Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese merhaba.
Değerli Midea kllanıcıları, cihazınız ısıtma konumunda sürekli çalışırken iç üniteden belirli aralıklarla çıt,çıt diye seler geliyor mu?
Havaların bir türlü bizim burada soğumaması nedeniyle ben testlere de başlayamadım ama bir ara gece denemek için çalıştırdım evet genleşme sesi başlangıçta yapıyor.

E Çevrimdışı

EminYILDIRIM

Aktif Üye
17 Ağu 2021
50
34
Herkese merhaba.
Değerli Midea kllanıcıları, cihazınız ısıtma konumunda sürekli çalışırken iç üniteden belirli aralıklarla çıt,çıt diye seler geliyor mu?
Bende hem isitma da hem sogutmada geliyor muhtemen o plastigin genlesmesi ile alakali govde sabit ama yonlendiriciler ya sıcak ya soguk.. Boslugu biraz ayarsiz kalmis gibi

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bende hem isitma da hem sogutmada geliyor muhtemen o plastigin genlesmesi ile alakali govde sabit ama yonlendiriciler ya sıcak ya soguk.. Boslugu biraz ayarsiz kalmis gibi
Normaldir zaten genleşme hem sıcakta hem soğukta olur.

Şöyle değerlendirin, oda sıcaklığı yaz döneminde 35 derece olsun, biz klimaya ODAYI SOĞUT dediğimizde klima eşanjöre oldukça hızlı bir şekilde (R32 nin etkisi ile) yaklaşık 8 ile 11 derece arası soğutulmuş gazı basıyor, oda sıcaklığında duran klimanın kendisi de, plastiği de, boruları da 35 derecedir malumunuz. 35 derecedeki borunun içinden birdenbire 10 lu derecelerde soğutulmuş akışkan geçince ani genleşme yapar önce serpantinlerden ses gelir ama o duyulmaz, bayaa kulak dayamanız gerekir. Sonra bu ani soğutma kasa ile borular arasındaki eklem yerlerine sirayet eder ve genleşme sesi o zaman başlar.

Aynı döngü ısıtma modunda tam tersidir.

Örneğin 15 derecelik odada ısıtmada kompresörün çıkış sıcaklığı yeri gelir 65 derece olur (Duruma göre değişir bu) borular duruma göre 40 ile 50 derece arası bir üflemeye ortam hazırlar yani 15 20 derecelik oda sıcaklığında biz klimaya ısıt dediğimizde yine ani ısıtılmış akışkan borulara basılınca 15 20 derecedeki borulardan 30 40 duruma göre 50 derecedeki akışkan geçer, bu ani geçiş ani genleşmeye neden olur ve ses yapar.

Yapmayan klimalar var elbette neticede bu bir ürün aklaması değil sadece konunun teknik detayı.

Neticede soğutmada a duydum ben bu sesi, ısıtmada da, hatta firmaya ilk cümlem ilk beyanım şu olmuştu. ''Kasa Genleşme sesi var ancak bunu sorun olarak görmüyorum'' (Çünkü bendeki anlıktı, geçici yani ilk açtığınızda 5 10 saniye, kapatınca 5 10 saniye yapıyor)

H Çevrimdışı

Harun06

Yeni Üye
10 Eki 2020
6
32
Günaydın arkadaşlar.
Geçtiğimiz günlerde Adıyaman İklim Klimadan midea 12.000 btu klima hakkında fiyat bilgisi aldım ve dün de klimayı almak için bayiye gittim. Son günlerde yaşanan döviz artışı sebebiyle birçok esnaf satış işlemini durdurmuş veya fiyatlara ciddi zamlar yapmışken, iklim klimadan Mehmet Bey daha önce vermiş olduğu fiyattan dolayı, belki de tekrardan alamayacağı fiyattan klimanın satışını gerçekleştirdi. Bugün de kurulumu yapacaklar inşallah. Şu ana kadar ki yaklaşımlarından çok memnun kaldım. Montaj sonrası tekrar bilgilendirme yaparım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın arkadaşlar.
Geçtiğimiz günlerde Adıyaman İklim Klimadan midea 12.000 btu klima hakkında fiyat bilgisi aldım ve dün de klimayı almak için bayiye gittim. Son günlerde yaşanan döviz artışı sebebiyle birçok esnaf satış işlemini durdurmuş veya fiyatlara ciddi zamlar yapmışken, iklim klimadan Mehmet Bey daha önce vermiş olduğu fiyattan dolayı, belki de tekrardan alamayacağı fiyattan klimanın satışını gerçekleştirdi. Bugün de kurulumu yapacaklar inşallah. Şu ana kadar ki yaklaşımlarından çok memnun kaldım. Montaj sonrası tekrar bilgilendirme yaparım.
FG Europe AİLESİNDEN, (bakınız bilerek firma demiyorum zira bu adamların iç yapılarını bizzat gördüm.) bu anlamda gerçekten çok memnunum.
Elbette her markada firmada aksaklık hata sorun arıza vs yaşanır ancak bu ailede yani FG Europe da durum her zaman çok farklı oluyor. Sonuç odaklı, memnuniyet odaklı yaklaşmaları da bizleri mutlu ediyor.

Allah hepsinden razı olsun.

Adıyaman'a da, İklim Klima Mehmet Bey'e de gönülden selamlarımız olsun. ?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Günaydın arkadaşlar.
sonunda satacak müşteri bulamayacaklar bu fiyatlarla çöp bile alınmaz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Midea Klimalardaki kasa genleşme sesine dair bir video paylaştım.

Malum kış koşullarında test etmeye henüz başlamadık ancak yine de hava koşulları genleşme sesini analiz edebilecek kadar serinledi.

Yaz döneminde kısa süreli duyduğumuz kasa genleşme sesi kış modunda mideada ve video içine eklediğim diğer klimada nasılmış merak eden bakabilir.

Testi 4 klimada denedim, 4 ünde de aynı sonuçları aldım diyebilirim. Hatta Midea da mikrofonu klimanın içine bakacak şekilde, diğer klimalardan birisinde ise eşanjörün hemen önüne yerleştirdim.

T Çevrimdışı

tonat 

Aktif Üye
30 Eyl 2018
104
62
Güzel çalışma. Elinize sağlık. Bu arada flap ın kendi kendine yukarı kalkması konusunu çalışma sistematiği açısından tekrar bizlere tekrar anlatırsanız sevinirim. Dün benim gözüme takıldı, flaplara hareket et komutu vermediğim halde harekete geçti, bir müddet sonra videoda olduğu gibi yukarı çıktı ve sabitlendi. Dedim klima elden gidiyor :) :) Teşekkürler

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Güzel çalışma. Elinize sağlık. Bu arada flap ın kendi kendine yukarı kalkması konusunu çalışma sistematiği açısından tekrar bizlere tekrar anlatırsanız sevinirim. Dün benim gözüme takıldı, flaplara hareket et komutu vermediğim halde harekete geçti, bir müddet sonra videoda olduğu gibi yukarı çıktı ve sabitlendi. Dedim klima elden gidiyor :) :) Teşekkürler
Ahahahhaaa mantık basit hocam.

Aslına bakarsanız klima ile ısınmak normalde benim isteyeceğim bir durum değil zira malumunuz fizik kurallarına ters durum olması nedeniyle genelde YANLIŞ KULLANIM sonucu insanlar üşüdüklerini söyler.

Ben de üşürüm ama bizimkisi fakirlikten zira elektrik gitmesin diye, sıcağı çok sevmeme rağmen dereceyi limitlerde kullanırım, içerisi sıcak olsa da zemin hep soğuktur.

Konumuza dönecek olursak ÜFLEYEREK ısıtma konusu zaten oldum olası hep sıkıntılı durumdur zira soğutma modunda bir avantaj olan fanın çalışmaya devam etmesi mantığı ısıtma durumunda dezavantaj olur.

İçerideki havanın sıcaklık anlamında durumunu sürekli analiz edebilmek adına belli oranda bir hava döngüsü yapmak zorunda klima zira sensörler aksi takdirde ortam sıcaklığını okuyamaz. (İleride bir gün lazerli mazerli hava sıcaklığını okuyan sistem geliştirirlerse o ayrı konu) Burası öyle iki ucu pis değnek ki, Kardeşim ısıtmaya çalıştığın odada eğer termostata girdin ise veya minimal döngüye geçtin ise bu sefer çıkış ağzı ILIK olarak üfleme yapıyor ama oturan kişinin üstüne bu üfleme SOĞUK olarak gidiyor ve sanki kış günü evde vantilatör çalıştırıyormuş gibi oluyorsun.

İşte bu gibi durumlarda kullanıcının üstüne üflemesin diye klimalar ısıtma modundayken flapları mutlaka yukarı alırlar.

Mesela soğutma modunda ne flap yukarı alınır ne de fan devri düşürülür onlar kompresör kendisini kapatmış olsa dahi aynı modda çalışmaya devam eder zira içeride üflemenin etkisi ile de serinlik verildiği için bu durumu avantaj olarak değerlendirir sistem. Dış ünite açılsa da kapansa da flap ve fan tüketicinin ayarladığı konumdadır.

Isıtma modunda ise Flap yukarı, fan devri minimal döngüye alınır durum bu :ok

H Çevrimdışı

Harun06

Yeni Üye
10 Eki 2020
6
32
FG Europe AİLESİNDEN, (bakınız bilerek firma demiyorum zira bu adamların iç yapılarını bizzat gördüm.) bu anlamda gerçekten çok memnunum.
Elbette her markada firmada aksaklık hata sorun arıza vs yaşanır ancak bu ailede yani FG Europe da durum her zaman çok farklı oluyor. Sonuç odaklı, memnuniyet odaklı yaklaşmaları da bizleri mutlu ediyor.

Allah hepsinden razı olsun.

Adıyaman'a da, İklim Klima Mehmet Bey'e de gönülden selamlarımız olsun. ?
Hava koşullarından dolayı kurulum bugün gerçekleşti. Servisten gelen arkadaşlar temiz iş çıkardılar, ellerine sağlık. Şimdi sıcak sıcak oturuyoruz klima esintisinde ?

Başta klimayla tanışmama vesile olan Adem Hocam ve 49 sayfa boyunca tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Aleykümselam hocam ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hava koşullarından dolayı kurulum bugün gerçekleşti. Servisten gelen arkadaşlar temiz iş çıkardılar, ellerine sağlık. Şimdi sıcak sıcak oturuyoruz klima esintisinde ?

Başta klimayla tanışmama vesile olan Adem Hocam ve 49 sayfa boyunca tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Aleykümselam hocam ?
49 Sayfaya dahil olmayı tercih eden gönlü güzel kardeşim hoş gelmişsin. ?

İlk izlenimler ve kurulum süreci güzel geçmiş çok sevindim lakin malın peşini bırakmıyoruz.

Ara ara lütfen bilgilendirmeye devam edelim.

Güzel günlerde kullanmanızı diler, sizin yüzünüzü güldüren servis dostuma da saygılarımı sunarım :ok

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
49 Sayfaya dahil olmayı tercih eden gönlü güzel kardeşim hoş gelmişsin. ?

İlk izlenimler ve kurulum süreci güzel geçmiş çok sevindim lakin malın peşini bırakmıyoruz.

Ara ara lütfen bilgilendirmeye devam edelim.

Güzel günlerde kullanmanızı diler, sizin yüzünüzü güldüren servis dostuma da saygılarımı sunarım :ok
Adem Helvacı Adem Helvacı bende aranıza yeni katıldım ?
Ahahahhaaa mantık basit hocam.

Aslına bakarsanız klima ile ısınmak normalde benim isteyeceğim bir durum değil zira malumunuz fizik kurallarına ters durum olması nedeniyle genelde YANLIŞ KULLANIM sonucu insanlar üşüdüklerini söyler.

Ben de üşürüm ama bizimkisi fakirlikten zira elektrik gitmesin diye, sıcağı çok sevmeme rağmen dereceyi limitlerde kullanırım, içerisi sıcak olsa da zemin hep soğuktur.

Konumuza dönecek olursak ÜFLEYEREK ısıtma konusu zaten oldum olası hep sıkıntılı durumdur zira soğutma modunda bir avantaj olan fanın çalışmaya devam etmesi mantığı ısıtma durumunda dezavantaj olur.

İçerideki havanın sıcaklık anlamında durumunu sürekli analiz edebilmek adına belli oranda bir hava döngüsü yapmak zorunda klima zira sensörler aksi takdirde ortam sıcaklığını okuyamaz. (İleride bir gün lazerli mazerli hava sıcaklığını okuyan sistem geliştirirlerse o ayrı konu) Burası öyle iki ucu pis değnek ki, Kardeşim ısıtmaya çalıştığın odada eğer termostata girdin ise veya minimal döngüye geçtin ise bu sefer çıkış ağzı ILIK olarak üfleme yapıyor ama oturan kişinin üstüne bu üfleme SOĞUK olarak gidiyor ve sanki kış günü evde vantilatör çalıştırıyormuş gibi oluyorsun.

İşte bu gibi durumlarda kullanıcının üstüne üflemesin diye klimalar ısıtma modundayken flapları mutlaka yukarı alırlar.

Mesela soğutma modunda ne flap yukarı alınır ne de fan devri düşürülür onlar kompresör kendisini kapatmış olsa dahi aynı modda çalışmaya devam eder zira içeride üflemenin etkisi ile de serinlik verildiği için bu durumu avantaj olarak değerlendirir sistem. Dış ünite açılsa da kapansa da flap ve fan tüketicinin ayarladığı konumdadır.

Isıtma modunda ise Flap yukarı, fan devri minimal döngüye alınır durum bu :ok
Adem Helvacı Adem Helvacı abim bende yeniyim aranızda bende tam tersi flapin yukarı kalkmasını istiyorum isitinca klima kısıyor kısıyor ama artık yapacak bisi kalmayınca mecburen kapanıyor dış ünite ama iç ünite flap min devirde çalışmaya devam ediyor oda karşıda oturan biri için sizinde dediğiniz gibi vantilatör işlevi oluyor acaba isitinca flap kapanmaya ayarlama varmıdır ayar falan
Maşallah kısma olayı süper resimde watt görüntüsü attım.
IMG_20211128_224644.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Adem Helvacı bende aranıza yeni katıldım ?

Adem Helvacı Adem Helvacı abim bende yeniyim aranızda bende tam tersi flapin yukarı kalkmasını istiyorum isitinca klima kısıyor kısıyor ama artık yapacak bisi kalmayınca mecburen kapanıyor dış ünite ama iç ünite flap min devirde çalışmaya devam ediyor oda karşıda oturan biri için sizinde dediğiniz gibi vantilatör işlevi oluyor acaba isitinca flap kapanmaya ayarlama varmıdır ayar falan
Maşallah kısma olayı süper resimde watt görüntüsü attım.
IMG_20211128_224644.jpg
Allah Allah benim klima direkt olarak flapı yukarı alıyor. Bir sorayım bakayım özel bir durum var mı ki sizin neden aynı yerde kalsın :alala

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
Allah Allah benim klima direkt olarak flapı yukarı alıyor. Bir sorayım bakayım özel bir durum var mı ki sizin neden aynı yerde kalsın :alala
Adem Helvacı Adem Helvacı inanki bilmiyorum abim ister o ana denk gelen videoda atarım yeni serilerin huyu farklı mı acaba şöyle bir durumda var fan ayarını%20 yapınca flapi kaldırıyor ama fan ayarı%40 60 80 yada otomatik yapınca gene kaldırmıyor flapi sadece %20 iken kaldırıyor

Geri
Üst Alt