Klima D.Ünite Montajında Alt Vidaların Takılmaması Sorun Yaratırmı

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
geçtiğimiz ekim ayında izmirde deprem olduğunda sağlam montajlanmamış herşey düştü arkadaşın koca tvsi sehpa üzerinden düşüp pert oldu.yani bir şey olmaz deme her an herşey olabilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dostlar;

Biliyorum itiraz sesleri yükselecek lakin, Konsollarda delik sayısının çok olma nedeni, montaj yapılacak noktanın belli olmamasından kaynaklanıyor.

Genelde 4+4 delik var ise 4+4 delik delip 4+4 vida dubel takılması beklenir fakat bu her montajda gerekli değildir.

TUĞLA olan duvarlarda 4+4 e ilaveten varsa 4+4 daha delinmeli mesela olaya bu gözle bakarsak o delikler yetersiz dahi kalır.

Ancak BETON alana montaj yapılıyorsa 12 lik klimada en üstteki birer tane delikle dahi montaj yapsanız o klima o bina yıkılmadan yerinden düşmez.

Ben montaj yaparken eğer mümkünü var ise yani oralardan bir kiriş geçiyor ise üst iki vidayı betona gömer, alt iki vidayı da stabiliteyi sağlaması için vidalardım.

Nice duvarlar var dostlar samimi yazıyorum ki 8 deliğin 8 ini kullanın yine güven vermez insana :)

Konu sahibi arkadaşımızın montaj yapılan noktada önemli olan mevcut vidaları ne derece SAĞLAM tutunmuş olduğu.

Bir statik uzmanı abimin uyarısını da yazmadan geçmeyeyim her ne kadar ben dahil ülkemizde dikkate alınmıyor olsa da.

KOLON VE KİRİŞLER ASLA DELİNMEZ !

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bir statik uzmanı abimin uyarısını da yazmadan geçmeyeyim her ne kadar ben dahil ülkemizde dikkate alınmıyor olsa da.

KOLON VE KİRİŞLER ASLA DELİNMEZ !
Lise stajında inşaat mühendisinden yediğim azar geldi aklıma ?

Projede merdiven boşluğunda aplik aydınlatma var ama tesisatı yoktu. Merdiven çevre duvarlar da taşıyıcı beton duvar ya da kolondu. Ben de stajyerim tabi hiltiyi bana verip ortadan kaybolmuştu bizim ustalar. Sonrası zaten malum ?

Projelerde tv konumu nasıl belliyse klima konumu da öyle belli olsa aslında hiç sorun olmayacak. Klimanın tam olması gereken yerde fon perdeli tam boy pencere oluyor genellikle. Haliyle klima için seçilen konumda da bazen taşıyıcı iskelete delikler delmek zorunda kalınabiliyor.

Benim klima mesela tam da olmaması gereken yerde. Mavi koltukta misafir oturduğunda kapatmak zorunda kalabiliyoruz.

imagea592abadf5d56219.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Lise stajında inşaat mühendisinden yediğim azar geldi aklıma ?

Projede merdiven boşluğunda aplik aydınlatma var ama tesisatı yoktu. Merdiven çevre duvarlar da taşıyıcı beton duvar ya da kolondu. Ben de stajyerim tabi hiltiyi bana verip ortadan kaybolmuştu bizim ustalar. Sonrası zaten malum ?

Projelerde tv konumu nasıl belliyse klima konumu da öyle belli olsa aslında hiç sorun olmayacak. Klimanın tam olması gereken yerde fon perdeli tam boy pencere oluyor genellikle. Haliyle klima için seçilen konumda da bazen taşıyıcı iskelete delikler delmek zorunda kalınabiliyor.

Benim klima mesela tam da olmaması gereken yerde. Mavi koltukta misafir oturduğunda kapatmak zorunda kalabiliyoruz.

imagea592abadf5d56219.jpg
Sırf bunun için bir klima aparatı deneyeceğim şimdi, aynı dert bende de var.
Klimanın verimliliğine ne derece etki ediyor onu da test etmiş olacağım.

Erinç Erinç şu klima aparatı firmalarından birisi ile bağlantı kurabilecek durumdamısın?

Malına güvenen varsa yollasın, gerçi çok pahalı değil kendimiz de alabiliriz ama ne bileyim belki midea gibi o da bizim incelememiz neticesi forum üyelerine bir güzellik yapar vs :alala

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Merhaba

Öncelikle yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

Aşağıya fotoğrafları ekliyorum. Dar alan olduğu için tam net görünmese de anlaşılıyordur diye düşünüyorum. Altta ki vidaların olmadığından eminim. Montaj esnasında ben evde değildim, annem evdeydi, ilk taktıklarında pencere hizasından yukarıda kalmış baya, bunu yaparken 4 vida takmışlar, annem itiraz edip aşağıya kaydırdıklarında sadece 2 vida takmışlar. Annem neden alttaki vidaları takmadınız diye sorunca bunlar yeter demişler.

2. sorunda bugün çıktı. Ben klimanın iç ünitesinin yakıldığı yerde priz olması sebebiyle direkt bağlarlar diye düşündüm ama bize elektrikçi çağırıp buattan hat çekilmesini söyleyip gitmişler. Bizde dediklerini yaptık elektrikçi çağırdık. İç ünite çalışıyor, dış ünitede çalışıyor ancak, soğutma yapmıyor. Annemin söylediğine göre montaj yapıldıktan sonra denemişler ve soğutmuş. Ancak ozaman ne kadar süre ile denenmiş, çok mu soğutmuş tam bilemiyoruz annemde serinlik hissetim o gün diyor ama fanın verdiği serinlikte olabilir.

Kısaca klima eski falan demedik, işi yetkili servis yapsın, adam akıllı olsun dedik, gidip yetkisiz kişiler el atmasın dedik ama cidden canımı sıktı.

20210729_074625.jpg
20210729_074742.jpg
20210729_075534.jpg

teraspy teraspy
A Adem Helvacı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba

Öncelikle yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

Aşağıya fotoğrafları ekliyorum. Dar alan olduğu için tam net görünmese de anlaşılıyordur diye düşünüyorum. Altta ki vidaların olmadığından eminim. Montaj esnasında ben evde değildim, annem evdeydi, ilk taktıklarında pencere hizasından yukarıda kalmış baya, bunu yaparken 4 vida takmışlar, annem itiraz edip aşağıya kaydırdıklarında sadece 2 vida takmışlar. Annem neden alttaki vidaları takmadınız diye sorunca bunlar yeter demişler.

2. sorunda bugün çıktı. Ben klimanın iç ünitesinin yakıldığı yerde priz olması sebebiyle direkt bağlarlar diye düşündüm ama bize elektrikçi çağırıp buattan hat çekilmesini söyleyip gitmişler. Bizde dediklerini yaptık elektrikçi çağırdık. İç ünite çalışıyor, dış ünitede çalışıyor ancak, soğutma yapmıyor. Annemin söylediğine göre montaj yapıldıktan sonra denemişler ve soğutmuş. Ancak ozaman ne kadar süre ile denenmiş, çok mu soğutmuş tam bilemiyoruz annemde serinlik hissetim o gün diyor ama fanın verdiği serinlikte olabilir.

Kısaca klima eski falan demedik, işi yetkili servis yapsın, adam akıllı olsun dedik, gidip yetkisiz kişiler el atmasın dedik ama cidden canımı sıktı.

20210729_074625.jpg
20210729_074742.jpg
20210729_075534.jpg

teraspy teraspy
A Adem Helvacı
Görünüşe göre KÖTÜ bir montaj işçiliği neticesi ürün gaz kaçırmış.
Bu aralar sıklıkla duyuyoruz maalesef, malum bir an önce takıp kaçma derdinde klimacılar.
Şikayet sitelerinde %400 oranında artmış klima montaj şikayetleri zaten.

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Benime tahminim o yönde, peki vidalama konusunda fotoğraflara göre yorumunuz nedir.

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Teşekkürler yorumunuz için. Bu arada donanımhaber sitesinde bulundunuz mu, şayet bulunduysanız nickiniz Ado muydu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt