Deneyim Karavan Yaşamından Tecrübeler

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
sosyal medyada zaten yokum ama bu tarz hayat yasayan insanlari takip etmiyorum yada videolarini izlemiyorum cünkü ben yapamadigim icin acikcasi kiskaniyorum yaptiginiz sey büyük bir lüks kiymetini bilin
bu konuyu bu gün görmem le tesadüf oldu sanirim son zamanlarda kullandigim otobüs hattinda yasli bir kadin her geldiginde cikolata vs biseyler getiriyor bu günde biraz cikolata verdi tesekkür ettim kadin yalniz oldugu icin sohbet etmeye yer ariyor belli diye sohbete girdim biraz almanlarin yasliliari böyledir genellikle aileleri olmadigi icin sohbete yer ararlar adres sorarsin sana bütün cografyayi anlatmaya kalklar konusmaya ihtiyac duydugu icin
neyse konuyu baglamaya calisayim, kadinla konustuk kadin 55 yil mutlu evliliiligi oldugunu yakinda kocasini kaybettini filan anlatti kadin 83 yasindaymis ama 60-65 gibi gösteriyor tatile gitmiyormusun vs diye laf olsun diye sorunca dedi ki zamaninda calistigi parayi hic tutmamislar karavanlari varmis sürekli ordan oraya gezmisler artik kocam yok baska bir erkek istemiyorum yalnizda gitmek istemiyorum bayan arkadaslarimin da cogu kanser hastasi hasta olmayaninda ailesi var vs diye anlatti
kadin aslinda königsberg denilen su anda ruslara ait olan kaliningrad adiya anilan yerde annesine 2. dünya savasinda rus askerler tecavüz etmis ve böyle dogmus annem beni hic kucagina alip bana sarilmadi diye anlatti kadin
ama buna ragmen mutlu bir evlilik ve güzel anilari olmus hayati dolu dolu yasamis
kocasindan ve eski günlerinden bahsederken kadinin gözlerinin ici gülüyordu ve bana kocasiyla olan fotografini gösterdi sevincle iste bu yüzden böyle insanlari kiskaniyorum
elinizdekilerin kiymetini bilin bu günlerde sahip oldugunuz seyler lüks..

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Selamlar.

Tam zamanlı karavan yaşamımıza başlayalı bir yılı, yaklaşık bir ay geçti.
Neler neler deneyimledik bu sürede...
Anlatmaya, zaman zaman buralarda paylaşmaya çalıştık. Daha çok Instagram'da aktif olduk ve o mecradan daha güncel şekilde aktarımlarda bulunduk.

Neyse.

Güncel olarak bahsetmek istediğim noktaysa, bu yaşama başladık başlayalı, ha gittik ha gideceğiz dediğimiz Gürcistan'dayız.

Paylaşımlarda en son Frig vadisinden bahsetmiştim forumda.
İzmir'de kampingte bir ay kadar çalışıp kendimizi ve bütçemizi toparladıktan sonra, Manisa, Kütahya, Afyon ve Eskişehir duraklarından sonra Sevda'nın dağcılık eğitimleri için Niğde'nin Çamardı ilçesi Demirkazık köyüne geldik.
Eşim burada eğitimini başarıyla tamamlandı. Bu arada bir TV kanalı, belgesel çekimi için bize ulaştı.
Tam zamanlı karavan yaşamımızı ekrana taşımak istediğini, pilot bölüm olarak bizle çalışmak istediklerini aktardılar. Biz de kabul ettik ve Sevda Hakkari'ye geçmeden çekimleri tamamladık.
Sonrasında Sevda bir sonraki eğitim için kulüpten arkadaşlarımızla Hakkari'ye gitti. Hakkâri sonrası eğitim yine Niğde'de olacağı için kedimizle ben, Niğde'de kaldık.
Ancak eşim Hakkari'ye vardığı ilk gün sindirim sistemi hastalığı yaşadı ve eğitimi kaçırdı. Sonrasında iyileşip Niğde'ye tekrar geri döndü.
Ve dönünce artık Niğde'de kalmamız için bir sebep yoktu. Ve bir karar verdik.
Ha gittik, ha gideceğiz dediğimiz Gürcistan'a hareket etmeye kadar verdik.
Mevsim koşulları daha fazla sertleşmeden, Sonbahar mevsimini yaşayalım istedik.

3 Eylül'de Niğde'den ayrıldık.
Kayseri'de evimizin, karavanımızın yağ bakımı yaptırdık. Gecesinde Kayseri çıkışında bir benzinlikte dinlenmeye çekildik.

Sabahında yola çıkıp Sivas'a vardık ancak hedefimiz Erzurum olduğu için Sivas'ta dolaşmadan Erzurum'a akşam saatlerinde vardık. Aklımıza gelen araç muayenesi oldu. Araç muyenesi Ekim 17'deydi ancak Gürcistan'da ne kadar kalacağımızı kestiremediğimizden, yaptıralım, eksiklerimizi de görürüz, yola öyle devam ederiz dedik. Ancak muayeneden geçeceğimizi hiç sanmıyorduk. Aracımızın makas yükünü alsın diye, OnAir marka havalı süspansiyon sisteminin montajını yapmıştık 1.5 ay evvel. Ve bu da, aracın yürüyüne dış donanımına müdahale diye geçtiğinden, %90 muayeden kalınıyor. Çok nadir geçen oluyor. Takması sökmesi kolay bir sistem olduğundan, geçemezsek sökeriz dedik. Neyse.
Erzurum'da kaldığımız gece, iki gün sonraya muayene günü bulduk. Yapacak bir şey yok deyip muayene için randevu aldık.
Dinlendiğimiz günün sabahında, acaba biri randevusunu iptal etmiş midir bugün için deyip, TÜVTÜRK'ün randevu yerine bakınca, güzel bir gelişme oldu ve evet, biri iptal etmiş, hem de saat 9.00'daki randevuyu. Hemen kendi randevumuzu bu saate alıp, biraz hazırlanıp, toparlanıp randevu için Erzurum TÜVTÜRK'e geçtik. Aracın sinyalleri, farları, silgeçleri gibi unsurlar çalışır durumdaydı; diğer yürürü noktasında ise bilgimiz yoktu.

Randevu sıramız geldi, muayeneye girdik ve muayeneden kaldık. Süspansiyon sisteminden diye düşünürken... Hayır! Sağ arka fren ampulü yanmamış ve kaldık.
Aracın yürüründe bir sıkıntı olmaması, süspansiyon sisteminden geçmiş olmamız bizi çok mutlu etti. Dedik ampulü hallederiz ya...
Hallettik falan muayene tekrarından da geçince Ardahan'a yola çıktık.

Ardahan'da kedimiz Yaviz'in iç dış parazit muayenesini halledip, dinlenmeye çekildik.
Sabahında ise, Gürcistan'ın para birimi olan Lari almak için bir kaç yer dolaştık ama Ardahan'da Lari satan bir yer olmadığını öğrendik.
Sınıra doğru yola koyulduk. Posof'taki Türkgözü sınır kapısını tercih ettik. Vardığımızda bizden başka binek araç olmayışı, hızlı geçişimizi kolaylaştırdı.

Karavan için çok fazla arama yapmadılar.
Kedimizle ilgili olarak çip kontrolü yapıp geçişimize onay verdiler.
Geçiş sonrası, az ileride yer alan benzinlik yanındaki ofisten para değiş tokuşu yapıp, 15 günlük zorunlu araç sigortamızı yaptırıp, yola koyulduk.

Gürcistan'da ilk durağımız Bonjomi oldu. Akşam vardık.
Yeşillikler içinde, harika parkları olan bir kentti. Park kenarında ücretsiz şekilde konaklamak için evimizi park ettik. Yağmurlu bir gecenin ardından az evvel yazdıklarımı görebildik. Burada da bu arada değnekçiler var. Park ücretsiz olmasına rağmen gelip park ücreti isteyebiliyorlar. Karşımızdaki otelin resepsiyonundan bu konuda bilgi alırken, görevli kişi değnekçilere kendi dilinde bir şeyler söyledi ve sonrasında, bizdensiniz gibi hareketle bir daha park ücreti talep etmediler.
Bu noktada bir de sim kart satın aldık. Magti adındaki operatör buranın en iyi operatörüymüş. Sınırsız internet ve simkart için 42 Lari ödedik.
Sonrasında biraz şehri gezip, bir sonraki yere geçmek için yola çıktık. Hedef Tiflis'ti ancak oraya yakın bir yerleşimde konaklamaya karar verdik.

Şimdilik bu kadar yazabildim. Devamını yine paylaşacağım. Dediğim gibi Instagram'ı daha güncel kullanıyoruz ve becerebilirsem video serisiyle YouTube kanalımızı da daha aktif hale getirecek videolar çekiyorum.

Görüşmek üzere bir sonraki paylaşımda.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
sosyal medyada zaten yokum ama bu tarz hayat yasayan insanlari takip etmiyorum yada videolarini izlemiyorum cünkü ben yapamadigim icin acikcasi kiskaniyorum yaptiginiz sey büyük bir lüks kiymetini bilin
bu konuyu bu gün görmem le tesadüf oldu sanirim son zamanlarda kullandigim otobüs hattinda yasli bir kadin her geldiginde cikolata vs biseyler getiriyor bu günde biraz cikolata verdi tesekkür ettim kadin yalniz oldugu icin sohbet etmeye yer ariyor belli diye sohbete girdim biraz almanlarin yasliliari böyledir genellikle aileleri olmadigi icin sohbete yer ararlar adres sorarsin sana bütün cografyayi anlatmaya kalklar konusmaya ihtiyac duydugu icin
neyse konuyu baglamaya calisayim, kadinla konustuk kadin 55 yil mutlu evliliiligi oldugunu yakinda kocasini kaybettini filan anlatti kadin 83 yasindaymis ama 60-65 gibi gösteriyor tatile gitmiyormusun vs diye laf olsun diye sorunca dedi ki zamaninda calistigi parayi hic tutmamislar karavanlari varmis sürekli ordan oraya gezmisler artik kocam yok baska bir erkek istemiyorum yalnizda gitmek istemiyorum bayan arkadaslarimin da cogu kanser hastasi hasta olmayaninda ailesi var vs diye anlatti
kadin aslinda königsberg denilen su anda ruslara ait olan kaliningrad adiya anilan yerde annesine 2. dünya savasinda rus askerler tecavüz etmis ve böyle dogmus annem beni hic kucagina alip bana sarilmadi diye anlatti kadin
ama buna ragmen mutlu bir evlilik ve güzel anilari olmus hayati dolu dolu yasamis
kocasindan ve eski günlerinden bahsederken kadinin gözlerinin ici gülüyordu ve bana kocasiyla olan fotografini gösterdi sevincle iste bu yüzden böyle insanlari kiskaniyorum
elinizdekilerin kiymetini bilin bu günlerde sahip oldugunuz seyler lüks..
Nerelerden geldiğini unutmaması lazım insanın. Güzel örnek de içeren yazınız için teşekkür ederim. Biz de nereden geldiğimizi unutmadan, hayalini kurduğumuz bu günlerin içinde olarak, değerini korumaya ve bilmeye çalışıyoruz. :cay

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Selamlar.
Kazbek, Gergeti'de geçen bir haftalık muhteşem serüveni sonlandırıp(muhteşem manzaralara sahip, masal gibi memleket), Tiflis'teki kaya tırmanışı alanlarını denemek ve tecrübe etmek için, Tiflis'e geri dönüyoruz.

Gudauri kasabasından geçerken dağ suyuyla hem içme suyu ihtiyacımızı hem de su depomuzun ihtiyacını karşıladık.

Gudauri-Su.jpg

Tiflis'ten Kazbek'e gelirken, dinlenme amacıyla Ananuri kasabasında bir gece konaklamıştık. Şimdi yine Ananuri kasabasındayız. Kazbek'ten dönerken saat ilerleyince az evvel çekildik bu kasabaya. Güzel manzaralara sahip, nehir kenarında bir küçük kasaba.

Yarın sabah yola devam.
Kısa keser, iyi geceler dileriz.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
yolunuz açık olsun.Allah a emanet olun.Heyecanla takip ediyoruz.
Sağolasın hocam. Yaşam akıyor, biz de kapıldık. İnşallah böyle güzel devam eder.

Merhaba.
Bugün CleanStory adındaki çamaşırhanede çok birikmiş olan çamaşırlarımızı yıkadık. 2 token=10 Lari ve kurutma için de yine aynı tutarda Lari harcadık. Keyifli bir Alman çiftle de tanıştık. Yatak yorgan yıkamaya getirmişlerdi. Makineler 13kg olunca karavancılar olarak bunu büyük nimet olarak görmemiz kaçınılmaz. :)
Bir süredir eşimin canı döner çekiyordu. Makineleri beklerken haritalarda puanı yüksek dönerci aradım. Şavurma döner adındaki yerin iyi puana sahip olduğunu görünce, çamaşır yıkama sonrası mekana geçtik. Küçük sürprizim çok hoşuna gitti. Gittiğimiz yerdeki döner ustası da Hataylı çıkınca biraz sohbet muhabbet de ettik.
Döneri, lavaşı ve sosu gayet lezzetliydi.
Sonrasında kaya tırmanışı yapılan yeri bulmak için yola çıktık. Ara tara girişi bulamadık. Derken Kazbek'te tanıştığımız bir dağcıdan, sosyal medya üzerinden destek alıp, girişi netleştirdik ancak akşam 19:30'da girişin kapandığını öğrendik.
Neyseki bu gece manzaramız çok güzel. Tiflis manzaralı, Botanical Garden tarafta, Kartlis Deda kadın heykelinin yanında konaklıyoruz. Gece de ayrı manzaraya şahit olmak mutlu etti bizi.
Yarın, botanik park içindeki kaya tırmanış alanına gitmeyi deneyeceğiz. Yanımıza tırmanış eşyalarımızı ve bir kaç pantolon alıp, hem spor hem ticaret yapabilir miyiz ona bakacağız.
Yavaş yavaş uykuya giderken, Tiflis'in tepesinde olmanın verdiği değişik hissi yaşarken, bir de burada konaklayacak olmanın hissettirdiği duygu çok farklı geldi eşimle bize.
Bildiğin evimiz burada. :)

13. günün gecesinden şimdilik bu kadar.
İyi geceler.

Tiflis_Botanik_Park_Konaklama_Gece.jpg

Son düzenleme:
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Sağolasın hocam. Yaşam akıyor, biz de kapıldık. İnşallah böyle güzel devam eder.

Merhaba.
Bugün CleanStory adındaki çamaşırhanede çok birikmiş olan çamaşırlarımızı yıkadık. 2 token=10 Lari ve kurutma için de yine aynı tutarda Lari harcadık. Keyifli bir Alman çiftle de tanıştık. Yatak yorgan yıkamaya getirmişlerdi. Makineler 13kg olunca karavancılar olarak bunu büyük nimet olarak görmemiz kaçınılmaz. :)
Bir süredir eşimin canı döner çekiyordu. Makineleri beklerken haritalarda puanı yüksek dönerci aradım. Şavurma döner adındaki yerin iyi puana sahip olduğunu görünce, çamaşır yıkama sonrası mekana geçtik. Küçük sürprizim çok hoşuna gitti. Gittiğimiz yerdeki döner ustası da Hataylı çıkınca biraz sohbet muhabbet de ettik.
Döneri, lavaşı ve sosu gayet lezzetliydi.
Sonrasında kaya tırmanışı yapılan yeri bulmak için yola çıktık. Ara tara girişi bulamadık. Derken Kazbek'te tanıştığımız bir dağcıdan, sosyal medya üzerinden destek alıp, girişi netleştirdik ancak akşam 19:30'da girişin kapandığını öğrendik.
Neyseki bu gece manzaramız çok güzel. Tiflis manzaralı, Botanical Garden tarafta, Kartlis Deda kadın heykelinin yanında konaklıyoruz. Gece de ayrı manzaraya şahit olmak mutlu etti bizi.
Yarın, botanik park içindeki kaya tırmanış alanına gitmeyi deneyeceğiz. Yanımıza tırmanış eşyalarımızı ve bir kaç pantolon alıp, hem spor hem ticaret yapabilir miyiz ona bakacağız.
Yavaş yavaş uykuya giderken, Tiflis'in tepesinde olmanın verdiği değişik hissi yaşarken, bir de burada konaklayacak olmanın hissettirdiği duygu çok farklı geldi eşimle bize.
Bildiğin evimiz burada. :)

13. günün gecesinden şimdilik bu kadar.
İyi geceler.

Tiflis_Botanik_Park_Konaklama_Gece.jpg
oha manzara müthiş.. iyi gezmeler

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Bugünden,

Güzel bir tırmanış gününü geride bıraktık.

Botanik Park içindeki tırmanış alanına gidene kadar canımız çıktı denebilir. Bir tabela bile yoktu. İnat edip bir şekilde yolu tutturup bulduk.

Güzel rotalardan oluşan, keyifli bir tırmanış bahçesi oluşturulmuş. Çeşitli derecelerde, farklı stiller içeren rotalar mevcut. Biz de yan geçiş ve bir kaç rota tecrübe ettik.
Burada Igor adında bir Rus arkadaş edindik. Bize rotalardan ve tırmanış bahçesine daha kolay bir girişten bahsetti.

Akşam olmaya yakın, Igor'un tuttuğu yoldan karavanımızın dibindeki çıkış kapısına geliverdik.
Igor'la haftasonu tırmanışta görüşmek üzere vedalaştık ve karavana girerken dört kişilik bir Türk arkadaş grubuna denk geldik. Bir yerden "Evet!" sesi duydum. Sevda mı bu ses derken, Yasin adındaki arkadaşa "Siz mi evet dediniz?" diye sorunca, sohbet etme ve tanışma şansımız oldu bu arkadaş grubuyla. On günlüğüne İstanbul'dan Tiflis'e gelmişler uçakla.
Hoşbeş edip, bu arkadaşları uğurladık ve karavanda yemek hazırlıklarına başladık. Sevda'm makarna haşlarken ben de, Kazbek, Gergeti'den Tiflis'e gelmeden topladığım mantarları temizledim. Kazbekteyken mantar bol bol toplama şansımız olmuştu. Çayır mantarı toplamış ve güzel yemekler yapmıştık. Bu akşam da mantar sote ve makarna ikilisiyle devam.

Bu arada bugün pantolon satmadık çünkü Igor dışında kimse gelmemişti tırmanışa. Arkadaşın dediğine göre hafta sonları yoğun oluyormuş. Hafta sonu şansımızı deneyeceğiz bu noktada da.

Botanik bahçesinden de söz etmek gerekirse, içinde bir çok güzel alan olan, şelaleler olan, çeşitli ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapan bir bahçe. Keyifli bir alan. Giriş kişi başı 4 Lari. Fazlasıyla değer bir yer.

Ve yorgun hissetmezsek yemek sonrası, bulunduğumuz yerin az ilerisinde, bileklik satmayı deneyeceğiz. Olmazsa yarın.

Bakalım.

21 Eylül 2023

Botanik-park_selale_20230921.jpg
botanik-park_20230921.jpg
Tirmanis-Alani-Giris_20230921.jpg
Kazbekten_Mantarlar_20230921.jpg

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Evimizle Gürcistan'a Doğru!
Niğde'den çıkış, yağ bakımı, doğum günü sürprizi, TÜV muayenesi ve Ardahan'a varış gibi konu başlıklarını içeren videomuz yarın saat 12'de YouTube kanalımızda yayında!

Yarınki video yayınlanana kadar, bir önceki videomuzu izlemek isteyenler için buraya link bırakıyorum:

Destek için beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Bugün video işleriyle uğraştım. Bulutlu bir Tiflis günüydü. Böyle geçti gitti. :)

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Yeni videomuz kanalımızda, yayında!

Evimizle Gürcistan'a Doğru! - 1. Bölüm

Destek için videomuzu beğenebilir, kanalımıza abone olabilirsiniz. :)

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Gürcistan'daki 17. günümüz.
Evimiz yani karavanımızla bu serüvene devam ediyoruz.
Bir yılı aşkın süredir karavanda yaşıyoruz. Keşkemiz olmadan anılar biriktirmeye, tecrübeler kazanmaya devam ediyoruz.
Bugün de onlardan birisi...

Keyifli bir gün geride kaldı.
Bugün Botanik Park'taki kaya tırmanışı alanına gittik. Yanımızda tırmanış malzemelerimiz ve satmak için 25 kadar pantolonla alana ulaştık. Keyifli, yemyeşil patikalar için ulaştığımız yerde bizden başka kimse yoktu. Bir önceki tırmanışımızda tanıştığımız ve bugün için sözleştiğimiz Igor da tırmanış partneriyle biz varalı çok olmadan geldiler.
Pantolonlarımızı gelen tırmanışçılar görebilsin diye ip gerip, ipe astık. İlk alışverişi Igor'un partneri yaptı ve bir pantolon aldı.
Sonrasında biz de tırmanmaya başladık.
Bir süre sonra bir kişi gelip, beğendiği pantolonu aldı ve tırmanış yapmadan alandan ayrıldı.
Bu arada biz de ısınmak adına 6- derecesindeki bir rotayı tırmandık. Sonrasında 7+ / 8 derecelerinde bir rota için bayağı cebelleştik. Lider olarak tamamlayamadık ikimiz de ancak 3 bolt boyu gidebildik. 5 bolttan oluşan bir rotaydı. Ne cebelleştik ama...
Sonrasında Sevda bolder yani yan geçiş denedi. Gayet de başarılı gitti. :)

Son olarak bir çift geldi muhtemelen kardeşlerdi. Yanlarında ip yoktu, bizden ipimizi kullanmayı rica ettiler ve biz de olur dedikten sonra bizim ilk çıktığımız rotada tırmandılar. Keyifli sohbetleri olduğu kadar durağan ve farklı halleri de vardı. Haftaya belki tırmanış için haberleşiriz diye Vanosfer'i takip ettiler. Sonrasında teşekkür edip, bir pantolon alıp alandan ayrıldılar.

Biz de toparlandık ve dönerken bir de ne görsek? Mantar! :) Kükürt mantarı diye geçen, tavuk eti tadında ve dokusunda olan yenebilir bir mantar... Kazbek, Gergeti'deyken mantar bizim için bulunmaz nimet olmuştu. Burada da bulmak, bizi oldukça keyiflendirdi. Tabi hemen yanımıza onu da alıp karavanımıza, evimize doğru yola koyulduk.

Karavanımıza varınca ilk iş mantarı temizlemek oldu. Diğer mantarlar gibi bunu da silerek temizledik. Detaylara giriyorum çünkü daha önce çayır mantarı ya da kültür mantarı dışında başka bir mantar türü yemediğimiz için tadını merak edip, nasıl pişireceğimizi düşünürken bulduk kendimizi. 😊

Tavuk göğsü gibi küp küp doğrayıp, sote pişirir gibi pişirdik. Gerçekten tadı tavuk göğsü gibiydi. Buraya da bulduğumuzda, dilimlerken ve pişmiş halinin fotoğraflarını bıraktık.

Sonrasında bir demlik çay demleyip, çay ve buraya özgü kurabiye eşliğinde birkaç bölüm “Friends” dizisi izleyip günün yorgunluğunu attık. Şimdilerde de yağmur başladı.

Yarın, YouTube kanalımızda paylaşmak için önümüzdeki haftanın video düzenlemelerine biraz çalışacağım. (youtube.com/ vanosfer vanosfer)
Sevda’nın planı ise bilinmiyor, bilmiyorum, bakarız diyor.

Özetle, bugün verimli bir gündü. Tırmanış keyifliydi. Uzun süredir çalışmayan kaslarımızı çalıştırdık. Satışlar da iyi oldu. Ki bu satışlar bir aksilik olmazsa 15 gün kadar daha bizi Gürcistan’da tutmaya yetecektir. Böyle böyle yaşamımız devam ediyor.

Bakalım… Gürcistan serüveni tam gaz devam ederken daha neler tecrübe edeceğiz.

Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere.

Kukurt-Mantari--Bulduk.jpg
Kukurt-Mantari--Eve-Donus.jpg
Kukurt-Mantari_Dilimlerken.jpg
Kukurt-Mantari-Pismis-hali.jpg
Pantolonlarimiz_1.jpg
Sevda_bolder.jpg
Tirmanis_alani_1_24Eylul.png
Tirmanis_alani_24Eylul.png

Geri
Üst Alt