Multimetreye ne oldu?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Dayımın başına gelen :)

Allah rahmet eylesin tekrardan.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Elektrikçinin işini elektrikçiye bırak :)
Elektriğe hep çok meraklı oldum bende de var bu cihazdan ama hiç kullanmadım güya arızalı devre bulacağım :slap
oysaki bu cihazı kullanmak bile ayrı meşakkat

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Elektrikçinin işini elektrikçiye bırak :)
Elektriğe hep çok meraklı oldum bende de var bu cihazdan ama hiç kullanmadım güya arızalı devre bulacağım :slap
oysaki bu cihazı kullanmak bile ayrı meşakkat
İşte rahmetli dayım gibi yapılırsa :)
Aslında çok zor değil kullanmak , " ~ " kısımda dikkatli olmak lazım sadece ,o dalgalı akım demektir (AC 220 yani) ,DC adaptör-pil .

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
İşte rahmetli dayım gibi yapılırsa :)
Aslında çok zor değil kullanmak , " ~ " kısımda dikkatli olmak lazım sadece ,o dalgalı akım demektir (AC 220 yani) ,DC adaptör-pil .
Hazır DC demişken bir soru sorayım. Aldığım klima normal şebeke elektriğine bağlanacak ama DC inverter diyor şimdi bu AC mi DC mi?

1628114992694379279159670353454.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Hazır DC demişken bir soru sorayım. Aldığım klima normal şebeke elektriğine bağlanacak ama DC inverter diyor şimdi bu AC mi DC mi?

1628114992694379279159670353454.jpg
Çok anlamam ama sanırım motordan bahsediliyor ,aslında AC girer ama motor DC olabilir ki daha çok tasarruflu çalışsın diyedir diye düşünüyorum,en iyi cevabı sevgili A Adem Helvacı verir mutlaka :ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
955
29
Çok anlamam ama sanırım motordan bahsediliyor ,aslında AC girer ama motor DC olabilir ki daha çok tasarruflu çalışsın diyedir diye düşünüyorum,en iyi cevabı sevgili A Adem Helvacı verir mutlaka :ok
Benim de bilgim yok ama DC motorla devir ayarı net yapılamaz, sensör desteği gerekir. Ve DC motorlarda fırça kullanılır, bu da düşük verim ve kısa ömür oluyor ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
955
29
İnverter daha az enerji demek ama DC ile tam tersi oluyor o zaman.
İnverter aslında verilen akımın frekansını, şeklini falan değiştirebilen devreye söyleniyor. AC akımla çalışan motorlar içerisindeki kutup sayısına göre verilen frekansa eş değer bir hızla döner. Şebeke frekansı sabit 50Hz olduğu için İnverter olmayan klimaların motor devri de sabit oluyor.

İnverter bir motorda frekansı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam klimalarda 10-120Hz arası falandı bu ayar.

Tasarrufu da bu olay yapıyor. Çünkü birden 50Hz verildiğinde motor uygun devre çıkana kadar çok yüksek güç tüketiyor. Dolayısıyla dur kalk verimi düşüyor.

İnverter tasarruftan öte konfor için var esasen. Sıcaklığı sabit tutabileceği için. Ama tabi sabit tutmak ayarlanan dereceden düşüğe kadar soğutup beklemekten daha verimli olduğundan tasarrufa bunun da etkisi oluyor.

DC motor güç kaynağı bir akü olduğunda daha verimli ve ucuz oluyor. Araya inverter devresi koymamış oluyorsunuz çünkü. Ama tabi araçların marş motorlarının 10 yılda bir bozulması gibi fırça eskimesi problemi vardır. Sadece marşta kullanıldığı halde böyle.

Tabi pahalı Tesla gibi otomobillerde de fırçalı DC motor yerine inverter devresiyle beslenen AC motor tercih ediliyor.

Devir ve güç ayarı AC motorda ayrı ayrı ayarlanabilirken DC motorda sadece güç ayarı ve buna dolaylı devir ayarı yapılabiliyor.

Bunların dışında step veya servo gibi motor tipleri de var tabi ama kullanım alanları bambaşka. Ve genel olarak AC motorun evrimleşmiş halleridir onlar da.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri