maksat aşı karşıtı değilim sadece mRNA karşıtıyım demek...

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
Tedarik sürecine göre aşılamanın yapıldığını kabul etmek gerekir.Yani elimizde m-rna aşı varsa ve tadarik sıkıntısı yoksa , doğal olarak bunların tüketilmesi için propaganda yapılacaktır. Eğer elimizde inaktif aşı varsa ve tedarik sıkıntısı yoksa bu sefer inaktif aşı propagandası yapılacaktır.Keza rus viral vektör aşıları tedarik edilince onların da etkinliği sorgulanacaktır.Bir de olaya sistemsel yaklaşmak gerekir , tüm dünya ülkeleri için bu geçerlidir. Sağlık sistemini çökertmeyecek şekilde insanların hasta olması aslında devletler için kafidir. Aşı kampanyaları genellikle bu sistemin sağlıklı işleyişini , tedarik edebildikleriyle devam ettirmekle alakalıdır.

Bu işin içinde biri olarak aşılamaya karşı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bire bir yaşadığım deneyimlerle aşı olanların hayati tehlike risklerinin çok düşük olduğunu ve hastalığa yakalansalar bile çok çok büyük yüzdeyle iyileştiklerini gözlemliyorum. Şuna da hak vermek gerekir insanların bazı şeyleri sorgulaması da gayet doğaldır ve olması gerekir ,uzun dönem etkilerin ne olacağını insanlar merak etmelidir.Bu zaten sağlıklı bir bilimsel ilerlemenin de gereğidir.

Şu anda 3. doz ve mümkünse çapraz aşılama önerilmektedir. Fakat 1 yıl sonra farklı varyantlar ve bununla birlikte 4. dozunda tavsiye edilmeyeceğini kimse garanti edemez. Bunu yaşayarak göreceğiz.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Tedarik sürecine göre aşılamanın yapıldığını kabul etmek gerekir.Yani elimizde m-rna aşı varsa ve tadarik sıkıntısı yoksa , doğal olarak bunların tüketilmesi için propaganda yapılacaktır. Eğer elimizde inaktif aşı varsa ve tedarik sıkıntısı yoksa bu sefer inaktif aşı propagandası yapılacaktır.Keza rus viral vektör aşıları tedarik edilince onların da etkinliği sorgulanacaktır.Bir de olaya sistemsel yaklaşmak gerekir , tüm dünya ülkeleri için bu geçerlidir. Sağlık sistemini çökertmeyecek şekilde insanların hasta olması aslında devletler için kafidir. Aşı kampanyaları genellikle bu sistemin sağlıklı işleyişini , tedarik edebildikleriyle devam ettirmekle alakalıdır.

Bu işin içinde biri olarak aşılamaya karşı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bire bir yaşadığım deneyimlerle aşı olanların hayati tehlike risklerinin çok düşük olduğunu ve hastalığa yakalansalar bile çok çok büyük yüzdeyle iyileştiklerini gözlemliyorum. Şuna da hak vermek gerekir insanların bazı şeyleri sorgulaması da gayet doğaldır ve olması gerekir ,uzun dönem etkilerin ne olacağını insanlar merak etmelidir.Bu zaten sağlıklı bir bilimsel ilerlemenin de gereğidir.

Şu anda 3. doz ve mümkünse çapraz aşılama önerilmektedir. Fakat 1 yıl sonra farklı varyantlar ve bununla birlikte 4. dozunda tavsiye edilmeyeceğini kimse garanti edemez. Bunu yaşayarak göreceğiz.
farklı ve güzel bir bakış açısı, teşekkürler hayırlı bayramlar.?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
iddia ediyorum, bazılarının dilediği gibi, aşılar için ruhsatlandırma beklenseydi, bu virüs çok daha fazla varyantlar geliştirmiş, dünyayı kasıp kavuruyor olurdu. aşılar bize bir şans verdi. ilerde daha iyi anlayacağız bence.
Öyle zaten. Aşı karşıtlarının buna dair en ufak bir cevabı yok.
Ki aşılanan yaklaşık 4 milyar insan mevcut.
Ciddi düzeyde tehlikesi olsa zaten nüfus kaybı yaşanırdı. :bilmiyom

Delinin biri ilerideki yan etkiler diye kuyuya bir taş attı, çıkart çıkartabilirsen.
Bazen düşünüyorum da, acaba bunu yayanlar başka firmanın aşısını satmak için mi böyle söylüyor diye. :kiskis

Aşı temininde yaşananları bilen biliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
uzun dönem etkilerin ne olacağını insanlar merak etmelidir.
Merak ediyorlar ama ne nedir diye okumuyorlar.
Halbuki biraz araştırsalar ne nedir diye, az çok bir fikirleri olacak, hurafeleri ayırt edebilecekler.

Çift doz aşılanan insanlar için risk oranı oldukça düşük, bunu kabul etmeli.
Çift doz aşılamada oldukça düşük bir yüzdeye sahibiz şu an.

Ki hangi aşı toplumda yüzde kaç vuruldu onu bilmiyorum.
Sinovac'ın koruyuculuğunun düşük olduğunu düşünüyorum.:alala

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Mevcut aşılarda yılların vermiş olduğu deneyim test mevcut alelacele pandemi aşılarına haliyle temkinli bakılıyor . Bizim milletimizide serbest bırakmaya gelmiyor bırakın maskeyi nerdeyse donsuz gezecekler

Aynen öyle,millet ne maske takıyor,ne mesafe kuralına uyuyor.Vakaların artması gayet normal.Bir de sağlık bakanı açıkladı,aşı olmayanların sayısı 23 milyon kişiymiş.Bakalım sonu nereye varacak bu işin?Gidişat hiç iyi değil.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
O maskesiz sahil gezilerinde eşimle ben de oluyoruz genelde. Virüsün açık havada sosyal mesafe korunduğu sürece bulaşma riskinin çok düşük olduğuna dair yapılan araştırmalara biraz fazla güveniyoruz belki. Belki de aşıya fazla güveniyoruz.

Açık havada bulaşabilecek patojen sayısı düşük olduğundan bağışıklık sistemi kolay başa çıkabiliyor bu arada.

Ama abi bilmiyorum sizde nasıl oluyor da bizde eve misafir geldiğinde maskeyi çıkarır ve biz de çıkarırız. “Ayıp olmasın” diye. Virüs belirtisiz kişiden bile yüksek sayılarda ortamdaki herkese ulaşabiliyor. Hele klima varsa misafir gittikten sonraki 2 gün daha evde virüse maruz kalındığına dair araştırmalar var.

En başından beri asıl tehlikenin misafirliklerde olduğuna inanıyorum. Açık havada maske riski sıfıra indirirken misafirlikte riski sıfırlayamıyor bile. Herkes maskeliyse ve biri koronaysa kişi başı risk %10 gibi güçlü bir oranda.

Bazı ülkelerde sadece kapalı alanlarda maske zorunluluğu var. Açık alanlarda da kalabalık içerisinde yine maske zorunluluğu olmasa da öneriyorlar. Onun haricinde sosyal mesafe olduğu sürece maske riski düşükten sıfıra indirgiyor gibi gözüküyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

035CB6D8-CDCF-458C-BB96-F707D1D3CFB3.png

Bu da vaka sayısı en çok artan iller. Yani tatile gidilen değil de köye gidilen büyük anneyi büyük babayı mezara götüren sevgili evlat ve torunların olduğu iller ?
Abi şu hususta haklısın. Yalan değil şimdi kimseye ..ok atıyor olmayayım standart Fethiye günlerinde kordonda yürürken biz dxe çıkartıyoruz maskemizi zira gerçekten saf ve temiz havaya vücudun ihtiyacı var ve psikoloji de çok önemli.

Lakin bu bayram görüntülerinde samimiyetle yazıyorum ki insanların arasındaki mesafe takriben bir metre dolaylarında.

Abi havanın açıklığı kalmamış ki her yer insan dolu :kiskis

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Abi şu hususta haklısın. Yalan değil şimdi kimseye ..ok atıyor olmayayım standart Fethiye günlerinde kordonda yürürken biz dxe çıkartıyoruz maskemizi zira gerçekten saf ve temiz havaya vücudun ihtiyacı var ve psikoloji de çok önemli.

Lakin bu bayram görüntülerinde samimiyetle yazıyorum ki insanların arasındaki mesafe takriben bir metre dolaylarında.

Abi havanın açıklığı kalmamış ki her yer insan dolu :kiskis
E tabi abi mesafe azalınca havanın açıklığı kalmıyor :gul

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt