lg dual eco iç ünite hdd gibi tıkırtı sesi

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
herkese merhabalar,

bir sorum olacaktı; lg dual eco 12000 lik taktırdım 1 ay önce. ancak çalışırken iç üniteden fan sesi hariç ara ara eski tip harddiskler gibi tıkırtı sesler geliyor. yüksek şiddette bir ses değil. bu normal midir? çünkü ürün yatak odasında var gece sessizliğinde hafif te olsa rahatsızlık yaratıyor. seslerin oluşması düzensiz bir şekilde oluyor, hani periyodik aralıklarla değil.

teşekkürler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
merhabalar abi,

3 mt var yok. iç ünite içeride duvarda yukarı takılı, dış ünite hemen arkasında yerde balkonda.

saygılar.
Aklıma gelen konu biraz enteresan fakat, sanki kompresör duruyor, kalkış yapıp akışkanı sıkıştırmaya başladığında oluşan titreşimin yansıması borular aracılığı ile serpantinden ses gelmesine sebep oluyor olabilir mi diye düşündüm bir an. :alala

Bende de X marka klima var mesela, dış ünite devreye girdiğinde serpantinin genleşme sesini duyuyorum

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
anladığım kadarıyla üründe sorun var abi. ben bir servis kaydı oluşturup bir göstereyim o zaman.

teşekkür ederim kıymetli vaktini ayırdığın için. saygılar.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Benim airfel de 2 aylık ve şu an tam olarak aynı sorun 2-3 gündür bende de var.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
bahsettiğiniz ses
titreşim yada genleşme kaynakli olabilir
fan kademesine bağlı olarak seste azalma artma var mı.

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
bahsettiğiniz ses
dediğiniz tarzda bir değişim olmuyor. fan hızlansa da yavaşlasa da tıkırtı hep aynı seviyelerde. bir arıza kaydı oluşturdum bakalım ama en erken haftaya perşemebe gelebileceklermiş malesef.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
bahsettiğiniz ses
Şu an hiç ses yok mesela. Fan hızıyla değişip değişmediğini test etmedim.

Ancak dışarısı 38 derece ve ev 28 derecenin altına inmiyor şu an. Yatak odası 32 derece. Klimanın yeterince soğutup soğutmadığını anlamamın bir yolu var mı?

Dışarısı 42 derecelerdeyken bu kadar pişmedim ben. Klimayı 27 ye alırdım salon 27 yatak odası 29 olurdu. Şimdi 24 derecede ama salon 28. Mutfak ve ek odayı kapattığım halde aynı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

dediğiniz tarzda bir değişim olmuyor. fan hızlansa da yavaşlasa da tıkırtı hep aynı seviyelerde. bir arıza kaydı oluşturdum bakalım ama en erken haftaya perşemebe gelebileceklermiş malesef.
Soğutma konusunda eksilme hissediyor musunuz siz de peki?

Bu arada balkona çıkıp baktım da dış ünitede tıkırtı sesi var. Muhtemelen iç ünite fanı kısıkken duyuluyor içeriden. Şimdi yüksek olduğu için duyulmuyor.

Karşı balkonun dış ünitesinde aynı tıkırtı daha yüksek seviyede var şu an. Muhtemelen servis çağırsam normal diyecek.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37

Ancak dışarısı 38 derece ve ev 28 derecenin altına inmiyor şu an. Yatak odası 32 derece. Klimanın yeterince soğutup soğutmadığını anlamamın bir yolu var mı?

Dışarısı 42 derecelerdeyken bu kadar pişmedim ben. Klimayı 27 ye alırdım salon 27 yatak odası 29 olurdu. Şimdi 24 derecede ama salon 28. Mutfak ve ek odayı kapattığım halde aynı.

Bu arada balkona çıkıp baktım da dış ünitede tıkırtı sesi var. Muhtemelen iç ünite fanı kısıkken duyuluyor içeriden. Şimdi yüksek olduğu için duyulmuyor.

Karşı balkonun dış ünitesinde aynı tıkırtı daha yüksek seviyede var şu an. Muhtemelen servis çağırsam normal diyecek.
soğutma performansına dair bir izlenimim olmadı çünkü gece yatarken çalıştırıyorum bahsi geçen klimayı ve soğutmada sorun yaşamadım genel olarak bakınca.

benim ses net olarak iç üniteden geliyor ama sizin söyleminize istinaden yine bir kontrol edeceğim.

iyi günler dilerim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541

klimayi kac derecede hangi fan hizinds kullaniyorsunuz.?
klimaniz kaçlık kullanilan alan kaç m2

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
klimayi kac derecede hangi fan hizinds kullaniyorsunuz.?
klimaniz kaçlık kullanilan alan kaç m2
Şu an 26 derecede otomatik fan.
Salon 20m2 kapılar açık ve açık alan yaklaşık 50m2.
Klima 12.000'lik.

Swing özelliğini aktif edince normale döndü sanki. O kadar etkiliyor mu bilmiyorum.
Salon 26 derece yatak odası 29 derece şu an.
Garip.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Şu an 26 derecede otomatik fan.
Salon 20m2 kapılar açık ve açık alan yaklaşık 50m2.
Klima 12.000'lik.

Swing özelliğini aktif edince normale döndü sanki. O kadar etkiliyor mu bilmiyorum.
Salon 26 derece yatak odası 29 derece şu an.
Garip.
öncelikle fani en yükseğe alın.
12lik makinanın 50m2 alanı soğutması uzun zaman alır.
Heleki gün içinde aç kapa yaparsanız
o hacmi soğutma şansınız yok.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
öncelikle fani en yükseğe alın.
12lik makinanın 50m2 alanı soğutması uzun zaman alır.
Heleki gün içinde aç kapa yaparsanız
o hacmi soğutma şansınız yok.
Asla kapatmıyorum da ben farkında olmadan elektrik kesilip gelmiş de olabilir tabi. Şu an oldukça iyi 28 dereceye kadar da yükselttim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt