Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

ali222

Yeni Üye
21 Eki 2019
12
49
Anladım hocam teşekkürler. Ucuz klimalarda bakır kullanan hangi marka modeller var?

S Çevrimdışı

siyahprenses28

Yeni Üye
4 Haz 2020
4
22
25m^2 oturma odamızda şuan midea oasis 12000 btu var ve izmir gibi sıcak bir yerde ısınamıyoruz baya geç ısıtıyor odayı zaten artık eskidi değiştirmeyi düşünüyoruz. Soğutma konusunda bir sıkıntımız yok ama ısıtma konusunda yeterli gelmiyor.

İzmir'de oturuyoruz evimiz yalıtımsız camlar çift cam dört tarafı açık yani yanında 1er katlı evler var biz 3.katta oturuyoruz hatta dış cephede boya bile yok yeni klimayı taktırmadan önce dış cepheye boya da yaptırmayı düşünüyoruz daha fazla yalıtım sağlamak için. Ve ben çok üşüyen biriyimdir özellikle klima ayaklarıma vurduğundan dolayı ayaklarım çok üşüyor.

Ve çoğu klimacı 12000 btu alın yeterli demesine rağmen 18000 btu almayı düşünüyoruz. Çünkü 18000lik alıp yandaki odanın penceresini açıp 18m^2 olan o odayı da ısıtıp soğutmak istiyoruz.

Öncelikle kaç btu almalıyız?

İkinci olarak marka konusunda mitsubishi ve daikin düşünüyoruz ilk klimayı alırken de böyle düşünüyorduk ama ucuz diye midea aldık yani sütten ağzımız yandı artık yoğurdu üflemeye çalışıyoruz ve daha tanıdık markalardan almayı düşünüyoruz.
Hangi markayı tavsiye edersiniz?

Mitsubishi electric msz-fh (krigamine) düşünüyoruz havayı esinti şeklinde veriyor bu sayede soğutma modunda ayaklarımız üşümez diye.

Daikinda da shira plus serisinde sıcak havayı odanın alt kısmına , soğuk havayı üst kısma verdiğinden dolayı ayaklarımız üşümez diye düşündük.

Sigmaya da baktım iklimsa bilinen bir satıcı diye ama ısı kapasiteleri de fiyatı gibi ME ve DAİKİN'den düşük geldi gözüme.

Midea da acaba btu seçimi hatalı ondan mı ısınamıyoruz tekrar midea alsak mı almasak mı diye düşünüyoruz bütçeyi fazla zorlamamak adına.

Özellikle msz-fh kullanan varsa görüşleri nasıldır bu klima hakkında merak ediyoruz ve diğer markalar hakkında özellikle ısıtması güçlü olanlar hangileridir (tabi soğutması da az olmasın kaynamayalım izmir sıcağında) görüşlerinizi bekliyorum.

Kirigamine genelde bayilerin ellerinde yok ve 13.000tl vermek gereksiz diyorlar. msz-ap(enviro)(8.000tl) ya da msz-hr(hare)(9.000tl) öneriyorlar.

Ayağımızın üşümesi sonuçta konfor açısından sorun yaratıyor fakat arada da 5.000 tl fark var.

Sizce tasarruf açısından da kirigamine aldığımıza değer mi ?

Birde kirigamine kataloğunda wifi arayüz özelliğini göstermiyordu (opsiyonel olarak da dahili olarak da), internet sitesinde wifi arayüz özelliği var gösteriyor. Hangisine inanayım bilemedim. Bu konuda bilginiz var mı?

Ve bir diğer konu ise elektrik faturası midea ile kışın 3 ay boyunca ayda 3 4 gün kapanmıştır anca aylık klimanın harcadığı aylık 650tl geldi ve bazen elektrik saatimiz içerde olduğu için elektrikçi evde olmadığımızda geldiğinde 2 ayın faturası bir ayda geliyor ve fatura doğal olarak baya yüklü geliyor. İçerisi geç ısındığı için gece gündüz açık bırakıyoruz bu da bizi baya zorluyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
25m^2 oturma odamızda şuan midea oasis 12000 btu var ve izmir gibi sıcak bir yerde ısınamıyoruz baya geç ısıtıyor odayı zaten artık eskidi değiştirmeyi düşünüyoruz. Soğutma konusunda bir sıkıntımız yok ama ısıtma konusunda yeterli gelmiyor.

İzmir'de oturuyoruz evimiz yalıtımsız camlar çift cam dört tarafı açık yani yanında 1er katlı evler var biz 3.katta oturuyoruz hatta dış cephede boya bile yok yeni klimayı taktırmadan önce dış cepheye boya da yaptırmayı düşünüyoruz daha fazla yalıtım sağlamak için. Ve ben çok üşüyen biriyimdir özellikle klima ayaklarıma vurduğundan dolayı ayaklarım çok üşüyor.

Ve çoğu klimacı 12000 btu alın yeterli demesine rağmen 18000 btu almayı düşünüyoruz. Çünkü 18000lik alıp yandaki odanın penceresini açıp 18m^2 olan o odayı da ısıtıp soğutmak istiyoruz.

İkinci olarak marka konusunda mitsubishi ve daikin düşünüyoruz ilk klimayı alırken de böyle düşünüyorduk ama ucuz diye midea aldık yani sütten ağzımız yandı artık yoğurdu üflemeye çalışıyoruz ve daha tanıdık markalardan almayı düşünüyoruz.

Mitsubishi electric msz-fh (krigamine) düşünüyoruz havayı esinti şeklinde veriyor bu sayede soğutma modunda ayaklarımız üşümez diye.

Daikinda da shira plus serisinde sıcak havayı odanın alt kısmına , soğuk havayı üst kısma verdiğinden dolayı ayaklarımız üşümez diye düşündük.

Sigmaya da baktım iklimsa bilinen bir satıcı diye ama ısı kapasiteleri de fiyatı gibi ME ve DAİKİN'den düşük geldi gözüme.

Midea da acaba btu seçimi hatalı ondan mı ısınamıyoruz tekrar midea alsak mı almasak mı diye düşünüyoruz bütçeyi fazla zorlamamak adına.

Özellikle msz-fh kullanan varsa görüşleri nasıldır bu klima hakkında merak ediyoruz ve diğer markalar hakkında özellikle ısıtması güçlü olanlar hangileridir (tabi soğutması da az olmasın kaynamayalım izmir sıcağında) görüşlerinizi bekliyorum.

Kirigamine genelde bayilerin ellerinde yok ve 13.000tl vermek gereksiz diyorlar. msz-ap(enviro)(8.000tl) ya da msz-hr(hare)(9.000tl) öneriyorlar.

Ayağımızın üşümesi sonuçta konfor açısından sorun yaratıyor fakat arada da 5.000 tl fark var.

Birde kirigamine kataloğunda wifi arayüz özelliğini göstermiyordu (opsiyonel olarak da dahili olarak da), internet sitesinde wifi arayüz özelliği var gösteriyor. Hangisine inanayım bilemedim. Bu konuda bilginiz var mı?

Ve bir diğer konu ise elektrik faturası midea ile kışın 3 ay boyunca ayda 3 4 gün kapanmıştır anca aylık klimanın harcadığı aylık 650tl geldi ve bazen elektrik saatimiz içerde olduğu için elektrikçi evde olmadığımızda geldiğinde 2 ayın faturası bir ayda geliyor ve fatura doğal olarak baya yüklü geliyor. İçerisi geç ısındığı için gece gündüz açık bırakıyoruz bu da bizi baya zorluyor.
Klimadan çok anlamam ama ben de İzmirde oturuyorum,Gaziemir.Fakat ilk düşüncem öncelikle ev size ait ise yalıtımlı boya kullanmanızdır,yoksa maalesef kaybınız çok olacaktır ,Biz emlak konutlarındayız ,henüz yalıtım yapılmadı ,hem doğalgazda hem klimada çok aşırı ödememiz olmadı henüz ,ama bu sene hanımın isteği ile klima kullandık ısıtma için ,en fazla 320 tl verdik,toplam elektrik parası olarak.klima sharp inverter ,plasmacluster 11000 btu olan.
Tabii az yakma nedenlerinin başında ev dıştan değil ama içten yalıtımlı,tek cam ,tüm kapılar açık (2+1) ,küçük odada ilk çıkan midea var ,9000 btu.
Yani öncelikle yalıtım çok önemli , ilk önce yalıtım boyası kullanın derim ,tabii ev size ait ise.
Elektrik satına gelnce ,rahmetli annemlerde de saat içerideydi ,babamı ikna etmiş ve saatı tam da dış bahçe kapısının üzerine aldırmıştım ,o oldu.Tabii bunlar bir öneri.
Klima konusunda Sota Sota dostum yarın bir cevap verebilir mutlaka :ok

S Çevrimdışı

siyahprenses28

Yeni Üye
4 Haz 2020
4
22
Klimadan çok anlamam ama ben de İzmirde oturuyorum,Gaziemir.Fakat ilk düşüncem öncelikle ev size ait ise yalıtımlı boya kullanmanızdır,yoksa maalesef kaybınız çok olacaktır ,Biz emlak konutlarındayız ,henüz yalıtım yapılmadı ,hem doğalgazda hem klimada çok aşırı ödememiz oladı henüz ,ama bu sene hanımın isteği ile klima kullandık ısıtma için ,en fazla 320 tl verdik,toplam elektrik parası olarak.klima sharp inverter ,plasmacluster 11000 btu olan.
Tabii az yakma nedenlerinin başında ev dıştan değil ama içten yalıtımlı,tek cam ,tüm kapılar açık (2+1) ,küçük odada ilk çıkan midea var ,9000 btu.
Yani öncelikle yalıtım çok önemli , ilk önce yalıtım boyası kullanın derim ,tabii ev size ait ise.
Elektrik satına gelnce ,rahmetli annemlerde de saat içerideydi ,babamı ikna etmiş ve saatı tam da dış bahçe kapısının üzerine aldırmıştım ,o oldu.Tabii bunlar bir öneri.
Klima konusunda Sota Sota dostum yarın bir cevap verebilir mutlaka :ok
Öncelikle cevap için teşekkürler akraba apartmanındayız yani tam olarak bizim sayılmaz yalıtım yaptırmamız pek mümkün değil. Ah bi buraya doğalgaz gelse alırız apartmanca zaten iç tesisat da mevcut ama doğalgaz yok maalesef

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Öncelikle cevap için teşekkürler akraba apartmanındayız yani tam olarak bizim sayılmaz yalıtım yaptırmamız pek mümkün değil. Ah bi buraya doğalgaz gelse alırız apartmanca zaten iç tesisat da mevcut ama doğalgaz yok maalesef
Maalesef doğalgazda daha çok yakarsınız gibime geliyor ama yalıtım şart.
Bu arada sevgili Sota Sota bir fikir verebilir mutlaka :ok

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
57

Öğleden sonra başlayıp akşama kadar güneş gören 22-23 m2'lik oturma odamız için 18 btu'luk klima baktık bugün piyasadan. Aldığımız peşin fiyatlar şöyle:

Altus ALK 1820 3750₺
Airfel LTXN50U 4250₺
Arçelik Ekolojik 4300₺

1) Bunlardan hangisini seçmek daha mantıklı?
Altus ve Arçelik modeli aynı ürün ise aradaki fiyat farkını vermek istemeyiz.
2) Airfel ve Arçelik arasında hangisi bize daha uzun ömürlü performans sunar?
3) R32 gazının elektrik sarfiyatına olumlu etkisi var mı? R410 gazlı klima alsak yanlış bir tercih mi olur uzun vadede?
4) Arçelik veya Beko Prosmart serisinin fiyatı internette 4500₺ civarında. Fiyatlar yakın olduğu için Ekolojik serisi yerine Prosmart serisini tercih etmek daha mı mantıklı olur?
5) MITSUBİSHİ SRK45ZMP-S 15.000btu klima 5.500₺ye satılıyor internette. Bu klima bize yeterli gelir mi? Aradaki fiyat farkını vermeye değecek kalite ve performans farkı var mıdır?
Çok soru sordum. Kusura bakmayın. Yardımcı olacağınızı ümit ediyorum. Teşekkürler.
Sota Sota

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

Öğleden sonra başlayıp akşama kadar güneş gören 22-23 m2'lik oturma odamız için 18 btu'luk klima baktık bugün piyasadan. Aldığımız peşin fiyatlar şöyle:

Altus ALK 1820 3750₺
Airfel LTXN50U 4250₺
Arçelik Ekolojik 4300₺

3) R32 gazının elektrik sarfiyatına olumlu etkisi var mı? R410 gazlı klima alsak yanlış bir tercih mi olur uzun vadede?
4) Arçelik veya Beko Prosmart serisinin fiyatı internette 4500₺ civarında. Fiyatlar yakın olduğu için Ekolojik serisi yerine Prosmart serisini tercih etmek daha mı mantıklı olur?
5) MITSUBİSHİ SRK45ZMP-S 15.000btu klima 5.500₺ye satılıyor internette. Bu klima bize yeterli gelir mi? Aradaki fiyat farkını vermeye değecek kalite ve performans farkı var mıdır?
Çok soru sordum. Kusura bakmayın. Yardımcı olacağınızı ümit ediyorum. Teşekkürler.
Sota Sota

Sorular ve modeller çok yerinde. Cevapları ben de takip ediyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459

Altus ALK 1820 3750₺
Airfel LTXN50U 4250₺
Arçelik Ekolojik 4300₺

Sota Sota
Altus ve Arçelik %100 aynı cihazlar değiller. (Kataloğ verisi üzerinde konuşuyorum)

R410A gaz, R32 ve R125 birleşiminde oluşur kanun koyucular enerji verimliliğin artırılması istemesi nedeniyle tamamen R32 gaza geçilmiştir.
R410A Gazın problemli yapısı bunda etkin olmuş mu dur orası ayrı konu.

Gaz farklında dolayı tüketilen enerji miktarı düşmekte ama öyle atla deve değil.

Herzaman diyorum Prosmart önceliğiniz olsun. kanat yönlerine (sağ-sol) kumandadan kontrol edebilirisiniz . dahili wifisi mevcut.
sonradan taktırmak isterseniz canınızı yakacak meblağ çıkarıyorlar.

ZMP serisi güzel kaslı makina ama enerji verimliğinin düşük olduğunu, 15000 btu olduğunu unutmayınız. Kapasite olarak diğer klimaların altında kalır.

Arçelik Prosmart , LG Dual Plus sizin tüm taleplerinizi rahatlıkla karşılar.

Ayrıca LG markası Montaj kitini de bakır kullanmakta. (Maddi sıkıntısı olmayan herkese montaj kitinin bakır olmasını öneriyorum)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459
Altus 1220 klima takıldı. Dış ünitede ki bu ses özellikle vınlama sesi normal mi ? Sota Sota

Ses içeriye gelecek yada 2-3mt mesafeden duyulacak gibi gelmedi.
Cihazı ilk çalıştığınızda içeriyi hızlıca soğutmak için klima yüksek devirle çalışır Vınlama,Titreşim duymanız normal.

3-5 saat sonra tekrar kontrol edin belki hiç duyamazsınız. ama su bilmenizi isterim nekadar ekmek okadar köfte işi.
cihazları parası arttıkça kullanılan kompresör kalitesi bağlı olarak bu titreşimler, vınlama sesleri neredeyse hiç gelmemekte.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,459

Merhaba evinizin etrafı tamamen açık, yalıtım konusunda sorununuzda mevcut bu durumda 12lik sizi üzer. (üst segment cihazlar hariç)

üst seğment cihazlarda fiyatları nedeniyle alınacak gibi değiller. Oyüzden giriş,orta seğment 18lik cihaza yönelmeniz daha akıllıca olur.
ayırdığınız toplam bütçe nedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt