Potansiyometre hk yardim.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ustalarim sonsuz donuyor ve uzerine basinca buton gorevi goruyor potansiyometremidir yoksa encoder mi pek bilgim yok, encoderse baglantisi nasil olmali tarif edecebilecek ustam varmidir
2 bacaklı olan taraf buton. 3 bacaklı olan tarafta büyük ihtimal orta bacak ground, diğer iki bacak çıkış 1 ve çıkış 2. Bu parça tek başına birşey ifade etmez. Bundan gelen sinyalleri işleyen bir devre var.
Encoder da "Binary", "Gray" ve "Single-Track Gray" diye 3 farklı çıkış tipi var. Devrenizdeki ne tip bir çıktı veriyorsa aynı tip çıktıyı veren encoder'ı almanız gerekiyor.
Nasıl ki arabanızda motor yağı, fren yağı ve şanzıman yağı sıvı şeklindeyse encoderlarda aynı kasada olabiliyor. Yağları birbiri yerine kullandığınızda motorunuz nasıl çalışmayacaksa (çalışır ama kısa süre sonra biter) encoderlar da birbirleri yerine ezberden kullanılamaz. Kullanılırsa da çalışmazlar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Araç ne marka ki :alala
Önce araçtan gelen kabloları bulmalısın ,acaba aracın koldan ayarlanan ses düğmesi de sonsuz mu yoksa eski tip radyo gibi bir yerde kalıyor mu :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Senin fotodan ayarladım şimdi ,koldan çıkan kabloları sarı ve mavi noktaya lehimliyeceksin :ok

ses2.jpg

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Senin fotodan ayarladım şimdi ,koldan çıkan kabloları sarı ve mavi noktaya lehimliyeceksin :ok

ses2.jpg
Olmuyor Ustam maalesef, denedim ama olmadi, isin tuhafi sirali bu uc noktayi birbirine bagladim ses artiyor yanliz 2 artiyor 1 geri kisiliyor gibi sacma sapan bisey yapiyor

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Olmuyor Ustam maalesef, denedim ama olmadi, isin tuhafi sirali bu uc noktayi birbirine bagladim ses artiyor yanliz 2 artiyor 1 geri kisiliyor gibi sacma sapan bisey yapiyor
Bu şekilde çalışması son derece normal. Encoderlar, potansiyometre gibi analog veri üretmezler, dijital veri üretirler. 1 ve 0 verilerini belli bir düzen içinde oluşturup yollar. Siz bu uçları birleştirdikçe kontrol devresi de o işlemi yapar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Araya diyot koymak lazım yada direnc vs direk olmaz gibime geliyor
Olmaz ,eğer koldan çevirmeli ses açma-kapama olmuyorsa olmaz.Normal pot değil çünkü o,değil direnç-diyot ,transistör bağlansa olmaz.Koldan çevirdiğinde de sonsuz dönmeli ki ayar yapabilsin.Ben klavyeye takmıştım ,hatta bulamayınca(o zamanlar yoktu pek fazla piyasada) ,mouse tekeleğinin potunu takmıştım.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Olmaz ,eğer koldan çevirmeli ses açma-kapama olmuyorsa olmaz.Normal pot değil çünkü o,değil direnç-diyot ,transistör bağlansa olmaz.Koldan çevirdiğinde de sonsuz dönmeli ki ayar yapabilsin.Ben klavyeye takmıştım ,hatta bulamayınca(o zamanlar yoktu pek fazla piyasada) ,mouse tekeleğinin potunu takmıştım.
O zaman tek seçenek A aeronics hocamın dediği uyumlu encoder bulmak kalıyor tek çare ya da dediğim gibi sesi üzerinden açarak yoluna devam edecek.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aldığı teyp markasını sordum yazmadı her teyp desteklemez araç kumandasını

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt