylediler. Telefonda ısrarla parasında olmadığımı, tahammül edemediğim şeyin ürünün arkasında durulmadığını gerekirse televizyonun değerinin 2 katını ödeyip üstüne birde televizyonu iade edebileceğimi ilettim. 3 aydır bütün ayarları denediğimi ama gözden kaçırdığım bir şey olabileceğini ve uzmanlar tarafından bana ulaşılmasını ve ayar yapılmasını rica ettim, eğer olmazsa o zaman panelde problem olabileceğini, televizyonun kontrastı dengeleyemediği için bunun bir problem olduğunu söyledim. Gerçekten o kadar soğudum ki üründen açasım bile gelmiyor. Bu kadar üst seviye bir modelde böyle bir problem olması ve kabul etmemeleri insanın sabrını taşırıyor. Böyle bir modelde HDR'ın rezalet şekilde gözükmesi, HDR kapalıyken bile karanlık yerlerde renk sapması olması gibi sorunlar aşırı canımı sıktı. Televizyon ve diğer iki monitörüm arasındaki karşılaştırma görsellerini aşağıya bırakıyorum, LG ips panel monitörüm 2017 model, Casper Excalibur TN panel monitörüm ise 2021 model karşılaştırmayı ona göre değerlendirebilirsiniz. Televizyon ile ilgili görsellerin birinde HDR açık, birinde HDR kapalı, monitörlerde ise HDR kapalı test yapılmıştır. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

tn-panel.jpg
QN90B-SDR.jpg
QN90B-HDR.jpg
ips-panel.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Televizyonu fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemiş miydiniz ? HDMI kablo olarak ne kullanıyorsunuz ?

Değişim isteyin, aynı modelden başka bir cihaz ile değiştirsinler. Yine memnun kalmazsanız Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Televizyonu fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemiş miydiniz ? HDMI kablo olarak ne kullanıyorsunuz ?

Değişim isteyin, aynı modelden başka bir cihaz ile değiştirsinler. Yine memnun kalmazsanız Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun.
Hocam fabrika ayarlarına sıfırlamaktan tutun, 2 noktalı renk ayarı, HDMI siyahlık düzeyi ayarı aklınıza gelebilecek her ayarı denedim. HDMI olarak Philips 2.1 kablo kullanıyorum fakat konsolun kendi kablosunu da denedim düzelmedi, zaten diğer görsellerdeki farklı monitörlerde de aynı kablo ile denedim sonuç ortada. Değişim istiyorum fakat ürün mühendisi problem olmadığını söylediği için işlem yapmıyorlar, az önce 4. defa görüştüm bu defa farklı birisi aradı çözüm ekibinden ve bu 4 görseli de gönderdim, geri dönüş yapacaklarını söylediler. Teknik birim ile telefonda görüştük, fabrika ayarlarına sıfırlattı ve görüntü testi yaptırdı televizyonun kendi menüsünden, testte de renklerin soluk gözüktüğünü gözlemleyip durumu bildirdim. Sanki QN90B değil de Q70B gibi görüntü.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,584
Öncelikle oradan bir sonuç alamayacağın açık. Yok mühendis vs. Bunlar hikayedir.
Sana bir inceleme atacağım bunu iyice oku incelemenin oyun tarafını dikkatlice anliyarak oku.
( ile tartışıldığı gibi, Samsung'un 'Oyun' modu, düşük görüntü kalitesinde bir egzersizdir. Çılgınca aşırı doygun renkler, tüm resmin çok soğuk (mavimsi) görünmesine neden olan çok yüksek renk sıcaklığı (10000+ Kelvin) ve çok geniş renk alanı ile SDR modunda bile neredeyse 1200 nit zorlar. Hala anlamadık. Oyun geliştiricileri, oyunlarının doğru görünmesini sağlamak için çok çaba sarf ediyor, öyleyse neden herhangi bir TV üreticisi aktif olarak her şeyin yanlış görünmesini sağlamaya çalışsın? QN95B'nin Oyun modu, test ettikten sonra "hatırladığım herhangi bir TV'deki en kötü 'Oyun' modu" olarak adlandırdığım geçen yılki QN95A'dan yalnızca biraz daha az aşırı. Düşük giriş gecikmesiyle mükemmel görüntü kalitesi istiyorsanız, 'Oyun' modunda görüntü ayarlarıyla oynamanın gerçekten hiçbir yolu yoktur.)

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Öncelikle oradan bir sonuç alamayacağın açık. Yok mühendis vs. Bunlar hikayedir.
Sana bir inceleme atacağım bunu iyice oku incelemenin oyun tarafını dikkatlice anliyarak oku.
( ile tartışıldığı gibi, Samsung'un 'Oyun' modu, düşük görüntü kalitesinde bir egzersizdir. Çılgınca aşırı doygun renkler, tüm resmin çok soğuk (mavimsi) görünmesine neden olan çok yüksek renk sıcaklığı (10000+ Kelvin) ve çok geniş renk alanı ile SDR modunda bile neredeyse 1200 nit zorlar. Hala anlamadık. Oyun geliştiricileri, oyunlarının doğru görünmesini sağlamak için çok çaba sarf ediyor, öyleyse neden herhangi bir TV üreticisi aktif olarak her şeyin yanlış görünmesini sağlamaya çalışsın? QN95B'nin Oyun modu, test ettikten sonra "hatırladığım herhangi bir TV'deki en kötü 'Oyun' modu" olarak adlandırdığım geçen yılki QN95A'dan yalnızca biraz daha az aşırı. Düşük giriş gecikmesiyle mükemmel görüntü kalitesi istiyorsanız, 'Oyun' modunda görüntü ayarlarıyla oynamanın gerçekten hiçbir yolu yoktur.)
Bu kadar saçma sapan bir tutum olamaz. Ben oyun oynarken kullanmak için almıştım eğer ki dediğiniz gibiyse ve çözümü yoksa benim için tüplü televizyondan farkı kalmayacak. HDR’ın o kadar reklamını yapıyorlar fakat rezalet, quantum teknolojisinin reklamını yapıyorlar ama karanlıkta renkler rezalet. QN95B ile değişim isteyecektim onda neural işlemci olduğu için hem SDR hem de HDR parlaklığı yüksek diye ama onunda bir anlamı yok sanırım. Şu tabloya göre aklımda iki seçenek var ya s95b ile değişim isteyeceğim ya da para iadesi alıp Lg oled’e yöneleceğim.

Elimdeki görselleri gönderip tekrar değerlendirilmesini istedim. Çıkacak sonuca göre tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacağım. Şikayette bulunurken firma kısmına Samsung mu yazmam gerekiyor yoksa aldığım elektronik marketin ismini mi yazmam gerekiyor?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Hocam fabrika ayarlarına sıfırlamaktan tutun, 2 noktalı renk ayarı, HDMI siyahlık düzeyi ayarı aklınıza gelebilecek her ayarı denedim. HDMI olarak Philips 2.1 kablo kullanıyorum fakat konsolun kendi kablosunu da denedim düzelmedi, zaten diğer görsellerdeki farklı monitörlerde de aynı kablo ile denedim sonuç ortada. Değişim istiyorum fakat ürün mühendisi problem olmadığını söylediği için işlem yapmıyorlar, az önce 4. defa görüştüm bu defa farklı birisi aradı çözüm ekibinden ve bu 4 görseli de gönderdim, geri dönüş yapacaklarını söylediler. Teknik birim ile telefonda görüştük, fabrika ayarlarına sıfırlattı ve görüntü testi yaptırdı televizyonun kendi menüsünden, testte de renklerin soluk gözüktüğünü gözlemleyip durumu bildirdim. Sanki QN90B değil de Q70B gibi görüntü.
Her şeyi deneyip memnun kalmadıysanız yapacak bir şey yok. O cihazın kendisinde de bir arıza olabilir. Led tv kategorisinde alabileceğiniz en iyi modellerden birini almışsınız esasında.

Bende de 9 serisi Sony var, onun da bir takım sorunları var mesela. Şimdi girip AVSForum'a baktım, 2023 modeli neredeyse benim tv ile tamamen aynı ve onda da benzer sorunlar var;
- 4K 120 hz oyun oynamak isterseniz bulanıklık yapıyor,
- VRR açınca yerel karartma kapatıyor,
- Google TV ara yüzü kasıyor.

Benim tv'de mesela halen ses barı ekrana geldiğinde altta yatay beyaz şerit çıkıyor. Koskoca Sony güncelleme ile düzeltmedi bunu.

Oled alacaksanız S95B modelini iyi araştırın. Rtings'in yaptığı hızlandırılmış eskitme testlerinde kötü bir performans gösterdi. Ben olsam LG alırdım.

Hem Oled'de hem de fald panelde konsol oyunu oynadım. Oled bariz karanlık kalıyordu ama üsd düzey bir Oled alırsanız artık onlar da oldukça yüksek parlaklıklara çıkabiliyor.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Her şeyi deneyip memnun kalmadıysanız yapacak bir şey yok. O cihazın kendisinde de bir arıza olabilir. Led tv kategorisinde alabileceğiniz en iyi modellerden birini almışsınız esasında.

Bende de 9 serisi Sony var, onun da bir takım sorunları var mesela. Şimdi girip AVSForum'a baktım, 2023 modeli neredeyse benim tv ile tamamen aynı ve onda da benzer sorunlar var;
- 4K 120 hz oyun oynamak isterseniz bulanıklık yapıyor,
- VRR açınca yerel karartma kapatıyor,
- Google TV ara yüzü kasıyor.

Benim tv'de mesela halen ses barı ekrana geldiğinde altta yatay beyaz şerit çıkıyor. Koskoca Sony güncelleme ile düzeltmedi bunu.

Oled alacaksanız S95B modelini iyi araştırın. Rtings'in yaptığı hızlandırılmış eskitme testlerinde kötü bir performans gösterdi. Ben olsam LG alırdım.

Hem Oled'de hem de fald panelde konsol oyunu oynadım. Oled bariz karanlık kalıyordu ama üsd düzey bir Oled alırsanız artık onlar da oldukça yüksek parlaklıklara çıkabiliyor.
Hocam Oled almama sebebim yanık muhabbeti ve parlaklık değerinin diğer panellere göre düşük olmasıydı fakat şunu atladım parlaklık düşük olsa bile renkler daha canlı olduğu için biraz o parlaklığın düşüklüğünün üstü örtülüyordu. Dün 3. kez çözüm ekibinden aynı hanımefendi ile görüştüm ve kendisine birkaç görsel atmıştım, son çare olarak bir kez daha bu görseller eşliğinde ürün mühendisine danışacağını ve kendisinden haber beklemem gerektiğini söyledi. Dün şikayetvar'a yazmıştım bugün çözüm ekibinden farklı bir beyefendi aradı ve şikayetvar'a yazdığım şikayetimden dolayı bana ulaştığını diğer hanımefendiden konuyu devraldığını ve çözüm olarak nasıl bir düşüncem olduğunu sordu, bende televizyon değiştiği takdirde yine QN90B veya bir üst modeli olan QN95B gönderilse bile bu sorun yine devam ederse diye tedirgin olduğum için mümkünse S95B ile değişim olması istediğimi eğer olmazsa para iadesi isteyeceğimi, LG Oled'e geçeceğimi söyledim fakat Samsung markasının 15 yıldır farklı ürünlerini kullandığım için Samsung'dan vazgeçmemek adına önceliğimin Samsung olduğunu ilettim. Ben aldığımda indirim olduğu için 34.000 TL yerine 26.000 TL'ye almıştım, iade olarak 26.000 TL aldığım takdirde aklımda 2-3 tane model var, LG C2, C3 veya G2 düşünüyorum, duruma göre 1 sene kullanmak amaçı C1 alıp, 1 sene sonrasında direk 2024 model çıkacak olan OLED'e de geçiş yapabilirim şu an kafam çok karışmış durumda zira şu an 26.000 TL'nin üzerine 20.000 TL ekleyip almak istemiyorum. Artık yanık problemini de geçtim parlaklığın tatmin etmesi yeterli benim için OLED panelde.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
ilginç bende samsung 65bu8500 var playstation 4 pro var açınca otomatik "game mod on" yazısı çıkıyor bu çıktığında hiç bir renk kısmına müdahale ettirmiyor ayarlarda bir yerde vardı oyun modunu devre dışı bırak onu bir deneyin isterseniz

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
ilginç bende samsung 65bu8500 var playstation 4 pro var açınca otomatik "game mod on" yazısı çıkıyor bu çıktığında hiç bir renk kısmına müdahale ettirmiyor ayarlarda bir yerde vardı oyun modunu devre dışı bırak onu bir deneyin isterseniz
Hocam her şeyi denedim. Oyundan kaynaklı olsa monitörde neden olmuyor onu anlamadım. Bugün 4. Defa dönüş yapıp ürün mühendislerinin problem olmadığını söylediğini ilettiler şimdi tüketici hakem heyetine şikayet dilekçesi yazıyorum.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
Hocam her şeyi denedim. Oyundan kaynaklı olsa monitörde neden olmuyor onu anlamadım. Bugün 4. Defa dönüş yapıp ürün mühendislerinin problem olmadığını söylediğini ilettiler şimdi tüketici hakem heyetine şikayet dilekçesi yazıyorum.
oyundan kaynaklı demedim samsung tv tüm ayarlarda görüntü ye gidin orda resim/oyun olarak kilitli mi?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Televizyonda ALLM ayarı açık, konsol bağladığınızda bunu algılayıp otomatikman oyun moduna geçiyor. Oyun modunda olduğu için renk ayarı yapamıyorsunuz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Hocam Oled almama sebebim yanık muhabbeti ve parlaklık değerinin diğer panellere göre düşük olmasıydı fakat şunu atladım parlaklık düşük olsa bile renkler daha canlı olduğu için biraz o parlaklığın düşüklüğünün üstü örtülüyordu. Dün 3. kez çözüm ekibinden aynı hanımefendi ile görüştüm ve kendisine birkaç görsel atmıştım, son çare olarak bir kez daha bu görseller eşliğinde ürün mühendisine danışacağını ve kendisinden haber beklemem gerektiğini söyledi. Dün şikayetvar'a yazmıştım bugün çözüm ekibinden farklı bir beyefendi aradı ve şikayetvar'a yazdığım şikayetimden dolayı bana ulaştığını diğer hanımefendiden konuyu devraldığını ve çözüm olarak nasıl bir düşüncem olduğunu sordu, bende televizyon değiştiği takdirde yine QN90B veya bir üst modeli olan QN95B gönderilse bile bu sorun yine devam ederse diye tedirgin olduğum için mümkünse S95B ile değişim olması istediğimi eğer olmazsa para iadesi isteyeceğimi, LG Oled'e geçeceğimi söyledim fakat Samsung markasının 15 yıldır farklı ürünlerini kullandığım için Samsung'dan vazgeçmemek adına önceliğimin Samsung olduğunu ilettim. Ben aldığımda indirim olduğu için 34.000 TL yerine 26.000 TL'ye almıştım, iade olarak 26.000 TL aldığım takdirde aklımda 2-3 tane model var, LG C2, C3 veya G2 düşünüyorum, duruma göre 1 sene kullanmak amaçı C1 alıp, 1 sene sonrasında direk 2024 model çıkacak olan OLED'e de geçiş yapabilirim şu an kafam çok karışmış durumda zira şu an 26.000 TL'nin üzerine 20.000 TL ekleyip almak istemiyorum. Artık yanık problemini de geçtim parlaklığın tatmin etmesi yeterli benim için OLED panelde.
Ben sizin cihazınızda bir sorun olduğunu ve değişim olursa yerine gelecek olan aynı model tv'de sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü daha önce başka şikayetleriniz de olmuştu, titreme gibi.

S95B düşünüyorsanız şu konulara bir göz atın; bence ne Sony ne de Samsung Oled konusunda LG kadar güvenilir değil. Tabi ben sizi yönlendirmek istemiyorum, sadece bilgi paylaşıyorum.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
oyundan kaynaklı demedim samsung tv tüm ayarlarda görüntü ye gidin orda resim/oyun olarak kilitli mi?
Hocam oyundan kaynaklı dediniz diye öyle yazmadım sadece aklıma yatmayan kısımı söyledim. Oyun modu otomatik açılıyor, renk ayarıda yapabiliyorum fakat dediğim gibi kontrastta bir problem var.

Ben sizin cihazınızda bir sorun olduğunu ve değişim olursa yerine gelecek olan aynı model tv'de sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü daha önce başka şikayetleriniz de olmuştu, titreme gibi.

S95B düşünüyorsanız şu konulara bir göz atın; bence ne Sony ne de Samsung Oled konusunda LG kadar güvenilir değil. Tabi ben sizi yönlendirmek istemiyorum, sadece bilgi paylaşıyorum.

Hocam yarın arayıp son kararı söyleyecekler. Benim ilk hedefim Samsung modelde kalmak hatta OLED’e geçmemek zira Lg C2 ile QN90B karşılaştırmasına baktım çoğu yerde parlaklıktan kaynaklı renkler daha iyi duruyor. Bazı yerlerde Lg o kadar çok parlaklık kısıyor ki bildiğiniz güç tasarrufu açık gibi oluyor keza aynı şekilde tüm oled panellerde bu durum mevcut. G3 modeldeydi sanırım %70 parlaklık artışı olacakmış fakat daha piyasaya sürülmedi, sürülse bile şu an 25-30 bin üzerine ekleyemem çünkü şu an bilgisayar toplama planım var, olabildiğince tasarruf etmek adına burada 100 bin tl fiyat çekilen sistemi yurtdışından toplayacağım 60 bin TL’ye, 40 bin tl cepte kalsın diye yurtdışından toplarken televizyona 30 bin eklemek mantıklı gelmiyor. Benim aldığım zaman 34 bin yerine indirimle 26 bin’e almıştım fakat şu an iade edip parayı alırsam param değer kaybetmiş olacağı için iade etmekte istemiyorum. Umarım aynı modelin sıfırı ya da QN95B ile değişim yaparlar. Bu arada geçtiğimiz gün teknik birim görüntü ayarlarını sıfırlatıp, menüden görüntü testi yaptırdı orada da renkler soluk gözüküyor diye bildirdim, sanki Q70 gibi renkler. Görüntü sıfırladıktan sonra oyuna girip test yaptığımda mavi filtre sadece ekranın alt kısmında gölgede kalan yerlerde devam ederken gri olması gereken duvar yeşil tonlardaydı. Normalde bugün 12’ye kadar hem bu problemle ilgili hem de panelimin va mı karma panel mi olduğunu öğrenmem için dönüş yapacaklardı, yapmadıkları için ben aradım, gün içinde dönüş yapılacağını söylediler fakat yine yapmadılar muhtemelen yarın dönüş yaparlar. Tüketici hakem heyetine başvursam sonuçlanması ne kadar sürer belli değil, satıcı bilgilerine aldığım mağazayı mı yazacağım yoksa Samsung mu yazacağım onu da bilmiyorum.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri