Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
%6lık bir verim çok da önemli değil sanırım 410 gaz da tercih edilebilir o zaman
410 diye yanıp tutuşurdu millet, 22 yi tercih ederdim.
Biz severiz son çıkana sahip olmayı o yüzden şimdi hemen şu an R32 yerine R33 çıktı deseler onu ararız mutlaka :kiskis

Yine de inkâr edemem R32 nin enerji tüketimine çok ciddi etkisi var.
R134 den R600 e geçildiğinde nasıl ki Buzdolaplarında ciddi bir enerji verimliliği yalandı ise bunda da durum ciddi oranda kendisini belli ediyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Biz severiz son çıkana sahip olmayı o yüzden şimdi hemen şu an R32 yerine R33 çıktı deseler onu ararız mutlaka :kiskis

R134 den R600 e geçildiğinde nasıl ki Buzdolaplarında ciddi bir enerji verimliliği yalandı ise bunda da durum ciddi oranda kendisini belli ediyor.
R600 kompresorler rahatlikla 50w altında çalışırken
r134 200w merdiven dayıyordu.

B Çevrimdışı

Bykzlu

Yeni Üye
20 Tem 2021
39

Sonuç olarak illa R32 mi tercih edilmeli diyosun Adem Abi ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sonuç olarak illa R32 mi tercih edilmeli diyosun Adem Abi ?
Yooo inanın öyle bir şey demiyorum ama etkisi var mı? Evet var diyorum :ok

Yani aynen Ahmet kardeşimin belirttiği gibi 410 ile 32 arasındaki KULLANIM ŞEKLİNE BAĞLI olarak tüketim maliyeti göz önünde bulundurulur, sonra da ikisinin arasındaki satın alım maliyetine baklılır. Hangisi avantajlı ise o tercih edilir.

Şey gibi düşünün. Senede 10 kere arabay binen adamın İLLA DİZEL ALACAM veya ticari taksi sahibinin İLLA BENZİNLİ OLSUN demesi gibi düşünün. İkisi de satın alım aşamasında kullanım amacına aykırı tercihler mesela.

Siz senede kısıtlı zaman diliminde klimaya işi düşen birisiyseniz R32 olmasının size ne derece büyük artısı olur onu değerlendirin.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Dış ünitesi aşırı ses yapan alt kattaki işletmeye ne yapabilirim? İşyeri sahibine bildireceğiz diyerek geçiştirip duruyorlar. Bir de su arıtma satmaya uğraşıyorlar ?

Şey der gibi “arıtma alırsan sorunu çözerim”

Yasal bir yükümlülüğü var mı bu dış ünite gürültüsünün?

Çevre ve şehircilik bakanlığı dairemde 5dB kapalı açık ses farkı olursa ceza kesiyormuş. Kendi buzdolabımın mutfak kapısı açıkken gelen sesi kadar bir ses. 5dB fark çıkarabileceğini sanmam.

Son düzenleme:
Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Merhaba. LG 18.000btu dual plus klima’nın kompresörüne ikinci bir panel takılabilir mi? Mesela 9000btu’luk bir panel yatak odasına taktırmak istiyorum.

R Çevrimdışı

regalo

Yeni Üye
17 Tem 2021
20
34
Bugün Midea Prime 12000 BTU klimayı takmaya geldiler. Biraz meşguldüm fazla başlarında duramadım ama dış üniteyi takarken dedim ki vakum yapacaksınız değil mi? Kısmet diye cevap verdi bay usta :). Ben de dedim kısmete felan bırakma sen yap ustam dedim. "Ya aslında gerek yok da yaparız" dedi. "Ben ilkokulu bitirdim bu işe başladım sıfır klima ve bu kadar kısa boruya vakuma gerek yok aslında dedi." Ben de Adem hocanın videosuna istinaden "valla kısacık hortumda bile gazın değiştiğini gördüm ustam" dedim. Tabi o yine bildiğini anlattı. Ben de sen yap ustam içimizde ukte kalmasın dedim sonra baktım yanındaki yardımcı çocuklar vakumluyorlardı. İç üniteyr bi baktım yamuktu. Gittim su terazisini aldım geldim evet yamuk. Dedimki usta iç ünite biraz yamuk olmuş. He dedi vida kaydırıyor bilmem ne. Dedim benim simetri hastalığım var onu sökerim sen bi ayar çek beni uğraştırma neyse işim vardı gittim geldim baktım düzeltmişler :). Neyse klima 4-5 saattir çalışıyor. Soğutması güzel. Hatta soğuk diye 27 dereceye kadar çıkardım ve genelde bizim iş yerinde 26 derece ve üzerinde çorap kokusu gibi bir koku gelirdi bunda gelmiyor :). Ancak çıt çıt sesler ile birlikte beni rahatsız edip bu saatte buraya yazmama neden olacak bir sesle çalışıyor. Bunu sevmedim. Dış üniteden sürekli bir ses geliyor uzaktan gelen bir çamaşır makinası sesi gibi. İç ünitenin de üfürme sesi rahatsız ediyor. Bilmiyorum ilerde geçer mi?

graphys Çevrimdışı

graphys

Yeni Üye
29 Tem 2021
3
36
Değerli forum üyeleri öncelikle ciddi anlamda bilgilendirici konu için hepinize teşekkür ediyorum.

Daha önce hiç satın alma ve montaj tecrübesi olmayan ve klima ile ilişkisi sadece kalınan otellerde aç kapa şeklinde olan biri için inanılmaz bilgiler edindim.

Mevcut evimizde klimasız bir yaşantı sürmenin pek mümkün olmamasından ötürü artık klima almanın zamanı geldi.

Kendimce biraz araştırdım. Markalar, modeller kullanıcı yorumları, memnuniyetler, memnuniyetsizlikler derken sayfalarca okuma yaptım.

Daha fazla gereksiz detay vermeden sizlerin özellikle de konu başlığı içerisinde gerçekten biz tüketicilerin menfaatlerini gözeten yıllarını bu işe vermiş değerli arkadaşların görüşlerine ve yönlendirmelerine ihtiyacım var.

Klasik bir davranış biçimi olan almışken bir defa alalım, adam akıllı kaliteli bir cihaz olsun, bizi üzmesin, sorun çıkarmasın mantığı ile seçenekleri bütçem doğrultusunda 2 marka ve modele düşürdüm.

Bir adet salona ve bir adet yatak odasına olmak üzere;

Mitsubishi Electric Klima (ME)
Enviro Me Serisi (MSZ-AP)

MSZ-AP50VG 18000 btu
MSZ-AP25VG 9000 btu

Mitsubishi Heavy Industries Klima (MHI)
Premium Seri

SRK50ZS-W 18000 btu
SRK25ZS-W 9000 btu

Bu iki marka ve model arasında tercihi hangi yönde yapmak gerekir?

Fiyat olarak Toplamda ME ile MHI arasında 2500 TL bir fark var (ME daha pahalı).

ME de 9000 lik modelin iç ve dış ünitesi ile 18000 lik modelin iç ünitesi Manisa fabrikası üretimi. Sadece 18000 lik modelin dış ünitesi Tayland üretimi. MHI de net bir bilgi bulamadım ama sanıyorum komple Tayland üretimi.

Bu üretim yeri konusu; gönlüm ME den yana olsa da, aklımda bir soru işareti doğruyor. Maalesef her ne kadar dünya markası da olsa ana tesis dışındaki üretimlere güven problemi yaşıyorum. Ki bunu daha önce çok farklı bir alanda tecrübe etmişliğim var.

Biraz uzunca yazdım. Fakat sizlerin yorumları ve yönlendirmeleri benim için çok kıymetli çünkü tamamen bu doğrultuda karar vermeyi düşünüyorum.

Son olarak İstanbul da ikamet ediyorum. Beni yönlendirebileceğiniz bayi konusundaki tavsiyelerinize de açığım.

Tekrar teşekkür ederim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Bugün Midea Prime 12000 BTU klimayı takmaya geldiler. Biraz meşguldüm fazla başlarında duramadım ama dış üniteyi takarken dedim ki vakum yapacaksınız değil mi? Kısmet diye cevap verdi bay usta :). Ben de dedim kısmete felan bırakma sen yap ustam dedim. "Ya aslında gerek yok da yaparız" dedi. "Ben ilkokulu bitirdim bu işe başladım sıfır klima ve bu kadar kısa boruya vakuma gerek yok aslında dedi." Ben de Adem hocanın videosuna istinaden "valla kısacık hortumda bile gazın değiştiğini gördüm ustam" dedim. Tabi o yine bildiğini anlattı. Ben de sen yap ustam içimizde ukte kalmasın dedim sonra baktım yanındaki yardımcı çocuklar vakumluyorlardı. İç üniteyr bi baktım yamuktu. Gittim su terazisini aldım geldim evet yamuk. Dedimki usta iç ünite biraz yamuk olmuş. He dedi vida kaydırıyor bilmem ne. Dedim benim simetri hastalığım var onu sökerim sen bi ayar çek beni uğraştırma neyse işim vardı gittim geldim baktım düzeltmişler :). Neyse klima 4-5 saattir çalışıyor. Soğutması güzel. Hatta soğuk diye 27 dereceye kadar çıkardım ve genelde bizim iş yerinde 26 derece ve üzerinde çorap kokusu gibi bir koku gelirdi bunda gelmiyor :). Ancak çıt çıt sesler ile birlikte beni rahatsız edip bu saatte buraya yazmama neden olacak bir sesle çalışıyor. Bunu sevmedim. Dış üniteden sürekli bir ses geliyor uzaktan gelen bir çamaşır makinası sesi gibi. İç ünitenin de üfürme sesi rahatsız ediyor. Bilmiyorum ilerde geçer mi?
Bizim klimayı söken ve takmak istemeyen usta da bana aynen sana verilen cevabı vermişti :) Ben de "desene benim yaşım kadar ustalık yapıyorsun" dediğimde yüzüme uzun uzun bakmıştı :)
Güle güle kullan,bizdeki mideayı bana göre 20 yıldır ,yine bana göre 25 yıldır -ki hatırlamıyorum artık yılını- kullanıyoruz ,daha "maşallah" tık demedi :ok

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Vakuma gerek yok diyenin iç üniteyi yamuk takmasına şaşırmamak lazım aslında, bir de hee demiş vida kaydırıyor. Sen demesen demek ne vakum yapacak, iç üniteyide yamuk bırakıp gidecek. Bu zihniyette servisin yaptığı montajdan ben işkillerim arkadaş, dış ve iç ünite sesleri için servis çağırın ama başka servisin gelmesini isteyin.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
İlkokuldan beri bu isi yapiyor ama ic üniteyi yamuk takiyor :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt