slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
h kasanın cosmo donanımlarında bulunan 6,5 ınch cıd ekran cercevesını servısten temın etmıstım ,orjınal cerceveye uygun 6,5ınch panel ve androıd tabanlı sıstem custom olarak uygulandı cerceve orjınal oldugu ıcın fabrıka cıkısı boyle zannedıyorlar :mutlu
Bence multimedia sistemi için fikir paylaşılabilir ve çok uyumlu olur. Orijinalliği bozmama açısından mantıklı olur.

Hoparlör seti için de tavsiyem Hertz MPK-163 Pro. Bass ön kapı, mid arka kapı, tiz kapı a sütunu. Ekstra bass ihtiyacı olursa (Ki bana göre gerekli değil.) Hertz Mille MPBX 250 S2. (Koltuk altı)

Anfi Hertz ML Power 5. 5 kanal çıkışlı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bence multimedia sistemi için fikir paylaşılabilir ve çok uyumlu olur. Orijinalliği bozmama açısından mantıklı olur.

Hoparlör seti için de tavsiyem Hertz MPK-163 Pro. Bass ön kapı, mid arka kapı, tiz kapı a sütunu. Ekstra bass ihtiyacı olursa (Ki bana göre gerekli değil.) Hertz Mille MPBX 250 S2. (Koltuk altı)

Anfi Hertz ML Power 5. 5 kanal çıkışlı.
Tavsiyeler güzel ama bu kadar bütçe ayırabileceğini zannetmiyorum.
Daha orta yollu bir bütçe makul olur muhtemelen.

P Pascall35 tavsiyelerine dikkat edeceğim. Teşekkürler.

Kenwood, Sony, Pioneer, JBL, Alpine, Hertz markalarına takıldım.
JBL grubu için ne düşünüyorsunuz? Harman'ın markası ama detay verebilir mi?

Bir de bazı yerlerde Nakamichi satanlar gördüm.
Eski efsane dönemleri gibi midir?

P Çevrimiçi

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
109
43

Jbl urunleri fiyat performans odaklı genelde giris seviyesi urunler ,bu isler paraya bakiyor sonucta sonu yok eger benim butcem olsaydi kendi aracıma hertz urunlerine bakardim parasina gore cok iyidir biraz daha butce cikarsa morel urunleri iyidir...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Jbl urunleri fiyat performans odaklı genelde giris seviyesi urunler ,bu isler paraya bakiyor sonucta sonu yok eger benim butcem olsaydi kendi aracıma hertz urunlerine bakardim parasina gore cok iyidir biraz daha butce cikarsa morel urunleri iyidir...
Bakalım.
Aklım Alpine'de kaldı, Morel firmasını da sosyal medyadan takip ediyordum.
Android teyp tavsiyeniz var mıdır? Kaliteli ses çıkışı var diyebileceğiniz?
B Bratan aynı fabrikadan çıkma gibiler dediği için soruyorum.
Ürünlerin ses kalitesi düşükse tek DIN ölçüsünde Sony, Pioneer bakarım.
Eskiden Double teyp piyasasında Pioneer meşhurdu, şimdi alan yok diye çeşit yok.
Hep dandik Çin üretimleri var.

Kablo markası tavsiyeniz var mıdır?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Nakamichi kısmında özellikle ya çakma ürün ya da firma isim hakkıyla fason üretiliyor, olağandışı rakamlar gördüm. Yoksa eskilerden kulağıma çalınan bir markadır.

Pioneer' in efsane keh p-7250 modeline sahiptim gençliğimde. :) Ama o dönemde kullanılan çıkış katları, mosfet ve diğer devre elemanlarının kalitesi gün geçtikçe eski değerini kaybetti. Bir de çoğu iş yazılıma kalıpta donanım bileşenleri eksilmeye başlayınca iyice kötü oldu.

Yukarıda bahsettiğin markalar incelenmeye değer, kıyaslanmalık markalar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Ben normalde Sony ve Pioneer severim, hatta 90'lardan beri Sony hastasıyım. Alpine markasını da sadece isim olarak biliyordum, açıkçası bu kadar kaliteli ürünler yaptığını bilmezdim 🙂 Negatif tarafı kur farkından dolayı fiyatlarının yüksek olması.

Eğer çok güçlü bir şey olmasın, kompakt bir şey olsun, koltuğun altında veya bagajda amfi yer kaplamasın istiyorsan Alpine KTA-450 var.

Bu amfi teybin arkasına bağlanıp arabanın konsoluna gömülüyor, yani teybin arka tarafında sabit kalıyor. Yer kaplamaması için ben aracıma bundan taktırmayı düşünüyorum. 2019 CES'te innovasyon ödülü almış bir amfi. Dediğim gibi zayıf yanı çok güçlü olmaması.

Teyp olarak ben piyasadaki Çinli'lerden birini tercih ettim; Sony, Pioneer ve Alpine teypler vardı fakat fiyatlar 4-5 katıydı. Newfron marka bir cihaz aldım, yalan olmasın 4x55 Watt Mosfet çıkış gücü var. Ses kalitesi gayet güzel, 4 GB Ram var.

Fakat beni tanıyanlar bilir, ben Android düşmanıyım, nefret ediyorum Android'ten. Teyp beni ses olarak tatmin etti fakat bu Android sinirlerimi bozuyor 🙂Iphone, Airpods, Apple TV kullanan adama Android işkence gibi geliyor. Windows 10 Mobil'e yatırım yapmayıp Android'e yatırım yapan firmaların ben taaa...

Geçen teyp durduk yere buga gidi mesela. Ekranda radyo frekansı görünüyor fakat ses gelmiyor. Bluetooth'tan telefona bağlanıp ses alabiliyorum fakat radyodan bir türlü ses çıkmıyor. Ayarlar'a gidiyorum, ne cihazı yeniden başlat var, ne de sıfırla var. Sonra cihaz nasıl olduysa kendi kendine reset attı ve hafızaya aldığım bütün radyo frekansları silinmiş.

Eğer marka bir teyp alamıyorsan Çinli'lerin de kalitelisini almaya çalış, ses çıkış güçlerine mutlaka bak. Ram olarak en az 4 GB bir ürün olsun, ''Abi yüksek Ram'e ihtiyaç yok, multimedya oynatmak için 1 GB bile yetiyor'' diyenlere sakın kanma.

P Çevrimiçi

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
109
43
Bakalım.
Aklım Alpine'de kaldı, Morel firmasını da sosyal medyadan takip ediyordum.
Android teyp tavsiyeniz var mıdır? Kaliteli ses çıkışı var diyebileceğiniz?
B Bratan aynı fabrikadan çıkma gibiler dediği için soruyorum.
Ürünlerin ses kalitesi düşükse tek DIN ölçüsünde Sony, Pioneer bakarım.
Eskiden Double teyp piyasasında Pioneer meşhurdu, şimdi alan yok diye çeşit yok.
Hep dandik Çin üretimleri var.

double urunler cın malı hepsı ses kalıtesı on planda olacaksa tavsıye etmem ,tek dın dusunursenız for-x markasının 710 dsp modelı 2500tl cıvarı fıyatı var pıyasda bu paraya boyle bır urun suanda yok ses kalıtesı muazzam kendınden dsp ıslemcılı vs.kesınlıkle tavsıye ederım...bu arada tek dın teyp takılırsa dıreksıyon kumnadaları devre dısı kalır h kasada ses acma kısma sarkı atlama vs calısmaz,yol bılgısayarı tusları calısmaya devam eder.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Ben de daha önce benzer bir konu açmışım;

Bendeki teyp burada,

4x50 Watt Mosfet çıkış varmış,
IMG_8731.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ben normalde Sony ve Pioneer severim, hatta 90'lardan beri Sony hastasıyım. Alpine markasını da sadece isim olarak biliyordum, açıkçası bu kadar kaliteli ürünler yaptığını bilmezdim 🙂 Negatif tarafı kur farkından dolayı fiyatlarının yüksek olması.

Eğer çok güçlü bir şey olmasın, kompakt bir şey olsun, koltuğun altında veya bagajda amfi yer kaplamasın istiyorsan Alpine KTA-450 var.

Bu amfi teybin arkasına bağlanıp arabanın konsoluna gömülüyor, yani teybin arka tarafında sabit kalıyor. Yer kaplamaması için ben aracıma bundan taktırmayı düşünüyorum. 2019 CES'te innovasyon ödülü almış bir amfi. Dediğim gibi zayıf yanı çok güçlü olmaması.

Teyp olarak ben piyasadaki Çinli'lerden birini tercih ettim; Sony, Pioneer ve Alpine teypler vardı fakat fiyatlar 4-5 katıydı. Newfron marka bir cihaz aldım, yalan olmasın 4x55 Watt Mosfet çıkış gücü var. Ses kalitesi gayet güzel, 4 GB Ram var.

Fakat beni tanıyanlar bilir, ben Android düşmanıyım, nefret ediyorum Android'ten. Teyp beni ses olarak tatmin etti fakat bu Android sinirlerimi bozuyor 🙂Iphone, Airpods, Apple TV kullanan adama Android işkence gibi geliyor. Windows 10 Mobil'e yatırım yapmayıp Android'e yatırım yapan firmaların ben taaa...

Geçen teyp durduk yere buga gidi mesela. Ekranda radyo frekansı görünüyor fakat ses gelmiyor. Bluetooth'tan telefona bağlanıp ses alabiliyorum fakat radyodan bir türlü ses çıkmıyor. Ayarlar'a gidiyorum, ne cihazı yeniden başlat var, ne de sıfırla var. Sonra cihaz nasıl olduysa kendi kendine reset attı ve hafızaya aldığım bütün radyo frekansları silinmiş.

Eğer marka bir teyp alamıyorsan Çinli'lerin de kalitelisini almaya çalış, ses çıkış güçlerine mutlaka bak. Ram olarak en az 4 GB bir ürün olsun, ''Abi yüksek Ram'e ihtiyaç yok, multimedya oynatmak için 1 GB bile yetiyor'' diyenlere sakın kanma.
Muhtemelen Android'e bulaşmam gibi.
Çünkü bu yazılımlar tıpkı lisansı olmayan Android TV'ler gibi.
Bug dolu, stabil değil.
Tek DIN teyplerde iyi DAC barındıran bir model var mıdır acaba?
Sony, Pioneer, Kenwood vs birine yöneleceğim yoksa.
Alpine teypler için TI Burr Brown kullanıyor diyen var, ne kadar doğru, hala geçerli mi araştırmadım.

Pahalı Pioneer double teypler gerçekten çok pahalı ve yetenek konusunda da çok güvenilir değil sanırım.
Apple Carplay, Android Auto veya GPS üzerine.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Muhtemelen Android'e bulaşmam gibi.
Çünkü bu yazılımlar tıpkı lisansı olmayan Android TV'ler gibi.
Bug dolu, stabil değil.
Tek DIN teyplerde iyi DAC barındıran bir model var mıdır acaba?
Sony, Pioneer, Kenwood vs birine yöneleceğim yoksa.
Alpine teypler için TI Burr Brown kullanıyor diyen var, ne kadar doğru, hala geçerli mi araştırmadım.

Pahalı Pioneer double teypler gerçekten çok pahalı ve yetenek konusunda da çok güvenilir değil sanırım.
Apple Carplay, Android Auto veya GPS üzerine.
DAC konusunda bilgim yok, saydığın markaların ses kalitesinin kötü olacağını düşünmüyorum. Diğer arkadaşların dediği gibi, montajı yapacak yer de önemli.
Ben kablo karmaşası istemediğim için KTA-450 amfi ile idare etmeyi düşünüyorum.

F Çevrimiçi

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Biraz da ben kafa karıştırayım. 2010'da evlenip ilk arabamız olan Pug 307'i aldıktan sonra her Türk genci gibi ben de bu işlere merak saldım biraz. Baya bir okuyup karaladiktan sonra, Hertz Hsk 165 2 yol component + jbl a604 4 kanal anfi ve Pioneer 8350sd ana ünite ile işe giriştim ama ön kapıdaki orijinal hoparlörlerin kapının metal gövdesine değil de fabrikasyon olarak döşemesine monte olduğunu öğrenince bütün planlarım suya düştü çünkü hoparlör de güçlü olunca titreşim ve zırıltıdan müzik dinlenmiyordu.

Hal böyle olunca pek bir heves kalmadı tabi, önce teybi ve amfiyi sattım. Hoparlörleri bir süre daha bir sonraki aracımda kullanmaya devam ettikten sonra, devamını getiremeyip onları da sattım.

Naçizane tavsiyem, arkadaşınızın da bir audiophile olmadığını varsayaraktan, bu işe kademe kademe girişmeniz olur. Öncelikle kafanızda şablonu, ne yapacağınızı netleştirin, sonra da önce ana ünite, isteniyorsa bass ve anfi. Çünkü sadece ana üniteyi değiştirmek bile seste kayda değer fark yaratabiliyor. Biraz teknik konuşacak olursak, sq (sound quality) sistemlerde piyasada oval veya kayık diye tabir edilen hoparlörler ve pandizota bunları dizmek gibi durumlar pek söz konusu olmaz. Çünkü stereo genişliği ve derinliği yakalamak, enstrüman ve vokal ayrımını iyi yapabilmek için komponent setler, bu amaca çok daha iyi hizmet ediyor. Böylelikle belli frekans aralıklarını arabanın farklı yerlerine yerleştirerek daha çevreleyen ses ve efekt elde edebilirsiniz. Mesela, a sütunundaki tiz sürücüyü iptal edip, kapıdaki ayağa yakın yerdeki mid sürücüsünün yerine de 2, hatta 3 yollu bir koaksiyel bir hoparlör koymak, bütün alt, orta ve üst notaları oradan dinlemek aradığınız müzik zevkini size sunmayacaktır. O yüzden yerleşim çok önemli. Hatta bazı arabalardaki üst donanımda bulunan özel müzik sistemlerine bakarsanız, ön göğsün tam ortasında ve üstünde bir adet merkez hoparlör bile görebilirsiniz. Öyle bir sistemde oradan vokal, kapılardan da diğer enstrüman seslerini alırsınız. Çünkü bir müzik sahnesinde vokalist tam karşınızda söylüyor olmalı.

Eğer arkadaşınız, kapıdaki hoparlorler çalışıyor ve onlardan memnunsa bir sonraki aşama olarak amfi ve bass üzerine kafa yorabilir. Böylelikle sistemde eksik olan alt tonları da ekleyip, o haliyle yetinebilir. O da kesmezse, 2 yol bir komponent set, biraz iyisinden, sanıyorum ki sonuç verecektir.

Ana ünite olarak, eğer navigasyon, carplay veya android auto zorunlu değilse, Pioneer, Alpine veya kenwood'un ikinci el USB, SD ve/veya Bluetooth özellikli çok kaliteli üniteleri mevcut. Double-din ünitelerin ne kadar kaliteli oldukları konusunda yorum yapamayacağım.

Subwoofer ve amfi konusunda, araba hatchback olduğundan, imkan varsa koltuk altı kendinden amfili slim subwooferlar bile (pahalılar ama) düşünülebilir. Bagaj sıkıntısı yoksa 8 inch orta halli bir sub ve buna yetecek bir amfi iş görür diye düşünüyorum. Hatta pandizota ahşap monteleyip subwooferı da ona monte edebilirsiniz. Marka ve model olarak aklımda çok birşey yok ama eskilerden kaldığı kadarıyla (ne kadarı marka veya model olarak Türkiye piyasasında bulunabilir, bilmiyorum) Alpine, Elettromedia grubu (Audison ve Hertz) Cadence, Rockford Fosgate (Punch serisi subları kalitelidir), Kicker (kare subları vardı, sert çalmasıyla bilinirdi), Harman Group (JBL ve Infinity - Reference ve Kappa serisi hâla aklıma gelir), Focal (fazla iyi ve pahalı) ve Morel (Focal'den bir tık daha aşağıda) gibi markalar tercih edebilirsiniz. Tabi bunlardan başka aklıma gelmeyen başka markalarda mevcut.

Ama tüm bunların yanında, iyi bir usta ve kaliteli işçilik, aldığınız ürünlerin hakkını verecektir. Yoksa sizi müzikten soğutabilir. Özellikle hoparlör ve anfi yerleşimi, kabloların en kestirme sekilde ve görünmeyecek, zarar gormeyecek şekilde çekilmesi, doğru uzunluk ve kalınlıkta (awg) kablo kullanması gibi dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut.

Söyleyeceklerim kabaca bunlar, şimdiden kolay gelsin...

Geri
Üst Alt