Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Hazır konusu açılmışken ben de sizden bir tavsiye almak isterim.

Ön kapılarda Alpine S-S65 var;
  • Güç kontrolü​

• Tepe Gücü: 240 Watt
    • RMS Gücü: 80 Watt (CTA-2031 Uyumlu)

Woofer Boyutları​

• Çerçeve 165 mm
  • Montaj Derinliği: 57,7 mm
  • Montaj Yüksekliği: 19,5 mm
  • Mıknatıs: 90.0 mm

Genel​

• Frekans Aralığı: 70 Hz - 22 kHz
  • Empedans: 4 Ohm
  • Hassasiyet: 88 dB / W

Woofer​

• Özelleştirilmiş kauçuk çerçeveli CFRP (Karbon Fiberle Güçlendirilmiş Plastik) koni
  • HAMR (Yüksek Genlikli Çoklu Rulo) Surround
  • Büyük 35 mm Ses Bobini
  • Mıknatıs Malzemesi: Ferrit
  • Izgara ayrı satılır:

Tweeter​

• Tweeter Tipi: 1 "Geniş Aralıklı İpek Kubbe
  • Mıknatıs Malzemesi: Neodimyum

Arka kapılara da Alpine R2-S65 takarsam,
  • Maksimum Tepe Gücü: 300 Watt
  • Maksimum RMS Gücü: 100 Watt
  • Nominal Empedans: 4 Ohm
  • Frekans Tepkisi: 65Hz-40kHz
  • Hassasiyet: 88dB SPL (1W @ 1m)
  • Woofer Montaj Derinliği: 6,3cm
  • Woofer Kesik Çapı: 13,5cm

Amfi olarak Alpine KTA-450 yetersiz kalır mı ?
  • Kanal Başına 2 Ohm, 14.4V (≤1% THD + N): 4 x 45W
  • Kanal Başına 4 Ohm, 14.4V (≤1% THD + N): 4 x 50W
  • Köprülü, 4 Ohm, 14.4V: 2 x 100W
  • DPP (Dinamik Tepe Güç) Güç Değerleri
  • Kanal Başına 2 Ohm, 14.4V (≤1% THD + N): 4 x 100W
  • Kanal Başına 4 Ohm, 14.4V (≤1% THD + N): 4 x 100W

Maximum seste dinlemeyecekseniz bu yeterli;

Daha güçlüsünü isterseniz;

BBX-F1200 bence yeterli olur.
Fiyatlarına bakmadım.

İleride subwoofer alırım derseniz, onu da şöyle kendinden amfili bir ürün tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz;

Zaten Alpine tercih ederek beklentinizin kaliteli ses olduğu belli olduğu için, aşırı güç gereksinimi isteyeceğinizi zannetmiyorum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Maximum seste dinlemeyecekseniz bu yeterli;

Daha güçlüsünü isterseniz;

BBX-F1200 bence yeterli olur.
Fiyatlarına bakmadım.

İleride subwoofer alırım derseniz, onu da şöyle kendinden amfili bir ürün tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz;

Zaten Alpine tercih ederek beklentinizin kaliteli ses olduğu belli olduğu için, aşırı güç gereksinimi isteyeceğinizi zannetmiyorum.
Teşekkürler. BBX-F1200 benim söylediğim KTA-450'den daha ucuz hatta. KTA'nın avantajı yer kaplamamasıydı, teybin arkasına gömülü olarak monte ediliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Teşekkürler. BBX-F1200 benim söylediğim KTA-450'den daha ucuz hatta. KTA'nın avantajı yer kaplamamasıydı, teybin arkasına gömülü olarak monte ediliyor.
Hocam KTA-450 maximum 4x50 veriyor en fazla.
Sizin hoparlörler maximum 100 watt.

Besler ama potansiyelin yarısından faydalanabilirsiniz.
4X50 ses almak da 200 watt eder.
200 watt da insan kulağı için araba gibi kapalı bir ortamda fazlasıyla yeterli gelir bence.

Empedans uysa da son sesi açtığınızda amfi belki daha fazla ısınabilir.
Alpine de eşek değildir herhalde Çin işi amfilerde bile aşırı ısı vs korumalar oluyor.
Bir şey olacağını da sanmıyorum.
Tercih size kalmış.
2 ürün de olur.

Elektrik elektronikle ilgiliyseniz, elektrik tesisatınızın da buna uygun olmasına dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeme gerek yoktur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
KTA-450 ile piyasada son kalan donanım içerikli ampli (Amplifikatör' ün anfi olarak kısaltılmasını hiç sevmedim. :( ) üreticileri arasından çıkmak istiyor Alpine. Söz konusu ampli o boyutlarda ancak çin malı komponentlerle mikro boyutlarda üretilen ampli devreleri ayarında olabilir diye düşünüyorum. Evet güç itibariyle ciddi potansiyeli olan cihazların düzgün mosfet barındırmaması, devre elemanlarının yeni nesil chip ve yazılıma bağlı olması nedeniyle çok dayanıklı olabileceğine bir türlü aklım kesmiyor. O yüzden en mantıklısı Umut Barış Umut Barış' ın önerisi dikkate değer bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
KTA-450 ile piyasada son kalan donanım içerikli ampli (Amplifikatör' ün anfi olarak kısaltılmasını hiç sevmedim. :( ) üreticileri arasından çıkmak istiyor Alpine. Söz konusu ampli o boyutlarda ancak çin malı komponentlerle mikro boyutlarda üretilen ampli devreleri ayarında olabilir diye düşünüyorum. Evet güç itibariyle ciddi potansiyeli olan cihazların düzgün mosfet barındırmaması, devre elemanlarının yeni nesil chip ve yazılıma bağlı olması nedeniyle çok dayanıklı olabileceğine bir türlü aklım kesmiyor. O yüzden en mantıklısı Umut Barış Umut Barış' ın önerisi dikkate değer bence.
İçini sökmeden komponentini bilemeyiz, kaliteli kapasitör de takmış olabilir.
Tabi MOSFET'i nedir, var mıdır yok mudur bilemem. FET de kullanmış olabilir.
D Sınıfı amfi zaten, amacı güç üretmek.
Deneyip yorum yapmak lazım.
Bir de teybin arkasında olacağı için, soğutma nasıl olur bilmiyorum.
Metal kasa zaten ama kablolarla temas etmemeli bence.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Kablo karmaşası olmasın diye böyle bir şey istedim ama güç olarak biraz yetersiz kalacak galiba. Mecburen BBX-F1200 benzeri bir şey alacağım. Ön kapılardaki hoparlörler yüksek frekanslarda iyi fakat düşük frekanslarda zayıf kalıyor. Bu nedenle arka kapıları bass ağırlıklı bir model taktırsam daha iyi olacak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Kablo karmaşası olmasın diye böyle bir şey istedim ama güç olarak biraz yetersiz kalacak galiba. Mecburen BBX-F1200 benzeri bir şey alacağım. Ön kapılardaki hoparlörler yüksek frekanslarda iyi fakat düşük frekanslarda zayıf kalıyor. Bu nedenle arka kapıları bass ağırlıklı bir model taktırsam daha iyi olacak.
Bence komponentleri aynı alın derim.
Desibel farkı oluşursa bu sefer dinlemek işkenceye dönüşür.
KTA450 de sistemin potansiyelinin yarısını kullanırsınız.
4x100 almak için değer mi siz karar verirsiniz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Bence komponentleri aynı alın derim.
Desibel farkı oluşursa bu sefer dinlemek işkenceye dönüşür.
KTA450 de sistemin potansiyelinin yarısını kullanırsınız.
4x100 almak için değer mi siz karar verirsiniz.
Yani 4 kapıda da aynı marka/model hoparlör mü olsun demek istiyorsunuz ? Ön kapılarda Alpine S-S65 var, tiz ağırlıklı ses veriyor. Arkaya da bunu takarsam bass çok eksik kalacak.

Geri
Üst Alt