LG Linear Kompresörlü Buzdolabımız Arızalandı mı?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Arkadaşlar yaklaşık 1 sene önce LG buzdolabı aldık. Dolabın motorundan yoğun bir şekilde ses geliyor. Vırıltı cızırtı şeklinde değil, traktör motoru gibi yoğun ve baş ağrıtıcı. Servise kayıt oluşturmadan danıştım, normal olduğunu söylediler. Az önce soğutmasının da yetersiz olduğunu öğrendim. Tam olarak test ettikten sonra servisi ona göre çağıracağım. Durumu burada paylaşırım.

Tıpatıp aynı ses; (Lütfen Kulaklık ya da basslı bir ses sisteminde dinleyin zırıltıdan harici bir uğultu var)

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,405
Buzdolabı kompresörü bu şekilde yüksek frenkans çalışıyorsa.
Dolapta soğutmayla ılgili problem vardir.

yeterli soğutamama nedeniyle kart kompresörü en yüksek devirde çalışmaya zorluyor hâliyle sizde kompresör sesini duyuyorsunuz.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
LG Adını duyan atlayıp bir tomar para verip alıyor adamlara hellal olsun iki süs ışıldak çart curt özellik deyip LG adı ile kalitesiz malı satıyorlar sende de bütün beyaz eşyalar LG :hihi

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Buzdolabı kompresörü bu şekilde yüksek frenkans çalışıyorsa.
Dolapta soğutmayla ılgili problem vardir.

yeterli soğutamama nedeniyle kart kompresörü en yüksek devirde çalışmaya zorluyor hâliyle sizde kompresör sesini duyuyorsunuz.
Hocam, internette bu derece ses şikayeti olduğunu görünce servis kaydı oluşturma gereği bile duymadım. Servis ile limoniyiz zaten, gelip bu sese de normal bunda sıkıntı yok derse sonumuz pek iyi olmaz :hihi Videodaki sesi bir saatin en az 15-20dksı duyuyoruz. Ve elektrik faturasında bir anormallik yok? :ara

LG Adını duyan atlayıp bir tomar para verip alıyor adamlara hellal olsun iki süs ışıldak çart curt özellik deyip LG adı ile kalitesiz malı satıyorlar sende de bütün beyaz eşyalar LG :hihi
Hocam o konunun adını bile etmeyin. Çamaşır makinesini iade edelim, sonra bunu da düşünürüz :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,405
Hocam, internette bu derece ses şikayeti olduğunu görünce servis kaydı oluşturma gereği bile duymadım. Servis ile limoniyiz zaten, gelip bu sese de normal bunda sıkıntı yok derse sonumuz pek iyi olmaz :hihi Videodaki sesi bir saatin en az 15-20dksı duyuyoruz. Ve elektrik faturasında bir anormallik yok? :ara

Hocam o konunun adını bile etmeyin. Çamaşır makinesini iade edelim, sonra bunu da düşünürüz :hihi
soğutmayla ilgili problem yoksa ve basından beri böyleyse bu durum yazılımsal.
ayni durum eski seri sirius klimalarda da vardı.
kompresör ilk devreye girince yüksek hz çalışıp belli süre sonra kademeli şekilde devir düşürmesi sonucu
kompresör sesi azalmaktaydı.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
soğutmayla ilgili problem yoksa ve basından beri böyleyse bu durum yazılımsal.
ayni durum eski seri sirius klimalarda da vardı.
kompresör ilk devreye girince yüksek hz çalışıp belli süre sonra kademeli şekilde devir düşürmesi sonucu
kompresör sesi azalmaktaydı.
Hocam başından beri böyle, o videoyu ben çekmedim ama dolap aynı dolaba benziyor. Köydeyiz dolabın olduğu oda 10-15 derece arasında şu anda. Traktör gibi sürekli nereden geldiği belli olmayan yoğun bir uğultu sesi var dolapta. Soğutması güzel.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Bugün havalar ısınınca dolabın alt kısmının yeterince soğutmadığını düşünmeye başladım, dün akşam 2 dereceye getirdim ve bugün içinden çıkarttığım yarım litrelik suyu tek dikişte içebildim. Normalde diğer evdeki dolapta suyun soğukluğu taa gözlerime vuruyordu... 2 derece sanki olması gereken 4 derece gibi çalışıyor. Motor da çok çok sık çalışıyor. Sota Sota hocam havalar ısındıkça dediğiniz gibi olmaya başladı. Ki burada şuan hava durumu 16 derece.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,405
Bugün havalar ısınınca dolabın alt kısmının yeterince soğutmadığını düşünmeye başladım, dün akşam 2 dereceye getirdim ve bugün içinden çıkarttığım yarım litrelik suyu tek dikişte içebildim. Normalde diğer evdeki dolapta suyun soğukluğu taa gözlerime vuruyordu... 2 derece sanki olması gereken 4 derece gibi çalışıyor. Motor da çok çok sık çalışıyor. Sota Sota hocam havalar ısındıkça dediğiniz gibi olmaya başladı. Ki burada şuan hava durumu 16 derece.
En başta söyledim soğutma yetersiz geldiği için sürekli yüksek frekansta çalışıyor olabilir diye.

Dolabın fişini çekip arkasını çevirin kompresör yanında bulunan fan ve ızgara şeklindeki kondenseri kontrol edin aşırı tozlanma nedeniyle gerekli ısı transferini yapamıyor olabilir.

İstisnai durumda olsa bazen fanın plastik kanatları gevreyip kırılmış olabiliyor.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
En başta söyledim soğutma yetersiz geldiği için sürekli yüksek frekansta çalışıyor olabilir diye.

Dolabın fişini çekip arkasını çevirin kompresör yanında bulunan fan ve ızgara şeklindeki kondenseri kontrol edin aşırı tozlanma nedeniyle gerekli ısı transferini yapamıyor olabilir.

İstisnai durumda olsa bazen fanın plastik kanatları gevreyip kırılmış olabiliyor.
Servise danıştığımızda arka kapağı açıp temizle demişti. Temizdi, yine de temizledim tabiki. Motor, bir gün önce 2 derece yaptıktan sonradır çok nadir duruyor genelde çalışır durumda. Ve kompresör zırıltısı az ama sesi yoğun geliyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Amcamların evi yanımızda, 10 senelik profilo dolabın sesi bunun yanında çok az kalıyor.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Bi yetkili servis çalışanının bu konuya yorumu:

İyi günler ustacım sağ ol, güzel soru şimdi dolabın çok devreye girip çıkması ses problemine dayalıdır, sesten dolayı sana öyle geliyordur dikkat çekiyordur, ve maalesef inverter motorlar elektrikten tasarruf için geliştirilmiş motorlar, ses problemleri çok özellikle geceleri çok rahatsız ediyor ve müşteriler çok tedirgin oluyor, inverter motorda zırıltı ve devir artma sesleri farkedilir şekilde evet on yıl önce inverter teknolojisi yoktu elektronik kart ve ya termostat on/off komutu yolluyordu motora motorda belirli devirde fıtı fıtı çalışıyordu :) yani ufak çaplı zırıltılar ınn vınn gibi sesler gelir inverter dolaplarda bu durum normaldir

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Bende bizim dolap yeterli soğutuyor mu diye zamanında ucunda uzun kablo olan problu dijital derecelerden almıştım. Bir tane alarak soğutma yapıp yapmadığından kesin emin olursunuz.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Dondurucu sıcaklığı elimdeki ölçü aletinin termometresi ile -12, altta 1 gündür duran suyun sıcaklığı ise 7 derece. Vücut sıcaklığımı 38-39 ölçüyor(hiç 40 olmadı.). Dolabın ayarı 24 saattir 2 derecede bulunuyor. yaklaşık 2dk bekledim her ölçümde. 3 derece düşüm yapıyorum, -15 +4 oluyor. Yarın başka bir dolapta yapacağım aynı ölçümü ☺️

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri