Milli İçeceğimiz Çay

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,652
59

ÇAY İLE İLGİLİ SÖZLER​

Adeta milli içeceğimiz olan çay ile ilgili kısa, uzun, anlamlı çay ile ilgili sözleri sizin için derledik.

• Yalnızların yarenidir çay.
  • Geleydin bir çay içimi; sen çay dökerdin, ben de içimi…
  • Neyse ki çayın demi var, hayatın gamına inat.
  • Çay benim en iyi halimdir.
  • Güvenmek istiyorum, bir ömür çay içecek kadar.
  • Çaya kaç şeker alırsın diye bir ses sormalı ara sıra!
  • Acaba diyorum, ”çay” tadını senden mi alıyor?
  • Yağmur bereket. Çay umut getirir.

• Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm.
  • Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat...
  • Çay sıvı bilgeliktir.
    • Çay yalnızlığı sevmezmiş. Benim çayım da seni istiyor yanında.
  • İnsan vücudunun yüzde yetmiş beşi suysa bizim ki çay suyudur.
  • Çay varken aşık olunur mu ? Çaysız aşk olur mu? Sensiz çay olur mu?
  • Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.
  • Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.
  • Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta.
  • Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun…
  • İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

• Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın.
  • Umulmadık bir gün olabilir bugün… Bir çay söyle, yağmurların kokusunda.
  • Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.
  • Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.
  • Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.
  • Şimdi sana çay söylesem onu da soğutursun.
  • Doğrudur; İstanbul şiir yazdırır, Sen ise roman, Aşk ise çay demlettirir.
  • Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.
  • Ama sen öyle güzel gülüyorsun ki çayın yanına bir de kuru pasta ikram ediyorlar sanki…

• Şimdi uzağım belki… Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur olur yağarım şehrine! Belki de rüzgarla düşerim önüne... Sen yeter ki bekle…
  • Çay birçok dilde üç harftir, benim dilimdeki aşk gibi… Ve karşılıklı içilirse can olur. Sen gibi değil, ben gibi değil, biz gibi…

ÜNLÜLERDEN ÇAY SÖZLERİ​

Kültürümüzün, yaşamımızın önemli bir parçası olan çay tabii ki şairlerin, romancıların, hikayecilerin de imgeler dünyasının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle pek çok ünlü ve yazar da çayla ilgili sözlere imza atmıştır. İşte sizin için derlediğimiz ünlülerden çay sözleri...

• Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada. Orhan Veli Kanık
  • Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer… Can Yücel
  • Ömür bir çay içimi kadar zaten. Umay Umay

• Çay henüz her şey bitmedi demektir… Cezmi Ersöz
  • İki çay söylemiştik orda biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni… Cemal Süreya
  • Çay henüz her şey bitmedi demektir… Cezmi Ersöz
  • Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım… Osman Konuk
  • Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun. Orhan Kemal
  • Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi… Edip Cansever
  • Ateşe hakiki bir çay koyalım, Kenti unutanlardan olalım. Cahit Zarifoğlu
  • Ömrün her anı nasihat, biri çay desin ve başlasın hayat… Fatih Çakmak

• Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm. Nevzat Çelik
  • Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde… Cevat Çapan
  • Masada çay bardakları ve senin ellerin olsun… Tarık Tufan
  • Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin. Cahit Zarifoğlu
  • Şimdi ölsek en fazla kahvede çaylar soğur… Yılmaz Odabaşı
  • Biraz çay soğuklarda... Ne kadar acı şu dünya… Behçet Necatigil
  • Yazsam okusam, okusam yazsam biri devamlı çay verse bana. Ömer Lütfi Mete
  • Biz sevdiğimize seni çok özledim diyemezdik, bir çay demler oturur şiir yazardık… Yusuf Mescioğlu
  • Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap. Alper Gencer

• Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden… İbrahim Tenekeci
  • Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… Zindanda dakika farksız aydan… Necip Fazıl Kısakürek
  • Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı. Oğuz Atay
  • Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen… Aşık Veysel
  • Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda… Sezai Karakoç

• Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle… Turgut Uyar
  • Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim. Ali Lidar
  • Bir çay yalnızlığı Emirgân’dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın… Attila İlhan
  • Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti; Bekleyen her şey soğur, acır ve bayatlar. Mehmet Deveci
  • Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine. Sunay Akın
  • Açık çay içerdi hep. Demli olunca bardağın diğer tarafından beni göremezmiş. Öyle derdi hep. Cemal Süreya

• Şimdi diyorum; Şimdi, Bir deniz, Denizde vapur, Gökyüzünde martı, Semaverde çay olmalı. Bir de çaya yaren. Cemal Süreya
  • Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana. Murat Menteş
  • Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle… Yalçın Ergi
  • Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… Necip Fazıl Kısakürek
  • Bir insan efkârlıysa ve bunun üstüne bir de çay içiyorsa sessizce terk edin orayı. Çay bulaşıcıdır. Efkâr da… Bekir Erdoğan
  • Ne kadar kibirli olursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye? Bu kibir bu gurur niçin? Mütevazı ol. Hatta bir adım bile geçme gurur kapısından. Bardağı insan bunun için öper daima alnından… Erkin Vahidov
  • LEYLA İLE MECNUN’DAN İSMAİL ABİ’NİN ÇAY SÖZLERİ​

Tüm zamanların en sevilen Türk dizilerinden biri olan Leyla ile Mecnun’da da çayın özel bir yeri vardı. Hemen her bölümde dizinin karakterleri illa ki Erdal Bakkal'da çay içerler. Özellikle dizinin sevilen karakteri İsmail Abi’nin çay ile ilgili sözleri de hala akıllardadır...
    • Adamlar bana çay verdi çay. Çay veren adam hiç kötü olur mu? Aklın mantığın kesiyor mu senin?
    • Her şeyi salla ama çayı demle hacı.
    • Bir laf edene bakarım adam mı diye, bir de lafa bakarım laf mı diye... Sonra gider ocağa bakarım çay var mı diye. Çay önemli!
    • İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum
    • Çay içerek bi takım şeyleri düzelteceğime inanıyorum.
    • Usta bizim çaylar 1 oldu.
    • Seni sevmek zulümse çay içelim gülümse.
    • Hayalini gerçekleştiren insanları çay içerek seyrediyorum.
    • Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.

• İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya
    • Çay içince mutlu olan birisiyim benden bi zarar gelmez.
    • Bu havada çay içilir mi deme, çay her havada içilir lakin herkesle içilmez.
    • Ne kadar fedakâr olursanız olun gün gelir adı "yapmasaydın" olur. O yüzden fazla takmayın. Çay var mı?
    • Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.
    • Ben artık o gemide çay içmek istiyorum.
    • Çay varsa umut var demektir. Hadi eyvallah!

lizardking Çevrimdışı

lizardking

Yeni Üye
13 Eyl 2021
26
kakule + siyah çay oldukça güzel oluyor.
2-3 adet kakuleyi havanda ezip demliğe atarsanız güzel keskin bir çay elde etmiş olursunuz.

siyah çay olarak el-ruha'yı tavsiye edebilirim şu zamana kadar üzmedi. fakat demlendip içildikten 2-3 saat sonra soğuyup çamurlu bir görüntüyle karşı karşıya bırakabiliyor. sebebini bilmiyorum.

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,144
İçmediğim gün yoktur, çaysız bir dünya düşünemiyorum ? ama ben öyle kahvaltı ile yada bisküvi, kekle felan içemem, çayın tadını tam alamadığımdan yanında asla birşey yemem, genellikle kahvaltıdan ve yemekten yarım saat sonra sigara ile beraber vazgeçilmezimdir ?

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
milli içeceğimiz RAKI'dır... çay ithal... bizim değildir... :dil:ciks:kiskis
şişesini notebookun üstüne koyup fotosunu çekip koy buraya...

WhatsApp-Image-2020-03-27-at-19.15.50.jpg

bu senin ya...
çayın menşei Çin Türkiye ve Çin dışında çalıntı Çinliler İngilizleri bu nedenle sevmez.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bizim çocukluğumuzda yoksulluk nedeniyle köylerde çay çok kıymetliydi.Sabahları kahvaltıda pek çay içilmezdi,çorba ile kahvaltı edilirdi.Ayrıca gelen herkese çay ikram edilmezdi,sadece ağır misafirlere ikram edilirdi.Şimdi ise genellikle çaysız kahvaltı edilmiyor,günün her saatinde gelene hemen çay ikram ediliyor.Gerçekten milli içeceğimiz oldu. :cay ??

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Çayı hiç sevmediğim için gittiğim yerlerde içmiyorum diyince uzaylı gibi bakıyorlar çevremi bile alıştıramadım.Sormadıkları sürece artık önüme gelen çayı usulca içiyorum polemiğe hiç girmiyorum konuyu görünce dertlendim heryerde çay iç niye içmiyorsum nasıl sevmezsin diye tacize uğruyorum.
Kamu Spotudur:"Lütfen çay içmeyenleri sevelim ,çay sevmeyenleri taciz etmeyelim" ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Çayı hiç sevmediğim için gittiğim yerlerde içmiyorum diyince uzaylı gibi bakıyorlar çevremi bile alıştıramadım.Sormadıkları sürece artık önüme gelen çayı usulca içiyorum polemiğe hiç girmiyorum konuyu görünce dertlendim heryerde çay iç niye içmiyorsum nasıl sevmezsin diye tacize uğruyorum.
Kamu Spotudur:"Lütfen çay içmeyenleri sevelim ,çay sevmeyenleri taciz etmeyelim" ?

Evde yapılan çay içerim ( açık )
ev dışında çok nadir içerim yada yarım bırakım veya çaktırmadan dökerim .
dokunuyor deyin . ( mide ? )

Geri
Üst Alt