Klima D.Ünite Montajında Alt Vidaların Takılmaması Sorun Yaratırmı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sizinle aynı dönem modluk yaptık, hatta donanımhaber izmir buluşmasını beraber organize etmiştik ve teleferikte mangal yapmıştık. Nickim Ty® idi. Tam 15 yıl olmuş. ?

Ahahahahahaa Cemmiydin sen acaba? seni çok iyi hatırlıyorum, Oldukça karizmatik bir kardeşimizdin. Halen öylesindir diye tahmin ediyorum ?

Vay arkadaş gerçekten 15 sene geçmiş, Nasılsın iyimisin? :rock

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
dh1.jpg

:kop

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Abi senin yanında karizma olsak kaç yazar? İyiyim şükür abi, izmirde ozaman öğrenciydik, izmirde de kaldık. Sen nasılsın, kuşadasındaydın diye hatırlıyorum. hala bu taraflardamısın.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Merhaba

Öncelikle yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

Aşağıya fotoğrafları ekliyorum. Dar alan olduğu için tam net görünmese de anlaşılıyordur diye düşünüyorum. Altta ki vidaların olmadığından eminim. Montaj esnasında ben evde değildim, annem evdeydi, ilk taktıklarında pencere hizasından yukarıda kalmış baya, bunu yaparken 4 vida takmışlar, annem itiraz edip aşağıya kaydırdıklarında sadece 2 vida takmışlar. Annem neden alttaki vidaları takmadınız diye sorunca bunlar yeter demişler.

2. sorunda bugün çıktı. Ben klimanın iç ünitesinin yakıldığı yerde priz olması sebebiyle direkt bağlarlar diye düşündüm ama bize elektrikçi çağırıp buattan hat çekilmesini söyleyip gitmişler. Bizde dediklerini yaptık elektrikçi çağırdık. İç ünite çalışıyor, dış ünitede çalışıyor ancak, soğutma yapmıyor. Annemin söylediğine göre montaj yapıldıktan sonra denemişler ve soğutmuş. Ancak ozaman ne kadar süre ile denenmiş, çok mu soğutmuş tam bilemiyoruz annemde serinlik hissetim o gün diyor ama fanın verdiği serinlikte olabilir.

Kısaca klima eski falan demedik, işi yetkili servis yapsın, adam akıllı olsun dedik, gidip yetkisiz kişiler el atmasın dedik ama cidden canımı sıktı.

20210729_074625.jpg
20210729_074742.jpg
20210729_075534.jpg

teraspy teraspy
A Adem Helvacı
Kurulum vinç le mi yapıldı?
Yoksa eğilerek mi?
Cünkü egilmenin, yani camdan sarkmanin da bir riski var, duvar sağlam ise mantolama yok ise ben bişey olacağını sanmam.
En azından sol kısma 2 tane atması yani motor tarafını kollamasi da lazımdı.
Burada 2 unsur çok önemli
A) iş güvenliği (ben şahsen riskli yere kurmam ve canımı sokaktan 300 TL lik montaj için bulmadım)
B) kurulum sonra size ait olan bir eşyanın risk dolayısı ile Allah korsun birisinin yada bir yerin üstüne düşme durumu
Bu nedenle 2 durumu da teknisyen kollamasi gerekir.
İyi günlerde kullanın ☺️

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi senin yanında karizma olsak kaç yazar? İyiyim şükür abi, izmirde ozaman öğrenciydik, izmirde de kaldık. Sen nasılsın, kuşadasındaydın diye hatırlıyorum. hala bu taraflardamısın.
Yine kıyı ege diyelim. Fethiye'deyim uzun yıllardır.
Biliyorsun orada Vestel Serviste çalışıyordum, Sonra Fethiye Vestel yetkili servisine servis müdürü olarak geldim, sonra çalıştığım şirketi satın aldım vs vs
Sonra ticaretten sıkıldım, şirketi servisi vs abime devrettim bilabedel, geldim bir köy yerinde (Fethiyeye 30km) yaşıyorum yıllardır.
Şimdi tüketici hukuku üzerine hakem heyetinde komisyon üyeliği ve sosyal mecrada tüketici bilinçlendirme üzerine didinip duruyoruz işte :)

DH de malum zaten sivri adamdım ve üst yönetimle anlaşamadık, onlara ipimi çekti ben iplerini çektim artık ben onlar için yokum onlar da benim için yok.

Ne olursa olsun DH de geçen yılların ve bana kazandırdıklarının (Sizler gibi değerli kardeşlerim) hakkını ödeyemem o ayrı konu ?

Şimdi neler yapıyorsun?

Tabi senin şu klima işi ile de ilgileneceğiz o ayrı konu :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kurulum vinç le mi yapıldı?
Yoksa eğilerek mi?
Cünkü egilmenin, yani camdan sarkmanin da bir riski var, duvar sağlam ise mantolama yok ise ben bişey olacağını sanmam.
En azından sol kısma 2 tane atması yani motor tarafını kollamasi da lazımdı.
Burada 2 unsur çok önemli
A) iş güvenliği (ben şahsen riskli yere kurmam ve canımı sokaktan 300 TL lik montaj için bulmadım)
B) kurulum sonra size ait olan bir eşyanın risk dolayısı ile Allah korsun birisinin yada bir yerin üstüne düşme durumu
Bu nedenle 2 durumu da teknisyen kollamasi gerekir.
İyi günlerde kullanın ☺️
La senin ne işin var forumda?
Git yat dinlen :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben 4lü vidalama için ısrar ederdim doğrusu (sevgili A Adem Helvacı ya muhalefet olsun diye :hihi ) ,ama 2 vida ile de olacak iş değil bana göre, "abi ,2 vida attık süper tuttu,hatta bunda r33 gazı varmış ama biz r22 bastık" (temsilidir) derlerse de şaşırmam doğrusu :)
Alo abi en üst iki vida ile fizik kuralları gereği eğer hakikaten betona gömdüysen taşır, hatta onun üstüne aynı dış üniteden bir tane daha koy yine taşır lakin meslek hayatım boyunca hiç işi şansa bırakmadım ben. Mutlaka tedbir vidalarını atmışımdır zira bunu sadece dikey olarak düşünmemek lazım bunun depremi var başka unsurları var vs.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Alo abi en üst iki vida ile fizik kuralları gereği eğer hakikaten betona gömdüysen taşır, hatta onun üstüne aynı dış üniteden bir tane daha koy yine taşır lakin meslek hayatım boyunca hiç işi şansa bırakmadım ben. Mutlaka tedbir vidalarını atmışımdır zira bunu sadece dikey olarak düşünmemek lazım bunun depremi var başka unsurları var vs.
Hımmm, ben de zaten "şans" olayını hiç sevemedim :clap2

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
955
29
Sayısalda 1 tutturamayan adamım ben şans bana göre değil. Gider o iki vida yerinden çıkar al başına belayı. İmkan varken tedbir almak lazım.
3 matematik tutturarak Elektrik Elektronik Mühendisliği kazanmıştım ?

Ama bitiremedim. Demek ki 3 tutturanı almamaları lazımmış ? Umarım iyi matematiği olan birinin hakkını yememişimdir.

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Abi İzmirden daha güzel bir yere gitmişsin. En güzelini yapmışsın, şehir hayatından uzak köy yeri hele birde senin o taraflarda eminim tam kafa dinlemelik oluyordur. Darısı benim başıma, emekliliğe daha çok var ama emekliliği görürsek senin kafada düşünüyorum. Buluşma dönemlerinde öğrenciydim, sonrasında da İzmirde kaldım, yüksek iş güç derken hala İzmirdeyim. Finans işiyle uğraşıyorum. DH nin zaten eski tadı kalmadı, nerede o bizim zamanımızdaki muhabbetler. Şimdi ergenin biri saçma sapan yazdığıma saldırır gibi yorum yapar mı diye çekinerek yazar duruma geldik. DH bizim zamanımızda kalitesi olan bir forumdu, ozaman ki tayfayla yükseldi, şimdi eskilerden kimseyi görmüyorum. Dün buluşma konumuzu okudum, 17 yıl geçmiş, çok şaşırdım muhabbetlerimize, unutmuşum o zamanları, şaşırdım doğrusu, DH de bu kadar güzel muhabbetlerimiz var mıydı diye. Anladım ki; zamanla insan yavaş yavaş uzaklaştıkça bazı şeylerden , uzaklaştığının farkına varmıyormuş. İzmire yolun düşerse beklerim abi mutlaka.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bugün genel merkezi arayarak kayıt açtırdım. Onlarda yetkili servise şikayet gibi iletmiş ve teknik servisten beni aradılar. Sorunu dinlediler, bende dış ünitenin iki vida ile tutturulduğunu, bunun 1-2 yıl olmasa da ileriki zamanda sorun yaratabileceğini, dış üniteye gelecek zarardan çok başkalarının malına hatta canına gelecek zararı düşündüğümü, bu konuda da sorumluluğun bende olacağını bu sebeple montajın gerektiği gibi yapılmasını istedim. Ayrıca soğutma sorununda dan da bahsettim. İlk cihazı çalıştırdıklarında soğuttuğunu sonrasında ise soğutmadığını, takım esnasında gazının kaçırıldığımı düşündüğümü söyledim. Sonrasında gelecek ekipte beni aradı ve bilgi aldı, aynısını onlara da söyledim. Ekipler bugün hızlı bir şekilde gelip baktılar.

Öncelikle klimanın gazının kalmadığını, bunun büyük ihtimalle borudan kaynaklandığını, boruların sertleştiğini bu sebeple kırılma çatlama yapmış olabileceğini söylediler. (Klimayı ilk montaj yaparken borularla ilgili anneme de söylemişler, bu borular gevremiş, sertleşmiş diye) . Pazartesi gelip, gaz basacaklarını, eğer kaçak olması durumunda ona göre işlem yapacaklarını söylemişler. Cihaz yaklaşık 8 senelik, bunun ilk 3 senesini çok az kullanımla geçti, son 5 senesini demonte halde kapalı bir oda da bekledi. Boru gerçekten gevreyip çatlama kırılma yapabilir mi.

Maliyet olarak bize gaz basma bedeli 200 TL, eğer boru değişirse, 600 TL fiyat çıkardılar. Boru uzunluğu 4,5-5 metre civarı.

Bu konuda kazıklanmamak için dikkatli olmam gereken hususları yazarsanız memnun olurum.

Yorum yapan başta Adem abim olmak üzere herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Abi İzmirden daha güzel bir yere gitmişsin. En güzelini yapmışsın, şehir hayatından uzak köy yeri hele birde senin o taraflarda eminim tam kafa dinlemelik oluyordur. Darısı benim başıma, emekliliğe daha çok var ama emekliliği görürsek senin kafada düşünüyorum. Buluşma dönemlerinde öğrenciydim, sonrasında da İzmirde kaldım, yüksek iş güç derken hala İzmirdeyim. Finans işiyle uğraşıyorum. DH nin zaten eski tadı kalmadı, nerede o bizim zamanımızdaki muhabbetler. Şimdi ergenin biri saçma sapan yazdığıma saldırır gibi yorum yapar mı diye çekinerek yazar duruma geldik. DH bizim zamanımızda kalitesi olan bir forumdu, ozaman ki tayfayla yükseldi, şimdi eskilerden kimseyi görmüyorum. Dün buluşma konumuzu okudum, 17 yıl geçmiş, çok şaşırdım muhabbetlerimize, unutmuşum o zamanları, şaşırdım doğrusu, DH de bu kadar güzel muhabbetlerimiz var mıydı diye. Anladım ki; zamanla insan yavaş yavaş uzaklaştıkça bazı şeylerden , uzaklaştığının farkına varmıyormuş. İzmire yolun düşerse beklerim abi mutlaka.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bugün genel merkezi arayarak kayıt açtırdım. Onlarda yetkili servise şikayet gibi iletmiş ve teknik servisten beni aradılar. Sorunu dinlediler, bende dış ünitenin iki vida ile tutturulduğunu, bunun 1-2 yıl olmasa da ileriki zamanda sorun yaratabileceğini, dış üniteye gelecek zarardan çok başkalarının malına hatta canına gelecek zararı düşündüğümü, bu konuda da sorumluluğun bende olacağını bu sebeple montajın gerektiği gibi yapılmasını istedim. Ayrıca soğutma sorununda dan da bahsettim. İlk cihazı çalıştırdıklarında soğuttuğunu sonrasında ise soğutmadığını, takım esnasında gazının kaçırıldığımı düşündüğümü söyledim. Sonrasında gelecek ekipte beni aradı ve bilgi aldı, aynısını onlara da söyledim. Ekipler bugün hızlı bir şekilde gelip baktılar.

Öncelikle klimanın gazının kalmadığını, bunun büyük ihtimalle borudan kaynaklandığını, boruların sertleştiğini bu sebeple kırılma çatlama yapmış olabileceğini söylediler. (Klimayı ilk montaj yaparken borularla ilgili anneme de söylemişler, bu borular gevremiş, sertleşmiş diye) . Pazartesi gelip, gaz basacaklarını, eğer kaçak olması durumunda ona göre işlem yapacaklarını söylemişler. Cihaz yaklaşık 8 senelik, bunun ilk 3 senesini çok az kullanımla geçti, son 5 senesini demonte halde kapalı bir oda da bekledi. Boru gerçekten gevreyip çatlama kırılma yapabilir mi.

Maliyet olarak bize gaz basma bedeli 200 TL, eğer boru değişirse, 600 TL fiyat çıkardılar. Boru uzunluğu 4,5-5 metre civarı.

Bu konuda kazıklanmamak için dikkatli olmam gereken hususları yazarsanız memnun olurum.

Yorum yapan başta Adem abim olmak üzere herkese teşekkür ederim.
Bakır boru çatlarmıymış ,ilk defa duyuyorum doğrusu :alala
Belki havşadan veya rekordan gevşemiştir,kesilip yeni havşa açılabilir ama çatlama yapması (veya yapar olması) tuhafıma gitti :)
A Adem Helvacı , Sota Sota ne dersiniz ,bende öğreneyim bu sayede :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri