Korona Tedbirlerine uyan Varmı?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Son verilere göre dünya genelinde 15 saniyede 1 Her saatte 247, günde de 5900 kişi hayatını kaybediyor. Lütfen tedbirleri ve kendi hayatımız başta olmak üzere herkesin hayatını önemseyelim. Bu şekilde ölmek kadar kötü bir şey yok. Keşke kamu spotu olarak ölenlerin son anları tv'lerde verilebilse de idrak sorunu yaşayan insanlar bir şeyleri anlayabilse !!

İtalya'da ölüm sayısının fazla olmasının sebebi, kuzeyde vaka olduğunun açıklanması üzerine, tedbir alınmadığı için insanların bu vakaları güneye taşımasından sonra komple sağlık sisteminin çökmesidir. Ülkemizde de aylar sonra benzer ahmaklık yaşandı. İnsanlar; bulunduğu şehirden ayrılarak bayram tatilinde farklı şehirlere özellikle de sahillere aktı. Gerisini yazmıyorum, zaman gösterecek artık. Umarım yine haklı çıkmam.

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim lütfen, ihtiyaç yoksa evde kalalım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,220
Bakınız size tipik bir örnek ülkeler

Japonya yaklaşık 125 milyon ve Brezilya o da yaklaşık 210 milyon
gerek ölü gerekse de bulaşma verilerine baktığınız zaman durum şak diye ortada!

caponlar hepsi maskeli ama Brezilya öyle değildi,şimdi akıllandılar ama iş işten geçti herifler de çok ciddi patladı!

Şimdi gelelim "mekanlara";Japonya da kızları salmışlar sokağa ellerine vermişler menüyü gel-gelcilik yapıyorlar
bu arada mekanlar adeta bomboş(o semtlerin bazılarını ben biliyorum,bu çekim yaptıkları saatler de tıklım tıklım
olurdu!)

Brezilya da ise hala ciddi dolu!
USA da daha da ciddi dolu

Japonya da daha yeni 1.000 kişi öldü,diğerinde adamlar rekora koşuyorlar USA ile birlikte!
USA da Plajlar kısmen boş olsada mekanlar ciddi doludur!

Japonya da zaten normal de(özellikle Kış aylarında)bile çok yüksek oranda maske takıyor insanlar!
ben hep yazın gitmiştim,işin garibi herifler yazın bile bir çok insan maskeyle dolaşmaktadır sokakta ve
kamusal alanlar da v.s

Şunu anladık ki Corona da çok ciddi toplum bilinci/kamusal yaşam anlayışı v.s ile ciddi ilgilidir!
KOREde aynen böyle ve ciddi önemler alındı ama adamların zaten kendisi bu kültürde!

Bize gelirsek,gördüğüm manzara fena değil,kötünün iyisi diyorum,ama bizdeki veriler ne kadar doğru orası
tartışılır,bu son aylarda sürekli Hastaneye gidiyoruz bir vesile ve manzara aslında bu yazılan çizilen gibi değildir!

"Mekanlara gelirsem" tıklım tıklım demesem bile ciddi doludur!(Antalya için)
her akşam 8Km kadar yürüyorum buranın en baba mekanlarının olduğu semt de,ama önlemler tam hijyen
değil veya yetersiz! ayrıca her geçen gün maskeli sayısı oranı ciddi düşmektedir! demekki Antalya da
Corona artık bitti gibi:hmm

A Çevrimdışı

aziz tonguç

Yeni Üye
9 Mar 2018
40
48
Guzel insan Domestos yazimi buradaki arkadaslari elestirmek icin yazmamistim. Gunluk hayatta yasadigimiz ve kabak tadi veren bir konuya deginmek istemistim. Siyasete girmek istemiyorum yillar once bu konudan uzak durmanin daha iyi olacagi kanatine vardim. Herkesin kendi dusuncesi ideoloji akil ve mantigi var isteyen istedigi partiye oy versin. Bizler burada ülkeyi ilgilendiren bir konuda birbirimize verip veristiririz ama o kursude birbirine sallayan hakaret eden siyasiler aksam meclisten kol kola cikarlar. Mesele siyasilerin cikarina bir meseleyse sagcisi solcusu ortasi fark etmez hepsi el kaldirir islerini hallederler. Biz birbirimizi kirdigimiz ile kaliriz. O yuzden burada bir konu acip sonra o konuyu siyasete baglamak bos muhabbet benim icin inanin uzuluyorum keske bu konuyu hic okumasam ve yorum yazmasaydim.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Guzel insan Domestos yazimi buradaki arkadaslari elestirmek icin yazmamistim. Gunluk hayatta yasadigimiz ve kabak tadi veren bir konuya deginmek istemistim. Siyasete girmek istemiyorum yillar once bu konudan uzak durmanin daha iyi olacagi kanatine vardim. Herkesin kendi dusuncesi ideoloji akil ve mantigi var isteyen istedigi partiye oy versin. Bizler burada ülkeyi ilgilendiren bir konuda birbirimize verip veristiririz ama o kursude birbirine sallayan hakaret eden siyasiler aksam meclisten kol kola cikarlar. Mesele siyasilerin cikarina bir meseleyse sagcisi solcusu ortasi fark etmez hepsi el kaldirir islerini hallederler. Biz birbirimizi kirdigimiz ile kaliriz. O yuzden burada bir konu acip sonra o konuyu siyasete baglamak bos muhabbet benim icin inanin uzuluyorum keske bu konuyu hic okumasam ve yorum yazmasaydim.
Daha önce de bir çok yerde yazdım, herhangi bir siyasi parti, oluşum veya görüş ile yakından uzaktan ilgim yoktur. Gördüğüm yanlışları, doğruları forum ortamlarında "ilgili konularda" "ilgili bölümlerde" sosyal medyada dile getirmekten çekinmem... Bir kişi de çıkıp, şurada şu partiyi, burada bu siyasi görüşü dillendirdi diyemez, çünkü öyle bir şey yok... Ben rahatlıkla; en iyisinin Allah belasını versin diyorum çok şükür, hal böyle iken, kimin ne dediğine, ne düşündüğüne, ne yaptığına bakmıyorum, çünkü takılıp kalıyor insan... Ben sistemi, hayatı, olayları dikkate alıyorum, şiar edindiğim nokta da; evrensel hukuk normları, insan hakları, akıl vicdan ve inançtır...

* * *

"Medeni toplumlar gibi" bir cümle kurdum ve geldiğimiz nokta burası oldu... Toplumun, senin benim, onun eksik yeri de işte burası... Anlaşılamamak, algılayamamak veya güzel algı yapmak, niyet okumak veya saf ayağına yatmak, konuyu sulandırmak, saptırmak, bilerek ve isteyerek kötülük yapmak... Hangisi size uyuyorsa üzerinize alınabilirsiniz, uymuyorsa da ne mutlu size...

Keşke, bütün herkes, sizin gibi tartışmayı becerebilse de her ortamda toplum tartışarak gelişip serpilebilse...

Teşekkürler, saygılar, sevgiler.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Ne virüsmüş vay aklını yediğim ya tüm dünyayı çalkaladı ya bizim buralardan da çok genç doktorlar vefat etti.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Son verilere göre dünya genelinde 15 saniyede 1 Her saatte 247, günde de 5900 kişi hayatını kaybediyor. Lütfen tedbirleri ve kendi hayatımız başta olmak üzere herkesin hayatını önemseyelim. Bu şekilde ölmek kadar kötü bir şey yok. Keşke kamu spotu olarak ölenlerin son anları tv'lerde verilebilse de idrak sorunu yaşayan insanlar bir şeyleri anlayabilse !!

İtalya'da ölüm sayısının fazla olmasının sebebi, kuzeyde vaka olduğunun açıklanması üzerine, tedbir alınmadığı için insanların bu vakaları güneye taşımasından sonra komple sağlık sisteminin çökmesidir. Ülkemizde de aylar sonra benzer ahmaklık yaşandı. İnsanlar; bulunduğu şehirden ayrılarak bayram tatilinde farklı şehirlere özellikle de sahillere aktı. Gerisini yazmıyorum, zaman gösterecek artık. Umarım yine haklı çıkmam.

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim lütfen, ihtiyaç yoksa evde kalalım.
Maskeler çene altlarına inerse

Maskeler dirsek altında koyulup gezinilirse dün markete gittim gerizekalı kadın koskoca yazıları görmüyor içeri girdiği gibi sebze meyvelere dokunuyor maskesiz içeri almak yasak sözde millet elini kolunu sallayıp giriyor.

polatz Çevrimdışı

polatz 

Aktif Üye
5 Tem 2020
55
38
Kimin ne tedbir aldığı umrumda değil, bir müddet çevremi uyarmaya çalıştım ama kalabalıkta tedbir medbir tınlamayan çok, boş yere kavgaya lüzum yok. Bilinçli olan kendi tedbirini alır ve kendini korur.

Kalabalığa maskesiz dalmayın, sağa sola temastan kaçının yeter. Maskeyi normal yolda yürürken takmıyorum. Kapalı alanlara ve toplu taşımaya maskesiz girmem/binmem o kadar. En önemlisi temastan kaçınmak, ben toplu taşımada bile ellerimi kullanmıyorum :deli1 Bitirici nokta ise eve girince direkt lavabo, detaylı el, kol ve yüz yıkama, gargara işlemi, finiş :danger

Siyasi boyuta girmiyorum, zihnimi bulandırmıyorum :durt

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Gördüğüm kadarıyla pazarlarda ve sokakta kurallara pek uyan yok. Şehir merkezinde de kurallara uymayanları görüyorum. Sadece market ve eczanelerde mecburiyetten uyuyorlar. Hala sarılıp kucaklaşan, evlere misafirliğe gidenler var. Sanki her şey normale döndü. Bize de bayramda 3 kişi geldi, o da mecburiyetten ama bu saatten sonra eve kimseyi almayacağım evde tiroit ve şeker hastası insan var.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
"İçişleri Bakanı Soylu: Salı günü tüm Türkiye'de yüksek yoğunluklu Koronavirüs denetimi gerçekleştireceğiz."

önceden haberli denetim???? akp miadını doldurmuş, uzatmaları oynuyor.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
"İçişleri Bakanı Soylu: Salı günü tüm Türkiye'de yüksek yoğunluklu Koronavirüs denetimi gerçekleştireceğiz."

önceden haberli denetim???? akp miadını doldurmuş, uzatmaları oynuyor.
*1 haziranda her şeyi serbest bırak (a partisi yaptı)
*Her gün sağlık bakanı virüs artıyor uyarısı yapsın (bakan b partili)
*kaç seferdir içişleri bakanı haberli denetim yapacağız diye haber veriyor (herhalde o da c partili)
*milli eğitim bakanı okulların açılmasının belirsizliğini vurguluyor (d partili muhtemelen)

:hihi

Günlük yaşayanlar için reyiz on numara yönetiyor ülkeyi...

Yersenkirshen ‼

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Okullar açılırsa millet ayvayı hepten yiyecek diye düşünüyorum. Sokaktaki insanın tedbirsizliğinden, vurdumduymazlığından dem vurup okulu açarsak bütün her kural, her tedbir sadece masal olur. Özel okuldu galiba bayanın biri teması azaltmak için teneffüsleri 15 dakikadan 10 dakikaya düşüreceğiz dedi. İnsanın aklı ile alay etmektir bu. Üç gün bir gurup üç gün diğer gurup gidecek demek de aynı. Virüsle oturup pazarlık yapılmış, anlaşmaya varılmış gibi üç gün bunlara üç gün de bunlara bulaşmayacağım garantisi alınmış sanki. Okulun kapısına yazmışlar veli bırakma noktası diye. Çocuk benim çocuğum, her an benim yanımda ben girince sıkıntı oluyor da çocuk girince olmuyor. Mantık yok, açıklayabilecek tek bir akıl yok. Niye diye soruyorsun kalabalık olmasın diye diyor. Tenha mı olacak, tenhadan kaç kişiyi kasdediyorsunuz, kaç çocuk var bu binaya giren diyorsun sadece bakıyor. 60 yaş üstü çocuk bırakıp alamaz diyor, eve gelince çocuğu mu tecrit edeceğiz, dedeyi, babaanne, anneanneyi mi. Yine cevap yok. Bir de hiçkimse konuşmuyor ama maskenin zararı ne olacak. Saatlerce ağzında maske ile oturmak çocuklara zarar verecek mi vermeyecek mi. Kimsede tık yok. Komşum hastalık geçirdi ve maske takması kesinlikle yasak; ciğerlerinin sağlığı açısından. Aylardır tedbirleri en azami şekilde uygulayan, bir sürü sıkıntıyı çeken insanlar şimdi boşa kürek çekmiş olarak kalacak. Süreç Natural Selection denen şeye döndü bence. Yani ölen ölür, kalanlar devam eder.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt