LG Linear Kompresörlü Buzdolabımız Arızalandı mı?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
Soğutma yetersiz kalıyorsa dolabın ayarını yükseltin.
Temizliğin dışında hava sirkülasyonu da sağlayın arka taraf için.
Hocam LG mühendisleri öyle bir çalışmış ki, ne ç.makineleri yerinde duruyor ne de dolapları susuyor. Kesinlikle tasarım/yazılım hatası. Motorun hiç kesintisiz 1 saat sustuğunu görmedim. gece olsun rahatlamıyor. Burada kışın dolabın olduğu bölge 0 derecelere düşüyor ama motor yine rahatlamıyor. Malzeme olarak kalitesiz ürünler değil ama mühendislik konusunda hangi evi baz alıyorlar oturup bir tartışmak lazım.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Her dolapta evaparatör var. Yanındada onun sıcaklıgını alacak fan. O evaparatör toz kapladığı zaman motorun fazla çalışması buna bağlı ses elektrik sarfiyatı artıyor. Ben yılda 2 defa evaparatörü temizliyorum. Faydası çok oluyor.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
Her dolapta evaparatör var. Yanındada onun sıcaklıgını alacak fan. O evaparatör toz kapladığı zaman motorun fazla çalışması buna bağlı ses elektrik sarfiyatı artıyor. Ben yılda 2 defa evaparatörü temizliyorum. Faydası çok oluyor.
O kısmı aça aça vidaları yalama olacak hocam :)
Ç. makinesini de sordum, değişim yapsan da aynısı olur dediler, bunların 10 11kglik modellerini tavsiye ettiler, ağır oldukları için sarsıntı konusunda iyilermiş, bir de başka marka önerisi aldım. Hayırlısı olsun bakalım.

Son düzenleme:
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
KENDİ ÇÖZÜMÜM:

20210520_093953c7885d6f53450aa8.jpg
20210520_0940334e5e4e8b72927d9b.jpg
20210520_0940411827e500cbabeeab.jpg
20210520_095748cf74e80e98fbabf3.jpg
Screenshot_20210520-092354_Sound-Meterfc55b9c55c2b6712.jpg
Screenshot_20210520-101051_Sound-Meter28d61c0fb6b0bf05.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,822
Hocam LG mühendisleri öyle bir çalışmış ki, ne ç.makineleri yerinde duruyor ne de dolapları susuyor. Kesinlikle tasarım/yazılım hatası. Motorun hiç kesintisiz 1 saat sustuğunu görmedim. gece olsun rahatlamıyor. Burada kışın dolabın olduğu bölge 0 derecelere düşüyor ama motor yine rahatlamıyor. Malzeme olarak kalitesiz ürünler değil ama mühendislik konusunda hangi evi baz alıyorlar oturup bir tartışmak lazım.
Mühendis tarafını bilemem elbet, onu Adem Helvacı Adem Helvacı gibi ustalarımız değerlendirebilir ancak.
Kompresör dolabın durumuna göre bir süre çalışır yani, bir yerde durması gerekir tabi, ya soğutma yetersiz ya da başka bir durum var.
Elektrik tüketiminiz arttıysa, faturanız yükseldiyse, bunu bir şekilde kanıtlayıp LG'yi THH'ye vermeyi de deneyebilirsiniz.
Voltcraft gibi cihazlarla elektrik tüketimini kaydedebilirsiniz.

Ürün hatalıysa bu LG'nin sorunu olmalı sizin değil.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Mühendis tarafını bilemem elbet, onu Adem Helvacı Adem Helvacı gibi ustalarımız değerlendirebilir ancak.
Kompresör dolabın durumuna göre bir süre çalışır yani, bir yerde durması gerekir tabi, ya soğutma yetersiz ya da başka bir durum var.
Elektrik tüketiminiz arttıysa, faturanız yükseldiyse, bunu bir şekilde kanıtlayıp LG'yi THH'ye vermeyi de deneyebilirsiniz.
Voltcraft gibi cihazlarla elektrik tüketimini kaydedebilirsiniz.

Ürün hatalıysa bu LG'nin sorunu olmalı sizin değil.

inverter teknolojisinde devamlı çalışması sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Klasik kompresör gibi 20 dakika tam güç çalışıp 40 dakika durmak yerine yüke göre rölantide sürekli dahi çalışabilir. İnverter vs klasik klima hesabı.

Soğutma ve tüketime bakılarak doğru yorumlanabilir. Salt sürekli çalışma bu durumda bir ölçüt değil.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,822
inverter teknolojisinde devamlı çalışması sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Klasik kompresör gibi 20 dakika tam güç çalışıp 40 dakika durmak yerine yüke göre rölantide sürekli dahi çalışabilir. İnverter vs klasik klima hesabı.

Soğutma ve tüketime bakılarak doğru yorumlanabilir. Salt sürekli çalışma bu durumda bir ölçüt değil.
Tabi ki ölçüt değil, inverter'ın olayını biliyoruz ama muhtemelen fark eden şey tüketim.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
Tabi ki ölçüt değil, inverter'ın olayını biliyoruz ama muhtemelen fark eden şey tüketim.
Evet, bugün o son mesajımdaki contayı yaptıktan sonra sesi azaldı, ve buzluk kısmının ayarını düşürdükleri için galiba motorun arada durduğunu anlıyorum artık. Elektrik tüketiminde 2 aylık faturamız 95-110 civarında geliyor. Şu an motorun çalıştığını olduğu bölgede olmayan birisi zor anlar, bazen buzluğa bir şey koyunca motorun zırlaması artıyor ve o yoğun rahatsız edici sesi kayboluyor. Şu anda zaten bayağı azaldı tabi ki.

Not: orjinal hali ile kapağı açınca kapaktaki eşyalar zırlama yapıyordu, o contayı koyduktan sonra titreşimde de bir azalma söz konusu.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir de şunu ekleyeyim servis motor sık çalışmış olsaydı faturanızda hissederdiniz dedi, fatura artarsa ve soğutmazsa o zaman sıkıntı dedi. Bu sefer çok iyi anlaştık kendileriyle ☺️
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kompresör borularında mavileşme var acaba kaçak mı var :hmm
Küf hocam o. Artık dolabın arka kısmında gaz akışını da duyabiliyorum :)

Son düzenleme:
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
Uğultu bayağı bir azalmıştı, dedim daha iyisi de olur, sağ tarafın pulunu 2 ye çıkarttım şu an daha da güzel. neredeyse hiç yok.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612
Öğlen 2-3 gibi su koymuştum buzluğuna tam 5dk önce alttaki kaba dökecektim fakat tam anlamıyla donmamıştı içinde su damlacıkları vardı. Bu süre normal mi?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
612

Uğultu sorunu için başkaları da çözüm önerilerinde bulunmuş, ben de tam anlamıyla uğultu sorununu çözemedim.

Geri
Üst Alt