Milli İçeceğimiz Çay

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
olursa içerim olmazsa aman bana çay yapın da içim demem. Anlık sınavın bitmesini beklerken simitle iyi gidiyor ?
IMG_20190615_170725.jpg

Gök Kurt Çevrimdışı

Gök Kurt 

Aktif Üye
9 Eki 2018
129
Onunda Milliliği kalmadı artık. Nerede o eski missss gibi Çaykur'un Karadeniz çayları. Onu da katar'a kattılar artık.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Her gün ama her gün güne mutlaka bir bardak ince belli bardakta açık çay ile başlarım.
Şirketteysem eğer, kızlar bildikleri için ben arabayı park ederken masama çayı götürürlerdi :kiskis

Çayı çok severim lakin demli içemem.

Kokusu çok önemli benim için o nedenle mümkün olduğunca şu karadem vs türevi poşet çayları kullanmamaya özen gösteririm.

Eskilerden beri en çok bilinen yöntem, Küçük teneke kutudaki tomurcuk çay ile 500 gram veya kiloluk Filiz çayın karışımıdır.

Bergamut aromalısını severim, Tomurcuk karışımlı olanı severim, Sorun şu ki abim de benim gibi çay delisi olmakla birlikte tomurcuk, karanfil, bergamut ve türevi hiç bir çayı sevmez.

Ben çay demlerken içine bir adet karanfil ve 2 küp şeker atarım.

Karanfil çaya güzel bir aroma verirken şeker ise çayın demini biraz daha salmasına vesile olur ve şekersiz çay içmeye alışmaya çalıştığım için bana biraz yardımcı olur :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bende şekersiz çay içemiyordum bir yıl öncesine kadar... Bi abimin verdiği tüyo ile bunu aştım sağolsun...

Çayı, çok küçük yudumlarla içerseniz, şekersiz haline alışıp çayın tadına varıyorsunuz.
Güzel tüyo.

Herkesin o kadar değişik alışkanlıkları var ki çay konusunda.

Mesela mesleki olarak biz alışmışız bir işe dalınca unutuyoruz çayı çorbayı, o nedenle çay sıcak gelir ve ben gelir gelmez ilk yudumu mutlak alırım, kokusunu alırım sonra işe dalarım, aklıma gelince bir yudum daha alırım ama hafif sıcaklığını yitirmiş olur, aklıma gelince bir yudum daha derken çayın genelde son o en geniş boğum olan yerinde çayı unutmuş olurum ancak her zaman mutlaka o son yudumu da içerim.

İşte benim için çayın en keyifli kısmı orasıdır, şekersiz olduğunda o kısmın tadı çok çok çıkmıyor ama inan ısrarla bünyemi buna alıştırmaya çalışıyorum.

Aynı zamanda çay dendiğinde evet biliyorum Türk kültüründe Çay'ın tek tanımı vardır lakin çay yine de çaydır benim gözümde ve o nedenle Şeftali aromalı Soğuk çay da benim ciddi favori içeceklerimdendir.

Limon'u hayatım boyunca gıuda tüketim kültürümde hiç konumlandıramadım, o nedenle limonlu soğuk çay bana çok uzak bir kavram.

Bergamutlu ve Şeftali aromalı soğuk çay da yine yaz günümün kurtarıcılarındandır :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri