Klima kullanlara ne kadar elektrik faturası geldi?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Tamam ben şimdi baktım gediz elektrik online işlemlerden, haziran ayı 0.644140 dan hesaplanmış, temmuz ayı 0.686655 den hesaplanmış, zam yansıtılmış galiba ?
Fatura tutarı ile toplam tükettiğiniz kW miktarını yazabilir misiniz? O fiyat vergiler falan hariç fiyat mı acaba? Çok düşük çünkü :)

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Fatura tutarı ile toplam tükettiğiniz kW miktarını yazabilir misiniz? O fiyat vergiler falan hariç fiyat mı acaba? Çok düşük çünkü :)
Tabi hocam bir de siz hesaplayın belki bir yerde yanlış yapmışımdır ?

Geçen ay
P10807-1903464af4349acf1fa6d2.jpg

Bugün
P10807-080610b8ba3d1644dc7055.jpg

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
ben denizlideyim, benim de kw ücreti 87 kuruş civarı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Tabi hocam bir de siz hesaplayın belki bir yerde yanlış yapmışımdır ?

Geçen ay
P10807-1903464af4349acf1fa6d2.jpg

Bugün
P10807-080610.jpg
kw 85 kuruş çıkıyorya hocam 60 kusur kw ı nasıl buldunuz :)

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
236.66 ₺ / 278.589 kWh = 0.85 ₺/kWh hocam sizin de kW başı ödemeniz.

284 kW tüketiminiz olmuş, 284*0.85 = 241 ₺. Faturanızı doğru hesaplamışsınız esasen :)
Ben birim fiyatıyla hesaplayıp sonradan kdv leri felan eklemiştim, senin yol daha kolaymış ? 0.85 e göre hesaplarım artık direkt eyvallah ? tam istediğim gibi gidiyor fatura şuan, bakalım ayı tamamlayınca ne çıkacak ortaya ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben birim fiyatıyla hesaplayıp sonradan kdv leri felan eklemiştim, senin yol daha kolaymış ? 0.85 e göre hesaplarım artık direkt eyvallah ? tam istediğim gibi gidiyor fatura şuan, bakalım ayı tamamlayınca ne çıkacak ortaya ?
Kullanım özetinizi de paylaşır mısınız? Tüketiminiz çok düşük gerçekten tebrik ederim :)

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
18 ilk Vestel flora ve 12 ilk aura Klima
Ilk okuma 1 temmuz - son okuma 6 agustos
Ortalama günde 12 saat kullanım her biri icin.
Ev müstakil yalitimsiz.
Yer: Şanlıurfa Merkez
Hava sıcakligi gölgede 45 derece

Temmuz faturası dün geldi
Sonuç: 886 TL

Diger fatura bitisik ev ayni sartlar 22 lik eski nesil olefini
gunde ortalama 8-10 saat çalıştı
Sonuç: 379 tl

20210807_200338.jpg

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Kullanım özetinizi de paylaşır mısınız? Tüketiminiz çok düşük gerçekten tebrik ederim :)
Hocam şöyle diyeyim sana evin klimasız elektriğinin 110 - 120 tl arası felandır. İki klima var, biri günlük rahat 16 - 18 saat arası çalışıyor, diğeride işte günlük ortalama 7 - 8 saat diyelim. İkinci klima ben işteyken çalışmıyor, evdeyken çalıştırıyorum. Yalnız temmuz ayında gelen 236 tl lik fatura tek klima varken ki fatura, iki klima varken olan fatura bu ay gelecek olan faturada belli olacak, onada 1 hafta var daha.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
18 ilk Vestel flora ve 12 ilk aura Klima
Ilk okuma 1 temmuz - son okuma 6 agustos
Ortalama günde 12 saat kullanım her biri icin.
Ev müstakil yalitimsiz.
Yer: Şanlıurfa Merkez
Hava sıcakligi gölgede 45 derece

Temmuz faturası dün geldi
Sonuç: 886 TL

Diger fatura bitisik ev ayni sartlar 22 lik eski nesil olefini
gunde ortalama 8-10 saat çalıştı
Sonuç: 379 tl

20210807_200338.jpg
Serbest tüketici olup %10 indirim alma konusunu en iyi siz araştırırsınız muhtemelen. Günde 26kW çok ciddi bir değer.

Hocam şöyle diyeyim sana evin klimasız elektriğinin 110 - 120 tl arası felandır. İki klima var, biri günlük rahat 16 - 18 saat arası çalışıyor, diğeride işte günlük ortalama 7 - 8 saat diyelim. İkinci klima ben işteyken çalışmıyor, evdeyken çalıştırıyorum. Yalnız temmuz ayında gelen 236 tl lik fatura tek klima varken ki fatura, iki klima varken olan fatura bu ay gelecek olan faturada belli olacak, onada 1 hafta var daha.
Bu ayın ekstrem sıcak olduğunu da hesaba katarsak bence çok da bir fark yok. Yine de iyi. Bizim klimasız 180 gelirdi zamdan önce. Zam sonrası ilk tam fatura 453 geldi bakalım.

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
Serbest tüketici olup %10 indirim alma konusunu en iyi siz araştırırsınız muhtemelen. Günde 26kW çok ciddi bir değer.

Bu ayın ekstrem sıcak olduğunu da hesaba katarsak bence çok da bir fark yok. Yine de iyi. Bizim klimasız 180 gelirdi zamdan önce. Zam sonrası ilk tam fatura 453 geldi bakalım.
Serbest tüketici konusunu biraz açabilirsiniz sevinirim

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Serbest tüketici konusunu biraz açabilirsiniz sevinirim
Henüz bilgim sadece teorik. Pratiğe geçiremedim.

Tüketiminiz yıllık toplam 1200kWh'nin üzerindeyse elektrik tedarik şirketinizi kendiniz seçmeye hak kazanıyorsunuz. Seçenekleriniz arasından birini seçerek 12 aylık taahhüt imzalıyorsunuz aynı internet hizmetindeki gibi. Olur da 12 aydan önce iptal ederseniz size sağlanan indirimlerin toplamını geri ödüyorsunuz. (İlk 6 aysa son 6 aysa koşullarıyla maximum 6 aylık indirim ödüyorsunuz tabi.)

Kısaca bu yıl için limit 1200kWh ama bu limit aylık faturanızdan mı hesaplanıyor veya geçen yılki tüketiminizden mi hesaplanıyor bilmiyorum. CK Elektrik bizim dağıtımcı firma. Aradığımda "telefondan fiyat teklifi veremiyoruz, şubeye gitmeniz gerekiyor" dediler. Anladığım kadarıyla kendi firmanız da değiştirmemeniz için sizinle anlaşma yoluna gidebiliyor.

Velhasıl, indirimli elektrik diye bir şey var. Ve neredeyse kimse bilmiyor, bilip de deneyen birine de rast gelmedim. Ama hepimizin evinde internet var ve hepimiz o 12 ay taahhüt sözleşmelerini imzalamaya alışkınız. İnternet yoksa bile telefon faturalarında da bu durum var. Yani elektrikte bu sözleşmeyi gidip imzalamak dışında bir fark yok.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Henüz bilgim sadece teorik. Pratiğe geçiremedim.

Tüketiminiz yıllık toplam 1200kWh'nin üzerindeyse elektrik tedarik şirketinizi kendiniz seçmeye hak kazanıyorsunuz. Seçenekleriniz arasından birini seçerek 12 aylık taahhüt imzalıyorsunuz aynı internet hizmetindeki gibi. Olur da 12 aydan önce iptal ederseniz size sağlanan indirimlerin toplamını geri ödüyorsunuz. (İlk 6 aysa son 6 aysa koşullarıyla maximum 6 aylık indirim ödüyorsunuz tabi.)

Kısaca bu yıl için limit 1200kWh ama bu limit aylık faturanızdan mı hesaplanıyor veya geçen yılki tüketiminizden mi hesaplanıyor bilmiyorum. CK Elektrik bizim dağıtımcı firma. Aradığımda "telefondan fiyat teklifi veremiyoruz, şubeye gitmeniz gerekiyor" dediler. Anladığım kadarıyla kendi firmanız da değiştirmemeniz için sizinle anlaşma yoluna gidebiliyor.

Velhasıl, indirimli elektrik diye bir şey var. Ve neredeyse kimse bilmiyor, bilip de deneyen birine de rast gelmedim. Ama hepimizin evinde internet var ve hepimiz o 12 ay taahhüt sözleşmelerini imzalamaya alışkınız. İnternet yoksa bile telefon faturalarında da bu durum var. Yani elektrikte bu sözleşmeyi gidip imzalamak dışında bir fark yok.
Aslında bu konuyu iyi bir araştırmak lazım, madem daha az ödeme şansımız var neden kullanmayalım :alala

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt