Netflix de dinamik modda yüzlerde karlanma yaşıyor musunuz?

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Merhaba ,
Dolby vision içerikte dinamik moddaysa yüzlerde aşırı nertlikten karlanma gibi bir görüntü alıyorım. dolby vision parlak moda geçince renkler yumuşuyor

F1473F8E-4E39-42AC-A149-50A220BFFF9F.jpg
CA0B3F6C-F153-4CD0-8A0E-C19B301ADD35.jpg

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Mb120 anakartta netflix izlerken ayar menüsü çalışmıyor, sizin tv hangisi

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Benim yardımcı olabileceğim bir pozisyonum yok bu konuda.

:hmm Ben genel amaçlı olarak bana bir tane dm atabilirmisin onun için yazdım
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

eediz eediz

Netflix pandemiden dolayı içerikler de görüntü kalitesini düşürdü

Dolby nin resmi sitesinde test videoları onları indirip tv yi test ederseniz sizin için daha iyi sonuçlar verecektir

Bende ki tv netflixde vision desteklemiyor veya açamıyorum bi problem var hala çözemedik ama dolby den indirdiğim Video ları gayet stabil ve problemsiz oynatabiliyor

Bahsettiğiniz şekilde karlanma yada mozaikleşme doğal yada dinamik modda hiç karşılaşmadım denediğim videolarda

Son düzenleme:
albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
bakın size basit bir anlatım:

-panel 4K ama buna ister bizim amiyane tabirle çakma deyin yada ne derseniz deyin:kiskis

aslında bu panellerin ne yazılımları nede donanımları 4K yı adam gibi işlemeye uygun değiller(hemen hepsi)!!
hadi doğrudan bir 4K yayını geçiyorum ki çoğunun bu arada bit-rate değerleri de düşüktür,böylece
panellerin bu bahsettiğim olayda falsoları fazla çıkmıyor! 4K lar için de kimileri süper bile diyebiliyor v.s

ama DV/HDR fonksiyonları devreye girinde ve de özellikle bit-rate değerleri arttıkça falsolar meydana çıkmaktadır
örneğin sizin bahsettiğiniz durum gibi

-Toshiba nın en son üretim yılı 2013 idi,bu herifler bundan 7 sene önce Sony/Samsung/LGE v.s "mıçarken" bu konularda
Tosh 4K paneller yine normal bir 720/1080 işler gibi hangi bit-rate olursa olsun "CEVO Engine" ile ne bu yukarıdaki bahsedilen
durumlar ne de colour-banding efektleri ne de sharping effectleri v.s yapmadan smooth resim işleyebiliyordu:ok

Tosh 4K panel de 120mb/sec 70/90-bit resim akışı sıfır hata ile akıyordu!

Not;buna mukabil günümüz tüm 4K larda "SD" ler ciddi falso iken Tosh bu konuda Pio PDP ler gibi süper SD sunabiliyordu!
diyeceksiniz ki yaw kardeşim SD mi kaldı,evet kalmadı ama o panel bunu da yapabiliyordu,maksat yababilmesidir!
4K paneller de bit-rate düşük olunca Sd ler gi değilsede yine ciddi falso yapıyor! ama Tosh da HD ler adeta 4K resim gibiydi

buradan biraz sonuca gelirsem;olay şudur;elinizdeki paneller den düşük/kısmen orta yükselikteki bit-rate lerde sorunsuz
resim alırsınız hatta panel 100Hz+direk 10-bit ise biraz daha iyi alırsınız(panel IPS ise daha doğru resim alacaksınız,karanlık
sahneler hariç ama!!)

Not;bir uyarı daha yapayım

Panelinizin Pic.Settings; öncelikle tavsiyem,hiç bir ayarını açmayın hepsini "OFF" yapın!
gerekiyorsa bir kez daha resetleyin(Factory Default)

sonra bir kez daha özellikle bahsettiğiniz daha ileri resim sistemleri olan örneğin DV/DHR+ içerikleri açın
bakın bakalım panel Default da ne işler yapıyor;gözünüze iyi geliyor diye kafanıza göre ayar çekmeyin panele
özellikle IPS ler de hem ışık hem genel aydınlatma düşük olacağı için bırakın öyle kalsın bir süre bu içerikler de

ikinci konu şudur;örneğin iyi bir Engine da bu işlemler dahili olur ama günümüz panellerinin hiç birisi ama hiç birisi
SD&HD&FHD++K versionları v.s de özellikle IPS ler ciddi çuvallar,VA larda daha az çuvallar!

bunu kısmen aşmak için kumanda sürekli elinizde olmalıdır!! neden??? bu çok farklı içerikler de zap yaparken resim
her içerikte değişecektir bunu önlemek adına kumanda da bir süre sonra anlayacaksınız ve ona göre ayar çekmeniz
gerekecektir!!!

Engine lar bana göre vasat bile değil "osuruk" hem settings leri değiştireceksin hem de bitmiyor kumanda ile o içeriğe
uygun yeniden bazı değerleri gireceksiniz!

Son düzenleme:
albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
"NetFlix"

>bunlar hiç bir zaman o içerik değerlerine sabit kalan resim asla vermediler!
şunu diyorum ne 720 ne 1080 ne de 4K ları olması gereken değerler de değildir!

>bu herifler Hulu/Amazon v.s gibi altyapı olarak "interneti" kullandıkları için elleri mahkum
bir şekilde resim kalitesini aktarmada sıkıntıları olmaktadır teknik olarak!

>"Uydu" dan olsa;böyle bir ne sınır ne de sıkıntı v.s olmadığı,hatta bunlar dev firmalar olduğundan dolayı
uydudan örneğin bir transpoder veya birkaç transpoder kiralayıp en yüksek bit-rate lere kadar çıkıp
süper resim verebilirler,örneğin 1 frekans dan 1 kanal vererek de(örneğin 4K larda) hiper resim de verebilirler
ama bu herifler VOD çalıştıkları için VOD da böyle kalite zaten olmaz,her VOD için de 1 adet freakans teknik
olarak söz konusu değildir v.s v.s

-iş internete inince senin netin isterse 1GB oldun ki bazı ülkelerde artık 1GB Hız lar veriliyor ama karşı
taraf düşükse seninki isterse 1Gb değil 100Gb olsa hikaye kalacaksın demektir!

Not;internet de yeni bir aktarım teknolojisi bulunmaz ise,elideki bu sistem ile bundan fazlası teknik olarak zaten olamaz!

-Uydu dan olsa bu sefer de şimdiki komik fiyatlar olmaz! işin bir de o yönü vardır!

++
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

NetFlix
bir uyarı daha yapayım yeni aktarım sistemi(resim) AP1 olmuştur VP9 yerine ancak iyi tarafı
AP1 "beleş" yani Lisans gerekmiyor!

şimdi bu ne demek dir? örneğin yeni bir model panel de AP1 desteği olacaktır,ama eski panel de
olmayacaktır(işin bu kısmı henüz çözülmedi)donanımsal bir durum olursa zaten AP1 olmayacaktır
yazılımsal bir durumsa bu sefer de heriflerin keyfini bekleyeceksiniz ki verirmi vermezmi Allah bilir

Son düzenleme:
eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Muhtemelen kontrast veya keskinlik artıyordur.
evet değiştirmek gerekiyor sadece dolby vision içerikler de oluyor zaten. Normalde tv de dolby vision parlak diye bir mod yok. Netflix de dolby vision varsa açılıyor bu modlar görüntü de. Ve ayarlar menüsünde aşağıda dolby vision yazısı beliriyor. Foto ekliyorum.

F801BCE9-F98A-4B90-BE2E-472D850F0CAC.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt