Korona Tedbirlerine uyan Varmı?

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
toplumsal bağışıklık, virüsün şu anki formunda hikaye. binde 0.8 mi neydi yanlış hatırlamıyorsam. virüs, mutasyon geçirip, bulaş hızını kaybettiğini fark edip (canlı bir organizma değil, fark etmek sözü afaki kullanıldı. teknik bir açıklaması var.) insanlara zarar vermeyi keserse, diğer soydaşları gibi insanı öldürmeden, kalıcı zarar vermeden var olmaya devam eder. yine bizlere bulaşabilir ama öldürücü olmaz veya kalıcı zarar vermez. yoksa benim okuduklarımdan anladığım, toplumsal bağışıklık işi yaş.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
toplumsal bağışıklık, virüsün şu anki formunda hikaye. binde 0.8 mi neydi yanlış hatırlamıyorsam. virüs, mutasyon geçirip, bulaş hızını kaybettiğini fark edip (canlı bir organizma değil, fark etmek sözü afaki kullanıldı. teknik bir açıklaması var.) insanlara zarar vermeyi keserse, diğer soydaşları gibi insanı öldürmeden, kalıcı zarar vermeden var olmaya devam eder. yine bizlere bulaşabilir ama öldürücü olmaz veya kalıcı zarar vermez. yoksa benim okuduklarımdan anladığım, toplumsal bağışıklık işi yaş.

Konudan biraz bağımsız olacak ama, virologlar moleküler biyoloji ile yakin kategoriye girmiyor degil mi ?.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
:hihi

IMG_20200802_223314.jpg

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bu zamanın Türkiye ekonomisin de tedbiri felan unutun artık , Sağlık Bakanı'nın yaptığı açıklamalar da yüzüne bir bakın , ya da yazılı yaptığı açıklamaları iyice bir okuyun. Nasıl istemeye istemeye konuşuyor , içinden geçen asıl söylemek istediklerini söyleyemediği o kadar belli ki.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu zamanın Türkiye ekonomisin de tedbiri felan unutun artık , Sağlık Bakanı'nın yaptığı açıklamalar da yüzüne bir bakın , ya da yazılı yaptığı açıklamaları iyice bir okuyun. Nasıl istemeye istemeye konuşuyor , içinden geçen asıl söylemek istediklerini söyleyemediği o kadar belli ki.
1 Haziran tarihine kadar olan tedbir ve uygulamalar kötünün iyisiydi, bunu devam ettirebilmek ise güç istiyor... O güç ise; 42 bin personeli, bin küsur odalı sarayı olan, itibardan zinhar tasarruf etmeyen sistem ile yönetilen ülkede yok maalesef.

İhale vermeye
Yandaşlara peşkeş çekmeye
Bol keseden harcamaya
Alım garantili projelere vs
Para var, garip gurebaya fakir fukaraya yok... :saskin

Pardon, birde biz bize yetiyorduk di mi?

İki aydır yaşanılan rahatlamanın acısı fena çıkacak. Rabbim iyileri korusun.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
hafta sonu türkiyeye geliyorum maskesiz sokakta gezilmiyormu :bilmiyom

Babacım soylediklerini ima eden bir kisi bile yok konu icerisin de.

Iyi oku yazilanlari adam medeni toplum demis burada turkiye medeniyetsiz avrupa cok medeniyetli dememis.

Ama medeniyet cogunluktan meydana gelir ve alisagelmis bir soylemden cok islevsel bir topluluk biçimidir. bu yuzden bu tarz tartismalar da avrupa gelir insanlarin aklına ve evet ornek vermek gerekirse lüksemburg bizden medeni bunu kabul etmek lazim.

Oz elestiri kotu değildir. Medeniyetsiziz kabul edemiyoruz ozentilik ile alakasi yok. Biz serseri bir toplumuz fazla disipline gelemiyoruz.

Bu kotu bir sey bunu acikca soylemek "ay hayatim avrupa boyle soyle" diye icten yakinmak değildir.

Biraz daha iyi okuyalım anlamadan mesaj yazmayalım.

avrupa türkiye den daha medeni hatalarimizi kabul etmezsek yanlislarimizi düzeltemeyiz. tabiki bizimde iyi yaptigimiz seyler var mesela bazi konularda temizlik anlayisi bizim kültürümüzde daha gelismis durumda. yasadigim yer olan almanya dan örnek vermek gerekirse el yikama aliskanligimiz onlardan daha yaygin. almanlar bizim kadar cok ellerini yikamaz , tuvalet ihtiyacindan sonra mabadinida yikamaz. ama genel olarak her gün saclari olmasada dus alirlar bu bizim insanimizda olmayan birsey ve bizdeki gibi selamlasma olayini abartmiyorlar en samimi olani sadece tokalasir kisisel alan anlayisina sahipler insanlarin üzerine yapismiyorlar özel hayat bilincine sahip olmalari bence cok iyi birsey. ekonomi ve alt yapi olarak da dogu ülkelerinden cok ilerideler saglik sistemi cok imrenilen amerikadan bile daha iyi durumda. hasta oldugunuz takdirde ilaclar icin düsük bir ücret ödüyorsunuz (3-5 euro) eger ki kronik hastaliginiz varsa senelik yaklasik 50 euro (gelir seviyenize göre ) ödeyerek sürekli kullanmaniz gereken ilaclari baska bir ücret ödemeden kesinsitiz alabiliyorsunuz. ihtiyaciniz oldugu takdirde evde bakim gibi hizmetler de mevcut doktor yada hastahane randevunuza gidemeyecek durumdaysaniz taksi veya bu is icin tahsis edilmis araclarla gidip geliyorsunuz.

alamanci dedigimiz 60 larda buraya köylerden gelmis calismis ve bu ugurda sagligini heba etmis ama su anda akp öyle türkiye böyle süper olduk vs diyip nedense türkiyeye gitmeye bi tarafi yemeyen cahil kesim iste bu sebeplerden dolayi asla sözünün arkasinda durup türkiyeye dönemez cünkü hepsi para icin sagligini vermis ve su anda hastahanelerden doktorlardan cikamayacak durumdalar düzenli olarak ilac kullaniyorlar o cok övdükleri akp nin onlara bu ilaclari vermeyecegini cok iyi biliyor bu ikiyüzlü yedigi kaba pisleyen hain serefsizler.
en iyi durumda olani gidip yasal limit olan 6 aylik süreyi asmadan türkiyede kaliyor gelip burda ilaclarini alip 10-15 gün cocuklarinda kalip tekrar türkiyeye gidiyor ama sorsan hülooog, türkiye cok iyi almanyayi bile gecti reis, rabia cart curt. bu cahiller yüzünden almanyadaki bütün türkler bunlar gibi cahiller olarak görülüyor.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Pandemi hastanesinde çalışıyorum ve şunu açık söyleyeyim bütün sağlık çalışanları çok yoruldu ikinci dalga gelirse sağlık sistemi çökebilir vatandaşlar bilinçli olmazlarsa karşılığında çok ağır sonuçlar görebilirler ve ne yazıkki sokakta virüse karşı önlem bitme noktasına geldi

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Pandemi hastanesinde çalışıyorum ve şunu açık söyleyeyim bütün sağlık çalışanları çok yoruldu ikinci dalga gelirse sağlık sistemi çökebilir vatandaşlar bilinçli olmazlarsa karşılığında çok ağır sonuçlar görebilirler ve ne yazıkki sokakta virüse karşı önlem bitme noktasına geldi
olay imam-cemaat ilişkisini anlatan halk sözümüzdedir. imam şunu yaparsa cemaat de şey yapar. yani, ülkeyi yönetenler herşey normale dönmüş gibi davrandıkça, vatandaş da virüs azaldı, bitti havasıyla devam eder. halbuki biten bir şey yok. ama git plaja, virüs sanki bir masal. yazık.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573

Kolayliklar gelsin eger korona kaparsam hastaneye getirildigim de bana torpil geçin.

Forumdaş olmak bunu gerektirir ?

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Kolayliklar gelsin eger korona kaparsam hastaneye getirildigim de bana torpil geçin.

Forumdaş olmak bunu gerektirir ?
Teşekkürler torpil bu hastalıkta ne kadar faydalı olur bilemiyorum belki milletvekili veya bakan olmuş olsaydım o zaman yapacağım torpil işinize yarayabilirdi şaka bir yana bu virüs her bulaştığında mutasyona uğruyor şuan akıbeti belirsiz virüsü yenersen bile bağışıklık kazanamıyorsun ikincisinde veya üçüncüsünde çok çok ağır şekilde yakalanabilirsin ileride virüs insana karşı alışkanlık gösterip zararsız halede evrilebilir insanı belki birkaç günde belkide birkaç saatte öldürebilecek kadar tehlikeli şekilde de evrilebilir kesinlikle hafife alınacak konu değil covid-19 virüsüne yakalanan bir hastanın nasıl nefes alamadığını görselerdi bu kadar rahat ortalıkta gezemezlerdi

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Teşekkürler torpil bu hastalıkta ne kadar faydalı olur bilemiyorum belki milletvekili veya bakan olmuş olsaydım o zaman yapacağım torpil işinize yarayabilirdi şaka bir yana bu virüs her bulaştığında mutasyona uğruyor şuan akıbeti belirsiz virüsü yenersen bile bağışıklık kazanamıyorsun ikincisinde veya üçüncüsünde çok çok ağır şekilde yakalanabilirsin ileride virüs insana karşı alışkanlık gösterip zararsız halede evrilebilir insanı belki birkaç günde belkide birkaç saatte öldürebilecek kadar tehlikeli şekilde de evrilebilir kesinlikle hafife alınacak konu değil covid-19 virüsüne yakalanan bir hastanın nasıl nefes alamadığını görselerdi bu kadar rahat ortalıkta gezemezlerdi

O kadar haklısın ki.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
olay imam-cemaat ilişkisini anlatan halk sözümüzdedir. imam şunu yaparsa cemaat de şey yapar. yani, ülkeyi yönetenler herşey normale dönmüş gibi davrandıkça, vatandaş da virüs azaldı, bitti havasıyla devam eder. halbuki biten bir şey yok. ama git plaja, virüs sanki bir masal. yazık.
Bu konuda kişisel görüşüm gerçekte olan rakamların kayıtlara geçmediği yönünde.Biranda herşey bitmiş gibi yasakların kaldırılması ve çok hızlı normalleşmeye geçmemizin nedeni ülkemizin en önemli döviz kaynağı turizm sezonunun açılmasıdır.Bu benim şahsi görüşüm ayrıca kendi sağlığını ve sevdiklerinin sağlığını düşünen kişiler kendilerini toplumdan çok iyi izole etsinler.Normalleşmeye geçtik zannedenler kendilerini hastanelere attılar hem sağlık çalışanlarını ekstra yoruyorlar hemde bizleride büyük riske atıyorlar.Onlardan ve çevrelerindeki kalabalık ziyaretçilerden kendimizi koruyamıyoruz.Çok kişi acil olmayan başka sebeplerden ameliyat için hastaneye yatışını yaptırıyor bu yüzden covid testi yapılıyor iki gün sonra pozitif çıkıyor nereden kaptığınıda bilmiyor Covid testi sonucu çıkana kadar ki süreçte çalışanlarada bulaştırabiliyor aynı şekilde aciller basit sebeple gelenlerle dolu.Büyük hatalardan biride bez maske takmak ve burun açıkta bol gevşek maske takmak.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri