Klima kullanlara ne kadar elektrik faturası geldi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
... Bu arada klimamın kablo tesisatı gömme olduğu için akıllı prizler ölçüm için bana pek uymuyordu. Şöyle bir ürün buldum, kullanan oldu mu hiç?

Sigorta şeklinde ve Wi-Fi bağlantısı var. Verileri internet üzerinden kaydediyor sanırsam. 250 lira civarı da ücreti var. Direkt sigorta panosuna bağlanabiliyor olması çok hoşuma gitti.
Bu akıllı prizler ne işe yarıyorlar ,almaya değer mi acaba,250 tl az değil ,vergisi de vardır :alala

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu akıllı prizler ne işe yarıyorlar ,almaya değer mi acaba,250 tl az değil ,vergisi de vardır :alala
Adem abinin kullandığı 500 küsür ?
Vergisi dahil bu fiyat bu arada. Ve akıllı priz değil de akıllı sigorta. 63Amperlik. Bütün eve bile bağlanabilir de ben klima sigortasından sonrasına bağlamayı planlıyorum.

WiFi bağlanıp tüketim verilerini logluyor. Uzaktan aç kapa gibi yetenekleri falan da var. Ne tükettiğinizi bilmekten fazla faydası yok ama güzel. Hobi gibi bir şey 250₺ bence de fazla ama geneli çok daha pahalı ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Adem abinin kullandığı 500 küsür ?
Vergisi dahil bu fiyat bu arada. Ve akıllı priz değil de akıllı sigorta. 63Amperlik. Bütün eve bile bağlanabilir de ben klima sigortasından sonrasına bağlamayı planlıyorum.

WiFi bağlanıp tüketim verilerini logluyor. Uzaktan aç kapa gibi yetenekleri falan da var. Ne tükettiğinizi bilmekten fazla faydası yok ama güzel. Hobi gibi bir şey 250₺ bence de fazla ama geneli çok daha pahalı ?
Hımmm, "abi elektrik fazla geldi kendimi kapattım" diyecek kadar akıllı değil yani,o kadar para verilir mi bilmiyorum ayrıca :)
Elektrik kullanımında kayıt (log) tutsa ne olur ki,firma elemanı akıllı -ki ondaki okuyucu gerçekten akıllı- cihazı saate gösteriyor ,cır cır cır fatura çıkıyor ,ee,o zaman akıllı "şey" ne işe yarayacak bu durumda mesela :alala
Gerçi ben almam ama alana da mani olmam :hih

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Hımmm, "abi elektrik fazla geldi kendimi kapattım" diyecek kadar akıllı değil yani,o kadar para verilir mi bilmiyorum ayrıca :)
Elektrik kullanımında kayıt (log) tutsa ne olur ki,firma elemanı akıllı -ki ondaki okuyucu gerçekten akıllı- cihazı saate gösteriyor ,cır cır cır fatura çıkıyor ,ee,o zaman akıllı "şey" ne işe yarayacak bu durumda mesela :alala
Gerçi ben almam ama alana da mani olmam :hih
Abi hobi zaten. Yoksa çok yaktı diye klimayı kapatırsam hanım beni boşar.
Hem faturayı şişiren klima değilse onu da ortaya çıkarır. Örneğin buzdolabı sapıtmıştır, TV üzerindeki rakamlara uymuyordur, komşu kaçak çekmiştir...

Düzce'de görece yeni bir binada bodrum garaja yanlış hat indirip elektrikli arabasının şarjını komşusuna kazara kitleme durumu oldu. Kazara olduğuna eminim çünkü o arabayı alan adam kilometrede 11 kuruş elektrik faturasını dert etmez herhalde.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Aslında bu yüksek elektrik tüketimleri klimadan değil, klima yanlış kullanımından oluyor. Hangi marka olursa olsun, bilinçli kullanım olduktan sonra kimsenin canı yanmaz fatura konusunda.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
...
Düzce'de görece yeni bir binada bodrum garaja yanlış hat indirip elektrikli arabasının şarjını komşusuna kazara kitleme durumu oldu. Kazara olduğuna eminim çünkü o arabayı alan adam kilometrede 11 kuruş elektrik faturasını dert etmez herhalde.
Haydaaa, kim çekmiş o elektriği ki :) ,yani insan evinden çektiği kabloyu nasıl komşuya kitlemiş hayret :kiskis

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Haydaaa, kim çekmiş o elektriği ki :) ,yani insan evinden çektiği kabloyu nasıl komşuya kitlemiş hayret :kiskis
Bizim binada olsa ayrıntı bilirdim de karşı binadaydı. Ben de çok merak ettim daireden yanlış kablo indirmeyi nasıl başardıklarını :)

Ama tahminimce kablo direkt daireden indirilmedi, yani mesela daire üst katlardaysa girişteki saatin çıkışından alınır herhalde hat. Bildiğimden değil mühendisliğini okusam da elektrikçi biri daha iyi bilecektir. O çıkıştan yanlış saatin kablosunu almıştır diye tahmin ediyorum ama sadece tahmin tabi. Olay bana kulaktan duyma olarak geldi fiber hat döşenirken iki binaya.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bizim binada olsa ayrıntı bilirdim de karşı binadaydı. Ben de çok merak ettim daireden yanlış kablo indirmeyi nasıl başardıklarını :)

Ama tahminimce kablo direkt daireden indirilmedi, yani mesela daire üst katlardaysa girişteki saatin çıkışından alınır herhalde hat. Bildiğimden değil mühendisliğini okusam da elektrikçi biri daha iyi bilecektir. O çıkıştan yanlış saatin kablosunu almıştır diye tahmin ediyorum ama sadece tahmin tabi. Olay bana kulaktan duyma olarak geldi fiber hat döşenirken iki binaya.
Bence olmaz öyle ,sigortadan önce alınmaz (veya alınmamalı) ,ama valla bravo yani kim yaptı ise :kiskis

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Ay doldu ama daha saati okumaya gelmediler, ben yinede aylık tüketimi paylaşayım. Saat okununca faturayıda paylaşacağım ?

P10814-080604.jpg

Son Okuma 13.07.2021
9815.603
Bugün 14.08.2021
10163.277

347.674x0.85 = 295.52 TL

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Fatura sonunda geldi ? bu ayda zam gelmiş faturaya, bu birim fiyat her ay değişik gelir oldu artık ? 0.85 kwh bu ay oldu 0.92 kwh, ağlanacak halimize gülüyoruz valla ?

İlk okuma 14.07.2021
9815.603
Son Okuma 18.08.2021
10183.422

35 günlük Tüketim: 367.818

Fatura: 336.80 TL

P10818-161041.jpg

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Konuyu hortlatayım bakalım gelen zamlarla beraber halimiz ne olacak.

Az önce indim saati kontrol ettim, 285kw tüketimim var. Aşağıdaki siteden hesaplama yaptığımda 587 tl olarak gözüküyor. Daha 10 gün var fatura kesilmesine, yemin ederim bittik ısınmakta zor artık.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt