MB130S anakartın servis manual'ini arıyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
hocam toolbox ile profil ayarından overscan'ı iptal etsem sorun çıkar mı sizce?

yaw neden böyle bir şey yapıyorsunuzki??
resmin org.halini bozmayın!

ancak şöyle bir durum var maalesef,örneğin çöz.değeri küçükse(örneğin SD ölçeği gibi)
panelde de böyle bir ayar "ekranı doldur" seçeğindeyse zaten resim bozuluyor!

veya tam tersi bir durum da olabilir;org.ölçü UHD olsun(2160p) şimdi sen bunu 42 yada 49 panel de
(UHD panel) büyütebilirsin fazla bir falso vermez ya da hiç vermes ya da senin gözün
bunu anlamaz gibi

kısaca ne bunları yapacak bir işlemciler kaldı nede böyle üreticiler

TV işinden bahsediyorum!!
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bir de merak ediyorum örneğin Vestel hangi GPU ve version kullanıyor
"Mali" sanırım??
örneğin 820/860 lar oldukça iyidir(Sony/Philips gibi)

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
"Mali" sanırım??

MB100 ya da MB120 modelinde 3D hızlandırma için Mali760 kullanılıyordu. Sonrasında MStar bu bilgiyi açıklamaktan vazgeçmiş, Mali demişler sadece.

Ekran-Goruntusu---SOC.png

MB130S'lerin servis manual'lerinde daha önce nasıl göremediğimi bir türlü anlayadığım bir durumu sonunda keşfettim. Adamlar doğru işlemci modelini yazmışlar, ama açıklama kısmına başka bir model koyulmuş. Bu neden VP9 desteğinden bahsedilmediğini (zira bu destek mevcut) ve HEVC kodeğinde 4K30p yazdığını (ha keza 4k60p destekliyor) açıklıyor.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
MB100 ya da MB120 modelinde 3D hızlandırma için Mali760 kullanılıyordu. Sonrasında MStar bu bilgiyi açıklamaktan vazgeçmiş, Mali demişler sadece.

Ekran-Goruntusu---SOC.png

MB130S'lerin servis manual'lerinde daha önce nasıl göremediğimi bir türlü anlayadığım bir durumu sonunda keşfettim. Adamlar doğru işlemci modelini yazmışlar, ama açıklama kısmına başka bir model koyulmuş. Bu neden VP9 desteğinden bahsedilmediğini (zira bu destek mevcut) ve HEVC kodeğinde 4K30p yazdığını (ha keza 4k60p destekliyor) açıklıyor.
:cigara

böyle vakti olup(yada vakit bulup) şunlarla ilgilenen herkese imreniyorum, ben vakit bulamıyorum abi ya, daha ben kendi evimdeki tv ye bile modlama yapmadım. siz düşünün :) nasıl yapılır hala bilmiyorum :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
yaw neden böyle bir şey yapıyorsunuzki??
resmin org.halini bozmayın!

ancak şöyle bir durum var maalesef,örneğin çöz.değeri küçükse(örneğin SD ölçeği gibi)
panelde de böyle bir ayar "ekranı doldur" seçeğindeyse zaten resim bozuluyor!

veya tam tersi bir durum da olabilir;org.ölçü UHD olsun(2160p) şimdi sen bunu 42 yada 49 panel de
(UHD panel) büyütebilirsin fazla bir falso vermez ya da hiç vermes ya da senin gözün
bunu anlamaz gibi

kısaca ne bunları yapacak bir işlemciler kaldı nede böyle üreticiler

TV işinden bahsediyorum!!

"Mali" sanırım??
orjinal görüntü bozulmadan verilsin diye overscan'ı devre dışı bırakmak istiyorum. tv'nin yaptığı ekstra bir iş sonuçta, görüntü üzerinde.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
orjinal görüntü bozulmadan verilsin diye overscan'ı devre dışı bırakmak istiyorum. tv'nin yaptığı ekstra bir iş sonuçta, görüntü üzerinde.

normal ayarlar da scaling/over-scan v.s yokmudur veya resim ölçü v.s ayarı?

diğer yandan over-scan etmeden org.resmi verirseniz bu sefer de ekran da daha küçük
resim ölçüsü alırsınız!!!

veya şöyle sorayım o zaman;örneğin TV yayınları belli bir ölçekleme ile veriyor içeriği
özellikle ""FILM"" leri yani "cinematic-format"(2:35/1:85 gibi) dediğimiz ki doğrusu ve tam ölçeği de budur
ama bizim paneller böyle değildir(ve 16:9 dur ebat olarak)bu da filmin org.ölçüsünün bozulması
demektir!

Bazı insanlar(aslında büyük bir çoğunluk)FİLM leri bu şekilde izlemek istemiyor ve ekranı doldursun
istiyor! örneğin ben de tam aksine 16:9 değil de film ölçüsü neyse onu öyle izlemek istiyorum!
işin bu kısmı sizlere kalıyor tabiki,tercih meselesi

Bir zamanlar Philips böyle tam bir "Cinema" formatı ölçüsünde çok değişik ve güzel bir panel üretmişti
21;9 ölçüsünde(panel AUO-VA tip özel üretim idi!!) ancak bu TV tutmadı! ayrıca çok da pahalıydı!
ancak "FILM hastaları" bunu tercih ediyordu,izleyiciye PJ gib veya Sinema gibi hava veriyordu

Bazı yayıncılar da şunu yapıyor,Filmin org.ölçüsünü bozup o şekilde bir panele uyarlama yapıyor,bana göre
ölçünün de içine mıçıyor ve işin tuhafı da sen panel den o ölçüyü ne yaparsan yap değiştiremiyorsun yaw!
Sony/Samsung v.s hiç birisi o ölçüyü düzeltemiyor sonra! resim vertical olarak büyümüş şekilde
oluyor!
Ben IPTV den izliyorum bu filmleri(hangi paket unuttum şimdi ama ölçü insana biraz tuhaf geliyor!)
ancak benim Tosh panellerimin her ikisi de o ölçüyü yeniden ayarlayabiliyor! adamlar bir de böyle
bir beceri yapmışlar,onlar istediği kadar bozsun ama hikaye,Tosh ve tabi ki Pio lar böyle değil!
ancak diğer Grundig panelim ise bunu yapamıyor,tuhaf bir ölçü karşıma geliyor:kiskis

Yayıncılar da bu işleri pek bilmiyorlar,ya da sallamıyorlar! daha doğrusu şimdi masraf kapısı çıkmasın
diye zaten bir sürü cihazları da satın almıyor,kafasına göre resim iletiyorlar!

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
normal ayarlar da scaling/over-scan v.s yokmudur veya resim ölçü v.s ayarı?

diğer yandan over-scan etmeden org.resmi verirseniz bu sefer de ekran da daha küçük
resim ölçüsü alırsınız!!!

veya şöyle sorayım o zaman;örneğin TV yayınları belli bir ölçekleme ile veriyor içeriği
özellikle ""FILM"" leri yani "cinematic-format"(2:35/1:85 gibi) dediğimiz ki doğrusu ve tam ölçeği de budur
ama bizim paneller böyle değildir(ve 16:9 dur ebat olarak)bu da filmin org.ölçüsünün bozulması
demektir!

Bazı insanlar(aslında büyük bir çoğunluk)FİLM leri bu şekilde izlemek istemiyor ve ekranı doldursun
istiyor! örneğin ben de tam aksine 16:9 değil de film ölçüsü neyse onu öyle izlemek istiyorum!
işin bu kısmı sizlere kalıyor tabiki,tercih meselesi

Bir zamanlar Philips böyle tam bir "Cinema" formatı ölçüsünde çok değişik ve güzel bir panel üretmişti
21;9 ölçüsünde(panel AUO-VA tip özel üretim idi!!) ancak bu TV tutmadı! ayrıca çok da pahalıydı!
ancak "FILM hastaları" bunu tercih ediyordu,izleyiciye PJ gib veya Sinema gibi hava veriyordu

Bazı yayıncılar da şunu yapıyor,Filmin org.ölçüsünü bozup o şekilde bir panele uyarlama yapıyor,bana göre
ölçünün de içine mıçıyor ve işin tuhafı da sen panel den o ölçüyü ne yaparsan yap değiştiremiyorsun yaw!
Sony/Samsung v.s hiç birisi o ölçüyü düzeltemiyor sonra! resim vertical olarak büyümüş şekilde
oluyor!
Ben IPTV den izliyorum bu filmleri(hangi paket unuttum şimdi ama ölçü insana biraz tuhaf geliyor!)
ancak benim Tosh panellerimin her ikisi de o ölçüyü yeniden ayarlayabiliyor! adamlar bir de böyle
bir beceri yapmışlar,onlar istediği kadar bozsun ama hikaye,Tosh ve tabi ki Pio lar böyle değil!
ancak diğer Grundig panelim ise bunu yapamıyor,tuhaf bir ölçü karşıma geliyor:kiskis

Yayıncılar da bu işleri pek bilmiyorlar,ya da sallamıyorlar! daha doğrusu şimdi masraf kapısı çıkmasın
diye zaten bir sürü cihazları da satın almıyor,kafasına göre resim iletiyorlar!
yok albanez hocam, profil dosyasından overscan pasif yaptım. hiç bir şey değişmedi. göstermelik herhalde. asıl ayar yazılıma gömülü sanırım. vestel bu toshibalarda tpq denilen, total picture quality adına çok güzel resim işleme yapıyor ama motionda sıvıyor . çözüm aramaya devam. :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Öncelikle şunu belirteyim,Vestelin ürettiği hatta ihraç ettiği Tosh TV lerin bizim eski ve org.Tosh larla
hiç bir alakası yoktur,bu üretim şekli geçmişte Vestel ile Tosh arasında olan bazı anlaşmalar gereği
olmaktadır!

ama ileri de gerekirse "Harbi" Tosh ları;HiSense üretecektir herifler zira ""140 milyon dolar"" saydılar
40 yıllık TOSHIBA MARKA kullanım bedeli için!!! (sadece TV için!)

Not;Tosh-Vestel anlaşması da sanırım artık HiSense ye geçmiş olabilir!

yazılımın içinde gömülü de olabilir ya da böyle bir işlemi yapamıyor da olabilir!!

ancak bunu(bir yukarıda bahsettiğim resim ölçüsü uyarlaması)kimse yapamıyor!
Pio&Tosh hariç!!!

şimdi senin elinde spesifik bir dosya ya da kaynak varmı bunun için,örneğin tam hangi
yayın veya indirdiğin bir şeymidir?

Not;paneller deki ayarların çoğu zaten hiç bir moka yaramaz,ya da ya bozar ya da bir şey yapamaz v.s
neden var peki??? yaw hikayeden uyduruk konuyor çoğu,millet bunları görünce bir şey sansın diye:kiskis

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Öncelikle şunu belirteyim,Vestelin ürettiği hatta ihraç ettiği Tosh TV lerin bizim eski ve org.Tosh larla
hiç bir alakası yoktur,bu üretim şekli geçmişte Vestel ile Tosh arasında olan bazı anlaşmalar gereği
olmaktadır!

ama ileri de gerekirse "Harbi" Tosh ları;HiSense üretecektir herifler zira ""140 milyon dolar"" saydılar
40 yıllık TOSHIBA MARKA kullanım bedeli için!!! (sadece TV için!)

Not;Tosh-Vestel anlaşması da sanırım artık HiSense ye geçmiş olabilir!

yazılımın içinde gömülü de olabilir ya da böyle bir işlemi yapamıyor da olabilir!!

ancak bunu(bir yukarıda bahsettiğim resim ölçüsü uyarlaması)kimse yapamıyor!
Pio&Tosh hariç!!!

şimdi senin elinde spesifik bir dosya ya da kaynak varmı bunun için,örneğin tam hangi
yayın veya indirdiğin bir şeymidir?

Not;paneller deki ayarların çoğu zaten hiç bir moka yaramaz,ya da ya bozar ya da bir şey yapamaz v.s
neden var peki??? yaw hikayeden uyduruk konuyor çoğu,millet bunları görünce bir şey sansın diye:kiskis
dahili uydu alıcısından, bluray ripi filme kadar (hem egreat m-34 hem de android tv box'ta) her resimde on numara resim kalitesi (resim dediğim picture ) kötü motion. özellikle yakın çekim , ekranda daha büyük olan nesneler hareket ettiğinde bariz ve can sıkıcı oluyor. kamera biraz hızlı sağa veya sola dönse bir fluluk oluyor. sabit resimde bile kenarlarda bir gölge çizgisi gibi birşeyler.. mamafih (sinirden bu kelimeyi bile kullandım :) ) çok can sıkıcı hocam.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
dahili uydu alıcısından, bluray ripi filme kadar (hem egreat m-34 hem de android tv box'ta) her resimde on numara resim kalitesi (resim dediğim picture ) kötü motion. özellikle yakın çekim , ekranda daha büyük olan nesneler hareket ettiğinde bariz ve can sıkıcı oluyor. kamera biraz hızlı sağa veya sola dönse bir fluluk oluyor. sabit resimde bile kenarlarda bir gölge çizgisi gibi birşeyler.. mamafih (sinirden bu kelimeyi bile kullandım :) ) çok can sıkıcı hocam.

Beklenti yüksekse, dikkat ederek izliyorsanız, çözümü yanlış adreste de arıyor olabilirsiniz hocam.
Vestel'deki mühendislik, donanım belirli seviyede.
Doblo'dan Ferrari performansı alamayız hiçbir zaman. :hihi

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Beklenti yüksekse, dikkat ederek izliyorsanız, çözümü yanlış adreste de arıyor olabilirsiniz hocam.
Vestel'deki mühendislik, donanım belirli seviyede.
Doblo'dan Ferrari performansı alamayız hiçbir zaman. :hihi
"toshiba'ya biraz daha özenmiş olabilir" fikrinden yola çıkarak aldım . fikrim doğru değilmiş. bunu elden çıakrıp (2850 ye aldım. 2400 e falan satacaktım, 2 aylık alet) lg'ye döneyim demeye başlamıştım ki, bu virüs mahvetti bu düşüncemi. almak satmak hep dert şimdi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
"toshiba'ya biraz daha özenmiş olabilir" fikrinden yola çıkarak aldım . fikrim doğru değilmiş. bunu elden çıakrıp (2850 ye aldım. 2400 e falan satacaktım, 2 aylık alet) lg'ye döneyim demeye başlamıştım ki, bu virüs mahvetti bu düşüncemi. almak satmak hep dert şimdi.

Bence virüse çare bulunana kadar boşverin bu işi. :hihi
Geçenlerde ben de bilgisayarıma fan aldım, şimdi de kulaklık alasım var ama kapıda kargo personeli ile muhatap olmak istemiyorum açıkçası. :kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218

bende Tosh çu olarak ilk zamanlar da Vestel-Tosh için böyle bir "acaba" diye düşünmüştüm ama
boşuna merak etmişim! beğenmedim,yaw zaten bunlar Arçelik ve Vestel Gurubu TV işini öylesine
yapıyorlar,asıl işleri diğer bildiğiniz mallar dır!
ancak bir tık daha iyi Arçelik(Beko,Grundig olanlar veya Arçelik)

Ben de son aldığım Grundig hiç bir motion v.s ayarı açmadan sıfır falso ile
mükemmele yakın motion-handling yapıyor panel ve IPS olması contrast osuruk
olsa da,ben bunu daha çok Monitör olarak PC ye bağlı kullanıyorum,dahili alıcı tam hikaye
bu arada,neyseki benim Kathrein duruyor ve arada bağlayıp onunla izliyorum TV
Smart beş para etmez zaten BOX kullanıyorum

yaw artık bizim istediğimiz paneller çıkmıyor,"MARKA" diye bir şey de kalmadı,herifler "SMART TV" diye
bizim Box türü bir cihaz yapıyorlarmış gibi geliyor bana:kiskis

2.eli de yok bunların,kaldıki çok zor da satılıyor yada fiyatını iyice öldürüp öyle vereceksin

++
benim bu son aldığım panel Grundig 2018 model pic&motion v.s olarak çok çok iyi ama montaj sorunları vardır
ışık kaçırma,nete bağlanma sorunu v.s gibi işleri olduğu için tavsiye edemiyorum,zaten modelde bitti,2019 olanlar
anladığım kadarıyla bir tık daha iyi ama ben bu saydığım sıkıntılar v.s sebebiyle onuda tavsiye etmeye korkuyorum!
(GCU9800 model)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt