Maksat muhabbet olsun ...

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
56728379_373502903262595_5281978294181298176_n.jpg
Ado Hocam :)
bunu günde kaç defa dinliyorum ben bile bilmiyorum en sonda indirdim eczanede dinliyoruz DLNA İp sistemi kurdum her 10 şarkıdan birinde çalıyor :) ismi nasıl @Ado :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Bunu yazacaktım ama unuttum,şimdi yazıyorum ;
Köye geldiğimde hadi dedim,bu sefer 19 derece astradan "deluxe music" dinliyeyim,o da çoğu zaman 80lerin müziğini çalıyor,aa,tvde sinyal yok,aha dedim kapattılar kanalı :)
Ertesi gün başka bir astra kanalı açtım,"sinyal yok",başka kanal,yine aynı,elime el fenerini alıp dışarı antene bakmaya çıktım ki ne göreyim ,benim anten başaşağı duyuyor :)
Ellemedim gece vakti,ertesi gün ne göreyim,meğer fırtna çıkmış,bazı çatılar dağılmış hatta uçan olmuş,ramazan abi öyle anlattı, bana "sen dua et anten demiri kırılmış,bizim saç çatı darmadağın oldu" dedi,şaşırdım.
Tabii hemen evin heryerini ,su depomu ve malzeme depomu kontrol ettim,bende sadece anten kopmuş,3M yukarıdaki su depom sapsağlam duruyor,zaten ramazan abiler "oooo,alonun depo kesin uçmuştur "demişler,ertesi gün bakmış ,bizim depo yerinde duruyor,o zaman beni aramamış,yoksa arayacakmış.
Ahanda benim motorlu çanağımın durumu :)

antenn1.jpg

Buradan alıp,deponun demirine taktım ,(geçici olarak) :ok

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Bunu yazacaktım ama unuttum,şimdi yazıyorum ;
Köye geldiğimde hadi dedim,bu sefer 19 derece astradan "deluxe music" dinliyeyim,o da çoğu zaman 80lerin müziğini çalıyor,aa,tvde sinyal yok,aha dedim kapattılar kanalı :)
Ertesi gün başka bir astra kanalı açtım,"sinyal yok",başka kanal,yine aynı,elime el fenerini alıp dışarı antene bakmaya çıktım ki ne göreyim ,benim anten başaşağı duyuyor :)
Ellemedim gece vakti,ertesi gün ne göreyim,meğer fırtna çıkmış,bazı çatılar dağılmış hatta uçan olmuş,ramazan abi öyle anlattı, bana "sen dua et anten demiri kırılmış,bizim saç çatı darmadağın oldu" dedi,şaşırdım.
Tabii hemen evin heryerini ,su depomu ve malzeme depomu kontrol ettim,bende sadece anten kopmuş,3M yukarıdaki su depom sapsağlam duruyor,zaten ramazan abiler "oooo,alonun depo kesin uçmuştur "demişler,ertesi gün bakmış ,bizim depo yerinde duruyor,o zaman beni aramamış,yoksa arayacakmış.
Ahanda benim motorlu çanağımın durumu :)

antenn1.jpg

Buradan alıp,deponun demirine taktım ,(geçici olarak) :ok
sizin anteninizin durumu bizim antenden daha kötüymüş :)
buna çanak motoru takılıyorsa bizim antene hayli hayli takılması lazım
şu antencılerın elındeki yön bulma cihazından olsa bende takarım :deli1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
sizin anteninizin durumu bizim antenden daha kötüymüş :)
buna çanak motoru takılıyorsa bizim antene hayli hayli takılması lazım
şu antencılerın elındeki yön bulma cihazından olsa bende takarım :deli1
Aslında çok zor bir şey değil inan,sadece borunun yere tam 90 derece olması lazım,birde bulunduğun yerin merkezi uydusunu bilmen lazım,yoksa gerçekten kolay.
Boruyu 90 derecede sabitle,
Önce motorsuz olarak çanağı tak
Merkezi uyduyu bul,kanalları kaydet,receivere (bizdeki arapssattır)
Sonra motoru tak,0 (sıfır) konumunda çanağı da motora bağla,
Bulduğun merkezi uydudaki kanalı açıp ,çanağı motorla ayarla,kanal görününce ince ayar yap,tamamdır :ok

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Aslında çok zor bir şey değil inan,sadece borunun yere tam 90 derece olması lazım,birde bulunduğun yerin merkezi uydusunu bilmen lazım,yoksa gerçekten kolay.
Boruyu 90 derecede sabitle,
Önce motorsuz olarak çanağı tak
Merkezi uyduyu bul,kanalları kaydet,receivere (bizdeki arapssattır)
Sonra motoru tak,0 (sıfır) konumunda çanağı da motora bağla,
Bulduğun merkezi uydudaki kanalı açıp ,çanağı motorla ayarla,kanal görününce ince ayar yap,tamamdır :ok
hangi boruyu?şuan çanak anten zaten takılı
merkezi uydu ne oluyor ?
çok eskinden taktırmıştım next marka çanak motoruydu.bir köşeye attım duruyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ben eskiden bu işlere meraklıydım.bizim evden çatıya seyyar elektrık kablosu çekip birde tüplü tvyı çıkartırdım.
anteni yavaş yavaş bir sağa bir sola bazen etraftaki antenlere bakıp sağa sola çevirip tv ekranda yayından bulurdum.ama ozman cihazlar analogdu .sinyal bulması kolaydı :)

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
hangi boruyu?şuan çanak anten zaten takılı
merkezi uydu ne oluyor ?
çok eskinden taktırmıştım next marka çanak motoruydu.bir köşeye attım duruyor
Çanağın takılı olduğu borudur,merkezi uydu, motorun 0 (sıfır)pozisyonunda iken alması gereken uydudur (kabaca) ,bizim klark kuşağı dediğimiz uyduları alması için bu şarttır yoksa tam ayar olmazsa anten çapıyla alabileceği uydu sayısı azalır ve bulunan yere göre değişir o uydu,dediğim gibi bizim merkezi uydumuz arapsattır( diyeyim) ,ona göre ayarlıyoruz motoru , sinyal seviyeleri de tamamsa 120cm ile alınan uyduları izleriz.Köydeki çanak 90lık,genelde müzik kanallarını izliyorum,ama eski antenim 130luktu,tabii eskide kaldı :)
Bu arada bence 100 tl işçilik için değer,çok değil eğer 100tl ise,kırsaldasın ve 100 tlye takıp ayarlıyacaklar,bence çok değil.

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Çanağın takılı olduğu borudur,merkezi uydu, motorun 0 (sıfır)pozisyonunda iken alması gereken uydudur (kabaca) ,bizim klark kuşağı dediğimiz uyduları alması için bu şarttır yoksa tam ayar olmazsa anten çapıyla alabileceği uydu sayısı azalır ve bulunan yere göre değişir o uydu,dediğim gibi bizim merkezi uydumuz arapsattır( diyeyim) ,ona göre ayarlıyoruz motoru , sinyal seviyeleri de tamamsa 120cm ile alınan uyduları izleriz.Köydeki çanak 90lık,genelde müzik kanallarını izliyorum,ama eski antenim 130luktu,tabii eskide kaldı :)
Bu arada bence 100 tl işçilik için değer,çok değil eğer 100tl ise,kırsaldasın ve 100 tlye takıp ayarlıyacaklar,bence çok değil.
en az 100 tl dedim.belki daha fazlada olabilir?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Bugün komşum ahmet abinin traktörle ahmet abinin tarlada "kaymak" kırdık :) ,unutmuşum traktör kullanmayı ,tabii mısırları da ezip kırdığımı da yazayım :))
İlk traktörü lisedeyken kullandım,o zamanlar "köy"olan "Sasalı" da kullanmıştım,bomboş,tarım arazisiydi Sasalı,şimdilerde beton yığını.
Aynı ahmet abi,akşam üzeri beni muhabbete çağırdı,yengehanım akraba ziyaretine geçmiş olsuna gitmiş,önce traktör tepesinden "gellll" dedi,sonra tel etti "alocum bekliyorum" diye,gittim,azıcık dertleştik,hüzünlendik,kuru sıkı attık :) (hiç de sevmem silah işini ,illa sende atacaksın dedi) .
Bahçemdeki asmaları "çardak" gibi yaptım,inşallah bu kez üzüm verirler,kızdım asmalara "bakın bu sefer üzüm vermezseniz keseceğim sizi" dedim , "tamam alo amca,bu sefer söz " dediler :haha1
Fazla bir şey yapamadım çünkü resmen fırtına vardı,ne gündü be :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri