C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
143
38
yıl 2010 o zamanlar koçtaş'da satılan airfel'in servisini verdiği gree marka klima almıştım. 3 farklı ev gördü hala sağlam çalışıyor.
buna istinaden 2 yıl önce tcl nin servisini verdiği gree aldım. ondan da memnunum. sanırım benim bölgeye hizmet veren servis işini düzgün yapıyor.
büyük üreticilerden biri olmasına rağmen neden gree sevilmediğini anlamıyorum.

farklı bir yerde de zorunluluktan hisense üretimi hotpoint marka mobil klima kullanıyorum. ses seviyesi dışında soğutması da başarılı ondan da memnunum. sanırım ben genel olarak klimalardan memnunum :)

A Çevrimdışı

atlas07 

Aktif Üye
7 Kas 2021
116
38
Bazı cihazlarda üretim kaynaklı problem olabiliyor.
Evap'ın plastik kasaya çok yakin olması yada direkt temas etmesi nedeniyle
kasa yuzeyinde yoguşmalar meydana gelebiliyor.
Bunu gelen servisin anlaması mümkün değil ilgileneceklerini de düşünmüyorum açıkçası benim bunu tespit etmem mümkün mü çünkü hala su damlatmadı klima

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bazı cihazlarda üretim kaynaklı problem olabiliyor.
Evap'ın plastik kasaya çok yakin olması yada direkt temas etmesi nedeniyle
kasa yuzeyinde yoguşmalar meydana gelebiliyor.
Bu da bir etken tabii. Farklı bir yüzeyde yoğuşma oluşması ihtimali farklı sızıntıya sebep yaratır.

Bunu gelen servisin anlaması mümkün değil ilgileneceklerini de düşünmüyorum açıkçası benim bunu tespit etmem mümkün mü çünkü hala su damlatmadı klima
Servis kasayı açtığı zaman su damlalarının nerede olduğunu görerek siz de tespit edebilirsiniz.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
10000 TL' ye 20 m2 için klima

Arkadaşlar yılın sadece 2 ayı çalıştıracağım bir klima taktırmak istiyorum eve. Lokasyon istanbul. Ev giriş katta olduğu için nem alma özelliğini de kullanmak istiyorum. Bu fiyat bandında marka öneriniz ne olur?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,875
10000 TL' ye 20 m2 için klima

Arkadaşlar yılın sadece 2 ayı çalıştıracağım bir klima taktırmak istiyorum eve. Lokasyon istanbul. Ev giriş katta olduğu için nem alma özelliğini de kullanmak istiyorum. Bu fiyat bandında marka öneriniz ne olur?
O fiyat bandına 9-12lik makina yok.
Sadece soğutma modunda kulanılacaksa
10900tl Altus listenize ekleyin.

E Çevrimdışı

Enthusiasm

Yeni Üye
17 May 2018
27
31
Arkadaşlar selam, Daikin Shira Eco kullanıyorum 18.000 BTU. Odayı soğuttuktan sonra DRY moduna alıyorum hem üşütmüyor hem de içerdeki soğuğu muhafaza ediyor. Hem de nemi alıyor diye sağlıklı geldiği için kullanıyorum.

DRY moduna geçince kumandada derece değeri gidiyor ve yalnızca fan sembolü kalıyor. Ben de bunu yalnızca fan da çalışıyor olarak algılamıştım.

Bugün bir klimacı arkadaşım DRY modunda klimanın daha fazla enerji harcadığını söyledi. Ben tam tersi olduğunu düşündüğüm için DRY'da kullanıyordum. DRY normal 24-26 derece soğutmaya göre daha fazla enerji harcar mı?

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
90
44
Bende dün Kaira 12.000 Btu montajını yaptırdım. Artık şans mıdır bilmem Daikın Gebze Hantek servisinden gelen arkadaş çok titiz çalıştı çok memnun kaldım.
Henüz yeni olduğu için yorum yapmam doğru olmaz. İlk izlenimim çok sessiz olduğu, 19 m2 oda için çok hızlı ve rahat soğuttuğu. Wifi kiti ise seçmemdeki en büyük kriterlerden biri oldu. Midea üretimi tavsiye edildiği ve Daikın güvencesinde olmasında artısı. Görüntüsü sade, klasik klima gibi :) 10 yıl kadar öncede LgBeko Inverter cihaz almıştım, validenin evinde. Ona göre baya küçük ve sessiz. Ancak soğutma da Beko da başarılıydı.

20230703_151412.jpg
20230703_150633.jpg
Sota Sota hocam, aynı klima dan yatak odası için de aldım. Biliyorum tavsiyen de ilk sıralarda değil ama F/P açısından iyi seçenek gibi duruyor. Diğeri gibi bununda indirimli aldım.
Diğerini İki haftadır kullanıyorum, belki erken ancak bu şekilde devam ederse memnun edecek gibi. Bir tercih sebebi de servisi oldu. Bölgemde ki Daikın servisini çok beğendim gerçekten titiz çalıştı. Yan ürün olmasına rağmen de klima hakkında bilgiliydi.
Yatak odası güneş görmüyor ve giriş kat. Kışın zaman zaman nemin yüksek olduğunu gözlemledim. Birazda nem almak için kullanırım diye düşünüyorum. Bir nem alma cihazı gibi çalışmasa da iş görür. Rutubet yada küf olacak bir durum yok ancak önlem amaçlı çalıştırırım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Arkadaşlar selam, Daikin Shira Eco kullanıyorum 18.000 BTU. Odayı soğuttuktan sonra DRY moduna alıyorum hem üşütmüyor hem de içerdeki soğuğu muhafaza ediyor. Hem de nemi alıyor diye sağlıklı geldiği için kullanıyorum.

DRY moduna geçince kumandada derece değeri gidiyor ve yalnızca fan sembolü kalıyor. Ben de bunu yalnızca fan da çalışıyor olarak algılamıştım.

Bugün bir klimacı arkadaşım DRY modunda klimanın daha fazla enerji harcadığını söyledi. Ben tam tersi olduğunu düşündüğüm için DRY'da kullanıyordum. DRY normal 24-26 derece soğutmaya göre daha fazla enerji harcar mı?
Kesinlikle harcar. Dry modu ortamdaki nemi çekerek kondanser üzerinde biriktirmek için kondanseri soğutucu akışkanı maksimum seviyede kullanarak soğutur. Hatta ısı ayarı yapılamaması ve fan ayarının da yükseltilememesi bundandır. O yüzden enerji tasarrufu yapıyorum derken tam tersi olmasın. Normal modda kullanın. Nemden rahatsız olduğunuz anlarda dry modunu kısa süreler (1-2 saat) çerçevesinde) için kullanabilirsiniz.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29

Fan hızını çok düşük tutarak iç-dış sıcaklık farkını maksimuma alıyor. Bu sebeple oda sıcaklığını düşürmeye devam edebilir eğer yeterince dışarıdan ısı baskısı yoksa. Ama zaten amacında olduğu gibi bu sırada nemi çok hızlı azaltacaktır.

Benim önerim nem %40 seviyelerindeyken daha fazla düşürmeyip otomatik veya klima moduna almak. Ben otomatiği tercih ediyorum fan modunu da kullandığı için.

İç-dış sıcaklık farkı arttıkça klimanın verimi düşer teorik olarak. Otomobilin maksimum devrine benzetsek çok yanlış olmaz. Bundan dolaylı daha fazla tüketeceğini düşünmek doğru. Fakat odadaki nem düştükçe sizi serin hissettirecek sıcaklık da yükseleceği için bazı durumlarda tasarruf ihtimali de yüksek. Örneğin ben %40 nem ile 27 derecede çok konforlu bir şekilde bütün evi serinletebiliyorum. Klimalar 7/24 auto 27 derece ayarlı.

Muhtemelen üşümüyorsanız çok ciddi bir tüketim farkına da maruz kalmıyorsunuz. Kendi koşullarınızda ölçüp tespit yapmanız lazım.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,875

Nem alma yani DRY fonksiyonunda kompresör en yüksek frekans olan yüksek devirde çalışır.
İç ünite fanı düşük devir çevirerek havada nemi aşırı soğumuş evaptan geçirerek nemi çok daha hızlı düşürür.

Bu işlem normal kullanıma göre daha fazla enerji sarfiyatına neden olur. Çünkü kompresör değişken devir yerine Maksimum devirde çalışır.

Geri
Üst Alt