Klima gaz döngüsü

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Merhaba sevgili ustadlarim, birkaç gundur takip ettigim ve evimde kullanmış olduğum klimanın dış ünite kompresör emiş hattı üzerinde rekor bağlantısının olduğu noktada ciddi anlamda bir yoğuşma olduğunu gözlemledim.Bugun biraz daha incelediğimde yogusmanin damlama şeklinde yoğunluğunu arttırdığını gördüm.Basma hattı ile emme hattı ısı değerlerinde ise anlayamadigim şekilde belirgin bir fark var.Emme hattına elimle dokunduğumda buz gibi olduğunu rahatça hissederken , basma hattında bu soğukluğu hissedemiyorum.Sogutma cevriminde iken basma hattında soğutucu akışkan sıvı halde iç üniteye giderken 10-12 C sıcaklığa sahip olması gerekiyor.Emme hattıda ise iç ünite üzerinden ortamdan ısı alarak sıvı halden gaz haline geçen sogutucu akışkanın ısısının yükselmesi gerekiyor.Bu durumda da ortaya şöyle bir sonuç çıkması gerekiyor.Basma hattının ısı değeri emme hattının ısı değerinden düşük olmali.Ancak benim tespitim tam tersi bir şekilde emme hattı buz gibi iken basma hattı emme hattına göre oldukça yüksek bir ısıya sahip.Bu arada dış ünite fanı oldukça sıcak bir havayı dışarı atıyor ki buradan dış ünite kondenserinde ısı transferinin yapıldığını ve soğutucu akışkanin gaz halinden sıvı haline geçip iç üniteye geçtiğini anlayabiliyorum.Burada tek anlayamadigim husus emme hattında oluşan yoğun bir yoğuşma ve düşük ısı durumu.Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum

16903980485632028440343368698150.jpg

16903981727988339794018196475873.jpg

IMG_20230726_220438.jpg
IMG_20230726_220431.jpg
IMG_20230726_220427.jpg
IMG_20230726_220418.jpg
IMG_20230726_220412.jpg
IMG_20230726_220351.jpg

IMG_20230726_220438aa6b68bca7dbf2fd.jpg
IMG_20230726_22043161e5326a3f7cc97a.jpg
IMG_20230726_220427c5d57ad0e79e26e2.jpg
IMG_20230726_220418a7f3406c9c112f43.jpg
IMG_20230726_2204120003b424558e891f.jpg
IMG_20230726_220351ab38fb5222c1282e.jpg

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
En düşük derece alıp orta fanda ölçüm alırmısın.

ayrıca emme ve basma hatlarının da ısı ölçümünü yap.

IMG_20230726_222708.jpg

Emme ve basma hattı ölçümünde termometre dış ortam sıcaklığından etkilenmektedir.Ancak her iki hat içinde dış ortam ısısı etki edeceğinden yaptığım ölçümlerde gerçek değer olmamakla birlikte aralarındaki ısı farkı yaklaşık 10 yi bulmaktadır.Emme hattı ısısı çok daha düşük sıcaklığa sahip

16904004231377595495749517205255.jpg

Bu dış ortam ısısı

Bu klimanın oldugu odanın ısısı

16904007053088815232737405407186.jpg

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,573
IMG_20230726_222708.jpg

Emme ve basma hattı ölçümünde termometre dış ortam sıcaklığından etkilenmektedir.Ancak her iki hat içinde dış ortam ısısı etki edeceğinden yaptığım ölçümlerde gerçek değer olmamakla birlikte aralarındaki ısı farkı yaklaşık 10 yi bulmaktadır.Emme hattı ısısı çok daha düşük sıcaklığa sahip

16904004231377595495749517205255.jpg

Bu dış ortam ısısı

Bu klimanın oldugu odanın ısısı

16904007053088815232737405407186.jpg
şimdi benim midea kontrol edeyim dedim.
Aynı durum :kiskis
emiş hattı daha soğuk elle bile hissedilecek şekilde

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Aynen birşeyi atlıyoruz ama neyi likitin gazdan daha soğuk olması gerekiyor.!
Bu kısmı da geçtim.sogutma cevriminde 10-12 derece ısı değerinde iç ünite ye giren soğutucu akışkanin mantıken ortamin ısısını alarak soğutma işlemini yapması sonrası emme hattına daha yüksek bir ısıda dönmesi gerekiyor

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,573
Bu kısmı da geçtim.sogutma cevriminde 10-12 derece ısı değerinde iç ünite ye giren soğutucu akışkanin mantıken ortamin ısısını alarak soğutma işlemini yapması sonrası emme hattına daha yüksek bir ısıda dönmesi gerekiyor
Aslında evaptan geçen gaz 10-12 dahada düşük ancak o kadar transfer olabiliyor.
Evap'ın kat sayısı, boruların uzunluğu gibi faktörler var.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Hemen teorik olarak anlatayım 😂

Öncelikle yaygın tanımlama olan "Ortamdan ısı alarak gaz hale geçer" betimlemesi hatalı. Daha detaylı anlattığımda bu betimlemenin basitleştirilmiş tanımlama olduğunu anlayacaksınız. Ve bu durumun sebebini de...

Dış ortam 40 derece olsun. Bizim elimizde de namı değer "gaz" var. İç ünitede ve dış ünitede başlangıçta aynı basınçta ve 40 derece sıcaklıkta olduklarını varsayacağız.

Sıcaklık, ısının birim hacimdeki ölçüm değeri oluyor. Yani 40 metreküp gazın sıcaklığı 40 derece iken ısısı da 40 ısı varsayalım. Bu gazı 20 metreküpe sıkıştırdığımızda da ısısı 40 ısı olarak kalır fakat daha düşük hacime sıkıştığından sıcaklığı 80 dereceye çıkar.
gaspressure.jpg

Gerçek formül bu ama kolaylaştırmak için hesaplamayı abartmıyorum.

Şimdi bu bilgiyle emme ve basma sıcaklıklarını düşünelim.

1. Klima kompressöründe 40 derece gazı 20 metreküpe sıkıştırdık. Sıcaklığı 80 derece oldu.
  2. Fan ile soğuttuk ve 40 dereceye düşürdük. Yani artık elimizde 40 derecelik 20 metreküp 20 ısıya dahip gazımız var.
  3. Basma borusundan iç üniteye bu basınçla genleştirmeden gönderdik. Sıcaklığı 40 derece olduğu için elimizle dokunduğumuzda soğuk değil. (Genleştirerek gönderseydik sıcaklığı düşerdi ve bir miktar ısınarak giderdi. Bu da bize verim kaybı olurdu.)
  4. İç ünitede bu basınç serbest bırakıldı ve gaz 40 metreküpe geri yükseldi. İçinde artık sadece 20 ısı olduğu için sıcaklığı 20 derece oldu.
  5. İç ortam ısısı 30 derece olduğundan bu gazı sadece 30 dereceye kadar ısıtabildik. Bu sırada tabi ortam da biraz soğudu.
  6. Emme borusundan bu gazı kompressör çekerken ortam ısısına göre soğuk olduğundan dokununca soğuk hissettik.
  7. Kompressör bu 30 ısılı gazı 20 metreküpe sıkıştırınca sıcaklığı 60 dereceye yükseldi ve tekrar döngü devam etti.
Burada 80-60-40-30-20 değerleri tamamen varsayımsal. Gerçek hesaplamada yukarıda verdiğim formül çalışıyor. Fakat bu döngü genel olarak böyle çalışıyor.

Bu sebeple bir yazılımcı olarak birilerinin bana araştırma geliştirme için kaynak sağlaması halinde çok daha akıllı klimalar geliştirebileceğimi iddia ediyorum. Zira mantık çok basit olduğundan teknolojisi bir türlü gelişmiyor 😂

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Hemen teorik olarak anlatayım 😂

Öncelikle yaygın tanımlama olan "Ortamdan ısı alarak gaz hale geçer" betimlemesi hatalı. Daha detaylı anlattığımda bu betimlemenin basitleştirilmiş tanımlama olduğunu anlayacaksınız. Ve bu durumun sebebini de...

Dış ortam 40 derece olsun. Bizim elimizde de namı değer "gaz" var. İç ünitede ve dış ünitede başlangıçta aynı basınçta ve 40 derece sıcaklıkta olduklarını varsayacağız.

Sıcaklık, ısının birim hacimdeki ölçüm değeri oluyor. Yani 40 metreküp gazın sıcaklığı 40 derece iken ısısı da 40 ısı varsayalım. Bu gazı 20 metreküpe sıkıştırdığımızda da ısısı 40 ısı olarak kalır fakat daha düşük hacime sıkıştığından sıcaklığı 80 dereceye çıkar.
gaspressure.jpg

Gerçek formül bu ama kolaylaştırmak için hesaplamayı abartmıyorum.

Şimdi bu bilgiyle emme ve basma sıcaklıklarını düşünelim.

1. Klima kompressöründe 40 derece gazı 20 metreküpe sıkıştırdık. Sıcaklığı 80 derece oldu.
  2. Fan ile soğuttuk ve 40 dereceye düşürdük. Yani artık elimizde 40 derecelik 20 metreküp 20 ısıya dahip gazımız var.
  3. Basma borusundan iç üniteye bu basınçla genleştirmeden gönderdik. Sıcaklığı 40 derece olduğu için elimizle dokunduğumuzda soğuk değil. (Genleştirerek gönderseydik sıcaklığı düşerdi ve bir miktar ısınarak giderdi. Bu da bize verim kaybı olurdu.)
  4. İç ünitede bu basınç serbest bırakıldı ve gaz 40 metreküpe geri yükseldi. İçinde artık sadece 20 ısı olduğu için sıcaklığı 20 derece oldu.
  5. İç ortam ısısı 30 derece olduğundan bu gazı sadece 30 dereceye kadar ısıtabildik. Bu sırada tabi ortam da biraz soğudu.
  6. Emme borusundan bu gazı kompressör çekerken ortam ısısına göre soğuk olduğundan dokununca soğuk hissettik.
  7. Kompressör bu 30 ısılı gazı 20 metreküpe sıkıştırınca sıcaklığı 60 dereceye yükseldi ve tekrar döngü devam etti.
Burada 80-60-40-30-20 değerleri tamamen varsayımsal. Gerçek hesaplamada yukarıda verdiğim formül çalışıyor. Fakat bu döngü genel olarak böyle çalışıyor.

Bu sebeple bir yazılımcı olarak birilerinin bana araştırma geliştirme için kaynak sağlaması halinde çok daha akıllı klimalar geliştirebileceğimi iddia ediyorum. Zira mantık çok basit olduğundan teknolojisi bir türlü gelişmiyor 😂sevgili
Aciklamalariniz teknik bilgiler içeriyor bu anlamda değerlidir.Fakat anlatımınizda birkaç hususda soru işaretleri var.Amacim muhalefet etmek değil tartışarak doğru bilgiye ulaşmak ve faydalı olmaktır.Bu manada umarım yazdıklarımı yapıcı olarak algılarımız. Birinci husus ;
" Soğutucu akışkanin ortamdan ısı alarak gaz haline geçmesi " ifadesi hatalı yazmışsınız devamında daha basit bir ifade olarak belirtmissiniz.Burada temel prensip emme hattından kompresöre giriş yapacak olan soğutucu akışkanin gaz formunda olması aksi takdirde kompresör istenmeyen bir döngü içerisine girerek soğutmayı olumsuz yönde etkileyeceği gibi kısa vadede arıza yapması olasılığı oldukça yüksektir.Bu noktada soğutucu akışkanin sıcaklığı veyahut birim hacimdeki ısısı nasıl tanimlarsak tanımlayalım, ısı transferi yüksek olan noktadan yani klimanın bulunduğu ortamdan, düşük olan noktaya yani soğutucu akışkana doğru olacaktır.Klima çalışma prensibi bu çevrim üzerine kuruludur.
İkinci husus ;
Anlatıminiz , asıl konumuz olan klima emme hattının, basma hatttina göre daha soğuk bir his veyahut daha düşük ısı durumunda olmasını gayet güzel bir şekilde açıklıyor.Fakat basma hattından iç üniteye giden (sıvı haldeki) soğutucu akışkanin ısı değeri ile emme hattından kompresöre giren ( gaz halde)soğutucu akışkanin ısı değeri göz onune alındığında ve buradaki işlemin klimanın bulundugu ortamın ısı değerinin düşürülmesi yani ortam soğutma işleminin yapılması olarak düşünüldüğünde ortama verilen düşük ısı değerine sahip ( 10-12 C ) soğutucu akışkanin iç üniteye girerken sahip olduğu ısı değerinin geri dönüş hattından kompresöre girer iken yani emme hattındaki ( gaz halindeki soğutucu akışkan olarak) ısı değerinin farklı olması gerekiyor ve bu farkın ısı transferi ile sıcaklık değeri artmış emme hattında olması gerekiyor.
Kısacası emme hattındaki soğutucu akışkanin ısı değeri , basma hattında bulunan soğutucu akışkanin ısı değerinden yüksek olmalıdır diye düşünüyorum.Fakat durum tam tersi emme hattı , basma hattından daha düşük ısı değerine sahip durumda.Burada gözden kaçırdığımiz bir nokta olmali

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47

Bu çalışma güzel bir anlatım içeriyor.video 03.15 fizikte ki gizli ısı kavramı önemli bir nokta.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Aciklamalariniz teknik bilgiler içeriyor bu anlamda değerlidir.Fakat anlatımınizda birkaç hususda soru işaretleri var.Amacim muhalefet etmek değil tartışarak doğru bilgiye ulaşmak ve faydalı olmaktır.Bu manada umarım yazdıklarımı yapıcı olarak algılarımız. Birinci husus ;
" Soğutucu akışkanin ortamdan ısı alarak gaz haline geçmesi " ifadesi hatalı yazmışsınız devamında daha basit bir ifade olarak belirtmissiniz.Burada temel prensip emme hattından kompresöre giriş yapacak olan soğutucu akışkanin gaz formunda olması aksi takdirde kompresör istenmeyen bir döngü içerisine girerek soğutmayı olumsuz yönde etkileyeceği gibi kısa vadede arıza yapması olasılığı oldukça yüksektir.Bu noktada soğutucu akışkanin sıcaklığı veyahut birim hacimdeki ısısı nasıl tanimlarsak tanımlayalım, ısı transferi yüksek olan noktadan yani klimanın bulunduğu ortamdan, düşük olan noktaya yani soğutucu akışkana doğru olacaktır.Klima çalışma prensibi bu çevrim üzerine kuruludur.
İkinci husus ;
Anlatıminiz , asıl konumuz olan klima emme hattının, basma hatttina göre daha soğuk bir his veyahut daha düşük ısı durumunda olmasını gayet güzel bir şekilde açıklıyor.Fakat basma hattından iç üniteye giden (sıvı haldeki) soğutucu akışkanin ısı değeri ile emme hattından kompresöre giren ( gaz halde)soğutucu akışkanin ısı değeri göz onune alındığında ve buradaki işlemin klimanın bulundugu ortamın ısı değerinin düşürülmesi yani ortam soğutma işleminin yapılması olarak düşünüldüğünde ortama verilen düşük ısı değerine sahip ( 10-12 C ) soğutucu akışkanin iç üniteye girerken sahip olduğu ısı değerinin geri dönüş hattından kompresöre girer iken yani emme hattındaki ( gaz halindeki soğutucu akışkan olarak) ısı değerinin farklı olması gerekiyor ve bu farkın ısı transferi ile sıcaklık değeri artmış emme hattında olması gerekiyor.
Kısacası emme hattındaki soğutucu akışkanin ısı değeri , basma hattında bulunan soğutucu akışkanin ısı değerinden yüksek olmalıdır diye düşünüyorum.Fakat durum tam tersi emme hattı , basma hattından daha düşük ısı değerine sahip durumda.Burada gözden kaçırdığımiz bir nokta olmali
Şimdi öncelikle bu çevrim sadece gazdan gaza şeklinde de yapılabilir. Verim arttırılması açısından sıvılaştırılana kadar sıkıştırılıyor.

Ben olabildiğince basit anlattım ama siz daha da zorlaştırarak basit bir sebebi ortadan kaldırıp soru işareti yerleştirdiniz 😂

Kompressörümüz dışarıda olduğundan dış sıcaklığa yakın veya daha yüksek sıcaklıktaki akışkan, içeriye aynen gönderilir. Zira önceki mesajımda yazdığım 40 dereceye kadar soğutma işlemi pratikte çok uzun sürecektir. Püskürtme işlemi içeride yapıldığından bu basma borusunda soğukluk hissetmemeniz çok normal. Eğer soğukluk hissederseniz zaten ortada bir verim problemi var.

Aynı şekilde içeride püskürtüldüğünde 2-3 derecelere kadar soğuk olan gazı içerideki ısı ile ısıtırken içerisi 23 dereceyse biz 21-22 derecelere kadar ısıtıp geri yollarız. Bazen daha da düşük. Daha doğrusu kompressör emer. İç sıcaklığa göre bile biraz daha soğuk kalan bu gaz, dış sıcaklığa göre zaten soğuk olduğundan bu emme borusunun soğuk olması ve nem tutması normaldir.

Aslında herhangi bir soru işareti yok. Bu prensip çok basit bir prensip. "Ortamdan ısı alarak gaz hale geçer" gibi mantığa tam oturmayan cümleler kurulması insanların kafasını karıştırıyor ama okullarda da böyle anlatılıyor.

Ortam ısısı 40 dereceyken 37 derecelik bir vücudun salgıladığı terin buharlaşırken vücuttan bir miktar ısı alıyor olmasını tanımlarken bu cümle doğru. Aslında bu bile mechul de yeterince araştırmadığım için doğru kabul edeceğim. Klimada ise durum bu değil. Hacim ile sıcaklık ilişkisinden ibaret.

Yani özetle;
Basma hattındaki sıvı, kompressör tarafından sıkıştırıldıktan sonra ortam sıcaklığı ile soğutulmuş olan sıvıdır. Bu sebeple ortam sıcaklığından daha soğuk olamaz gaz hale geçmesine izin verilene kadar. Bu da iç ünitede püskürtme yöntemiyle yapılır. Bu püskürtmenin ardından hacmi arttığından sıcaklığı düşer ve o 10-12 dereceleri görmeye başlarız.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt