Potansiyometre hk yardim.

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
  1. Aldığı teyp markasını sordum yazmadı her teyp desteklemez araç kumandasını
    Ustam ucuz yollu bir teyp bu işe kalkisacagim icin olurda ters bi durum olur yanarsa diye ucuz yollu siradan bir teyp
Olmaz ,eğer koldan çevirmeli ses açma-kapama olmuyorsa olmaz.Normal pot değil çünkü o,değil direnç-diyot ,transistör bağlansa olmaz.Koldan çevirdiğinde de sonsuz dönmeli ki ayar yapabilsin.Ben klavyeye takmıştım ,hatta bulamayınca(o zamanlar yoktu pek fazla piyasada) ,mouse tekeleğinin potunu takmıştım.
Ustam bu mesajiniza istinaden kol üzerinde hafizadaki radyo kanallari arasinda gezinmeyi saglayan donen bi buton vardi her yolu denedim olmadi bu yazdiginiza istinaden bacaklarina lehimle yaptim sonuc on numara orjinal gibi, tekrar tesekkurederim ilginize alakaniza ?

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Teyp markası versen birde nasıl yaptığını anlatsan ilerde senin gibi sorun yaşayan arkadaşlara faydası olur
Tabiki, öncelikle multimetre şart, lehim şart.
Direksiyon kumandasinin içini dağitip ilk önce ortak ucu buluyoruz (şase)
Daha sonra kalem kağit alip kol uzerindeki hangi pin ne işe yariyor diye multimetre yardimi ile tespit edip not almamiz lazim.
Kol uzerinde testimizi yaptiktan sonra teyp uzerine geciyoruz,
Şaseyi tespit ediyoruz ilk önce, kumanda şase ucundan kablo cikartip teybimizdeki şaseye lehimliyoruz,
Daha sonra panel üzerinden (burasi size kalmis) sarkiyi ileri alma butonunun şase olmayan ucunu bulup lehimliyoruz.
İnce işcilik gerekiyor bazi yerlerde.

IMG_20210909_234236.jpg

IMG_20210910_003520.jpg

IMG_20210910_013335.jpg

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64

1. Ustam ucuz yollu bir teyp bu işe kalkisacagim icin olurda ters bi durum olur yanarsa diye ucuz yollu siradan bir teyp

Ustam bu mesajiniza istinaden kol üzerinde hafizadaki radyo kanallari arasinda gezinmeyi saglayan donen bi buton vardi her yolu denedim olmadi bu yazdiginiza istinaden bacaklarina lehimle yaptim sonuc on numara orjinal gibi, tekrar tesekkurederim ilginize alakaniza ?
Rica ederim ,tekrar güle güle kullan ,benim arkadaşımın başına gelmişti ,klavyesinin(org) düğmesini düğün çalarken bir sarhoş yumruk atarak kırmış(bir daha çal diye iyimi :) ),yaptıramayınca bana gelmişti ,ben de ilk kez görüyordum böyle pot,piyasada bulamayınca mousenin orta potunu modifiye ederek bağlamıştım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
senin ses + - sorunun vardı onu nasıl çözdün o çözüldü mü?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Şemayı verdi ya mübarek :)
şemayı verdi de teyp üzerinde pot orda sıkıntı oluyordu onu sordum kumanda için şema gerekli değil
ölçüm yapılarak bulunuyor önemli olan teyp'te yapılan işlem onu sordum

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Şemayı verdi ya mübarek :)
Ustam şemayı başlamadan once uclarini bulup not alinmasi gerektigi icin koydum, kol partner,206,207 arac kolu bu arada ?
Rica ederim ,tekrar güle güle kullan ,benim arkadaşımın başına gelmişti ,klavyesinin(org) düğmesini düğün çalarken bir sarhoş yumruk atarak kırmış(bir daha çal diye iyimi :) ),yaptıramayınca bana gelmişti ,ben de ilk kez görüyordum böyle pot,piyasada bulamayınca mousenin orta potunu modifiye ederek bağlamıştım.
Herkesin aklina gelmez ustam eline saglik ?
şemayı verdi de teyp üzerinde pot orda sıkıntı oluyordu onu sordum kumanda için şema gerekli değil
ölçüm yapılarak bulunuyor önemli olan teyp'te yapılan işlem onu sordum
Yaptigim herhangi bir ekstra bisey yok teraspy teraspy ustamin bi cevabina istinaden kumanda kolu uzerindeki dönen butonun(ismini bilmiyorum) uclarina encoderin cikislarini direkt bagladim sorun cozuldu normal butonda calismiyor sebebini bilmiyorum.

IMG_20210910_093942.jpg

Bu isaretledigim topun cikisini asagidaki isaretli yerlere lehimledim olay cozuldu.

ses23b7c500f0f92489b.jpg

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ustam şemayı başlamadan once uclarini bulup not alinmasi gerektigi icin koydum, kol partner,206,207 arac kolu bu arada ?

Herkesin aklina gelmez ustam eline saglik ?

Yaptigim herhangi bir ekstra bisey yok teraspy teraspy ustamin bi cevabina istinaden kumanda kolu uzerindeki dönen butonun(ismini bilmiyorum) uclarina encoderin cikislarini direkt bagladim sorun cozuldu normal butonda calismiyor sebebini bilmiyorum.

IMG_20210910_093942.jpg

Bu isaretledigim topun cikisini asagidaki isaretli yerlere lehimledim olay cozuldu.

ses23b7c500f0f92489b.jpg
Tamam şimdi oldu işte o yuvarlak pot görevi görüyor aynı işi yapıyor eline sağlık güzel çalışma olmuş

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri