Maksat muhabbet olsun ...

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
bu saate kadar saçma sapan bi işle uğraştım :) ve ilk defa böyle birşey gördüm

6 çekirdek işlemci 6. çekirdek problemli 5 çekirdek sistem düzgün çalışıyor 6. çekirdeği kulanıma açınca sistem tutarsız hale geliyor
İkinci el topladığım xeon sistemde yaşadım benzer bir şeyi soket problemi yapabilir. Pinlerde temassızlık olunca o davranışı sergilediğini gördüm, başka anakart deneyin bence. Bende 2 çekirdekten fazlasını açınca Windows hard freeze oluyordu. Platform da p55 di 1156 pin soketlerde zaten kronik bir problemmiş. Soket vidalarını kanırtarak çözdüm sorunu hoş bir çözüm olmasa da şuan kullanıyorum.

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
İkinci el topladığım xeon sistemde yaşadım benzer bir şeyi soket problemi yapabilir. Pinlerde temassızlık olunca o davranışı sergilediğini gördüm, başka anakart deneyin bence. Bende 2 çekirdekten fazlasını açınca Windows hard freeze oluyordu. Platform da p55 di 1156 pin soketlerde zaten kronik bir problemmiş. Soket vidalarını kanırtarak çözdüm sorunu hoş bir çözüm olmasa da şuan kullanıyorum.

Sıkıntı x99 olması denemeye cpu veya anakart bulmak mesele 1 seneden fazla kenarda atıl duruyordu bu yüzden çokda uğraşmadım açıkçası

5. ve 6. Nesil i7 birde Xeon e5 16xx serisi destekliyor ikinci el parçalar bile çok para

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Sıkıntı x99 olması denemeye cpu veya anakart bulmak mesele 1 seneden fazla kenarda atıl duruyordu bu yüzden çokda uğraşmadım açıkçası

5. ve 6. Nesil i7 birde Xeon e5 16xx serisi destekliyor ikinci el parçalar bile çok para
Olduğu haliyle satın ya da Çinli parçalarla hayata döndürmeyi deneyin bence. Çok ucuza e5 26xx ler var BIOS modlaması ile tüm çekirdekleri max turboya zorlayınca çok iyi performans veriyor hatta size bir model adı vereyim. Xeon E5-2620 V3 (2640 ve 2678 v3 modelleri de iyi seçenektir bu üçü sırayla 6,8,12 çekirdekli) X99 öyle harcanacak bir platform değil bence bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Anakart olarak da çinden gayet güzel x99 kartlar alınabiliyor sıkıntı sadece anakarttaysa. Ama ilk söylediğim gibi bir büyüteç ile soketi inceleyin ezilmiş yada yamulmuş pinden ya da soket hatasından kaynaklı bir problem olabilir. Saat hızlarını ve voltajı düşürüp deneyin durum değişiyor mu? Şuan aklıma ya soket ya da vrm problemi geliyor tabi sorun anakartsa. İşlemci kaynaklı da olabilir.​

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
Olduğu haliyle satın ya da Çinli parçalarla hayata döndürmeyi deneyin bence. Çok ucuza e5 26xx ler var BIOS modlaması ile tüm çekirdekleri max turboya zorlayınca çok iyi performans veriyor hatta size bir model adı vereyim. Xeon E5-2620 V3 (2640 ve 2678 v3 modelleri de iyi seçenektir bu üçü sırayla 6,8,12 çekirdekli) X99 öyle harcanacak bir platform değil bence bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Anakart olarak da çinden gayet güzel x99 kartlar alınabiliyor sıkıntı sadece anakarttaysa. Ama ilk söylediğim gibi bir büyüteç ile soketi inceleyin ezilmiş yada yamulmuş pinden ya da soket hatasından kaynaklı bir problem olabilir. Saat hızlarını ve voltajı düşürüp deneyin durum değişiyor mu? Şuan aklıma ya soket ya da vrm problemi geliyor tabi sorun anakartsa. İşlemci kaynaklı da olabilir.​

6. Core kapalıyken gayet stabil çalışıyor oyun da kastım donma takılma vs hiç bir problem yaşatmadı

Asus forumda sadece bir kullanıcı benle aynı cpu ve anakart hatta ram aynı bu problemle ilgili konu açmış ama orda da sonuç yok

Bi tane de i7 930 var kac senelik hala taş gibi ufaklık kullanıyor eba oyun vs şimdilik böyle devam edeceğiz bakalım nereye kadar gidecek
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hepsine baktım pin frekans vs tek cözüm 6. Core kapatmak gibi duruyor şu anda yanlış anlama konuya baya hakimim 20 sene dirsek çürüttük sanırım eski meslektaşımsın :)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795

6. Core kapalıyken gayet stabil çalışıyor oyun da kastım donma takılma vs hiç bir problem yaşatmadı

Asus forumda sadece bir kullanıcı benle aynı cpu ve anakart hatta ram aynı bu problemle ilgili konu açmış ama orda da sonuç yok

Bi tane de i7 930 var kac senelik hala taş gibi ufaklık kullanıyor eba oyun vs şimdilik böyle devam edeceğiz bakalım nereye kadar gidecek

Hepsine baktım pin frekans vs tek cözüm 6. Core kapatmak gibi duruyor şu anda yanlış anlama konuya baya hakimim 20 sene dirsek çürüttük sanırım eski meslektaşımsın :)
Estağfirullah hocam öyle 20 yıl filan deneyimim yok benim sadece standart söyleceğimi söyledim. İşin içinde olduğunuzu bilmiyordum, bilseydim bu kadar basit şeyleri deneyeceğinizi tahmin ederdim. X58 çok hoş bir platform bence anakart iyiyse bir X56xx serisi Xeon takıp kafadan çok zorlamadan overclock yapıp daha yıllarca kullanabilirsiniz. Bir arkadaşa toplayacaktık X58 sistem geçen sene hatta uyguna Asus Rampage 2 bulmuştu ama sonra vazgeçip kar ederek sattı anakartı.

Bana P55 li bir anakart yukarıda yazdığım gibi yaşadığınızın çok benzerini yaşattı. Elimde yedek parçalar da vardı her şeyi değiştirip denedim olmadı hatta en sonunda PC'yi dağıtıp uzay kurulum şeklinde çalıştırdım acaba kasa bir şekilde bir sıkıntı mı yaratıyor diye. Tam pes edecektim soketlerde kronik temassızlık olduğunu okudum gerçekten üst braketin vidalarını biraz zorlayınca düzeldi. Ama saatlerce uğraştım, böyle pek yaygın olmayan problemler insana saç baş yoldurur.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41

Estağfirullah hocam öyle 20 yıl filan deneyimim yok benim sadece standart söyleceğimi söyledim. İşin içinde olduğunuzu bilmiyordum, bilseydim bu kadar basit şeyleri deneyeceğinizi tahmin ederdim. X58 çok hoş bir platform bence anakart iyiyse bir X56xx serisi Xeon takıp kafadan çok zorlamadan overclock yapıp daha yıllarca kullanabilirsiniz. Bir arkadaşa toplayacaktık X58 sistem geçen sene hatta uyguna Asus Rampage 2 bulmuştu ama sonra vazgeçip kar ederek sattı anakartı.

Bana P55 li bir anakart yukarıda yazdığım gibi yaşadığınızın çok benzerini yaşattı. Elimde yedek parçalar da vardı her şeyi değiştirip denedim olmadı hatta en sonunda PC'yi dağıtıp uzay kurulum şeklinde çalıştırdım acaba kasa bir şekilde bir sıkıntı mı yaratıyor diye. Tam pes edecektim soketlerde kronik temassızlık olduğunu okudum gerçekten üst braketin vidalarını biraz zorlayınca düzeldi. Ama saatlerce uğraştım, böyle pek yaygın olmayan problemler insana saç baş yoldurur.

Dediğin gibi geri dönüş olmayan ve bilinmeyen böyle saçma arızalar var

Vakitsizlikten bayadır kenarda duruyordu bu böyle yasak falan aklıma geldi uğraşayım dedim sabahtan beri kullanıyorum iyi durumda

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Saray gecelerinin nasıl geçtiğini de öğrendik hamd olsun... :saskin

Not; çok zevksizler, ülkem adına utandım.

tobacco Çevrimdışı

tobacco 

Aktif Üye
5 Ara 2020
449
36
Otobüs :)
Çiğlide oturuyorum o zaman,yeni evliyim ,sanırım yıl 88 ,beraber çalıştığım arkadaşıma sepet anten kuracağız,eskiciden 1.5 metre boru aldık,mesai bitti belediye otobüsü ile döneceğiz ,o yıllar Gaziemir-Çiğli arasında otobüs var :)
Araba geldi ,arka kapıyı açtırdık,bindik ,biletileri yolladık,en arkaya 5li koltuğa,arka kapının oraya oturduk :),boruyu dik olarak ben elimde tutuyorum.İlk durak bizim olduğundan araç boştu ama sonraları başladı dolmaya ,Karabağlarda araç full oldu,biiz en arkada oturuyouz ,boru dik olarak elimde :kiskis ,gelen tutunmaya başladı boruya,sanki arabanın tutunma borusu mubarek,ben arkadaşa gösterdim ve "ismet ,bu boruyu tutunma borusu sanıyorlar len" dedim gülerek,tabii araba fren yaptıkça benim elimdeki ve kimbilir kaç kişinin tutunduğu boru ileri-geri oynuyor :)
Bir ara İkieşmelikten aşağı iniyoruz ,sen otobüz şöfürü ani fren yapmaz mı :haha1
Tabii elimdeki boruya tutunanlar haydaaaa ileri ,boru elimden çıktı o kuvvetle ,yere düşenler oldu ,boru da insanların elinde :haha1
bir hanım yolcu bağırıyor "eyvahhhh ,devletin arabasının borusunu kırdım" diye ,ama ben ve ismet gülmekten yerlere yatıyoruz,sonra o hanım bize döndü ve "benim başım derde girdi diyorum siz gülüyorsunuz" dedi bize,bende "yenge,o boru bizim anten borumuz,arabanın borusu değildi" dedim, o zaman tam fırça yedik, hemde herkesten :haha1
İkiçeşmelikte orada indik ,diğer arabayı bekledik mecburen...
Yattım yerlere yarın bizimkilere anlatacağım anlatamazsam okuturum bu yazıyı :mutlu

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,332
65
Aklıma gelen bir olayı yazayım :)
Hani derler ya "herkes beğenmiş ama ben beğenmedim" diye :)
Bir gün nişan çalıyorum ,cıs-tak ,cıs-tak ,cıs-tak ,herkes oynuyor ,pist dolu yani :) ,birisi geldi yanıma "bana harmandalı çal" dedi ,bende hemen klavyeden davulda gezinme tuşuna basıp(atak derler) ,harmandalıya döndüm ,(ritmi kendim yazmıştım) ,oynayanlar ağır ağır harmandalıya başladılar ,istek yapan da oynuyor ,2 dakika sonra yanıma geldi ve "adam gibi çal şunu" dedi ,ama millet oynuyor harmandalıyı, bu oynayamıyor :)
Kafamı sallayarak" tamam" dedim ,bir de yine kafa işareti ile " oyna" dedim :)
Tekrar geldi ve "ulan şunu adam gibi çal,ben damadın amcasıyım" dedi :kiskis
Hemen klavyeden "stop" tuşuna bastım ritmi durdurdum ve mikrofondan " herkes otursun,şimdi damadın amcası falan bey için harmandalı geliyor" dedim .Herkesin oturmasını bekledim ,bu tek kaldı sahnede :kiskis ,düğün sahibi yanıma geldi bana" birader bu adamı tanımıyoruz ,ne amcası" dedi,bende "biliyorum,sizin aileyi tanıyorum, bunun kim olduğunu bilmiyorum ama kırmadım kişiyi,oynasın gitsin istedim" dedim :)
Nitekim kişi oynadı ,oyun bitti ,beni alkışlarken sendeledi yere düştü ,bende o sırada manuel olarak zil tuşuna bastım "tısssss" ,bu hiç bozuntuya vermedi ,ayağa kalktı yanıma geldi bana sarıldı teşekkür etti ve 100 tl verdi :)
1-2 dakika sonra kişiye seslendim ,"birader paranın üzerini vereyim ,gel" dedim ,sallana sallana geldi(sarhoştu),bana verdiği 100 lirayı geri verdim "para üstü" dedim :)

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,267
62
Sn.@teraspy bende yazdıklarınızı büyük bir keyifle okuyorum,yazmaya devam ediniz lütfen.Selam ve saygılarımla. :clap2 :bye:ok

Geri
Üst Alt