QN90B Mağduriyeti

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Hocam yarın arayıp son kararı söyleyecekler. Benim ilk hedefim Samsung modelde kalmak hatta OLED’e geçmemek zira Lg C2 ile QN90B karşılaştırmasına baktım çoğu yerde parlaklıktan kaynaklı renkler daha iyi duruyor. Bazı yerlerde Lg o kadar çok parlaklık kısıyor ki bildiğiniz güç tasarrufu açık gibi oluyor keza aynı şekilde tüm oled panellerde bu durum mevcut. G3 modeldeydi sanırım %70 parlaklık artışı olacakmış fakat daha piyasaya sürülmedi, sürülse bile şu an 25-30 bin üzerine ekleyemem çünkü şu an bilgisayar toplama planım var, olabildiğince tasarruf etmek adına burada 100 bin tl fiyat çekilen sistemi yurtdışından toplayacağım 60 bin TL’ye, 40 bin tl cepte kalsın diye yurtdışından toplarken televizyona 30 bin eklemek mantıklı gelmiyor. Benim aldığım zaman 34 bin yerine indirimle 26 bin’e almıştım fakat şu an iade edip parayı alırsam param değer kaybetmiş olacağı için iade etmekte istemiyorum. Umarım aynı modelin sıfırı ya da QN95B ile değişim yaparlar. Bu arada geçtiğimiz gün teknik birim görüntü ayarlarını sıfırlatıp, menüden görüntü testi yaptırdı orada da renkler soluk gözüküyor diye bildirdim, sanki Q70 gibi renkler. Görüntü sıfırladıktan sonra oyuna girip test yaptığımda mavi filtre sadece ekranın alt kısmında gölgede kalan yerlerde devam ederken gri olması gereken duvar yeşil tonlardaydı. Normalde bugün 12’ye kadar hem bu problemle ilgili hem de panelimin va mı karma panel mi olduğunu öğrenmem için dönüş yapacaklardı, yapmadıkları için ben aradım, gün içinde dönüş yapılacağını söylediler fakat yine yapmadılar muhtemelen yarın dönüş yaparlar. Tüketici hakem heyetine başvursam sonuçlanması ne kadar sürer belli değil, satıcı bilgilerine aldığım mağazayı mı yazacağım yoksa Samsung mu yazacağım onu da bilmiyorum.
Satıcı bilgilerine mağazayı yazarsınız diye düşünüyorum. Sonuç alamazsanız Samsung'tan yetkili kişilere mail atmayı deneyin.

Parlaklık Oled'lerin düşmanı, bu nedenle agresif yazılımlar kullanıyorlar, parlaklığı sınırlamak için. Açıkçası Oled'de oyun oynamak o kadar hoşuma gitmedi.
Bu sorunu sadece VRR açıkken yapmıyor sanırım değil mi ?

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Satıcı bilgilerine mağazayı yazarsınız diye düşünüyorum. Sonuç alamazsanız Samsung'tan yetkili kişilere mail atmayı deneyin.

Parlaklık Oled'lerin düşmanı, bu nedenle agresif yazılımlar kullanıyorlar, parlaklığı sınırlamak için. Açıkçası Oled'de oyun oynamak o kadar hoşuma gitmedi.
Bu sorunu sadece VRR açıkken yapmıyor sanırım değil mi ?
Vrr açık kullanıyorum sürekli hocam. Ps5’te yaşadım hep problemi şimdi Xbox series x’te deneyip bakıcam ama muhtemelen aynı sonucu alıcam çünkü diğer konsolda fifa menüsünde bile siyahlar biraz bozuluyordu xbox’ta da aynı şu an. HDR’ı denedim renkler yine soluyor.

Dün arayıp 2 gündür dönüş beklediğimi söyledim, kaydı kapatmışlar o yüzden dönmemişler. Servis çağırdım, sabah aradılar ve geçtiğimiz hafta zaten video çektik şimdi çeksek yine aynı sonucu alırsınız, müşteri hizmetleriyle görüşün dedi, müşteri hizmetlerinden olumlu yanıt almazsam HDR ve blooming ile ilgili video çekeriz dedim. Müşteri hizmetlerini arayıp çözüm ekibine bağlandım durumu anlattım, derdimin ücret olmadığını dile getirdim ve şu an bu renk sapmasından onay çıkmasa HDR probleminden kayıt açtıracağımı ondan da çıkmazsa blooming’drn açtıracağımı, televizyonu satmak istemediğimi çünkü satarsam alan kişinin mağdur olacağını söyledim. Bu tarz bir modelde ne renk sapmasının ne de HDR açınca soluklaşmasının mümkün olmadığını söyledim.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Samsung QN90b'de bu kalibrasyon ayarlarını yapmanızda fayda var. ( )
Daha öncesinde bu ayarları denemiştim fakat bir çözüme ulaşamadım. Az önce Samsung ile görüştüm, geri arama kaydı oluşturdular daha öncesinde 10 kez yaptıkları gibi, yarın olumlu bir sonuç alamazsam tüketici hakem heyetine başvurup bütün durumu izah edicem.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Beyler US model hiç bir panelin calibration değerleri,EU ya uymaz!!
gerek col.standard gereksede NTSC system veya renk skalası dizilimi v.s
tamamen NTSC ve 60Hz(ve 30Hz)EU için bu değer 25/50Hz dir) standardına
göre olduğu için bütün değerler farklıdır!

Service menu den bile değiştirilemez!!!

ama şu olur/olabilir;kişi EU panelini buna göre veya yaklaşık değerlere göre
ve biraz da göz kararına göre tabiki değiştirebilir!

ben burada US panel değerlerinin(renk sistemi) olarak EU ya uymadığınıdan bahsediyorum!

EU-CCIR PAL=50(veya 25Hz) en doğru renk sistmeini verirken
US/Japan-NTSC=60Hz(veya 30Hz) bu sistem doğru renk olarak sapma yaptığı için
her zaman bu konu EU-PAL en doğru renk skalasını verir!

Ama ayruca 2 nokta daha var önemli olan;

1-NTSC renk sistemin de Hue sapması olur!! (PAL de olmaz) kısaca Red-Green sapması skalası dur bu!
dolayısıyla NTSC de özellikle TV yayını izlerken ve Stream de sürekli bir reddish veya greenish sapması
olur ve sürekli HUE ayarını eksi/artı düzenlemeniz gerekiyor!

2-TV ler(her sistem) standard vertical freq. değerleri 60Hz dir!! bununla NTSC de sorun olmaz ama PAL
sistem 50Hz olduğu için Vert.Freq.uyumsuzluğu olur! veya yayın 25Hz olduğu için PAL de daha fazla sıkıntı
olurken NTSC de 30Hz de olmaz!

her ne kadar TV ler 60Hz olup,bunları yazılım düzeltmesi ile yapsa bile tam yapamıyor,bilmeyenler için
bu sorun önem arzetmez ama bilen gçzler şak diye bunu anlıyor.

sonuç;NTSC Hız+Hz uyumu çok iyi,PAL ise renk de çok iyi iken hız+Hz de biraz sıkıntılıdır

eskiden TV ler HD/FHD iken özellikle bazı Japon markaları bunu güzel aşabilirken,Avrupa ve diğer bqazı TV ler
bu konuyu aşamıyorlardı!

diğer bir soruç da şudur;TV lerin hepsi veya PDP ler veya PJ ler v.s hepsi USA/Japan sistemine göre üretiliyor!!

++

Başlık konusunu okudum,buna teknik yorumu daha sonra yapacağım,hele Samsung bir cevap versin

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Beyler US model hiç bir panelin calibration değerleri,EU ya uymaz!!
gerek col.standard gereksede NTSC system veya renk skalası dizilimi v.s
tamamen NTSC ve 60Hz(ve 30Hz)EU için bu değer 25/50Hz dir) standardına
göre olduğu için bütün değerler farklıdır!

Service menu den bile değiştirilemez!!!

ama şu olur/olabilir;kişi EU panelini buna göre veya yaklaşık değerlere göre
ve biraz da göz kararına göre tabiki değiştirebilir!

ben burada US panel değerlerinin(renk sistemi) olarak EU ya uymadığınıdan bahsediyorum!

EU-CCIR PAL=50(veya 25Hz) en doğru renk sistmeini verirken
US/Japan-NTSC=60Hz(veya 30Hz) bu sistem doğru renk olarak sapma yaptığı için
her zaman bu konu EU-PAL en doğru renk skalasını verir!

Ama ayruca 2 nokta daha var önemli olan;

1-NTSC renk sistemin de Hue sapması olur!! (PAL de olmaz) kısaca Red-Green sapması skalası dur bu!
dolayısıyla NTSC de özellikle TV yayını izlerken ve Stream de sürekli bir reddish veya greenish sapması
olur ve sürekli HUE ayarını eksi/artı düzenlemeniz gerekiyor!

2-TV ler(her sistem) standard vertical freq. değerleri 60Hz dir!! bununla NTSC de sorun olmaz ama PAL
sistem 50Hz olduğu için Vert.Freq.uyumsuzluğu olur! veya yayın 25Hz olduğu için PAL de daha fazla sıkıntı
olurken NTSC de 30Hz de olmaz!

her ne kadar TV ler 60Hz olup,bunları yazılım düzeltmesi ile yapsa bile tam yapamıyor,bilmeyenler için
bu sorun önem arzetmez ama bilen gçzler şak diye bunu anlıyor.

sonuç;NTSC Hız+Hz uyumu çok iyi,PAL ise renk de çok iyi iken hız+Hz de biraz sıkıntılıdır

eskiden TV ler HD/FHD iken özellikle bazı Japon markaları bunu güzel aşabilirken,Avrupa ve diğer bqazı TV ler
bu konuyu aşamıyorlardı!

diğer bir soruç da şudur;TV lerin hepsi veya PDP ler veya PJ ler v.s hepsi USA/Japan sistemine göre üretiliyor!!

++

Başlık konusunu okudum,buna teknik yorumu daha sonra yapacağım,hele Samsung bir cevap versin
Hocam Samsung’la 2 haftadır iletişim halindeydim fakat ürün mühendisi televizyonu incelemeden sadece videoya bakarak problem yok demiş. Sürekli itirazda bulunuyorum. Televizyonu kurcaladıkça problemler ortaya çıkıyor. Ne HDR performansı reklamı yapıldığı gibi, yerel karartması oyunlarda söylendiği gibi. Digitürk maç yayınlarında görüntü kalitesi kötü olduğu için televizyonun işlemcisi görüntüyü iyileştirmeye çalışırken çuvallayıp 4-5 saniye fps drop oluyor, bazen birkaç kere 30-45 saniye kadar kastığı bile oluyor. Rtings sitesinin yayınladığı motion blur testini açıp ghosting var mı diye baktığımda ise arkada iz bırakma yaptığı gördüm. Fifa oynarken de oyuncuların üstündeki çubuklarda iz bırakıyor ama hassas gözlerin görebileceği bir durum, vrr açık kullanmama rağmen durum böyle, oyun 60 fps fakat yine de normal olmadığını düşünüyorum. Mesela fifa’ya ilk girdiğimde, oyun 60 fps olduğu için ekran gidip geliyor senkronize oluyor sonrasında fifa 23 ekranı gelince ekrandaki parlaklık kendi kendine açılıp kapanıyor ufak bir şekilde yani sanki bir müziğin ritmine uygun şekilde ritim tutar gibi oluyor, bunu fifa’nın içinde bir menüde de yaşıyorum. Xbox’ta bu problemi yaşamamıştım sanırım zira orada 120 fps oyun. Muhtemelen bu söylediğimde 60 fps olmasından kaynaklı bu da yine bir problem olduğuna işaret.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
o zaman ilk olarak konuya cevabım olsun(yazdıklarına istinaden ve senin nasıl bir kullanıcı olduğunu da oldukça
anladığım için)

-öncelikle mukayese için "TV" leri asla bir Monitör(ister dandik TN ister iyi bir IPS ya da VA v.s olsun) ile bir tutmayın!
karşı tarafa da yaw Monitör de böyle şurada böyle demeyin,Davayı kafadan kaybedersiniz sonra:kiskis)

-DEMO lar veya çeşitli reklamlar v.s bunu geçin bir kalem
herifler öyle Otomobil reklamları yaoıyorlar kiş sankim alayı "Ferrari" yaw

-"HDR" performansı(genel olarak milletin beklentilerine göre bakarsak)düşük kalıyor ama bu biraz da
reklamlarla ciddi abartılan ama işi tekniğinden uzaklaşan bir durum olduğu için kimse fazla bir performansa
beklemesin,yok 1000nit miş yok10bin nitmiş yok 800nitmiş gibi işin tekniğinden uzak yorumlar yapılıyor!

>günümüz panel tekniği(bakınız "teknoloji" demiyorum dikkat ederseniz!) DV/HDR gibi çok daha üst değerlerde
resimleri işleyecek yapı da değildir!! birinci konu işte tam budur,yani Paneller(baclit sistemi dahil tabiki)

siz bakmayın üreticilerin sallama bilgilerine özellikle NIT değerlerine,yaw bu mevcut baclit sistemi sadece Araba farını
düşünün ve çok yüksek Watt değerlerinde adeta projector gibi ışık kaynağı yaratıyor,iyi de panelin mevcut renk
üretim ve işleme sistem tamamen zıt yahu

siz arkadan paso ışığı dayandıkça gördüğünüz resim doğruluğu tam zortluyor!

gibi çeşitli ve özellikle mevcut panel sistemiyle+baclit yapısı ile HDR/DV ve ileride çıkacak yeni başka sistemler için
bu paneller sadece "hikaye"kalıyor

-Panellerin ilk çıkışları(2000 başları gibi) o zaman bir "teknoloji" idi(SHARP tarafından bulunan) ama sonra
yaklaşık 20 yıldır çıkanlar ise birer panel üretim "teknikleri" dir sadece! ve bu sistem gördüğünüz veya istediğiniz
tüm atraksiyonları zaten doğası/yağısı gereği yapamaz!

-mevcut baclit sistemi hala 4/4 lük bile değildir! örneğin KASA nın kağıt gibi ince olması,başlı başına bir sorundur!
bunun daha Türkçesi şudur; kasa derinliği inceldikçe baclit sistemi kısaca sorun üretir! çünkü mevcut yapısı böyledir!

size soru;derinliği örneğin 12/15cm yapsalar siz bu TV yi alırmısınız acep?? cevabı kendim veriyorum sizler adına;HAYIR almam
ne bu yaw Tüplü TV mi dersiniz!
ama ben alırım hatta ciddi tercih sebebim olur!
çünkü mevcut sistem de işin olması gereken yapısı budur!

basit anlatımıyla;ne kadar kalın(derin kasalı)o kadar az sorun hatta sıfır sorun!
ya da Toshiba tekniğiyle bakarsam(bu artık yok ve uygulanmıyor)o zaman kalın kasa-sıfır sorun
buna bir de Toshiba FALD sistemi(şimdiki çakma FALD sistem değil dir bu!)eklerseniz olay biter
ama bir nokta hala açık kalıyor,çünkü panel "teknolojisi" burada devreye girip yeni nesil baclit+renk sistemi
işleyecek yapıda olması gerekiyor!

Not;Toshiba "FALD" sistemi bildiğimiz en doğru ve mevcut yapıda kullanımı adeta sıfır sıkıntı olan
dünyada ki tek sistemdir!

örnek veriyorum;mevcut bazı MARKA ların FALD denilen dandik sistemleri,yok 1000 noktadan yok 500 noktadan
v.s diye sallama işlemler yapıyor.... "Direct-LED" in adını değiştirmişler FALD olmuş(HiEnd serilerde)
sonra şu kadar noktadan dimming yapıyor deniyor....
kısaca bunlar hep kağıt üstü değerdir ama saha da durum çok farklı!

örnek veriyorum;Toshiba,eski 9xx serisi Philips ler,Sony X4500,Sharp XS1,Sharp X1 gibi bazı eski ama sistemleri
süper olan FALD paneller ile günümüz FALD ları kesinlikle hem teknik hem de saha da verdikleri performans
tamamen farklıdır!

sonuç;zone/cluster sayısı eskiden bir sistem idi ama günümüzde "sallama" değerdir!

Tosh ve Sharp bunu örneğin 64/128 veya 150 zone ile yaparken sıfır sorun idi ama günümüz FALD
denilen çakma lar bunları 500/1000 v.s ile "yapamıyor"!

>HDR de mevcut baclit sistemi zaten hem rekn üretiminde çuvallaıyor hemde panel ister FALD olsun ister DL olsun
yine çuvallıyor ve doğrı ışığı üretemiyor ve olması gereken den zaten daha fazla açarsnız remin bütünlüğünü de bozmaktadır!

-DVision da ise durum tam rezil bana göre

DV yi zaten doğru işleyebilecek mevcut bir panel yok şimdilik!
HDR kısmen daha torelanslı ama özellikle kullanıcılar bu konuda ciddi bir bilgisizlik ve ciddi bir sallama reklamlar v.s
etkisiyle hayal kırıklığı yaşıyorlar!

kısaca abi eve geldim panelin manzarası değişti diyor çoğusu! mağazada DEMO kafası takılmış ve öyle olduğunu
sanıyor garibim

++

şimdi Sony veya Samsung v.s MARKA önemli değil burada; abi panel "NORMAL" dir demeleri bana göre çok doğru bir gerçek dir
çünkü adamlar sallamıyorki,elde ki sistemi bildikleri için(laf aramızda çoğusu bunu da bilmiyor!) herşeye NORMAL demeleri
bir o kadar normal dir!

++

ancak şu yapılıyor/yapılacaktır; ""müşteri memnuniyeti"" kapsamın da değişim veya para iadesi yapılır/yapılacaktır
ancak bu günü kurtarmak olur! her gelen panel zaten başlı başına bir macera...

sana gelirsem,ben olsam sana direk panel iadesi yaparım!

not;olur da daha sorunsuz veya senin kabul edebileceğin bir panel de illaki çıkar/çıkabilir o zaman onu kullanırsın
bu yazdıklarımı da göz önüne alıp,belki kafana yatarsa o zaman takılmazsın

++

sen benim evime gelsen ben sana 5dk. olayı hem de sana FHD panel de izah eder,olayı çözerim
senin paneli hiç görmeden ve sana bazı resimler gösteririm bu sefer hem FHD panel de hem de UHD panel de
senin tam ne istediğini şak diye çözerim bunlar toplam 15/20dk. sürer

++

Rtings sitesini "miktir" et gitsin!
Ghosting test öyle yapılmaz,bunlar çok klasik bazı uygulamaları alıp böyledir diye sunun yerler!

arka fona bağlı olarak özellikle gri/beyaz da ciddi sapmalar olur,yayın NTSC ise farklı olur PAL de farklı
olur panel 60Hz olduğu için yine farklı olur(PAL-50Hz de) milleti de farklı yalnış düşüncelere sürüklüyor böyle siteler!

++

DTürk yayınları normal de kötü değildir! ancak panel HD yayınlar da biraz sapma yapar/yapıyor örneğin aynı yayını
ext.Receiver dan açarsan çok daha iyidir veya sıkı bir Receiver da ise çok çok daha iyidir!

bunun bir kısmı markanın kullandığı yazılım diğeri de sistemin hem h/w hem de buna bağlı sistemi ile alakalıdır

"frame-drop" da normal bir durumdur özellikle ebat büyüdükçe artar!
neticede bu bir TV ve Monitör değildir! bunları tamamkı veya büyük bir kısmı Monitör de olmazken TV ler de olur/olacaktır!

ancak burada işlemci anlık takip etme de sıkıntısı varsa ki olur/olabilir yazılım değişimi veya MB değişimi v.s yapılarak
düzeltilir ancak sen bunu tamamen bir "Monitör" gözüyle bakarsan asıl sorun işte burada dır!

saydığın çoğu sorun Monitör için sorun olmazken TV için sorun dur!

FPS düşmesi zaten hem PC hem Monitör v.s kaynaklı zaten tamamen dış kaynaklı olan sorunlardır
şimdi sen bunu "TV" ile bir tutarsan yine yalnış adreste geziniyorsun demektir!

bakın,ALL/2.1/eARC/VRR v.s gibi yeni nesil çoğu uygulamalar da "TV" ler falso verir!
yetmedi bir çok marka Monitör bile bu konuda sıkıntlıdır!

ancak sen TV yi,Tv lik den çıkarıp da Monitör gibi düşünürsen ya da öyle olmasını istersen yine yalnış adrestesin!

++

ayrıca senin paneline özgün,örneğin benim gibi veya bu işin öncelikle mantığını çözen birisi için çıplak gözle
izlememiz gerekiyor sonra olabiliyorsa uyumlu bazı pic.settings leri denemek gerekiyor!

ve "Game mode" ne yapıyor,nasıl bir davranış içine giriyor v.s lere bakmak gerekiyor!

Samsung ları ve özellikle HiEnd serilerini sürekli iziyorum çeşitli yerlerde veya kuruyorum v.s
ancak yazılım ebiki Samy de biraz tuhaf,Movie ve GAME mode tutumları yine öyle ve panel sana
sıınırsız bir imkan sunamıyor! ve gördüğün gibi grey-out oluyor çoğu ayarlar v.s

sebeb;panel gereken "HIZ" da değildir(response-delay time v.s konularda)dolayısıyla çoğu şeyi OFF
yapıp sana HIZ vermeye çalışıyor ama bu bence yeterli olamıyor

2-frame-drop=32 ms zaten min LAG dir TV ler de! ama bilmem ne sitelerine bakarsan,bazı MARKA lar bu konuda
Ferrari gibi bunlar yaw!

bu olayı "yazılımla" aşamazsın!!!!!!!
genel olarak ise şöyledir;VA bu konuda az iyiyken,IPS çok daha hızlı dır(bazı VA-IPS ler hariç tabiki)
ama genel olarak durum aynen budur

ilaveten "sistem"(ana sitem) de genel olarak ne kadar fazla uygulama v.s varsa şunu bil ki gecikmeler çok daha fazla olacaktır!
TN neden çok hızlı veya Monitörler v.s sistemleri çok basit hatta çok çok basit

örneğin iyi ve hızlı bir TV de 2-frame-drop=32ms iken(min) bu değer Monitörler de ise 1-frame-drop=16ms dir!

işte bu 16ms sana tüm olayı çözdürürken gözler hassas ise TV de 2-drop sana kötü gelecektir! gibi düşünebilirsin

ama bazı monitörler de 1-drop bile zor olur=bu da sana 5/10ms gibi gelir ki bunu da zaten insan gözü algılayamaz!
KARTAL/Şahin filan olursan o zaman algılarsın şak diye gecikmeyi:ok

++
Genel de Hard-core Gamer lar bu konular da ciddi yanılgıya düşüyorlar sonra gidip pro. bir Monitör alıp olayı çözüyor!

++

alt komşum da PS5+65"Samsung N8xxx var,manyak bir Futbol hastası adam,ancak pro. değil ve FPS/VRR filan anlamaz
ancak panele baktığım zaman maçlar da sorun yok,Movie de sorun yok

XBox bildiğim kadarıyla her türlü resmi PS5 e göre daha rahat ve sıkıntısız işliyor!

burada panel önemlimi?? evet önemli,çünkü PS5 veya 4 Sony panel de sorunsuz gibi ama Samsung veya başka bir marka da
daha sorunlu!
XBox ise tecrübelerime göre Sony/Samsung/LGE aynı gibi geliyor bana

kısaca XBox+TV marka farketmeksizin biraz daha stabil ve hızlı işliyor resimleri!

++

yeni model özellikle 43" civarı Gaming monitörlar bence çok daha başarılı ve dışarıda bunlar çok fazla satılıyor!

yani senin yazdıkların bir gözlem olarak çok doğru şeyler ama bunu kalkıp da bir "Televizyon" dan çözmek
zor bir işi yaw,adamlar yeni model/nesil v.s diye ALL/VRR/120Hz v.s özellikle koyuyor "TV" ye,ama yapısı
ve sistemi v.s bir Televizyon yaw,bunun şimdi monitör gibi olmasını beklemek bence hikaye!

"Ebat" dan hiç bahsetmiyorum daha!!!
kısaca ne kadar büyük o kadar sorun!

eskiden SHARP vardı,hatta çok büyük TV ler yapıp manyak Gamer ları bile tatmin edecek
"TV" ler üretiyordu! iyi de onun adı SHARP yani rakibi bile yoktur!

en sıkı "capon" Gamer ler paso Sharp kullanırdı o zamanlar hatta adama beleş SONY versen
evine bile sokmazdı onu!

burada sorun şudur;üreticiler,yani kim bunlar ÇİN li yaw! konu hk. hiç bir zaman "panel teknolojisi"
üretmedikleri gibi diğer Kore/Japan da yaklaşık öyle idi!

bir tek Sharp bu işi mucidi dir gerçek anlamda biraz da Pany ve Tosh ama bize lazım olan
işin "teknolojisi" yani YENİ bir panel sistemi bulunmasıdır!
Sharp işi biraktı ve 15 senedir tık yok bu konuda!

eski sistemleri revize edilerek yola devam ediyor herifler!

Yazılım;kim bunlar Ukrayna/Rus lar,gelip burada manyak paralar harcayan tipler(Antalya da alayı bunların)
herif 1 duble viski içecek,garsona 1 şişe Chivas 12senelik açtırıyor yaw:haha1

bazılarını tanıyorum bu tiplerin arada sohbet edip şunu şunu yap diyorum,GPU da video-drive dan
şöyle yap böyle yap v.s.....umurunda değil herifin,zaten ban anlamam diyor sonra!

bana şunu şunu koy yok bunu yaz diyorlar onu yapıyorum diyor herif!
üreticiye sorun diyor gerisini,üretici bir mok dan anlamıyor ki zaten,üretici kim yaw
fason Sony/Samsung/LGE toplayan Çin li,aslında ortada adam gibi "muhatab" bile yoktur!
herifler aslında bildiğiniz HACKler yaw,sistemi kırarlar dilediğin atraksiyonu yaparlar!
hepsi bu yaptıkları

ancak bir tanesi var bildiğim bu işlere meraklı ve herif ödüllü Gamer(Ukraynalı) ama kimliğini gizliyor burada!
bazı şeyleri yapmak istiyor görüntü iyileştirme v.s konusun da ve asıl bir diğer işi de bu,ona göre bu iş de
dünyanın en iyisi imiş!!!

ancak işi bildiğini ben çok iyi biliyorum,yukarıda bahsettiğim olayın bir çoğunu zaten kendisi de biliyor
ve fazlası olamaz bu mevcut yapı ile diyor!

Marka adını vermiyorum ama bir "meşhur" markaya bunlar için yazılim teklif etmiş ve adamlar
önce ilgilenmişler sonra maliyet yüksek çıkınca kaçmışlar! bir de buna bizim Ukraynalının
istediği rakamı da ekleyince o güyya meşhur denilen üretici aynen kaçmış yaw!

kısaca bu olay neydi; ...TV yi adeta "MONITOR" gibi performansa çıkarmak hem de bu eski
sistemle ama ebat 55" geçmemek kaydıyla!

not;ebat 65" üstü olursa SHARP sistem gerekiyor!
yani 65" e kadar olay çözülüyor!

Bu kişi şimdi Toshiba/Canon ve Amerikan NANO firmalarıyla yeni bir "resim işleme" konusunda
çalışmaya başladı ve 1 aydır İngiltere de

tam sonuca gelirsek; "sistem eski" uyumlu yazılımlar da artık eskidi! yama ile devam ediliyor

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
o zaman ilk olarak konuya cevabım olsun(yazdıklarına istinaden ve senin nasıl bir kullanıcı olduğunu da oldukça
anladığım için)

-öncelikle mukayese için "TV" leri asla bir Monitör(ister dandik TN ister iyi bir IPS ya da VA v.s olsun) ile bir tutmayın!
karşı tarafa da yaw Monitör de böyle şurada böyle demeyin,Davayı kafadan kaybedersiniz sonra:kiskis)

-DEMO lar veya çeşitli reklamlar v.s bunu geçin bir kalem
herifler öyle Otomobil reklamları yaoıyorlar kiş sankim alayı "Ferrari" yaw

-"HDR" performansı(genel olarak milletin beklentilerine göre bakarsak)düşük kalıyor ama bu biraz da
reklamlarla ciddi abartılan ama işi tekniğinden uzaklaşan bir durum olduğu için kimse fazla bir performansa
beklemesin,yok 1000nit miş yok10bin nitmiş yok 800nitmiş gibi işin tekniğinden uzak yorumlar yapılıyor!

>günümüz panel tekniği(bakınız "teknoloji" demiyorum dikkat ederseniz!) DV/HDR gibi çok daha üst değerlerde
resimleri işleyecek yapı da değildir!! birinci konu işte tam budur,yani Paneller(baclit sistemi dahil tabiki)

siz bakmayın üreticilerin sallama bilgilerine özellikle NIT değerlerine,yaw bu mevcut baclit sistemi sadece Araba farını
düşünün ve çok yüksek Watt değerlerinde adeta projector gibi ışık kaynağı yaratıyor,iyi de panelin mevcut renk
üretim ve işleme sistem tamamen zıt yahu

siz arkadan paso ışığı dayandıkça gördüğünüz resim doğruluğu tam zortluyor!

gibi çeşitli ve özellikle mevcut panel sistemiyle+baclit yapısı ile HDR/DV ve ileride çıkacak yeni başka sistemler için
bu paneller sadece "hikaye"kalıyor

-Panellerin ilk çıkışları(2000 başları gibi) o zaman bir "teknoloji" idi(SHARP tarafından bulunan) ama sonra
yaklaşık 20 yıldır çıkanlar ise birer panel üretim "teknikleri" dir sadece! ve bu sistem gördüğünüz veya istediğiniz
tüm atraksiyonları zaten doğası/yağısı gereği yapamaz!

-mevcut baclit sistemi hala 4/4 lük bile değildir! örneğin KASA nın kağıt gibi ince olması,başlı başına bir sorundur!
bunun daha Türkçesi şudur; kasa derinliği inceldikçe baclit sistemi kısaca sorun üretir! çünkü mevcut yapısı böyledir!

size soru;derinliği örneğin 12/15cm yapsalar siz bu TV yi alırmısınız acep?? cevabı kendim veriyorum sizler adına;HAYIR almam
ne bu yaw Tüplü TV mi dersiniz!
ama ben alırım hatta ciddi tercih sebebim olur!
çünkü mevcut sistem de işin olması gereken yapısı budur!

basit anlatımıyla;ne kadar kalın(derin kasalı)o kadar az sorun hatta sıfır sorun!
ya da Toshiba tekniğiyle bakarsam(bu artık yok ve uygulanmıyor)o zaman kalın kasa-sıfır sorun
buna bir de Toshiba FALD sistemi(şimdiki çakma FALD sistem değil dir bu!)eklerseniz olay biter
ama bir nokta hala açık kalıyor,çünkü panel "teknolojisi" burada devreye girip yeni nesil baclit+renk sistemi
işleyecek yapıda olması gerekiyor!

Not;Toshiba "FALD" sistemi bildiğimiz en doğru ve mevcut yapıda kullanımı adeta sıfır sıkıntı olan
dünyada ki tek sistemdir!

örnek veriyorum;mevcut bazı MARKA ların FALD denilen dandik sistemleri,yok 1000 noktadan yok 500 noktadan
v.s diye sallama işlemler yapıyor.... "Direct-LED" in adını değiştirmişler FALD olmuş(HiEnd serilerde)
sonra şu kadar noktadan dimming yapıyor deniyor....
kısaca bunlar hep kağıt üstü değerdir ama saha da durum çok farklı!

örnek veriyorum;Toshiba,eski 9xx serisi Philips ler,Sony X4500,Sharp XS1,Sharp X1 gibi bazı eski ama sistemleri
süper olan FALD paneller ile günümüz FALD ları kesinlikle hem teknik hem de saha da verdikleri performans
tamamen farklıdır!

sonuç;zone/cluster sayısı eskiden bir sistem idi ama günümüzde "sallama" değerdir!

Tosh ve Sharp bunu örneğin 64/128 veya 150 zone ile yaparken sıfır sorun idi ama günümüz FALD
denilen çakma lar bunları 500/1000 v.s ile "yapamıyor"!

>HDR de mevcut baclit sistemi zaten hem rekn üretiminde çuvallaıyor hemde panel ister FALD olsun ister DL olsun
yine çuvallıyor ve doğrı ışığı üretemiyor ve olması gereken den zaten daha fazla açarsnız remin bütünlüğünü de bozmaktadır!

-DVision da ise durum tam rezil bana göre

DV yi zaten doğru işleyebilecek mevcut bir panel yok şimdilik!
HDR kısmen daha torelanslı ama özellikle kullanıcılar bu konuda ciddi bir bilgisizlik ve ciddi bir sallama reklamlar v.s
etkisiyle hayal kırıklığı yaşıyorlar!

kısaca abi eve geldim panelin manzarası değişti diyor çoğusu! mağazada DEMO kafası takılmış ve öyle olduğunu
sanıyor garibim

++

şimdi Sony veya Samsung v.s MARKA önemli değil burada; abi panel "NORMAL" dir demeleri bana göre çok doğru bir gerçek dir
çünkü adamlar sallamıyorki,elde ki sistemi bildikleri için(laf aramızda çoğusu bunu da bilmiyor!) herşeye NORMAL demeleri
bir o kadar normal dir!

++

ancak şu yapılıyor/yapılacaktır; ""müşteri memnuniyeti"" kapsamın da değişim veya para iadesi yapılır/yapılacaktır
ancak bu günü kurtarmak olur! her gelen panel zaten başlı başına bir macera...

sana gelirsem,ben olsam sana direk panel iadesi yaparım!

not;olur da daha sorunsuz veya senin kabul edebileceğin bir panel de illaki çıkar/çıkabilir o zaman onu kullanırsın
bu yazdıklarımı da göz önüne alıp,belki kafana yatarsa o zaman takılmazsın

++

sen benim evime gelsen ben sana 5dk. olayı hem de sana FHD panel de izah eder,olayı çözerim
senin paneli hiç görmeden ve sana bazı resimler gösteririm bu sefer hem FHD panel de hem de UHD panel de
senin tam ne istediğini şak diye çözerim bunlar toplam 15/20dk. sürer

++

Rtings sitesini "miktir" et gitsin!
Ghosting test öyle yapılmaz,bunlar çok klasik bazı uygulamaları alıp böyledir diye sunun yerler!

arka fona bağlı olarak özellikle gri/beyaz da ciddi sapmalar olur,yayın NTSC ise farklı olur PAL de farklı
olur panel 60Hz olduğu için yine farklı olur(PAL-50Hz de) milleti de farklı yalnış düşüncelere sürüklüyor böyle siteler!

++

DTürk yayınları normal de kötü değildir! ancak panel HD yayınlar da biraz sapma yapar/yapıyor örneğin aynı yayını
ext.Receiver dan açarsan çok daha iyidir veya sıkı bir Receiver da ise çok çok daha iyidir!

bunun bir kısmı markanın kullandığı yazılım diğeri de sistemin hem h/w hem de buna bağlı sistemi ile alakalıdır

"frame-drop" da normal bir durumdur özellikle ebat büyüdükçe artar!
neticede bu bir TV ve Monitör değildir! bunları tamamkı veya büyük bir kısmı Monitör de olmazken TV ler de olur/olacaktır!

ancak burada işlemci anlık takip etme de sıkıntısı varsa ki olur/olabilir yazılım değişimi veya MB değişimi v.s yapılarak
düzeltilir ancak sen bunu tamamen bir "Monitör" gözüyle bakarsan asıl sorun işte burada dır!

saydığın çoğu sorun Monitör için sorun olmazken TV için sorun dur!

FPS düşmesi zaten hem PC hem Monitör v.s kaynaklı zaten tamamen dış kaynaklı olan sorunlardır
şimdi sen bunu "TV" ile bir tutarsan yine yalnış adreste geziniyorsun demektir!

bakın,ALL/2.1/eARC/VRR v.s gibi yeni nesil çoğu uygulamalar da "TV" ler falso verir!
yetmedi bir çok marka Monitör bile bu konuda sıkıntlıdır!

ancak sen TV yi,Tv lik den çıkarıp da Monitör gibi düşünürsen ya da öyle olmasını istersen yine yalnış adrestesin!

++

ayrıca senin paneline özgün,örneğin benim gibi veya bu işin öncelikle mantığını çözen birisi için çıplak gözle
izlememiz gerekiyor sonra olabiliyorsa uyumlu bazı pic.settings leri denemek gerekiyor!

ve "Game mode" ne yapıyor,nasıl bir davranış içine giriyor v.s lere bakmak gerekiyor!

Samsung ları ve özellikle HiEnd serilerini sürekli iziyorum çeşitli yerlerde veya kuruyorum v.s
ancak yazılım ebiki Samy de biraz tuhaf,Movie ve GAME mode tutumları yine öyle ve panel sana
sıınırsız bir imkan sunamıyor! ve gördüğün gibi grey-out oluyor çoğu ayarlar v.s

sebeb;panel gereken "HIZ" da değildir(response-delay time v.s konularda)dolayısıyla çoğu şeyi OFF
yapıp sana HIZ vermeye çalışıyor ama bu bence yeterli olamıyor

2-frame-drop=32 ms zaten min LAG dir TV ler de! ama bilmem ne sitelerine bakarsan,bazı MARKA lar bu konuda
Ferrari gibi bunlar yaw!

bu olayı "yazılımla" aşamazsın!!!!!!!
genel olarak ise şöyledir;VA bu konuda az iyiyken,IPS çok daha hızlı dır(bazı VA-IPS ler hariç tabiki)
ama genel olarak durum aynen budur

ilaveten "sistem"(ana sitem) de genel olarak ne kadar fazla uygulama v.s varsa şunu bil ki gecikmeler çok daha fazla olacaktır!
TN neden çok hızlı veya Monitörler v.s sistemleri çok basit hatta çok çok basit

örneğin iyi ve hızlı bir TV de 2-frame-drop=32ms iken(min) bu değer Monitörler de ise 1-frame-drop=16ms dir!

işte bu 16ms sana tüm olayı çözdürürken gözler hassas ise TV de 2-drop sana kötü gelecektir! gibi düşünebilirsin

ama bazı monitörler de 1-drop bile zor olur=bu da sana 5/10ms gibi gelir ki bunu da zaten insan gözü algılayamaz!
KARTAL/Şahin filan olursan o zaman algılarsın şak diye gecikmeyi:ok

++
Genel de Hard-core Gamer lar bu konular da ciddi yanılgıya düşüyorlar sonra gidip pro. bir Monitör alıp olayı çözüyor!

++

alt komşum da PS5+65"Samsung N8xxx var,manyak bir Futbol hastası adam,ancak pro. değil ve FPS/VRR filan anlamaz
ancak panele baktığım zaman maçlar da sorun yok,Movie de sorun yok

XBox bildiğim kadarıyla her türlü resmi PS5 e göre daha rahat ve sıkıntısız işliyor!

burada panel önemlimi?? evet önemli,çünkü PS5 veya 4 Sony panel de sorunsuz gibi ama Samsung veya başka bir marka da
daha sorunlu!
XBox ise tecrübelerime göre Sony/Samsung/LGE aynı gibi geliyor bana

kısaca XBox+TV marka farketmeksizin biraz daha stabil ve hızlı işliyor resimleri!

++

yeni model özellikle 43" civarı Gaming monitörlar bence çok daha başarılı ve dışarıda bunlar çok fazla satılıyor!

yani senin yazdıkların bir gözlem olarak çok doğru şeyler ama bunu kalkıp da bir "Televizyon" dan çözmek
zor bir işi yaw,adamlar yeni model/nesil v.s diye ALL/VRR/120Hz v.s özellikle koyuyor "TV" ye,ama yapısı
ve sistemi v.s bir Televizyon yaw,bunun şimdi monitör gibi olmasını beklemek bence hikaye!

"Ebat" dan hiç bahsetmiyorum daha!!!
kısaca ne kadar büyük o kadar sorun!

eskiden SHARP vardı,hatta çok büyük TV ler yapıp manyak Gamer ları bile tatmin edecek
"TV" ler üretiyordu! iyi de onun adı SHARP yani rakibi bile yoktur!

en sıkı "capon" Gamer ler paso Sharp kullanırdı o zamanlar hatta adama beleş SONY versen
evine bile sokmazdı onu!

burada sorun şudur;üreticiler,yani kim bunlar ÇİN li yaw! konu hk. hiç bir zaman "panel teknolojisi"
üretmedikleri gibi diğer Kore/Japan da yaklaşık öyle idi!

bir tek Sharp bu işi mucidi dir gerçek anlamda biraz da Pany ve Tosh ama bize lazım olan
işin "teknolojisi" yani YENİ bir panel sistemi bulunmasıdır!
Sharp işi biraktı ve 15 senedir tık yok bu konuda!

eski sistemleri revize edilerek yola devam ediyor herifler!

Yazılım;kim bunlar Ukrayna/Rus lar,gelip burada manyak paralar harcayan tipler(Antalya da alayı bunların)
herif 1 duble viski içecek,garsona 1 şişe Chivas 12senelik açtırıyor yaw:haha1

bazılarını tanıyorum bu tiplerin arada sohbet edip şunu şunu yap diyorum,GPU da video-drive dan
şöyle yap böyle yap v.s.....umurunda değil herifin,zaten ban anlamam diyor sonra!

bana şunu şunu koy yok bunu yaz diyorlar onu yapıyorum diyor herif!
üreticiye sorun diyor gerisini,üretici bir mok dan anlamıyor ki zaten,üretici kim yaw
fason Sony/Samsung/LGE toplayan Çin li,aslında ortada adam gibi "muhatab" bile yoktur!
herifler aslında bildiğiniz HACKler yaw,sistemi kırarlar dilediğin atraksiyonu yaparlar!
hepsi bu yaptıkları

ancak bir tanesi var bildiğim bu işlere meraklı ve herif ödüllü Gamer(Ukraynalı) ama kimliğini gizliyor burada!
bazı şeyleri yapmak istiyor görüntü iyileştirme v.s konusun da ve asıl bir diğer işi de bu,ona göre bu iş de
dünyanın en iyisi imiş!!!

ancak işi bildiğini ben çok iyi biliyorum,yukarıda bahsettiğim olayın bir çoğunu zaten kendisi de biliyor
ve fazlası olamaz bu mevcut yapı ile diyor!

Marka adını vermiyorum ama bir "meşhur" markaya bunlar için yazılim teklif etmiş ve adamlar
önce ilgilenmişler sonra maliyet yüksek çıkınca kaçmışlar! bir de buna bizim Ukraynalının
istediği rakamı da ekleyince o güyya meşhur denilen üretici aynen kaçmış yaw!

kısaca bu olay neydi; ...TV yi adeta "MONITOR" gibi performansa çıkarmak hem de bu eski
sistemle ama ebat 55" geçmemek kaydıyla!

not;ebat 65" üstü olursa SHARP sistem gerekiyor!
yani 65" e kadar olay çözülüyor!

Bu kişi şimdi Toshiba/Canon ve Amerikan NANO firmalarıyla yeni bir "resim işleme" konusunda
çalışmaya başladı ve 1 aydır İngiltere de

tam sonuca gelirsek; "sistem eski" uyumlu yazılımlar da artık eskidi! yama ile devam ediliyor
Hocam kesinlikle televizyondan bir monitör performansı beklemiyorum fakat reklamı yapılırken söylendiği gibi performansı alamadım bir türlü. Ghosting, stuttering, kamera pan yaparken milisaniyelik takılarak ilerleme, bazen oyunlarda parlaklık kapanıp açılıyor gibisinden patlama, karanlık oyun sahnelerinde kontrasttan kaynaklı mavi filtre problemi, HDR washed out problemi vs.

Şu anda tüketici hakem heyetine başvuracağım fakat kafamı karıştıran şey şu;

Ben televizyonu vatan bilgisayar'dan aldım, şikayet edilen firma bilgilerine vatan bilgisayar mı yazmam gerekiyor? Vatan bilgisayar, Samsung onaylamadan bir işlem yapamadıkları için onlarla bir problemim yok. Nasıl doldurmam gerek hiçbir yerde bilgi bulamadım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
-Monitör olayını yazdım,dandik monitör alsan bu bahsettiğin işler de daha başarılı olur!
dandik TN bile daha iyisini yapar,kısaca ben H/C gibi Gamer adamım diyorsan veya resim
işlemede benim gibi kıl biriysen,bugün böyle bir TV yoktur!

tavsiyem Gaming pro. Monitörler vardır piyasada,ama almadan önce forum v.s yerlerden bilgi al veya
sor v.s

-"REKLAM"
kardeşim sen reklamlara takılırsan işin hepten çıkmaz da olur,"sallamasyon" laflar v.s bunlar
için bir kısıtlama yoktur,yani "Atış Serbest"
Sony nin bazı adv. lerini okursan,ülen bu neymiş be dersin!
Samsung ise sallamacının Pahişahıdır:haha

bir de bunları öyle güzel laflarla yapıyorlar ki aklın şaşar,sonra sana 120bit lik UHD Demoları izletiyorlar
vay be adamlar yapmış diyorsun,ama aslında hiç bir mok yaptıkları yok

kısaca "yersen"

-Ghost/Stutt/panning/gibi sorunlar yazılım+h/w sıkıntısı veya o panele ait bir h/w e bağlı yazılım eşleşmemesi
v.s gibi sıkıntılar olabilir

örneğin bunları benim için anlamak çok basit ama paneli çıplak gözle izlemem gerekiyor!
+bazen de şu olabiliyor;Pict. mode larla oynayarak bazen tesedüfen bazen de doğru bir seti(mode)
paneli set. etmek gibi durumlar da olabiliyor....

Servisler çok detaylı bir paneli incelemezler veya boş verirler veya zaten pro.anlamda bunu incelemezler
ve ayrıca bunlar için önce bilgili teknik eleman sonra "zaman" v.s gerekiyor,Samsung diyorsun ama bu heriflerin
özellikle Merkez leri o kadar meşgul ki senin panelinle böyle pro.anlamda kim ilgilenecek...

peki ne yapıyorlar?

biraz inceliyorlar sonra bu müşteri kıl birisi diyorlar;örneğin değiştirin şu MB yi diyorlar sonra senden yine
şikayet gelince,artıkı duruma göre değişim veya para iadesi çıkıyor!

Şimdi sen Samsung dan son gelecek duruma göre yeniden tavir alacaksın az biraz daha bekle

-"baclit" ayarı vardır her panel de OFF yapacaksın,kesinlikle ON da durmamalıdır!
ancak Gaming mode da bu işler pek manul olamıyor,bir sürü yer grey-out olduğu için buraya giremezsin

Gaming mode;hataları min. etmeye yarar aslında(kısaca HIZ landırma)ancak "kafasına göre" çalıştırıyor sistemi!
ve içerik de olası bir milisaniyelik lag varsa o zaman şişiyor sistem ve kafasına göre ya da kendince
min.LAG olmasına yönelik ve fabrikasyon değerlerine göre olan değerleri işliyor!

ancak burada Ebat bir faktördür
Latency(total)bir faktördür

dünde yazmıştım fabrika verilerine göre zaten paneller aynen Ferrari gibi!
Net de belli siteler de çakalık yapıp yok "LAG" şöyle düşük yok böyle minimum v.s deyip
uyduruk testler ile panellerin gerçek LAG değerlerini "saklıyorlar"

bunlardan bir tanesi "Leo Budnar" denen çakalın test metodu,valla her panel bunlara göre Ferrari:hayir

güçlü bir PC ile ona göre metodlar ile bu işler olur!

Not;bir de özellikle dikkat ediyorum,intermet de bazı görüntüler v.s vardır,örneğin YouTube da
bilmem ne testi ve UHD/HDR bilmem ne manzarası v.s diye

-YT bir kere HIZ olarak bunlara müdahale ediyor
-içeriklerin de bazıları bozuk!(YT sanırım decode/encode v.s müdahalesi yapıp işi hepten bozuyor!)

tavsiyem şudur;örneğin evde dandik bir TN monitör bile olsa yeterlidir,o görüntüyü önce buradan açın
zaten TN bile çuvallıyorsa hiç TV ye geçmeyin bile!

veya TN de sorun olmasa bile,TV de olur/olabilir
ama Monitör VA ise bu iş zaten olmaz! bahsettiğim test için VA ile mukayese yapmayın sizi yanıltır!
IPS ise OK dir ama her IPS ile yine olmaz!

en sağlamı TN dir çünkü bundan hızlısı yok,ya da bundan hızlısı eski CRT Monitörler dir!

-"HDR washed-out" ya da ciddi bir ghost/fog v.s sıkıntısı.....
bu paneller gerçek de HDR ile hiç uyumlu değildir,özellikle yüksek baclit şiddeti olunca zaten resim
olması gereken den sapıtıyor!

şimdi "Anime" izlersen belki bu sorun farkedilmez veya sineye çekilebilir Gaming de bile duruma göre
belki kabul edilebilir(ama kıl birilerine göre bu da olmaz) Movie de heptan sapıtıyor!

örneğin ben gün boyu sadece FILM lere takılırım,ama HDR li filmleri hiç seçmiyorum! DVision zaten işim yok
kaldıki Box kullanıyorum ve DV desteği yoktur,bazen DV filmleri TV den açıyorum ama izleyemiyorum

kısaca FILM leri hala SDR/1080p-24fps izlerim,Game/Anime de izlemediğim için bende hiç sorun yok
zaten bunlar için UHD panele de ihtiyacım yoktur!

UHD panel de FILM ler de istediğim pek olamıyor,örneğin OLED ler OK ama LCD ler bu anlamda beni
fazla tatmin etmiyor hala!

-Sana direk OLED diyeceğim ama onu da yapamam,çünkü işin için de Gaming+HDR cart curt v.s varsa
OLED işi de sakat,hatta eve getirirsin bu ne lan dersin....

FILM ci adama ben bir kaç yıldır direk OLED aldırıyorum,ama "filimci" derken bu işi gerçekten harbi
filimci ise diyorum veya eski tüm Pio&Pany cilere bunu diyorum v.s

++
sen sonucu Samy den öncelikle hele bir al,sonra bakarız gerisine

ama ciddi "Gaming" bir faktör ise buna kısa cevabım,pro. Gaming Monitör olacaktır kesinlikle

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
THM için ben de bir ara Grundig için muhatap olmuştum

Vatan dan almıştım ama ilk etap da şikayet yeri internet den ilgili yere oluyor diye aklımda kalmış
"fatura" ya da alış belgesi v.s lazım oluyor
+sanırım Servis eve gelip bir şeyleri belgeliyor

biraz karışık bir durum,ben olumsuz cevap almıştım,herifler eve bile gelmeden
güyya incelenmiş de sorun yokmuş deyip imzayı 6 kişi birden çakmışdı yaw

neyseki olan sorunu daha sonra kendim bir şekilde halletmiştim de sorun ortdan kalkmıştı

TR de bu işler biraz sakat ve Tüketiciyi filan da korumuyor,yani göstermelik bu işler varmı-var hesabı
bana göre ""patronu daha çok koruyor""

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
-Monitör olayını yazdım,dandik monitör alsan bu bahsettiğin işler de daha başarılı olur!
dandik TN bile daha iyisini yapar,kısaca ben H/C gibi Gamer adamım diyorsan veya resim
işlemede benim gibi kıl biriysen,bugün böyle bir TV yoktur!

tavsiyem Gaming pro. Monitörler vardır piyasada,ama almadan önce forum v.s yerlerden bilgi al veya
sor v.s

-"REKLAM"
kardeşim sen reklamlara takılırsan işin hepten çıkmaz da olur,"sallamasyon" laflar v.s bunlar
için bir kısıtlama yoktur,yani "Atış Serbest"
Sony nin bazı adv. lerini okursan,ülen bu neymiş be dersin!
Samsung ise sallamacının Pahişahıdır:haha

bir de bunları öyle güzel laflarla yapıyorlar ki aklın şaşar,sonra sana 120bit lik UHD Demoları izletiyorlar
vay be adamlar yapmış diyorsun,ama aslında hiç bir mok yaptıkları yok

kısaca "yersen"

-Ghost/Stutt/panning/gibi sorunlar yazılım+h/w sıkıntısı veya o panele ait bir h/w e bağlı yazılım eşleşmemesi
v.s gibi sıkıntılar olabilir

örneğin bunları benim için anlamak çok basit ama paneli çıplak gözle izlemem gerekiyor!
+bazen de şu olabiliyor;Pict. mode larla oynayarak bazen tesedüfen bazen de doğru bir seti(mode)
paneli set. etmek gibi durumlar da olabiliyor....

Servisler çok detaylı bir paneli incelemezler veya boş verirler veya zaten pro.anlamda bunu incelemezler
ve ayrıca bunlar için önce bilgili teknik eleman sonra "zaman" v.s gerekiyor,Samsung diyorsun ama bu heriflerin
özellikle Merkez leri o kadar meşgul ki senin panelinle böyle pro.anlamda kim ilgilenecek...

peki ne yapıyorlar?

biraz inceliyorlar sonra bu müşteri kıl birisi diyorlar;örneğin değiştirin şu MB yi diyorlar sonra senden yine
şikayet gelince,artıkı duruma göre değişim veya para iadesi çıkıyor!

Şimdi sen Samsung dan son gelecek duruma göre yeniden tavir alacaksın az biraz daha bekle

-"baclit" ayarı vardır her panel de OFF yapacaksın,kesinlikle ON da durmamalıdır!
ancak Gaming mode da bu işler pek manul olamıyor,bir sürü yer grey-out olduğu için buraya giremezsin

Gaming mode;hataları min. etmeye yarar aslında(kısaca HIZ landırma)ancak "kafasına göre" çalıştırıyor sistemi!
ve içerik de olası bir milisaniyelik lag varsa o zaman şişiyor sistem ve kafasına göre ya da kendince
min.LAG olmasına yönelik ve fabrikasyon değerlerine göre olan değerleri işliyor!

ancak burada Ebat bir faktördür
Latency(total)bir faktördür

dünde yazmıştım fabrika verilerine göre zaten paneller aynen Ferrari gibi!
Net de belli siteler de çakalık yapıp yok "LAG" şöyle düşük yok böyle minimum v.s deyip
uyduruk testler ile panellerin gerçek LAG değerlerini "saklıyorlar"

bunlardan bir tanesi "Leo Budnar" denen çakalın test metodu,valla her panel bunlara göre Ferrari:hayir

güçlü bir PC ile ona göre metodlar ile bu işler olur!

Not;bir de özellikle dikkat ediyorum,intermet de bazı görüntüler v.s vardır,örneğin YouTube da
bilmem ne testi ve UHD/HDR bilmem ne manzarası v.s diye

-YT bir kere HIZ olarak bunlara müdahale ediyor
-içeriklerin de bazıları bozuk!(YT sanırım decode/encode v.s müdahalesi yapıp işi hepten bozuyor!)

tavsiyem şudur;örneğin evde dandik bir TN monitör bile olsa yeterlidir,o görüntüyü önce buradan açın
zaten TN bile çuvallıyorsa hiç TV ye geçmeyin bile!

veya TN de sorun olmasa bile,TV de olur/olabilir
ama Monitör VA ise bu iş zaten olmaz! bahsettiğim test için VA ile mukayese yapmayın sizi yanıltır!
IPS ise OK dir ama her IPS ile yine olmaz!

en sağlamı TN dir çünkü bundan hızlısı yok,ya da bundan hızlısı eski CRT Monitörler dir!

-"HDR washed-out" ya da ciddi bir ghost/fog v.s sıkıntısı.....
bu paneller gerçek de HDR ile hiç uyumlu değildir,özellikle yüksek baclit şiddeti olunca zaten resim
olması gereken den sapıtıyor!

şimdi "Anime" izlersen belki bu sorun farkedilmez veya sineye çekilebilir Gaming de bile duruma göre
belki kabul edilebilir(ama kıl birilerine göre bu da olmaz) Movie de heptan sapıtıyor!

örneğin ben gün boyu sadece FILM lere takılırım,ama HDR li filmleri hiç seçmiyorum! DVision zaten işim yok
kaldıki Box kullanıyorum ve DV desteği yoktur,bazen DV filmleri TV den açıyorum ama izleyemiyorum

kısaca FILM leri hala SDR/1080p-24fps izlerim,Game/Anime de izlemediğim için bende hiç sorun yok
zaten bunlar için UHD panele de ihtiyacım yoktur!

UHD panel de FILM ler de istediğim pek olamıyor,örneğin OLED ler OK ama LCD ler bu anlamda beni
fazla tatmin etmiyor hala!

-Sana direk OLED diyeceğim ama onu da yapamam,çünkü işin için de Gaming+HDR cart curt v.s varsa
OLED işi de sakat,hatta eve getirirsin bu ne lan dersin....

FILM ci adama ben bir kaç yıldır direk OLED aldırıyorum,ama "filimci" derken bu işi gerçekten harbi
filimci ise diyorum veya eski tüm Pio&Pany cilere bunu diyorum v.s

++
sen sonucu Samy den öncelikle hele bir al,sonra bakarız gerisine

ama ciddi "Gaming" bir faktör ise buna kısa cevabım,pro. Gaming Monitör olacaktır kesinlikle
Hocam yaşadığım mavileşme problemini hem TN hem IPS panel monitörlerimde denedim daha düzgün gözüküyor. Backlit dediğiniz şey sanırım backlight ayarı bu ayar şu an Samsung’dan kalktı. Televizyon almaya gittiğimde özellikle yayınlanan demolara itibar etmedim hatta çalışanlara da söyledim, bu görüntüleri özellikle tasarlayıp koyuyorlar sırf satılsın diye dedim. Zaten almaya gitmeden önce sürekli incelemeye gittiğimde muhabbet ediyorduk çalışanlarla en son almaya giderken hangisini alsam diye konuştuk direk bana sen daha iyi anlıyorsun bütün teknik verilere hakimsin sen seç demişlerdi. Televizyonu oyun ve maç izlemek amaçlı almıştım, dediğim gibi açık renk sahnelerde problem yaşamıyorum ama karanlık sahnelere geçince oyunlarda kontrast dengeleyemediği için mavileşme yaşıyorum. Belki çok çok ince ayar yapılsa düzelir bilemiyorum. Şimdilik tüketici hakem heyetine de başvurmaktan vazgeçtim çünkü uzun bir süreç ve uğraştırıcı olacak. Şimdilik kullanmaya devam edicem zaten muhtemelen yılbaşına yakın Lg G3 OLED alırım diye düşünüyorum. Konuya yüklediğim görsellere baktığınızda sizce bir teknik problem mi var yoksa ince ayar yaparak düzeltilebilir mi? Samsung’dan tekrarda olumsuz yanıt aldım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
-"Baclit" diye bahsettiğim panelin aydınlatma sistemidir,"Backlight" biraz daha farklı ve o
panelin Bright ayarı içindir,günümüz de her ne kadar adı değişse bile işlevi aynıdır
hatta günümüzde buna "Backlight contrast" deyip bir de giriş parametrelerini de değiştirdikleri
için panel FALD bile doğru ayınlatma yapamıyor!

-Mavileşme ise daha çok "Motion EYE Care" dediğimiz aslında o da kafasına göre çalışan
eskiden TN/IPS Monitörler de kullanılan Asus/AUO/BenQ üreticileri tarafında bulundu sonra
bunu TV lere adaote ettiler,ama bu da kafasına göre çalışıyor...
sistem bütün bunları işlemek çinde mıçını yırtıyor ve gördüğün gibi bir şeyleri yaparken hep falso
veriyor!

örneğin OLED ler de var,bazı LCD lerde yine var>>>Motion Eye Care;OFF yapıyorsun!

Not;uçak kokpitine bakarsan karşında ve üstünde bir alay düğmeler,kollar v.s ayar yerleri vardır
ama bunlar "hepsi" kesinlikle ayrı ayrı bir işe yarar!

TV ler de ise bir sürü ayar yeri görürsün ama çoğu hiç bir moka yaramazlar,hatta çoğu şeyi de bozarlar!
üreticilerin bu bir taktiğidir,amma ayar yeri var v.s çoğu işlevsez dir ya da ON yaparsan işi bozar

-yapacağın en son hareket Satıcılar dan kesinlikle uzak durmandır,"muhabbet" edecek adam değildir bunlar
Promotör tipler veya firma çalışanı v.s yaw bunlar,adamın derdi "malı satmak"
ayrıca her ne Markayı satıyorsa o TV zaten alemin Kralı oluyor onlar için

kısaca satıcılardan kesin kaçın!

-Gaming/Spor bunlar zaten "TV" lerin zorlandığı alanlardır!
panel çöz. büyüdükçe+ebat da büyüdükçe=daha zorlanarak bu işlemleri yaparlar

panel çöz. büyük olup da içerik 720/1080 olunca hepten mıçıyorlar!
kısaca UHD panel SDR de bile(bazı içerikler de) başarısız kalıyor

upscale/upgrade/scaling v.s UHD paneller hesap da bunu da yapıyor ama asla yapamıyor!

benim gözlemlerime göre yaptığım bir sürü Oled/LCD panel ayarlamalarında sadece LGE ler bu konuda
daha başarılı! hem Oled hem de LCD olarak,daha hızlılar+tepkimeleri resim işlerken çöz. düşük olsa bile
çok daha iyi toparlayıp resmi daha doğru işliyorlar!

ama işin geneli olarak HD/FHD resimler de UHD paneller bana göre "kötü" zaten insanlarda neredeyse gün boyu
bunları izliyor TV den!

bir de Panasonic LCD/Oled ler var ki bunlar hala bir numara bu konularda! ancak TR de olmadığı için
bunu geçiyorum

-bilmem ne ENGINE yok bilmem ne Baclit sistemi yok Alpha şu bu...
her üretici de markasına özel ENGINE lar var,bana göre bunlar UHD paneller de hikaye
ama ENGINE ismi ve devamı laflar göze/kulağa güzel geliyor,hepsi bu

elin Ukraynalı/Rus bulup yazılım yazdırıp süper engine yok bilmem ne diye gazlıyorlar!

-ancak "gündüz problem" yaşatmıyorsa,bugünkü panellere göre konuşursam zaten son yoktur!
gece(özellikle Movie mo da) "Contrast" çalışması ciddi falso verir,sistemi herifler çok fazla
işlemden geçirdikleri içinde(mecburen)+zaten normal CR değeri de düşüktür;sen bakma üreticilerin
yok 10bin;1 yok 6bin;1 gibi değerlerini,bunlar küllüm YALAN veya sallamasyon CR değeleridir!

zaten dedikleri gibi olsa örneğin bir 5bin;1 panel de(native-ANSI değer)gece filim de uçar o panel yaw!
senin bahsettiğin durum da aynen budur....

kısaca gerçek resim işlenirken elde edilen Native CR değeri yetersiz kalıyor! ama sistem paso düzeltme
yamak istiyor ve gecikmeler sana falso olarak gelecektir! kısaca sistem resmi olması gereken değere
aslında getirmek istiyor ama yetersiz kalıyor

yazılım bir ayağı+ama H/W olarak Engine yetersiz=yazılım resmi kurtaramıyor!

bir de kalkıp Bluray(2k ve ya 4k) izliyorsan örneğin 1080p/24fps durum bana göre yine vahim!
sadece 60fps de iyi ama panel de 59.940 işlem yapabiliyorsa ne ala yoksa direk 60fps den açıyorsa
yine falso oluyor!

not;panelin veya BOX ların veya Bluray v.s şöyle olması gerekiyor sinyal girişleri

29.970/59.940/23.xxx/ gibi küsuratlı değerlerin işlenmesi gerekiyor!

örneğin Bluray ler(2k/4k)hatta eski kaliteli DVD ler bunu beceriyordu!

eğer sistem direk 24/25//50/60fps gibiyse yine sorun=PAL sistem de!
ama NTSC de sorun yok ya da çok az vardır

onun için pro adamlar "FILM" izlemek için daima Bluray kullanırlar(eskiden DVD)
ya da iyi bir PC de bunları beceriyor!

örneğin bir zamanlar HTPC olayı vardı ama bu pro adamlar da hala bu sistemler vardır!
ama yeni model Notebook/Desktop lar da bugün yine çok iyi

"TV" dediğiniz cihaz spesifik olarak bir şeyi ya da bir kaç şeyi yapmıyor,ne varsa yapmaya
kalkıyor ama bunu da adam gibi beceremiyor! ana sorun budur

ama bilmem ne "ENGINE" demesini çok iyi biliyorlar!
ulan yemişim sizin Engine lerinizi,her tarafınız falso yaw özellikle UHD paneller

++

Kardeş Samsung veya Sony v.s marka önemli değil,NORMAL demeleri de çok normal diye sana yazmıştım

ince ayar,senin gibiler için tam olmaz çünkü işi bildiğin için bir şekilde falso lar hep göreceksin!

hani ben olayı çözüyorum ama öncelikle paneli görüp ellemem gerekiyor aksi halde bir şey diyemem
ya tesadüfen bulunuyor bazı şeyler ya da bir şekilde kendi kendine düzeliyor yani işin birde bu yönü vardır

Gaming işi bence,senin durumuna özel biraz sakat bu panel den!
odaklanman gereken yer panelin diğer TV yayınlarıyla ilgili işleri+Stream izliyorsan bunlar gibi olmalıdır

Ben "Gamer" adamım diyor ama bunların çoğuna ya takılmıyor ya da görmüyor bile! valla bence bunlar şanslı
insanlar

ama resim konusunda kıl adamların işi zor,örneğin hangi paneli görsem hep falsolar görüyorum
ama takılmıyorum artık

en çok şuna illet oluyorum ama; bilmem ne "ENGINE"
hastirin gidin ülen diyorum sonra:hihi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Hocam kesinlikle televizyondan bir monitör performansı beklemiyorum fakat reklamı yapılırken söylendiği gibi performansı alamadım bir türlü. Ghosting, stuttering, kamera pan yaparken milisaniyelik takılarak ilerleme, bazen oyunlarda parlaklık kapanıp açılıyor gibisinden patlama, karanlık oyun sahnelerinde kontrasttan kaynaklı mavi filtre problemi, HDR washed out problemi vs.

Şu anda tüketici hakem heyetine başvuracağım fakat kafamı karıştıran şey şu;

Ben televizyonu vatan bilgisayar'dan aldım, şikayet edilen firma bilgilerine vatan bilgisayar mı yazmam gerekiyor? Vatan bilgisayar, Samsung onaylamadan bir işlem yapamadıkları için onlarla bir problemim yok. Nasıl doldurmam gerek hiçbir yerde bilgi bulamadım.
Hocam, daha önce söylediğim gibi, sizdeki üründe kusur söz konusu, tv'nin modeli ile ilgili değil. Stutter, ghost falan geçtim, mavileşme olmaması gerekli. TV değişim olduğunda probleminizin çözüleceğini düşünüyorum.

Pan yaparken titreme normal, titreme yapmayan cihaz yok. Bunun için yumuşaklık ayarını yükseltmeniz gerekir, daha önce bu forumda defalarca dile getirdim bunu;

Bazı titremeler videonun çekiminden de kaynaklanıyor. Mesela, aşağıdaki videoyu dünyanın en iyi monitöründe açın, istediğiniz kadar yumuşaklık ayarını arttırın titreme kaçınılmaz;

Diğer yandan, tepki süresi düşük olan hızlı televizyonlar için stutter da kaçınılmaz bir olay. LG G3 ile QN90B'nin Rtings incelemelerine bakın, Oled'in Stutter puanı daha düşük.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
-"Baclit" diye bahsettiğim panelin aydınlatma sistemidir,"Backlight" biraz daha farklı ve o
panelin Bright ayarı içindir,günümüz de her ne kadar adı değişse bile işlevi aynıdır
hatta günümüzde buna "Backlight contrast" deyip bir de giriş parametrelerini de değiştirdikleri
için panel FALD bile doğru ayınlatma yapamıyor!

-Mavileşme ise daha çok "Motion EYE Care" dediğimiz aslında o da kafasına göre çalışan
eskiden TN/IPS Monitörler de kullanılan Asus/AUO/BenQ üreticileri tarafında bulundu sonra
bunu TV lere adaote ettiler,ama bu da kafasına göre çalışıyor...
sistem bütün bunları işlemek çinde mıçını yırtıyor ve gördüğün gibi bir şeyleri yaparken hep falso
veriyor!

örneğin OLED ler de var,bazı LCD lerde yine var>>>Motion Eye Care;OFF yapıyorsun!

Not;uçak kokpitine bakarsan karşında ve üstünde bir alay düğmeler,kollar v.s ayar yerleri vardır
ama bunlar "hepsi" kesinlikle ayrı ayrı bir işe yarar!

TV ler de ise bir sürü ayar yeri görürsün ama çoğu hiç bir moka yaramazlar,hatta çoğu şeyi de bozarlar!
üreticilerin bu bir taktiğidir,amma ayar yeri var v.s çoğu işlevsez dir ya da ON yaparsan işi bozar

-yapacağın en son hareket Satıcılar dan kesinlikle uzak durmandır,"muhabbet" edecek adam değildir bunlar
Promotör tipler veya firma çalışanı v.s yaw bunlar,adamın derdi "malı satmak"
ayrıca her ne Markayı satıyorsa o TV zaten alemin Kralı oluyor onlar için

kısaca satıcılardan kesin kaçın!

-Gaming/Spor bunlar zaten "TV" lerin zorlandığı alanlardır!
panel çöz. büyüdükçe+ebat da büyüdükçe=daha zorlanarak bu işlemleri yaparlar

panel çöz. büyük olup da içerik 720/1080 olunca hepten mıçıyorlar!
kısaca UHD panel SDR de bile(bazı içerikler de) başarısız kalıyor

upscale/upgrade/scaling v.s UHD paneller hesap da bunu da yapıyor ama asla yapamıyor!

benim gözlemlerime göre yaptığım bir sürü Oled/LCD panel ayarlamalarında sadece LGE ler bu konuda
daha başarılı! hem Oled hem de LCD olarak,daha hızlılar+tepkimeleri resim işlerken çöz. düşük olsa bile
çok daha iyi toparlayıp resmi daha doğru işliyorlar!

ama işin geneli olarak HD/FHD resimler de UHD paneller bana göre "kötü" zaten insanlarda neredeyse gün boyu
bunları izliyor TV den!

bir de Panasonic LCD/Oled ler var ki bunlar hala bir numara bu konularda! ancak TR de olmadığı için
bunu geçiyorum

-bilmem ne ENGINE yok bilmem ne Baclit sistemi yok Alpha şu bu...
her üretici de markasına özel ENGINE lar var,bana göre bunlar UHD paneller de hikaye
ama ENGINE ismi ve devamı laflar göze/kulağa güzel geliyor,hepsi bu

elin Ukraynalı/Rus bulup yazılım yazdırıp süper engine yok bilmem ne diye gazlıyorlar!

-ancak "gündüz problem" yaşatmıyorsa,bugünkü panellere göre konuşursam zaten son yoktur!
gece(özellikle Movie mo da) "Contrast" çalışması ciddi falso verir,sistemi herifler çok fazla
işlemden geçirdikleri içinde(mecburen)+zaten normal CR değeri de düşüktür;sen bakma üreticilerin
yok 10bin;1 yok 6bin;1 gibi değerlerini,bunlar küllüm YALAN veya sallamasyon CR değeleridir!

zaten dedikleri gibi olsa örneğin bir 5bin;1 panel de(native-ANSI değer)gece filim de uçar o panel yaw!
senin bahsettiğin durum da aynen budur....

kısaca gerçek resim işlenirken elde edilen Native CR değeri yetersiz kalıyor! ama sistem paso düzeltme
yamak istiyor ve gecikmeler sana falso olarak gelecektir! kısaca sistem resmi olması gereken değere
aslında getirmek istiyor ama yetersiz kalıyor

yazılım bir ayağı+ama H/W olarak Engine yetersiz=yazılım resmi kurtaramıyor!

bir de kalkıp Bluray(2k ve ya 4k) izliyorsan örneğin 1080p/24fps durum bana göre yine vahim!
sadece 60fps de iyi ama panel de 59.940 işlem yapabiliyorsa ne ala yoksa direk 60fps den açıyorsa
yine falso oluyor!

not;panelin veya BOX ların veya Bluray v.s şöyle olması gerekiyor sinyal girişleri

29.970/59.940/23.xxx/ gibi küsuratlı değerlerin işlenmesi gerekiyor!

örneğin Bluray ler(2k/4k)hatta eski kaliteli DVD ler bunu beceriyordu!

eğer sistem direk 24/25//50/60fps gibiyse yine sorun=PAL sistem de!
ama NTSC de sorun yok ya da çok az vardır

onun için pro adamlar "FILM" izlemek için daima Bluray kullanırlar(eskiden DVD)
ya da iyi bir PC de bunları beceriyor!

örneğin bir zamanlar HTPC olayı vardı ama bu pro adamlar da hala bu sistemler vardır!
ama yeni model Notebook/Desktop lar da bugün yine çok iyi

"TV" dediğiniz cihaz spesifik olarak bir şeyi ya da bir kaç şeyi yapmıyor,ne varsa yapmaya
kalkıyor ama bunu da adam gibi beceremiyor! ana sorun budur

ama bilmem ne "ENGINE" demesini çok iyi biliyorlar!
ulan yemişim sizin Engine lerinizi,her tarafınız falso yaw özellikle UHD paneller

++

Kardeş Samsung veya Sony v.s marka önemli değil,NORMAL demeleri de çok normal diye sana yazmıştım

ince ayar,senin gibiler için tam olmaz çünkü işi bildiğin için bir şekilde falso lar hep göreceksin!

hani ben olayı çözüyorum ama öncelikle paneli görüp ellemem gerekiyor aksi halde bir şey diyemem
ya tesadüfen bulunuyor bazı şeyler ya da bir şekilde kendi kendine düzeliyor yani işin birde bu yönü vardır

Gaming işi bence,senin durumuna özel biraz sakat bu panel den!
odaklanman gereken yer panelin diğer TV yayınlarıyla ilgili işleri+Stream izliyorsan bunlar gibi olmalıdır

Ben "Gamer" adamım diyor ama bunların çoğuna ya takılmıyor ya da görmüyor bile! valla bence bunlar şanslı
insanlar

ama resim konusunda kıl adamların işi zor,örneğin hangi paneli görsem hep falsolar görüyorum
ama takılmıyorum artık

en çok şuna illet oluyorum ama; bilmem ne "ENGINE"
hastirin gidin ülen diyorum sonra:hihi
Hocam çok teşekkür ederim bu bilgiler için. Dediğiniz gibi bilen insan için sürekli bir kusur bulmak kaçınılmaz oluyor.

Hocam, daha önce söylediğim gibi, sizdeki üründe kusur söz konusu, tv'nin modeli ile ilgili değil. Stutter, ghost falan geçtim, mavileşme olmaması gerekli. TV değişim olduğunda probleminizin çözüleceğini düşünüyorum.

Pan yaparken titreme normal, titreme yapmayan cihaz yok. Bunun için yumuşaklık ayarını yükseltmeniz gerekir, daha önce bu forumda defalarca dile getirdim bunu;

Bazı titremeler videonun çekiminden de kaynaklanıyor. Mesela, aşağıdaki videoyu dünyanın en iyi monitöründe açın, istediğiniz kadar yumuşaklık ayarını arttırın titreme kaçınılmaz;

Diğer yandan, tepki süresi düşük olan hızlı televizyonlar için stutter da kaçınılmaz bir olay. LG G3 ile QN90B'nin Rtings incelemelerine bakın, Oled'in Stutter puanı daha düşük.

Hocam titreme, stutter falan problem değil dediğiniz gibi her televizyonda var hemen hemen, bazısında daha az bazısında daha fazla var. Sanırım HFR özelliği yani lg oledlerde daha az hissediliyor bu. Benim problem olarak bahsettiğim şey YouTube üzerinden 4k 60 fps manzara videosu açtığımda yatay pan sahnelerde milisaniyelik takılarak ilerliyor ama standart kullanıcı anlamaz bile.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt