Klima kullanlara ne kadar elektrik faturası geldi?

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
18 ilk Vestel flora ve 12 ilk aura Klima
Ilk okuma 1 temmuz - son okuma 6 agustos
Ortalama günde 12 saat kullanım her biri icin.
Ev müstakil yalitimsiz.
Yer: Şanlıurfa Merkez
Hava sıcakligi gölgede 45 derece

Temmuz faturası dün geldi
Sonuç: 886 TL

Diger fatura bitisik ev ayni sartlar 22 lik eski nesil olefini
gunde ortalama 8-10 saat çalıştı
Sonuç: 379 tl

20210807_200338.jpg
hocam bu klimalar 24 saat kapanmadan çalışsa daha az fatura gelirdi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Henüz bilgim sadece teorik. Pratiğe geçiremedim.

Tüketiminiz yıllık toplam 1200kWh'nin üzerindeyse elektrik tedarik şirketinizi kendiniz seçmeye hak kazanıyorsunuz. Seçenekleriniz arasından birini seçerek 12 aylık taahhüt imzalıyorsunuz aynı internet hizmetindeki gibi. Olur da 12 aydan önce iptal ederseniz size sağlanan indirimlerin toplamını geri ödüyorsunuz. (İlk 6 aysa son 6 aysa koşullarıyla maximum 6 aylık indirim ödüyorsunuz tabi.)

Kısaca bu yıl için limit 1200kWh ama bu limit aylık faturanızdan mı hesaplanıyor veya geçen yılki tüketiminizden mi hesaplanıyor bilmiyorum. CK Elektrik bizim dağıtımcı firma. Aradığımda "telefondan fiyat teklifi veremiyoruz, şubeye gitmeniz gerekiyor" dediler. Anladığım kadarıyla kendi firmanız da değiştirmemeniz için sizinle anlaşma yoluna gidebiliyor.

Velhasıl, indirimli elektrik diye bir şey var. Ve neredeyse kimse bilmiyor, bilip de deneyen birine de rast gelmedim. Ama hepimizin evinde internet var ve hepimiz o 12 ay taahhüt sözleşmelerini imzalamaya alışkınız. İnternet yoksa bile telefon faturalarında da bu durum var. Yani elektrikte bu sözleşmeyi gidip imzalamak dışında bir fark yok.
Günümüzde pek fark edeceğini ben şahsen sanmıyorum,işin aslı gece-gündüz-öyle-böyle olayına da pek inanmıyorum açıkçası.Çünkü taşınan alt komşumdan biliyorum,gece ucuz diye ha bire gece çamaşır yıkıyordu ama fatura pek değişmiyordu (isim vermeyeyim ama kulakları çınlasın) :)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Günümüzde pek fark edeceğini ben şahsen sanmıyorum,işin aslı gece-gündüz-öyle-böyle olayına da pek inanmıyorum açıkçası.Çünkü taşınan alt komşumdan biliyorum,gece ucuz diye ha bire gece çamaşır yıkıyordu ama fatura pek değişmiyordu (isim vermeyeyim ama kulakları çınlasın) :)
Üç zamanlı tarife gece elektrikle ısınmak zorunda olan bölgeler için iyi sadece. Onun haricinde akşam fiyatı 2.5x daha pahalı, gündüz aynı fiyat, gece yarı fiyatı. Öyle çamaşır bulaşıkla tasarruf ettirmez ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Yok o sivasta erzurumda falan iyi de buralarda zarar bile ettirir ?
Ben eski kafalıyım biraz sevgili ömer,çok işe yaradığını ,indirim yapılabileceğini hiç sanmıyorum :)
2 sene önce arkadaşlarla otururken birileri geldi yanımıza,ellerindeki broşürü açıp " biz falan elektrik şirketiyiz ,şöyle indirim böyle indirim " diye anlattılar ,eh biz de emekliyiz ya,pek anlamayız konulardan ,bir arkadaş aldı okudu broşürü,ve ilginç bir zorlama maddesini seslice okumaya başladı ,mesela ilk 6 ay 10kw kullanmaya zorluyordu(rakam uydurmadır,hatırlamıyorum çünkü) ,gençler de yanımızdalar daha,hesap makinasını çıkarttı diğer arkadaş,kaba hesap yaptı ,onların indirim dediği fiyat aslında aynı çıktı iyimi :)
Tabii ,fazla uzatmadan çıkıp gittiler yanımızdan :)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben eski kafalıyım biraz sevgili ömer,çok işe yaradığını ,indirim yapılabileceğini hiç sanmıyorum :)
2 sene önce arkadaşlarla otururken birileri geldi yanımıza,ellerindeki broşürü açıp " biz falan elektrik şirketiyiz ,şöyle indirim böyle indirim " diye anlattılar ,eh biz de emekliyiz ya,pek anlamayız konulardan ,bir arkadaş aldı okudu broşürü,ve ilginç bir zorlama maddesini seslice okumaya başladı ,mesela ilk 6 ay 10kw kullanmaya zorluyordu(rakam uydurmadır,hatırlamıyorum çünkü) ,gençler de yanımızdalar daha,hesap makinasını çıkarttı diğer arkadaş,kaba hesap yaptı ,onların indirim dediği fiyat aslında aynı çıktı iyimi :)
Tabii ,fazla uzatmadan çıkıp gittiler yanımızdan :)
Tabi iyi okumak lazım sözleşmeyi falan. Gelip indirim pazarlayanlar kredi kartı pazarlayanlar gibi oluyor. Ücretsiz kart varken mesela aidatlı kart kitliyorlar.

Ya esasen 3 zamanlı tarife de doğru kullanımda indirimli oluyor. Bu serbest tüketici mevzusu da doğru sözleşmeyle indirimli oluyor.

Muhtemelen şu an tüketim koşulu 100kW ve ben 6 günde tüketiyorum zaten bunu. Ama dediğiniz gibi 87 kuruşu en azından 82 kuruşa falan indirmeli ki değsin imzaya.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
1.000 watt bir kilowatt demek. Elektriğin kilowat fiyatı da vergiler dahil -düz hesap- 1 lira olması lazım.

Diğer bir ifadeyle 1000 wattlık bir cihaz 1 günde (1X24) 24 lira harcar.

Cihazın kaç watt çektiği üzerindeki etikette yazar. Veya akıllı prizlerin mobil uygulaması üzerinden anlık da görebilirsiniz.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
1.000 watt bir kilowatt demek. Elektriğin kilowat fiyatı da vergiler dahil -düz hesap- 1 lira olması lazım.

Diğer bir ifadeyle 1000 wattlık bir cihaz 1 günde (1X24) 24 lira harcar.

Cihazın kaç watt çektiği üzerindeki etikette yazar. Veya akıllı prizlerin mobil uygulaması üzerinden anlık da görebilirsiniz.
kW fiyatı her şey dahil 84-90 kuruş aralığında. Malum faturalara artık yazılmayan kayıp kaçak kullanım bedelleri kaynaklı ve dağıtım bedeli farkları ile bölgeden bölgeye fiyatlar değişiyor.

Klimaların etiketinde 1200Watt yazarken bütün gün bu kadar elektrik tüketmez. Yani etiket üzerinden hesap yapmak doğru değildir. Keza laptop adaptörleri de ortalama 60Watt'dır ancak ofis kullanımında bir laptop 15-20 Wh civarı elektrik tüketir ortalama. Oyun oynarken bile çoğu zaman 50'nin üzerine çıkmaz. (Bazı modeller hariç tabi ama onların da adaptörleri 120Watt oluyor.)

Velhasıl etikete göre watt hesabı yapmak çok doğru değildir. Nasıl otomobil 80kW iken tapagaz gitmediğiniz sürece 80kW enerji üretecek miktarda yakıt veya elektrik harcamıyorsa, elektronikte de değişken güç tüketimli aletler harcamayacaktır. Ancak bir led ampül 12Watt gücünde ise açık olduğu süre boyunca 12Wh harcayacaktır tabi.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada klimamın kablo tesisatı gömme olduğu için akıllı prizler ölçüm için bana pek uymuyordu. Şöyle bir ürün buldum, kullanan oldu mu hiç?

Sigorta şeklinde ve Wi-Fi bağlantısı var. Verileri internet üzerinden kaydediyor sanırsam. 250 lira civarı da ücreti var. Direkt sigorta panosuna bağlanabiliyor olması çok hoşuma gitti.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
O iş o şekilde olmuyor. Her ne kadar inverter klima da olsa sürekli çalışmada daha fazla elektrik harcıyor . Ben kendi bir kaç aylık testlerimde bu şekilde gördüm.
bu sizin dediğiniz aşırı ısı kayıplı ve ne kadar çalışırsa çalışsın devamlı en yüksek frekansta çalışan klimalar için geçerli. eğer klima bir süre çalıştıktan sonra kendisini kısıyorsa sürekli çalışması daha verimli olur. zaten arkadaşa daha ne kadar fazla gelecek? nükleer santral işletir gibi fatura gelmiş.

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
hocam bu klimalar 24 saat kapanmadan çalışsa daha az fatura gelirdi.
18 ilk Vestel flora babamin odasında ve kendisi 82 yaşında. Rahatsızlıkları var ve sürekli çalıştıramıyor. Kendisi ortalama 45-50 kg civarında şu an.

Diğeri de benim odada ve yüksek sesli çalışıyor ve arada kendini kıstığında soğuk hava vermiyor gibi sonuçta 9 yıllık Klima. Ayrıca bu ay ben yalnızım evde evde kimse yokken çalıştırmanın mantığı olmaz diyerek kapatıyordum. Son olarak inverter olmayan cihazlar sürekli çalışırsa elektrik tüketiminde daha az mi yakıyorlar?

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
bu sizin dediğiniz aşırı ısı kayıplı ve ne kadar çalışırsa çalışsın devamlı en yüksek frekansta çalışan klimalar için geçerli. eğer klima bir süre çalıştıktan sonra kendisini kısıyorsa sürekli çalışması daha verimli olur. zaten arkadaşa daha ne kadar fazla gelecek? nükleer santral işletir gibi fatura gelmiş.
Benim yaptığım testlerde 24 saat çalışan bir inverter klima, günlük 10 saat civarında çalışma ile kıyaslama yaptığımda. 24 saat çalışan daha fazla kw harcıyor. Bu günlük değil bir kaç aylık test.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
Benim yaptığım testlerde 24 saat çalışan bir inverter klima, günlük 10 saat civarında çalışma ile kıyaslama yaptığımda. 24 saat çalışan daha fazla kw harcıyor. Bu günlük değil bir kaç aylık test.
o zaman sizin evinizde ısı kaybı fazla hocam. 1-2 saat çalışıp günün geri kalan 22 saatinde klima yatsa tabiki az yakar ama neredeyse günün yarısında çalışıp hala tüm gün çalıştığı senaryoya göre fazla yakıyorsa bu ısı kaybından olabilir. klima kendisini kısamıyordur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt