Kombi bakımı yaptırmalı mıyız

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Malum Kış geliyor kombiler yavas yavas yakilmaya başlanacak gibi. Benim sorum kombi bakimini gercekten yaptirmak gerekir mi.. Bazen para tuzagi gibi geliyor. Kombi bakiminda ne yapiliyor.. Ben 2sene önce yaptırmistim gelen kişi kombideki suyu bosaltip yeni su ekledi. Kombi bakimini kendimizde yapamaz mıyız?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam tesisat ve kombi içinin temizliği ısıtma performansı ve süresi için önemli. Düzenli temizlik hem sistemin ömrünü uzun tutar hem de cebinize zarar vermez.

Ancka temizliğe dair bilmeniz gereken birşeyi söyleyeyim, o temizlik için atılan ve tesisatta döndürülen ilacın sistemden tamamen uzaklaştırılması gerekir. İlaç sistemden atılamayınca, petekte tıkanıklarar neden olduğu ve kombinin sirkülasyon pompası gibi maliyetli elemanlarının zarar gördüğü söyleniyor.

Kombiye uzun zaman bakım yapılmadıysa, ntc ni de sökülüp temizlenmesini tavsiye ederim. Kireç tuttuysa kombi sıcaklığı yanlış ölçebilir.

Bu ilaç çeşitlerinde üç aşamalı bir ilaç var, onu tavsiye ediyorlar. Temizlik işi kısa süren bir iş değil, piyasada temizlik yapıyorum deyip kaçan insan çok.

Ben kombi ustası kesinlikle değilim ancak araştırmalarım sonucu vardığım neticeyi aktarayım dedim.

Mesela biz 8 sene hiç temizlik yaptırmadık. Kendim ilaçsız denedim ama olmadı. Yine peteklere tortu çöktü ve yarısı ılık kaldı.

İşin özeti her sene olmasa da 2 senede bir temizlik yaptırın derim. Ama ilaç mutlaka sistemden atılmalı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
KOmbi bakımı kesinlikle klima bakımından dahi (Benim görüşüm) daha öncemlidir zira en önemli kayıp bakımsızlık yüzünen yaşanıyor.

Ben de kombici değilim, işin uzmanı da değilim bu nedenle ince detaylarını size aktaracak kadar derin bilgim yok.

Bildiğim tek şey ise, bu işi şova döken arkadaşların yapacağı bakımdan uzak durun lütfen :ok

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şahsi görüşüm eve ne zaman usta girse sorun oluyor bu yüzden 3 4 yılı geçmemiş hiç bir klimaya kombiye bakımı uygun görmüyorum.Ayrıca bu işlerde güvenilir iyi bir usta bulup kombiyi ona emanet etmelisiniz.

Su girişi filtresini sizde temizleyebilirsiniz ancak asıl bakım baca fanı içinde biriken kurum için gerekli.Kurumuş sakız benzeri kurumsu bir oluşum birikiyor zamanla fanı tıkayıp türbinde dönmeyince kombi ateşlemiyor.3 yılda ancak birikiyor ancak kışın ortasında böyle bir sorun olursa sıkıntı oluyor ( komşudan tecrübe )

Bunun dışında kombi içine hava tutuluyor yanma odası falan temizleniyor.

İlaçla temizleme kesinlikle zararlı brülörü çatlatma riski var.Zaten çift eşanjörlü sistemlerde sürekli su basma derdiniz yoksa brülör içinde kireç birikme olasılığı çok düşük.

Petek temizliği kesinlikle mümkünse tek tek sökülüp yapılmalı.

Bu durumun olmadığı durumda ilacın kombi içine girmesine müsade edilmeden pompa ile devirdaim edilip daha sonra sistem açık çevrime dönüştürülüp mümkünse banyodan havlupandan atılmalı.

Bunların hepsini çok samimi kombi ustam söyledi .Nedeni ise tesisat içersindeki tortu pislik kombi pompası nı tıkarsa kardan çok zarar etmiş olursunuz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada oda termostadı diğer odalara ise termostadik vana kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıca eksik petek metrajınız varsa kesinlikle petekleri uzatın.Bizim mütahitler herşeyi kağıt üstünde hesapladıkları için önemsemiyorlar ancak her 10 m2 oda için 60 cm standart yükseklikte 100 cm genişliğinde petek gerekiyor.

ısı yalıtımının faydalarını anlatmaya gerek yok sanırsam.

tüketime etki sırası şu şekilde oluyormuş.

1)ısı yalıtımı

2)petek metrajı

3) ilave konfor ve tasarruf sağlayıcılar (termostadik vana oda termostadı )

4 ) kombi

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
meebbe meebbe valla tüketim işi tesisat ne kadar yavaş soğursa o kadar az olur düşüncesindeyim. Aslında bu temizlik işinde kilit kısım peteklerde bitiyor bence. Kombi içi temizlikte fazla birşey yok söylediğiniz gibi ancak ben eşanjörün içinin kireç tutup tutmadığını merak ediyorum aslında. :alala Yüksek ısı sonucu kireç kombide kalmıyor sanırım yandığı sürece. :alala (Ve böylece de petekler de tortu birikiyor sanırım.)

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
meebbe meebbe oda termostatı konusunda şöyle bir ince detay var ; birincil kural oda termostatı takılan evde kesinlikle ısı yalıtımı olacak. ikinci olarakta en büyük yanlış termostatın ısı dağılımının en zayıf olduğu noktaya takılması. hava sirkülasyonu ve ısı kaybının en fazla olduğu dış kapıya yakın bir konumda (koridor) yada pencerelere yakın bir konumda kesinlikle kullanılmamalı. kişisel tavsiyem oturma odası en iyi konum.

peteklere gelince, maalesef işin ticari boyutu ve bilinçsiz işlemler bahsettiğiniz gibi geri dönüşümü çok daha maliyetli sorunlar açıyor. petekler hacim olarak büyük kütleler olsada suyun devirdaim ettiği borular küçük parmağımızdan bile ufak ebatta. haliyle zamanla kireç sudaki ağır metaller ve peteklerin içerisinde oluşan pas ve tortular petekleri tıkıyor. buda verimi düşürüyor haliyle. bir diğer noktada peteklerde oluşan havanın verimi düşürmesi. petek havalarını almanın en sağlıklı yöntemi bütün petekleri açıp kombiyi 60 derecede 30-40 dk çalıştırdıktan sonra pürjör anahtarı dediğimiz kare başlıklı aletle peteklerin tek tek her birinin havasını almak, daha sonrada kombideki havadan kaynaklı oluşan su eksikliğini kombi altından 1,5-2 arasında takviye etmek. kombi ilk çalıştırıldığında su basıncına pek itibar etmemek gerekiyor yüksek yada alçak görünebilir basınç 1in altındaysa 1,5 a kadar takviyede sıkıntı yok ama 1,5 civarındaysa kesinlikle petek havaları alındıktan sonra su takviyesi yapmak.

gelelim en önemli konuya ; kombi. kendi evinde oturan ve kombi taktırmak yada değiştirmek isteyen herkese çift eşanjörlü tam yoğuşmalı/gerçek çift yoğuşmalı kombi öneririm. marka modeller birbirine çok yakın artık o yüzden mutlaka şu marka olmalı demek yanlış olur ama eski buderuslar gibi kombiler yok artık üretimler çin malzemelerin ekonomik ömürleri fiyat ve rekabet dolayısıyla daha özensiz.

esas mesleği ve eğitimi iklimlendirme/ısıtma soğutma sistemleri olan ve sektörden biraz uzak kalmış bir arkadaşınız olarak çok fazla teknik detaya girmeden acizane açıklamaya çalıştım. ama bu işlerde okul ustalık vs... bir yere kadar. herkes sizin gibi kullandığı cihazın ve malzemenin bilincinde olsa zaten su tesisatçısından bozma doğalgazcılar, buzdolabı tamirciliğinden kombi servisliğine terfi eden ustalar olmazdı. herkes daha çok para kazanma peşinde :)

her zaman söylerim, evimizde kullandığımız en kritik ve dikkat isteyen kaynak doğalgaz. kesinlikle bilinçsiz müdahaleye izin vermeyin ve asla emniyeti elden bırakmayın. buraları dışarıdan okuyan arkadaşlar lütfen doğalgaz tesisatına ve kombiye kendi başınıza işlem yapmayın, Allah göstermesin sonuçlar çok ağır olabilir. herhangi bir gaz kaçağı durumunda alo 187'yi arayın boru anahtarı kurbağacık ile sıkmaya kalkışmayın, doğalgaz sızdırmazlığı anahtarla değil, boru dişlerine sarılan doğalgaz teflonu/keten ve çeşitli kimyasallarla sağlanır. haliyle sizin kendi başınıza yapacağınız işlem belki o anlık oradaki kaçağı keser fakat borular birbirine bağlı oldukları için kuvvetle muhtemel başka bir ek yerini gevşetmiş olursunuz. lütfen bilinçsiz müdahaleden kaçınalım :ok
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe valla tüketim işi tesisat ne kadar yavaş soğursa o kadar az olur düşüncesindeyim. Aslında bu temizlik işinde kilit kısım peteklerde bitiyor bence. Kombi içi temizlikte fazla birşey yok söylediğiniz gibi ancak ben eşanjörün içinin kireç tutup tutmadığını merak ediyorum aslında. :alala Yüksek ısı sonucu kireç kombide kalmıyor sanırım yandığı sürece. :alala (Ve böylece de petekler de tortu birikiyor sanırım.)

bu merakın çözümü çift eşanjörlü sistemde. kireçli suyu ana eşanjörden uzak tutan sistem tam olarak budur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
newrophat newrophat çift eşanjörlü sistemin amacı kullanım suyunu ısıtmak değil miydi? Kullanım suyu ve kalorifer suyu birbirine karışmasın diye yapılmamış mıydı?

En yeni teknoloji Premix yoğuşmalı kombiler artık. (Her ne kadar bize geç gelmiş olsa da.)
Kombide özellikle gazla ilgili bölümlere yapılacak bilinçsiz müdahale ölümcül sonuçlara yol açabilir.
İnternette görmeden etmeden gaz valfi ayarına bakın diyen insanlar var. Sanki herkes u manometre bulunduruyor evinde. :sirit

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
newrophat newrophat çift eşanjörlü sistemin amacı kullanım suyunu ısıtmak değil miydi? Kullanım suyu ve kalorifer suyu birbirine karışmasın diye yapılmamış mıydı?

En yeni teknoloji Premix yoğuşmalı kombiler artık. (Her ne kadar bize geç gelmiş olsa da.)
Kombide özellikle gazla ilgili bölümlere yapılacak bilinçsiz müdahale ölümcül sonuçlara yol açabilir.
İnternette görmeden etmeden gaz valfi ayarına bakın diyen insanlar var. Sanki herkes u manometre bulunduruyor evinde. :sirit

yoğuşma gazın geri kazanımı ile alakalı kullanılan bir teknoloji . çift yoğuşma olduğunda bu sistem söylediğiniz gibi musluk suyu ve petekler için iki farklı yoğuşma demek oluyor. eşanjör ise kombinin kalbi diyelim, şebeke suyunun ısıtılma işlemi için kullanılan kombinin en önemli parçası.

yoğuşma olayını şöyle düşünün ; kombi borusundan atılan buhar içerisinde enerjiye dönüştürülmeyen likit gaz mevcut, yoğuşma burada devreye girip bu likit gazı yeniden ısı ile gaza dönüştürüp kombiye geri sağlıyor. buda teknik olarak minimum yüzde 10 daha fazla tasarruf sağlıyor. yani yoğuşmasız kombilerde gazın bir kısmı buhar olup uçarken yoğuşmalı sistemde bu kayıp minimize ediliyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yoğuşma gazın geri kazanımı ile alakalı kullanılan bir teknoloji . çift yoğuşma olduğunda bu sistem söylediğiniz gibi musluk suyu ve petekler için iki farklı yoğuşma demek oluyor. eşanjör ise kombinin kalbi diyelim, şebeke suyunun ısıtılma işlemi için kullanılan kombinin en önemli parçası.

yoğuşma olayını şöyle düşünün ; kombi borusundan atılan buhar içerisinde enerjiye dönüştürülmeyen likit gaz mevcut, yoğuşma burada devreye girip bu likit gazı yeniden ısı ile gaza dönüştürüp kombiye geri sağlıyor. buda teknik olarak minimum yüzde 10 daha fazla tasarruf sağlıyor. yani yoğuşmasız kombilerde gazın bir kısmı buhar olup uçarken yoğuşmalı sistemde bu kayıp minimize ediliyor

Onu biliyorum ancak ben çift eşanjörü sormuştum.
Çift eşanjörde kireçli su ana eşanjörden nasıl uzak tutuluyor? :alala

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
ikinci eşanjörle uzak tutuluyor. çift eşanjör sisteminde ilk eşanjör kireçli suyu ısıtıp kireçsiz olan kısmı ana eşanjöre pompalıyor, ana eşanjör bu sayede kireçten arındırılmış suyu sadece peteklere gönderiyor. ilk eşanjördeki suda musluklara veriliyor. teoride yada kılavuzlarda eşanjörlerden birisi peteklere birisi musluklara gibi görünsede ana mantık sistemi hem ayrı ayrı çalıştırmak hemde ana eşanjörü korumak

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ikinci eşanjörle uzak tutuluyor. çift eşanjör sisteminde ilk eşanjör kireçli suyu ısıtıp kireçsiz olan kısmı ana eşanjöre pompalıyor, ana eşanjör bu sayede kireçten arındırılmış suyu sadece peteklere gönderiyor. ilk eşanjördeki suda musluklara veriliyor. teoride yada kılavuzlarda eşanjörlerden birisi peteklere birisi musluklara gibi görünsede ana mantık sistemi hem ayrı ayrı çalıştırmak hemde ana eşanjörü korumak

Olay şöyle değil mi, kullanım suyu modunda motorize vana dönüyor, ana eşanjörde döndürülen su ikinci eşanjörden geçerek ikinci eşanjörden akıtılan kullanım suyunu ısıtıyor. Peki tesisata doldurduğumuz sudaki kireç nerede tutuluyor? Gidiş ve dönüş hattındaki filtrede mi? Ya da eşanjörde çöktürülüyor mu? Noluyor ona? :sirit

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Olay şöyle değil mi, kullanım suyu modunda motorize vana dönüyor, ana eşanjörde döndürülen su ikinci eşanjörden geçerek ikinci eşanjörden akıtılan kullanım suyunu ısıtıyor. Peki tesisata doldurduğumuz sudaki kireç nerede tutuluyor? Gidiş ve dönüş hattındaki filtrede mi? Ya da eşanjörde çöktürülüyor mu? Noluyor ona? :sirit

umut kardeşim sistemi basitçe anlattım sadece , bir sistemin çalışma prensibini açıklamak için 25 mm pprc borudan kombiye girip 25mm kompozit boruyla kombiden çıkana kadar her parçayı vidayı aktif olarak çalışma prensibini anlatırsak sabahlar akşam olur. belliki merakın ilgin var bu konulara, artık kaynak çok fazla tavsiyem bizzat araştırman , sonuçta bunların üreticisi servisi yada uzmanı değiliz hiç birimiz, haliyle belirli bir yerden sonra vereceğimiz cevaplar seni tatmin etmeyecektir. :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
umut kardeşim sistemi basitçe anlattım sadece , bir sistemin çalışma prensibini açıklamak için 25 mm pprc borudan kombiye girip 25mm kompozit boruyla kombiden çıkana kadar her parçayı vidayı aktif olarak çalışma prensibini anlatırsak sabahlar akşam olur. belliki merakın ilgin var bu konulara, artık kaynak çok fazla tavsiyem bizzat araştırman , sonuçta bunların üreticisi servisi yada uzmanı değiliz hiç birimiz, haliyle belirli bir yerden sonra vereceğimiz cevaplar seni tatmin etmeyecektir. :ok

Ben sadece merak edip sormuştum. :bilmiyom

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
katılıyorum hocam çift eşanjörlü sistemlerde petek suyu ayrı yerde ısıtılıyor zaten hocam suyu birkere bastınızmı kaçak yoksa 6 ay gidiyor.Arada ufak ilaveler olabilir tabi.

Geri
Üst Alt