Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

tonat 

Aktif Üye
30 Eyl 2018
104
62
Uygun maliyetli 12 lik klima bakıyosan şunlara da bakabilirsin.

A101 - Seg 12000 A++ R32 - Vestel Garantili Ücretsiz Montaj - 3599 TL

Şok - Altus ALK 1230 A++ R32 - Arçelik Garantili Ücretsiz Montaj - 3499 TL

Bim - Keysmart Key 1200 Klm A++ R32 - Arçelik Garantili Ücretsiz Montaj - 3299 TL
Bunların içinde altusu seçerdim herhalde. Bu gün midea fiyatını da aldım ama aklımda kalmadı maalesef.bu arada çalışma verimliliği açısından 1 dış +2 iç mi yoksa 2 dış+2 iç mi. Tavsiyeniz ne yönde olur

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Üstad, ilginiz için teşekkür ederim. Ses konusunu şimdilik saf bakır kullanımı ile aştık diyebilirim. Bayram sonrası azot gazı ile yeniden kaçak kontrolü yapılacak. Tabi bu aşamada yapılacak tüm işlere tam vakıf değilim. Desteğinizi beklerim bu hususta. Yazlık içinde bugün orkun beyle 18000 btu için anşaşma yapmak için görüştük ama ürüne zam gelmesi nedeniyle karar vetemedik. Wifi de opsiyon olmuş. Sizin dediğiniz 12+12 de seçeneklerim arasında. Yine burada da hatırı sayılır bir maliyet oluştu. Karar vermem gittikçe zorlaşıyor.
Ben halen 18 konusunda tedirginim. Onunla üst katı iklimlendirebilmek mümkün olmaz diye düşünüyorum.
Eskiden evimde tek klima varken klima olan odadan, olmayan tarafa doğru vantilatör çalıştırırdım ben, önceki mesajımda verdiğim iki klimalı örnek için de aynı durum geçerliydi yani klimaları tek başına HEMEN işi çözebilecek gibi düşünmemek lazım.

18 lik klimanın olduğu yerden diğer tarafa olayın sirayet etmesi zaman dilimi ve o esnadaki dış basınç. çok önemli.

Mesela haziran verilerinde genel ortalamayı130 watt gördüğüm Midea 12 lik klima şu an 200 250 aralarında genel ortalama ile seyrediyor ve öğlenin zirve yaptığı durumlarda, Haziranda nadiren gördüğüm 400 500 watt değerlerini daha sık görüyorum ki bunu zaten hatırlarsanız Mayıs verilerinde de Haziran verilerinde de YÜKSELECEK diye belirtmiştim.

Bunun sebebi ise dış basıncın çok artmış durumda olması. Yani koşullar bu olunca dış basınç bu kadar kuvvetli iken üst katı etki altına alabilme süreci çok uzar.

Klimanın Midea olması da bunu etkilemez, ME olması da etkilemez süre anlamında. Ancak enerji verimliliği bakımından yani Market kliması 24 lük yerine Midea 18 lik tercih ederim yine de bakın iddia ediyorum yine de daha az yakar.

Fakat kesinlikle konfor koşullarınızı karşılayamaz diye burada bilerek şerh düşüyorum :ok

Ucuz klima olsun ama iki tane 12 lik olsun.

Fakat 2 Yıl garantili Seg olmasın. Hele ki o fiyata.

Diğerleri içerisinde Keysmart da olmasın zira eşanjörde sıra atladıkları bir model o üretim. Yani btu anlamında size vaat ettikleri sonuca kesinlikle ulaşıyor olsalar da diğer taraflardan feragat ediliyor.

Bana kalırsa, 18 likte yaşadığınız istenmeyen durumların etkisi ile Altus gibi klimaya 3500 3600 ödemektense, iki tane birden alacak olmanızın da etkisi ile yapabiliyorlarsa görüşün midea klimada 12 likte bir güzellik yapsınlar size.

Ama açık ifade ediyorum eğer yazlık kullanım modundaysanız yani ''Hep burada değiliz, tımbırdasın yeter'' modunda bir satın alım olacaksa eğer bunu yürekten yazıyorum ki Altıs alın geçin.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bunların içinde altusu seçerdim herhalde. Bu gün midea fiyatını da aldım ama aklımda kalmadı maalesef.bu arada çalışma verimliliği açısından 1 dış +2 iç mi yoksa 2 dış+2 iç mi. Tavsiyeniz ne yönde olur
Çok sıradışı bir durum yok ise, (Apartmanın dizaynı o şekilde veya yer sorunu vs durumları) kesinlikle multi klimalar benim tercihim olmaz. Çok da haklı gerekçelerim var bunun için.

Lokal kullanım her zaman daha çok avantaj sunar size.

H Çevrimdışı

Harmony

Yeni Üye
12 Tem 2021
5
H Harmony şimdiden hayırlı olsun diyelim. Size naçizane tavsiyem servis kurulum yapmadan önce müşteri hizmetlerini arayıp kurulumda vakum yapılmayacaksa kabul etmeyeceğinizi ve bağlantı borularının alüminyum mu yoksa bakır mı olduğunu mutlaka sorun.

Servis gelmeden sizi arayacak olan kişiye vakumlama ile ilgili gerekli ekipmanı yanlarına almalarını aksi taktirde gelmemelerini müşteri ilişkilerini arayıp başka servis talep edeceğinizi söyleyin.

Bunlar sıfır makine gerek yok fabrikadan vakumlu geliyor dediklerinde lütfen onlara bağlantı boruları nerde vakumlanıyor diye sorun.

Bakır borular eskide kaldı artık yeni sistem makinelerde alüminyum boru kullanılıyor diyeceklerdir size. Onun cevabını da müşteri hizmetlerinden alın lütfen. Eğer fabrikadan emir o yöndeyse bilemem. Ama MH derse hayır atıyorum 4 m 5 m bakır boru hakkınız var. Lütfen talep edin hakkınızı. Alüminyum boruda metre sınırınız yok diyebilir gelen servis.

Not: düşmüşün halinden düşmüş anlar.

Bu anlattıklarımı yaşadım. Neden yaşamak zorunda kaldığımızı ise inanın hiç bilmiyorum.
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Bayideki satış temsilcisine vakumlama yapıyor musunuz diye sorduğumda "Onu montaj yapan arkadaşlara sorarız. Gerekirse yapılır, gerekirse yapılmaz." diye cevap almıştım. Müşteri hizmetleri de bilmiyor sanırım. Onlara da sorduğumda tam net bir bilgi vermediler vakumlama ile ilgili. Yarın tekrar müşteri hizmetlerini arayıp soracağım bu konuyu.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Bayideki satış temsilcisine vakumlama yapıyor musunuz diye sorduğumda "Onu montaj yapan arkadaşlara sorarız. Gerekirse yapılır, gerekirse yapılmaz." diye cevap almıştım. Müşteri hizmetleri de bilmiyor sanırım. Onlara da sorduğumda tam net bir bilgi vermediler vakumlama ile ilgili. Yarın tekrar müşteri hizmetlerini arayıp soracağım bu konuyu.
Gerekirse? :)

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,265
Bayideki satış temsilcisi bu kadar bilgili demek ki ürünle alakalı ? müşteri hizmetleride pek bilgili olmuyorlar bu konu hakkında, aslında hem bayi hemde müşteri hizmetleri bilgili olmalılar bu konu hakkında, bilmediğinden gerekirse yapılır demiş, yapılması gerektiğini dış üniteyi değiştirmek zorunda kaldığı birgün anlar ? siz direkt servisle iletişime geçtiğinizde bu konuyu aktarın ?

Erinç Çevrimdışı

Erinç

Aktif Üye
25 Kas 2020
262
39
Geçen de bir bayi ile fotoğraftaki konuşmayı yaptık, Midea ya ve diğer bir çok markayı satan bölgesel bir bayi. Kendisi forumumuza da katılacak. Onun affına sığınarak konuşmamızın bir kısmını sizle paylaşıyorum. Satıcıların iyi niyeti ve ahlağınında ne kadar önemli olduğunu gösteren bir örnek , ve forumca ihtiyaca göre seçim mantığını da güzel bir örnek.

IMG_20210713_140329.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
Distribütör,Bayi,Servis neyin ne olduğunu çok iyi biliyorlar ama kullanıcı biliyor.

Alıcılar yeterki nefes alsın modunda olunca
Satıcılarda çakıp geçiyor ister soğutsun,ister ısıtsın, isterse ekonomi yapmasın.
Sonra fatura gelir yandım Allah.
Klima soğutmaz,sesli çalışır Allah Belanızı versin.
Hiç suçu kendinde aramaz.

T Çevrimdışı

tonat 

Aktif Üye
30 Eyl 2018
104
62
Ben halen 18 konusunda tedirginim. Onunla üst katı iklimlendirebilmek mümkün olmaz diye düşünüyorum.
Eskiden evimde tek klima varken klima olan odadan, olmayan tarafa doğru vantilatör çalıştırırdım ben, önceki mesajımda verdiğim iki klimalı örnek için de aynı durum geçerliydi yani klimaları tek başına HEMEN işi çözebilecek gibi düşünmemek lazım.

18 lik klimanın olduğu yerden diğer tarafa olayın sirayet etmesi zaman dilimi ve o esnadaki dış basınç. çok önemli.

Mesela haziran verilerinde genel ortalamayı130 watt gördüğüm Midea 12 lik klima şu an 200 250 aralarında genel ortalama ile seyrediyor ve öğlenin zirve yaptığı durumlarda, Haziranda nadiren gördüğüm 400 500 watt değerlerini daha sık görüyorum ki bunu zaten hatırlarsanız Mayıs verilerinde de Haziran verilerinde de YÜKSELECEK diye belirtmiştim.

Bunun sebebi ise dış basıncın çok artmış durumda olması. Yani koşullar bu olunca dış basınç bu kadar kuvvetli iken üst katı etki altına alabilme süreci çok uzar.

Klimanın Midea olması da bunu etkilemez, ME olması da etkilemez süre anlamında. Ancak enerji verimliliği bakımından yani Market kliması 24 lük yerine Midea 18 lik tercih ederim yine de bakın iddia ediyorum yine de daha az yakar.

Fakat kesinlikle konfor koşullarınızı karşılayamaz diye burada bilerek şerh düşüyorum :ok

Ucuz klima olsun ama iki tane 12 lik olsun.

Fakat 2 Yıl garantili Seg olmasın. Hele ki o fiyata.

Diğerleri içerisinde Keysmart da olmasın zira eşanjörde sıra atladıkları bir model o üretim. Yani btu anlamında size vaat ettikleri sonuca kesinlikle ulaşıyor olsalar da diğer taraflardan feragat ediliyor.

Bana kalırsa, 18 likte yaşadığınız istenmeyen durumların etkisi ile Altus gibi klimaya 3500 3600 ödemektense, iki tane birden alacak olmanızın da etkisi ile yapabiliyorlarsa görüşün midea klimada 12 likte bir güzellik yapsınlar size.

Ama açık ifade ediyorum eğer yazlık kullanım modundaysanız yani ''Hep burada değiliz, tımbırdasın yeter'' modunda bir satın alım olacaksa eğer bunu yürekten yazıyorum ki Altıs alın geçin.
Üstad yeni fiyat aldık midea prime için ama henüz anlaşamadık. Fiyatlar artmış biraz. Nasipse olur ? şimdi 2 adet 12000 btu kullanımı non stop çalışmada yine invertör mantığı mı geçerli? yani ilk 12 saat ikiside full fan seviyesinde ve 17 derece. daha sonra 24,25 derece otomatik modda. yanlışım varsa lütfen düzeltir misiniz?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
Üstad yeni fiyat aldık midea prime için ama henüz anlaşamadık. Fiyatlar artmış biraz. Nasipse olur ? şimdi 2 adet 12000 btu kullanımı non stop çalışmada yine invertör mantığı mı geçerli? yani ilk 12 saat ikiside full fan seviyesinde ve 17 derece. daha sonra 24,25 derece otomatik modda. yanlışım varsa lütfen düzeltir misiniz?
istediğiniz derece alıp (24-25) yüksek fana alıp cihazları unutun
uyku esnasın sesi rahatsız ederse fanı ses durumuna düşürürsünüz.
uyanınca tekrardan yüksek fan :ok

klima evin içi, dışı,borunun sıcaklığını ölçüp
kompresör devrini ayarlar.

C Çevrimdışı

ceycey74

Aktif Üye
27 Haz 2021
71
47
H Harmony şimdiden hayırlı olsun diyelim. Size naçizane tavsiyem servis kurulum yapmadan önce müşteri hizmetlerini arayıp kurulumda vakum yapılmayacaksa kabul etmeyeceğinizi ve bağlantı borularının alüminyum mu yoksa bakır mı olduğunu mutlaka sorun.

Servis gelmeden sizi arayacak olan kişiye vakumlama ile ilgili gerekli ekipmanı yanlarına almalarını aksi taktirde gelmemelerini müşteri ilişkilerini arayıp başka servis talep edeceğinizi söyleyin.

Bunlar sıfır makine gerek yok fabrikadan vakumlu geliyor dediklerinde lütfen onlara bağlantı boruları nerde vakumlanıyor diye sorun.

Bakır borular eskide kaldı artık yeni sistem makinelerde alüminyum boru kullanılıyor diyeceklerdir size. Onun cevabını da müşteri hizmetlerinden alın lütfen. Eğer fabrikadan emir o yöndeyse bilemem. Ama MH derse hayır atıyorum 4 m 5 m bakır boru hakkınız var. Lütfen talep edin hakkınızı. Alüminyum boruda metre sınırınız yok diyebilir gelen servis.

Not: düşmüşün halinden düşmüş anlar.

Bu anlattıklarımı yaşadım. Neden yaşamak zorunda kaldığımızı ise inanın hiç bilmiyorum.
Servis 17 sine randevu verdi
Lg müşteri hizmetleri ile görüştüm çalışanın pek bilgisi yok tu
Direk servisi aradım bursada soğutmaya tek servis bakıyor.
Görüştüğüm bayan ilgili ve bilgili.
5 metre bakır kablo ve vakumlamanın zorunlu yapılacağını söyledi.
Kaçak kontrolu de olacağını belirtti duvarın arkası teras olduğundan fazla Bi gereksinim olmayacak zaten

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Yani 17 bu gün için belki çok şart olmasa da, Meteorolojinin bahsettiği 15 inden sonraki cehennem sıcaklarına denk geldiğinde belki ihtiyaç duyulabilir, onun dışında 24 25 ile de setleseniz zaten sensörler çok algoritmik bir veri akışı sağladığı için dışarıdaki basıncı algıladığından kendisi üst frekansa çıkacaktır.

Ondaki temel mantık şu;

Sahip içeriyi 24 istedi
Dışarısı kaç? 42
İçerisi kaç? 32

Kompresör, koştur evladım.. :kiskis

üreticilere göre değişmekle birlikte 5 - 7 arası sensor var iş dış toplam.

H Çevrimdışı

Hacıyılmaz48

Yeni Üye
30 Kas 2020
13
Bende klima almak isteyenlere bir fikir olmasi amaci ile yazayim dedim midea prime 12btu aldim geldiler kurdular ev 30 m2 salon mutfak bir evib bi duvari full cam 11 den aksqm gujes batana kadar gunes goruyor cati yok evde ona ragmen 25 in altina inmedim hic buz kesiyor cunki yani demem oki sogutmak icin butceye cok uygun bi secenek daha oncesinde evde duramiyorduk bodrumdan yaziyorum siz dusunun @erinc bey ve orkun beye tesekkurler cok yardimci oldular adem ustada saygilar o olmasa bize ne klima nede tv anlatan var ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt