Merkezi anten sisteminde kanalların bazılarında sinyal yok (ÇÖZÜLDÜ)

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Yeni eve taşındım. Merkezi Çanak sistemi mevcut. Kabloyu ek yaparak tv ye bağladım. Ama bazı kanallar çekerken bazı kanallar hiç çekmiyor. Kanal d, show tv vs sorunsuz çekiyor.

Sizce sorunu nerde aramam gerekli?

IMG_20210502_145420.jpg

IMG_20210502_145445.jpg

Çözüm
Arkadaşlar ben konuya çözümün ne olduğunu yazmayı unutmuşum. Çözüm şöyle oldu :
Televizyonu sıfırladım. Açılırken uydu'nun durumunu soruyor. Direk mi, çoğalticiylami yoksa merkezi uydu mi gibisinden seçenekler çıkıyor. Ben eve taşınmadan önce kendi çanağımdan direk aldığımdan dolayı onu işaretlemiştim. Formattan sonra ise merkezi uydu seçeneğini işaretledim ve tüm kanallar çekmeye başlamıştı.
heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Televizyonu sıfırladım. Açılırken uydu'nun durumunu soruyor. Direk mi, çoğalticiylami yoksa merkezi uydu mi gibisinden seçenekler çıkıyor. Ben eve taşınmadan önce kendi çanağımdan direk aldığımdan dolayı onu işaretlemiştim. Formattan sonra ise merkezi uydu seçeneğini işaretledim ve tüm kanallar çekmeye başlamıştı.

Son düzenleme:
Çözüm
Kisuke Urahara Çevrimdışı

Kisuke Urahara 

Aktif Üye
21 Mar 2019
424
Teşekkürler Bilgi için. Tv smart mi ? Benim tv eski hdmi Arçelik onda sıfırlama yok galiba.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Konuyu, cevapları okudum bende de bazı kanallar açılmıyor iki üç haftadır. Merkezi sistem uydu var. Yakın Zamana kadar sorun yoktu tüm kanallar çekiyordu. Çekmeyen tv kanalların bazıları Tv100 Halktv Krttv vs.. Ancak bendeki sorun çekmeyen kanallarda Q sinyalinin sıfır olması . Müsait olunca yukarda bağlantı yerine bakacağım. Çözümünü bilen var mıdır? Teşekkürler.

IMG_20211025_2108216cc2d2256f4a52a2.jpg
IMG_20211025_21080751c2c91d4588bf51.jpg
Hımm,çıkmayanlar hepsi V(ertikal) gibi geldi bana ,eğer cevap "evet" ise ,o zaman 42 derece anteninde lnb sıkıntısı olabilir ,komşularda yayın çıkıyorsa o zaman tv tuner girişinde V (13 veya 18 volt hangisi unuttum) olanda problem var.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Çatıda tek çanak anten olsa bile diseqc ayarı mutlaka yapılmalı diye bir çok konuda yazmıştık port1 Türksat olacak ikinci çanak varsa hangi uyduya dönük ise por2 De o çanak seçilecek ikinci çanak yoksa herhangi bir uydu ismi seçilip kaydedilecek :ok

Kisuke Urahara 

Aktif Üye
21 Mar 2019
424
Hımm,çıkmayanlar hepsi V(ertikal) gibi geldi bana ,eğer cevap "evet" ise ,o zaman 42 derece anteninde lnb sıkıntısı olabilir ,komşularda yayın çıkıyorsa o zaman tv tuner girişinde V (13 veya 18 volt hangisi unuttum) olanda problem var.
evet galiba V gibi. akşam daha detayı bakar komşularıma da sorarım. Teşekkürler.

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Çatıda tek çanak anten olsa bile diseqc ayarı mutlaka yapılmalı diye bir çok konuda yazmıştık port1 Türksat olacak ikinci çanak varsa hangi uyduya dönük ise por2 De o çanak seçilecek ikinci çanak yoksa herhangi bir uydu ismi seçilip kaydedilecek :ok
TV'yi sıfırlamak istediğimde tüm kanalları kaybetmiştim. Kaç gündür uğraşıyorum. Nokta atışı çözüm sundunuz. Komşularda sorun yoktu bizde sinyal kalitesi çok düşüktü. Meğer sorun buymuş ikinci uyduyu seçince hepsi geldi. Ben ikinci çanak yok diye seçmiyordum. Teşekkürler.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
TV'yi sıfırlamak istediğimde tüm kanalları kaybetmiştim. Kaç gündür uğraşıyorum. Nokta atışı çözüm sundunuz. Komşularda sorun yoktu bizde sinyal kalitesi çok düşüktü. Meğer sorun buymuş ikinci uyduyu seçince hepsi geldi. Ben ikinci çanak yok diye seçmiyordum. Teşekkürler.
Rica ederim. Farklı bölümlerde de bir çok kez yazmıştım.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Komşularımda da aynı kanallar yokmuş. Sorun genel gibi. Uyduyu kuranla iletişim geçeceğiz. Teşekkürler.
Hemen bir tane merkezi sistem lnb si alın kendiniz takın diyeceğim ama önce sisteme göz atın,lnb den gelen kablolardan V(ertikal) onlanlar ya biri ya ikisi konnektörden çıkmış olabilir ,apartmanda başımıza gelmişti.Kutu takılırken usta kabloyu çıkartmış,konnektör takılı ama kablo çıkıktı,yerine taktığımda düzelmişti :ok
LNBler özeldir merkezi sistemde,2 V(ertikal) ,iki de H(orizonral) vardır yani VH(igh),VL(ow) ve HH(igh),HL(ow) diye,normal lnb çalışmaz merkezi sistemde :ok

Kisuke Urahara 

Aktif Üye
21 Mar 2019
424
Hemen bir tane merkezi sistem lnb si alın kendiniz takın diyeceğim ama önce sisteme göz atın,lnb den gelen kablolardan V(ertikal) onlanlar ya biri ya ikisi konnektörden çıkmış olabilir ,apartmanda başımıza gelmişti.Kutu takılırken usta kabloyu çıkartmış,konnektör takılı ama kablo çıkıktı,yerine taktığımda düzelmişti :ok
LNBler özeldir merkezi sistemde,2 V(ertikal) ,iki de H(orizonral) vardır yani VH(igh),VL(ow) ve HH(igh),HL(ow) diye,normal lnb çalışmaz merkezi sistemde :ok
Daha uyducu gelmedi.tamam abi müsait bi zamanda göz atarım . Çok bilgim yok ama?belki konektör de sorun vardır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Daha uyducu gelmedi.tamam abi müsait bi zamanda göz atarım . Çok bilgim yok ama?belki konektör de sorun vardır.
Genelde farklı iş için tamirci geldiğinde kablolar yakınsa ister istemez elleniyor ,o sırada konnektörden hafifçe çıksa bile yayın gelmiyor :)
Ayrıca M.S LNB lerde vh -vl ,hl-hh diye yazıyor ,M.S kutusunda da yazıyor ,lnb deki VH çıkış kablosunu ,sistemdeki VH girişine takılacak,diğerleri de aynı isimli yere takılacak.Aslında basit iş,lnb yi nasıl çıkartırsan öyle tak çanağa yeter,bir de kablolara dikkat et takarken o kadar ,bence yaparsın zor değil :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt