Koronavirüs aşısı yaptırmak zorunlu mu? Aşı zorunlu mu olacak?

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Kendisi ve bir yakını aşı yaptıran var mı? Dedeme yaptırdık 1 hafta oldu, şimdilik bir yan etki çıkmadı. Diğer dedem ve anneannem için aradılar, onlar olmak istemiyor, biz de zorlamadık. Genel olarak ağrı sızı dışında yan etkisi olmadı deniyor, umarım öyledir.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Kendisi ve bir yakını aşı yaptıran var mı? Dedeme yaptırdık 1 hafta oldu, şimdilik bir yan etki çıkmadı. Diğer dedem ve anneannem için aradılar, onlar olmak istemiyor, biz de zorlamadık. Genel olarak ağrı sızı dışında yan etkisi olmadı deniyor, umarım öyledir.
Yakınım aşılamada çalıştı hem de kendisi oldu. İlk iki gün hafif ateş, kolda ağrı ve durgunluk gibi standart aşı yan etkileri olanlar olmuş ama ciddi bir tepki veren duymadım. Yaşlılarda ne olur bilmiyorum benim dedeme de yapılmadı.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Yakınım aşılamada çalıştı hem de kendisi oldu. İlk iki gün hafif ateş, kolda ağrı ve durgunluk gibi standart aşı yan etkileri olanlar olmuş ama ciddi bir tepki veren duymadım. Yaşlılarda ne olur bilmiyorum benim dedeme de yapılmadı.
Sanırım inaktif aşının fazla yan etkisi yok. Mevcut şikayetler her aşıda olabilen etkiler gibi görünüyor.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51

Sinovac, resmi olarak aşılarının Covid-19’dan korumasının %50,6 olduğunu açıkladı. Bu oran BionTech’te %94

* * *

Aşı yaptırmayıp, tedbirlere tam uymak da aynı kapıya çıkıyor sanki.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795

Sinovac, resmi olarak aşılarının Covid-19’dan korumasının %50,6 olduğunu açıkladı. Bu oran BionTech’te %94

* * *

Hiç yoktan iyidir düzgün aşılanma oranları olsa yine rakamlara ciddi etki etmesi lazım ama daha çok az insana yapıldı. En azından yan etki konusu rahat ama bir bakıma haklısınız öyle salgını bitirecek kadar etkili değil. 3.aşama sonuçlarını geciktirmelerinden belliydi zaten pek etkili olmadığı. Tabi biz test edince %91 oluyor aşı testinde bile çok başarılıyız. :kas

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Hiç yoktan iyidir düzgün aşılanma oranları olsa yine rakamlara ciddi etki etmesi lazım ama daha çok az insana yapıldı. En azından yan etki konusu rahat ama bir bakıma haklısınız öyle salgını bitirecek kadar etkili değil. 3.aşama sonuçlarını geciktirmelerinden belliydi zaten pek etkili olmadığı. Tabi biz test edince %91 oluyor aşı testinde bile çok başarılıyız. :kas
Yalan söyleyeni dürtmüyorlar da ondan...

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271

* * *

Yakalanma oranı evet ama ağır geçirme olasılığı çok daha düşük oluyor açıkcası biontech in aşısı ve sinovac yanyana dursa sinovac olurum rna aşı işi biraz karışık fakat inaktif aşı yıllardır bildiğimiz ölü virüs açıkcası sıram gelsin bende olcam aile büyüklerime de 60-70 yaş aralığına yaptırırrım 70 sonrası için inaktif de ağır gelirmi bilmiyorum bu konularda yorum yapabilmek için gerçekten uzman olmak gerek kahvehane de yapılır gibi aşı sohbeti yapmak bilimsellikten biraz uzak oluyor :danger
Ezcümle aşılanmış olmanın yararı zararından çok daha fazla olacaktır

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Yakalanma oranı evet ama ağır geçirme olasılığı çok daha düşük oluyor açıkcası biontech in aşısı ve sinovac yanyana dursa sinovac olurum rna aşı işi biraz karışık fakat inaktif aşı yıllardır bildiğimiz ölü virüs açıkcası sıram gelsin bende olcam aile büyüklerime de 60-70 yaş aralığına yaptırırrım 70 sonrası için inaktif de ağır gelirmi bilmiyorum bu konularda yorum yapabilmek için gerçekten uzman olmak gerek kahvehane de yapılır gibi aşı sohbeti yapmak bilimsellikten biraz uzak oluyor :danger
Ezcümle aşılanmış olmanın yararı zararından çok daha fazla olacaktır
Aşının bilimsel durumu hakkında herhangi bir yorumum yok ki, kahvehane edebiyatım olsun...

Benim derdim, halkına söyledikleri ile sundukları arasında uçurumlar olması... Bir sıkıntı var ki, gelişmiş ülkeler biontec alırken, haramiler Sinovac aşısı aldı... :dry

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Aşının bilimsel durumu hakkında herhangi bir yorumum yok ki, kahvehane edebiyatım olsun...

Benim derdim, halkına söyledikleri ile sundukları arasında uçurumlar olması... Bir sıkıntı var ki, gelişmiş ülkeler biontec alırken, haramiler Sinovac aşısı aldı... :dry
Oxford aşısını niye almıyoruz bende onu merak ediyorum ben sizin adınıza değil kendi adıma bilimsel bir konuda kahvehane edebiyatı yapmak istemedim yoksa tabi ki bilenler konuşsun ama ben bu konuda kendimi sadece tv de izlediğim kadar bilgili hissediyorum o nedenle çıkarımım da rna aşımı inaktif aşımı ben inaktifciyim :cigara
Rna aşıda aşı sonrası ölüm oranı biraz yüksek gibi Norveçte 23 kişi Biontech aşısı sonrası hayatını kaybetti açıkcası uygulanan tedaviler aşılar tedavi protokollerinin doğruluklarını 20-30 yıl sonra bir belgeselle izleyeceğiz.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
"aşı olduk ya anasını satayım bize bir şey olmaz gari" rehavetine kapılanlar daha erken diskalifiye olabilir...

İlk önce, partili cumhurbaşkanı bahsettiğim rehavete kapılmış, geçmiş olsun... ?

"Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını illerde vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz"

(Kaynak ajanslar)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,460
32
İlk önce, partili cumhurbaşkanı bahsettiğim rehavete kapılmış, geçmiş olsun... ?

"Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını illerde vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz"

(Kaynak ajanslar)
bence her zamanki gibi göstermelik ve ucu açık belli belirsiz bir açıklama yaptı.

Akşam da neymiş üniversite lerde uygulamalı bölümler açılacakmış iyi de üniversitelerin tamamında tıp ,diş hekimliği , hemşirelik gibi bölümler salgının başından beri açıktı.

Bunlar zaten eğimine önem vermiyorlar açıkcası kimsenin de umrunda değil aynı şekilde esnaf ekonomi de.

Hakkımızda hayırlısı diyelim.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Biz site toplantısını yapamadık izin çıkmadı ama parti kongreleri yapıldı. Neymiş sosyal mesafe ve maskeye dikkat ediliyormuş. Ekranlarda gördük maskelerin indirilip sloganlar atıldığını. Yoksa 25000 adet Pfizer aşısı geldi ve belli kişilere uygulandı dedikodusu doğru mu? Önce siyasiler örnek olmalı sonra vatandaştan kurallara uyması istenmeli. Sağlık bakanı bile bu konuda konuşamadı, sorulan soruya net cevap veremedi. Bakalım esnaf daha ne kadar dayanabilecek?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Biz site toplantısını yapamadık izin çıkmadı ama parti kongreleri yapıldı. Neymiş sosyal mesafe ve maskeye dikkat ediliyormuş. Ekranlarda gördük maskelerin indirilip sloganlar atıldığını. Yoksa 25000 adet Pfizer aşısı geldi ve belli kişilere uygulandı dedikodusu doğru mu? Önce siyasiler örnek olmalı sonra vatandaştan kurallara uyması istenmeli. Sağlık bakanı bile bu konuda konuşamadı, sorulan soruya net cevap veremedi. Bakalım esnaf daha ne kadar dayanabilecek?
Virüs var ve anlatıldığı gibi ise; oralarda eller havaya modunda gezip, sonra virüsü masum insanlara bulaştıranların vay haline... Eğer virüs yok ve anlatıldığı gibi değilse; dürüstçe tedbirlere uyup bir yıldır izole hayat yaşamaya çalışanların emeklerine yazık...

Sağlık çalışanlarının psikolojisini düşünemiyorum bile.

Rabbim iyileri korusun. Kötülerin hamisi var nasılsa.

Geri
Üst Alt