Netflix de dinamik modda yüzlerde karlanma yaşıyor musunuz?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
:hmm Ben genel amaçlı olarak bana bir tane dm atabilirmisin onun için yazdım
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

eediz eediz

Netflix pandemiden dolayı içerikler de görüntü kalitesini düşürdü

Dolby nin resmi sitesinde test videoları onları indirip tv yi test ederseniz sizin için daha iyi sonuçlar verecektir

Bende ki tv netflixde vision desteklemiyor veya açamıyorum bi problem var hala çözemedik ama dolby den indirdiğim Video ları gayet stabil ve problemsiz oynatabiliyor

Bahsettiğiniz şekilde karlanma yada mozaikleşme doğal yada dinamik modda hiç karşılaşmadım denediğim videolarda

1-NF de Trafik geçen zaman içinde büyüdü ve genel resim kalitesi bağlı olarak düşmüştür,bence normal bir durumdur
Trafik derken hem data akışı hem de bağlı olarak üye sayısı!

2-Test demoları farklıdır ve paneli bu şekilde test ederseniz normal(streaming)aynı neticeyi zaten alamayacaksınız kısaca
sizi aldatabilir

3-NF stream AP1 oldu bundan dolayı panel NF yi işlemiyor olabilir(bir tahmin veya ileride olabilecek bir durum) veya Lisans
sorunu(kullandığınız panelin o modeliyle ilgili olarak v.s)

Netden indirilen başka Stream yayınlar başkadır

4-"Dynamic mode" demek aynı zaman da hem baclit NIT değerinin max.olası hem de backlight max.olması demeklir
zaten daha doğru bir HDr içinde bunlar gereklidir,kısık ayarlarda panel kötü çuvallar

sanırım bazı arkadaşlara bu konuda teknik bir takım basit izleme metodlarıyla,hileler v.s bilgileri gerekiyor!

öncelikle 4K panelleri SD veya FHD paneller bir tutmayın! örneğin onu bir kere set edersiniz sittin sene kullanabilirsiniz
ama 4K paneller öyle değildir uygun settignsler yapılmadan yüksek tanımlı içerikleri keyifle izyemezsiniz!

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
1-NF de Trafik geçen zaman içinde büyüdü ve genel resim kalitesi bağlı olarak düşmüştür,bence normal bir durumdur

2-Test demoları farklıdır ve paneli bu şekilde test ederseniz normal(streaming)aynı neticeyi zaten alamayacaksınız kısaca
sizi aldatabilir

3-NF stream AP1 oldu bundan dolayı panel NF yi işlemiyor olabilir(bir tahmin veya ileride olabilecek bir durum) veya Lisans

4-"Dynamic mode" demek aynı zaman da hem baclit NIT değerinin max.olası hem de backlight max.olması demeklir
zaten daha doğru bir HDr içinde bunlar gereklidir,kısık ayarlarda panel kötü çuvallar

sanırım bazı arkadaşlara bu konuda teknik bir takım basit izleme metodlarıyla,hileler v.s bilgileri gerekiyor!

öncelikle 4K panelleri SD veya FHD paneller bir tutmayın! örneğin onu bir kere set edersiniz sittin sene kullanabilirsiniz
ama 4K paneller öyle değildir uygun settignsler yapılmadan yüksek tanımlı içerikleri keyifle izyemezsiniz!
evet söylediğiniz üzere ayarları değiştirmek en iyi sonucu veriyor. Dolby vision modlarında parlaklık biraz azalıyor ama görüntü mükemmele yakın oluyor.

:hmm Ben genel amaçlı olarak bana bir tane dm atabilirmisin onun için yazdım

eediz eediz

Netflix pandemiden dolayı içerikler de görüntü kalitesini düşürdü

Dolby nin resmi sitesinde test videoları onları indirip tv yi test ederseniz sizin için daha iyi sonuçlar verecektir

Bende ki tv netflixde vision desteklemiyor veya açamıyorum bi problem var hala çözemedik ama dolby den indirdiğim Video ları gayet stabil ve problemsiz oynatabiliyor

Bahsettiğiniz şekilde karlanma yada mozaikleşme doğal yada dinamik modda hiç karşılaşmadım denediğim videolarda
bu kalitenin düşmüş hali ise , pandemi den sonra büyük bir zevkle bekleyeceğim orjinal 4k görüntü kalitesini

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
fazla bir şey beklemeyin NF den zira bu heriflerin hızları ve bit-rate değerleri fazla olamıyor!
ayrıca bizi geçtim USA lı normal NF üyeleri de her zaman bu muhabbetleri bir kaç yıldır
yapıyorlar:kiskis

Hızları sanırım 14/15Mb/sn dir!!! bu bana göre hikayedir yaw 4K mı olur 15Mb ile:hayir

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

sizi aldatabilir

Can abi milyonlarca kez bunları yazdın okuduk hep ama şöyle görüntü ayarlarıyla ilgili bir yazı yazsan toparlayıcı ne kadar güzel olur. ?

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
albanez albanez

Peki üstad 8k tv ler çıktı ve hiç bir yayıncı kuruluş şu anda bunun için yatırım yapmıyor diyebiliriz

Peki 8k nın çıkması bir zamanlar 3d tv lerin başına gelen durum gibi birşeye sebep olabilirmi 4k bir anda rafa kalkarmı ticari planlardan dolayı alın 4k tutmadı artık 8k üreteceğiz

sizi aldatabilir

Evet netflix yayın kalitesini düşürdü bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kendileride bir açıklama yaptılar

Ben videoları tv nin uç noktalarını görebilmek adına indirdim denedim tabiki uydu netflix youtube yayınlarına göre görsel şölen oluyor :) ama yetenekleri bir yere kadar avm de ki 10k üstü tv görüntülerine kesinlikle ulaşamıyor :)

Önceki mesajda da dediğiniz gibi sürekli kumandadan doğal dinamik geçiş yapmak zorunda kalıyoruz gibi örnek netflix de karanlık sahneleri olan bir filmi dinamik te izlerken tv8 de doya doya modayı doğal da izlemek zorunda kalıyoruz :haha1 kumanda hanımcılarda bugün stüdyo çekimi renkler bi pastel tonlarda iki tv yanyana açıyorum ikisi de ayrı dünyalardan bahsediyor :)

Tv yi aldığımızdan beri bütün ek özellikler kapalı kullanıyorum daha iyi görüntü veriyor yada psikolojik olarak daha iyi geliyor ama hangi mod da kaynak ne olursa olsun şu memc yi kesinlikle kapatıyorum

fazla bir şey beklemeyin NF den zira bu heriflerin hızları ve bit-rate değerleri fazla olamıyor!
ayrıca bizi geçtim USA lı normal NF üyeleri de her zaman bu muhabbetleri bir kaç yıldır
yapıyorlar:kiskis

Hızları sanırım 14/15Mb/sn dir!!! bu bana göre hikayedir yaw 4K mı olur 15Mb ile:hayir

O kadar bile gelmiyor çoğu video yayını 2140p de 7.8 8.2 mbps daha yukarı çıkmıyor 25 mbps fiber kullanıyorum

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
her panel ayrı kardeşim,ayrıca bazı değerler ortak olsa da örneğin Baclit/Brightness/Contrast/Sharp/Colour v.s v.s
bunu üreten panelin sistemi nasıl gönderiyor ekrana bunları!
şimdi baclit şu olsun dersen bu olmaz çünkü yalnış değer olacaktır herkesin panelinde

panel IPS olursa işin daha da zor olur
modeller bile aynı markada kendi içlerinde farklı oluyor!

bizim yerliciler gibi aynı motoru farklı kasaya koymakda bir çözüm olamıyor!

kısaca benim ilk tavsiyem(markayı hiç bilmeden)

gözleri alıştırmak adına fabrika ayarlarıyla 10 gün izlemek sonra insan ister istemez kendi göz zevkine
bir şeyleri ya açacak ya kısacak,

daha öncede yazdım şimdiki Engine yazlımları hikaye hem donanım hem yazılım olarak

örneğin;adam gibi sistem olsa hem H/W+S/W olarak bana çok az iş bırakacaktır zira o her gelen
datayı en doğru şekilde işleyecek bana sadece bir iki rötüş durumu verecektir! ama iş öyle değil
hem kötü çuvallıyorlar hem de ayar tutmaları da çok zor oluyor!

dahili alıcılar bana göre hepten falso! ama adam gibi Receiver da çok az!

ben de neden son 20 senedir hep Humax ve TechniSat kullandım 12/senedir de Kathrein kullandım,işte yukarıda bahsettiğim
sorunları bu aletler süper hallediyorlardı!

@rancho

kardeş kafanmı iyi senin şu mübarek akşamda:haha

yaw ben 4K da herifler hepten çuvalladılar diyorum,sen 8K dan bahsediyorsun:kiskis

ayrıca 4K dün çıkmadı ki,2013 de çıktı(aslında 2012 dir bu tarih) 7 sene geçti bana göre hikaye devam ediyor yaw
daha da edecek gibi! üstelik o zaman "caponlar" da vardı sahada,şimdi kimse kalmadı sahada,Çin liler de hikaye!

yani 7 sene az değil,bir 7 sene dahamı bekleyeceğiz şimdi???
seneye 8K panel verirler daha çok falso yaparlar,bakınız bu konuda ciddi bir "teknoloji" eksikliği vardır
bu TFT-LCD paneller eskidi kardeşim bundan fazla bir cacık filan olmaz,TV reklamları izlemeyin,kataloglarını filan
okumayın,yarın 12K çıkar sırada 16K var(sanırım sharp en son 16K yapmıştı)

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
albanez albanez

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

Şu anda kullandığınız tv ve uydu alıcı markasını paylaşırsanız sevinirim belki uydu alıcı ile mevcut tv den daha iyi görüntü alabiliriz

her panel ayrı kardeşim,ayrıca bazı değerler ortak olsa da örneğin Baclit/Brightness/Contrast/Sharp/Colour v.s v.s
bunu üreten panelin sistemi nasıl gönderiyor ekrana bunları!
şimdi baclit şu olsun dersen bu olmaz çünkü yalnış değer olacaktır herkesin panelinde

panel IPS olursa işin daha da zor olur
modeller bile aynı markada kendi içlerinde farklı oluyor!

bizim yerliciler gibi aynı motoru farklı kasaya koymakda bir çözüm olamıyor!

kısaca benim ilk tavsiyem(markayı hiç bilmeden)

gözleri alıştırmak adına fabrika ayarlarıyla 10 gün izlemek sonra insan ister istemez kendi göz zevkine
bir şeyleri ya açacak ya kısacak,

daha öncede yazdım şimdiki Engine yazlımları hikaye hem donanım hem yazılım olarak

örneğin;adam gibi sistem olsa hem H/W+S/W olarak bana çok az iş bırakacaktır zira o her gelen
datayı en doğru şekilde işleyecek bana sadece bir iki rötüş durumu verecektir! ama iş öyle değil
hem kötü çuvallıyorlar hem de ayar tutmaları da çok zor oluyor!

dahili alıcılar bana göre hepten falso! ama adam gibi Receiver da çok az!

ben de neden son 20 senedir hep Humax ve TechniSat kullandım 12/senedir de Kathrein kullandım,işte yukarıda bahsettiğim
sorunları bu aletler süper hallediyorlardı!

@rancho

kardeş kafanmı iyi senin şu mübarek akşamda:haha

yaw ben 4K da herifler hepten çuvalladılar diyorum,sen 8K dan bahsediyorsun:kiskis

ayrıca 4K dün çıkmadı ki,2013 de çıktı(aslında 2012 dir bu tarih) 7 sene geçti bana göre hikaye devam ediyor yaw
daha da edecek gibi! üstelik o zaman "caponlar" da vardı sahada,şimdi kimse kalmadı sahada,Çin liler de hikaye!

yani 7 sene az değil,bir 7 sene dahamı bekleyeceğiz şimdi???
seneye 8K panel verirler daha çok falso yaparlar,bakınız bu konuda ciddi bir "teknoloji" eksikliği vardır
bu TFT-LCD paneller eskidi kardeşim bundan fazla bir cacık filan olmaz,TV reklamları izlemeyin,kataloglarını filan
okumayın,yarın 12K çıkar sırada 16K var(sanırım sharp en son 16K yapmıştı)

Ya orayı daha bitirememiştim telefondan yazıyordum kopyaladım sildim tek mesaj olarak yazacaktım kalmış orda :haha1

O mesajın tamamı :)

Peki üstad 8k tv ler çıktı ve hiç bir yayıncı kuruluş şu anda bunun için yatırım yapmıyor diyebiliriz

Peki 8k nın çıkması bir zamanlar 3d tv lerin başına gelen durum gibi birşeye sebep olabilirmi 4k bir anda rafa kalkarmı ticari planlardan dolayı alın 4k tutmadı artık 8k üreteceğiz diyebilirlermi veya 8k nın yada daha üst yayınların maliyetinden dolayı ilerleyen zamanlarda 4k yayınlar için ağırlık verilebilir mi yoksa ticari pazarlama faaliyetleriyle yola devam mı ederler

Tamamını yazamadan kafamızda güzel oldu :haha1 yazmıyorum küstüm :haha1

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sarper28

Aktif Üye
24 Şub 2018
221
Ya bu DV ayarları niye vestelin kendi tv lerinde kilitli de diğer tv lerde açık, şaka gibi ya.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
öncelikle 3D ayrı görüntüleme metoduydu ve 60 yıllık aslında bir geçmişi olsa da
panel işinde kesinlikle tutmadı,daha doğrusu hiç bir üretici bunu beceremedi+mevcut
sistemi de ciddi zorlaştırdı(Toshiba hariç) herifler o işten kaçmayı tercih ettiler!

4K/8K olayları çok farklı,4K yayınlar için ana alternatif kaynak internet ancak onun da sınırları
var+bu konuda da bir teknoloji henüz yok(her bakımdan) diğer metod Uydu ama onun maliyeti
daha yüksek ve bir de altyapı sorunu vardır!

bu işin tek doğru kaynağı "kayıtlı medya" dediğimiz günümüz Bluray sistemidir! tek başına buda
çözüm değil,yani ben TV kanallarını nereden izleyeceğim??? Bluray sadece belli sayıda FILM ihtiyacı
görür hepsi budur!

şimdi sorun şudur;herifler panel diye bunları üretiyor ama ortada bunu destekleyecek kaynaklar ya
yok ya da kısıtlıdır!

Sharp bu işin teknolojik olarak alt yapısını çözdü 8/16 ve sanırım en son 24K v.s olarak yani Sharp için
işin bu kısmı sorun değildir,diğerlerinin de yapması zorunlu değildir ve her zaman olduğğu üzere Sharp
gidip bu panellerin üretim Lisanslarını alabilirler,örneğin senin sorduğun 8K yı zaten bu herifler 5/6 yıl
önce buldular bile 8K Sharp da eskidi yaw:kiskis

ama TV üreticileri olayı böyle teknik gözlükle bakmaz,onlar nasıl mal satarım veya seni nasıl kerizlerim de
bu panelleri satarımın peşindeler hele hele Çin liler;ayrıca adama hesap da soramazsın;yaw nerede kardeşim
8K yayınlar dersen o dana git bana değil Yayıncılara sor diyecektir:hoba1

Benim düşüncem,paneller bir şekilde yapılıp satılıyor v.s ama iş kaynak da bitiyor ve o konuda ciddi
bir Uydu+İnternet altyapısı değişikliği gerekiyor!

Netden 4K yayınmı olur?? olur işte bu kadarlık oluyor! iyide ben 10-bit/265HEVC 125Mb/sn lik yayın istiyorum
dersen adamı döverler:kas

Ya bu DV ayarları niye vestelin kendi tv lerinde kilitli de diğer tv lerde açık, şaka gibi ya.

öncelikle peki senin elinde DV kaynağı varmı veya neler var???

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
albanez albanez

Peki 8k nın çıkması bir zamanlar 3d tv lerin başına gelen durum gibi birşeye sebep olabilirmi 4k bir anda rafa kalkarmı ticari planlardan dolayı alın 4k tutmadı artık 8k üreteceğiz

Evet netflix yayın kalitesini düşürdü bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kendileride bir açıklama yaptılar

Ben videoları tv nin uç noktalarını görebilmek adına indirdim denedim tabiki uydu netflix youtube yayınlarına göre görsel şölen oluyor :) ama yetenekleri bir yere kadar avm de ki 10k üstü tv görüntülerine kesinlikle ulaşamıyor :)

Önceki mesajda da dediğiniz gibi sürekli kumandadan doğal dinamik geçiş yapmak zorunda kalıyoruz gibi örnek netflix de karanlık sahneleri olan bir filmi dinamik te izlerken tv8 de doya doya modayı doğal da izlemek zorunda kalıyoruz :haha1 kumanda hanımcılarda bugün stüdyo çekimi renkler bi pastel tonlarda iki tv yanyana açıyorum ikisi de ayrı dünyalardan bahsediyor :)

Tv yi aldığımızdan beri bütün ek özellikler kapalı kullanıyorum daha iyi görüntü veriyor yada psikolojik olarak daha iyi geliyor ama hangi mod da kaynak ne olursa olsun şu memc yi kesinlikle kapatıyorum

O kadar bile gelmiyor çoğu video yayını 2140p de 7.8 8.2 mbps daha yukarı çıkmıyor 25 mbps fiber kullanıyorum

olmaz kardeşim olmaz,bunun adı resmen "çakma" dır 15Mb ile 2160 zaten olmaz onun istediği değer min.50/60Mb den başlıyor yaw
çakma desem yine iyi valla 5/7/8/10Mb ler görmekteyim ,zaten ekrana bakınca ben şak diye anlıyorum ne "mok" 4 K olduğunu

1080p adam gibi 25Mb dir yaw 40Mb a kadar da yolu vardır!
örneğin bazı Alman kanalları(paralı) Uydu dan 25Mb civarı 1080 yapıyor tadından yenmiyor!

size gerçek bir hikaye şimdi aklıma geldi;bir zamanlar TechniSat Receiver kullanıyordum(2010 da aldığım cihaz)
abi alet Türksat uydusun dan D-Smart HD kanallarında çuvallıyordu! daha doğrusu açmıyordu veya benzer bir sorun vardı
Almanya daki fabrikaya ulaştım ne iştir diye,adamlar bana sizin o Frekansınız HD bile değilki demişlerdi! nede diye sordum
o da bana ...bir frekans da en fazla HD olarak 4 kanal olur ama sizin dediğiniz frekans da 14 tane HD kanal sığdırmışlar..
diye cevap verdi,biz buna göre bir ayarlama yapamayız,zaten sizin Türksat uydusu da sıkıntılı bizim cihazlar sizin uyduya
uygun değildir diyerek adeta bir de bozuk atmıştı bana yaw:sopa

hatta bununla da yetinmedi adamlar,bu malları Almanya da aldığımız firmaya bile mesaj atıp Türkiyeye bizim cihazları satmayın
bunlar bizim başımızı ağrıyorlar demiştir!(bunuda bana Satıcı firma söylemişti)

işte çakma yayıncılık sistemine tipik bir örnek sizlere,TechniSat,bıkmıştı Türklerin sorunların dan yaw,abi alet 10 numara
ama Türksat da sıkıntılı böyle bir şey varmı yaw,bütün diğer uydular sorunsuz Türksat sorunlu idi!
git Karaköy den 50 kağıda cihaz al o bile daha stabil çalışıyor:haha

@rancho

benim kullandığım Receiver lar(son 20 yıldır)

Humax
Kathrein
TechniSat

not;Humi ve Techni nin ayrıca 4K olanları da kullandım,TR de ilk ben getirmiştim bunları 2015 de

bunlardan başkası bana yaramazlar

Ama Receiver aleminin Kralı ise "Panasonic" dir hem 2K hem de 4K da,bunu bir türlü alamadım çok pahalı
oldukları için:kiskis

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sarper28

Aktif Üye
24 Şub 2018
221
öncelikle 3D ayrı görüntüleme metoduydu ve 60 yıllık aslında bir geçmişi olsa da
panel işinde kesinlikle tutmadı,daha doğrusu hiç bir üretici bunu beceremedi+mevcut
sistemi de ciddi zorlaştırdı(Toshiba hariç) herifler o işten kaçmayı tercih ettiler!

4K/8K olayları çok farklı,4K yayınlar için ana alternatif kaynak internet ancak onun da sınırları
var+bu konuda da bir teknoloji henüz yok(her bakımdan) diğer metod Uydu ama onun maliyeti
daha yüksek ve bir de altyapı sorunu vardır!

bu işin tek doğru kaynağı "kayıtlı medya" dediğimiz günümüz Bluray sistemidir! tek başına buda
çözüm değil,yani ben TV kanallarını nereden izleyeceğim??? Bluray sadece belli sayıda FILM ihtiyacı
görür hepsi budur!

şimdi sorun şudur;herifler panel diye bunları üretiyor ama ortada bunu destekleyecek kaynaklar ya
yok ya da kısıtlıdır!

Sharp bu işin teknolojik olarak alt yapısını çözdü 8/16 ve sanırım en son 24K v.s olarak yani Sharp için
işin bu kısmı sorun değildir,diğerlerinin de yapması zorunlu değildir ve her zaman olduğğu üzere Sharp
gidip bu panellerin üretim Lisanslarını alabilirler,örneğin senin sorduğun 8K yı zaten bu herifler 5/6 yıl
önce buldular bile 8K Sharp da eskidi yaw:kiskis

ama TV üreticileri olayı böyle teknik gözlükle bakmaz,onlar nasıl mal satarım veya seni nasıl kerizlerim de
bu panelleri satarımın peşindeler hele hele Çin liler;ayrıca adama hesap da soramazsın;yaw nerede kardeşim
8K yayınlar dersen o dana git bana değil Yayıncılara sor diyecektir:hoba1

Benim düşüncem,paneller bir şekilde yapılıp satılıyor v.s ama iş kaynak da bitiyor ve o konuda ciddi
bir Uydu+İnternet altyapısı değişikliği gerekiyor!

Netden 4K yayınmı olur?? olur işte bu kadarlık oluyor! iyide ben 10-bit/265HEVC 125Mb/sn lik yayın istiyorum
dersen adamı döverler:kas

öncelikle peki senin elinde DV kaynağı varmı veya neler var???

BluRay DVD var hocam kaynak olarak, ama sorun vestel TV lerde DV aktif olduğunda görüntü ayarları menüsünü kilitli olması, sadece profil secebiliyor olmak, ben DV bright profili kullanıyorum mesela ama keskinlik çok yüksek, değiştiremiyorum bunu kilitli, ne veriyorsa onu kullanmak zorundayım, bu kadar aptalca bir is yapmışlar.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
BluRay DVD var hocam kaynak olarak, ama sorun vestel TV lerde DV aktif olduğunda görüntü ayarları menüsünü kilitli olması, sadece profil secebiliyor olmak, ben DV bright profili kullanıyorum mesela ama keskinlik çok yüksek, değiştiremiyorum bunu kilitli, ne veriyorsa onu kullanmak zorundayım, bu kadar aptalca bir is yapmışlar.
yok hocam bende ayarlanabiliyor db visionda yine kontrol ederim ama değerler değiştiriliyor

Geri
Üst Alt