İzmir'de deprem

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Bir tanıdığımızın üzücü haberini aldık. Kelimeler yetersiz kalıyor. Artık bu kentsel dönüşün nasıl olacaksa bir adım atılsın, denetimler sıkı tutulsun. Bazı binalarda direkler ve kirişlerin kaldırıldığı söylentisi var. Buna izin nasıl verilmiş, işlem yapılırken gören duyan olmamış mı?
Öncelikle, başınız sağ olsun, hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin inşallah, sevenlerine sabır selamet temenni ediyorum.

Ülke, yanlışlar üzerine inşa edilmiş, bu yetmemiş her gelen bir iki kolonunu kesmiş, projesini değiştirip kaçak kat çıkmış, imar barışı çıkartılmış, yeri gelmiş sallanmış yeri gelmiş yan yatmış... Bu duruma Ülke insanının en azından yarısı şahitlik etmiş, görmüş duymuş, korkmuş üzülmüş ama bir şey yapamamış... Ve hâlâ daha yapamıyor. ?

D Çevrimdışı

devrezcayi

Yeni Üye
4 May 2020
26
42
İzmire geçmiş olsun.

Ben geçenlerde twitterdan istanbul için istanbulun yarısından çoğunda kaçak kat-teras var bakanlık ne yapıyor diye çevre ve şehircilik bakanına yazdım. cevap gelmedi. Devlet denetlemiyor-göz yumuyor. vatandaş aç gözlü. aç gözlü o insanlara göz yuman apartman sakinleri de bu işlere ses çıkarmaması nedeniyle canları tehlikede...

Öncelikle şu çok kat sevdasından vaz geçilmeli. hem çok kat hem de kutu kutu dairelerle binaların yükünü arttırıyorlar. Adamlar 2+1 ev yapmışlar kutu kutu...bir sürü aile bir sürü eşya bir sürü kat ile hep tehlike...

Aç gözlü toprak sahipleri çok daire alayım derdinde...aç gözlü müteahhitler çok daire satayım derdinde...devlette doğru düzgün denetlemiyor. nasıl olsa oy-yerel seçim ilişkisi ile insanların işleri görülüyor. Bu iş yerel yönetimlerden alınıp bakanlığa devredilmeli.

En önemli nokta da devlet artık insanları büyükşehirlere yığmaktan vazgeçmeli. Anadolu şehirlerine yatırım-sanayi götürmeli. Eğer deprem 30 saniye değil de 1 dakika falan sürseydi yıkılan bina sayısı çok çok artardı. Ölümler binlerce olurdu. 99 depreminde yaşadık bunu...

akrep2018 Çevrimiçi

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,267
62
Tüm İzmir'e ve depremi yaşayan yerlere geçmiş olsun.Çok kötü sallandık.Ölenlere Allahtan rahmet,yaralılara acil şifalar dilerim.Yakınlarına da sabır temenni ederim.Ülkemizin bir çok yeri fay hatları üzerinde ve deprem doğal bir olay.Genel ve yerel yönetimlerce zamanında gerekli denetim yapılıp,tedbir ve önlemler alınmadığı sürece maalesef bu sonuçlar hep oluyor ve olacaktır.Tekrar geçmiş olsun.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Öncelikle, başınız sağ olsun, hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin inşallah, sevenlerine sabır selamet temenni ediyorum.

Ülke, yanlışlar üzerine inşa edilmiş, bu yetmemiş her gelen bir iki kolonunu kesmiş, projesini değiştirip kaçak kat çıkmış, imar barışı çıkartılmış, yeri gelmiş sallanmış yeri gelmiş yan yatmış... Bu duruma Ülke insanının en azından yarısı şahitlik etmiş, görmüş duymuş, korkmuş üzülmüş ama bir şey yapamamış... Ve hâlâ daha yapamıyor. ?
Teşekkür ederim. İmar barışı denen uygulamaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde en baştan sıkı denetim olmalıydı. Cezasını ödeyip binaları kullanmaya devam eden mülk sahiplerinin olduğunu duyuyorum. Şimdi bir inceleme yapılsa altı dükkan olan apartmanların çoğunda bir sorun çıkacaktır. Bir de şu temel kısmına bir standart gelmeli. Bizim mahallede yarım metre temeli olan evler var.

Karl1 Çevrimdışı

Karl1 

Aktif Üye
17 Haz 2018
76
50
İzmir ve tüm Türkiye'ye geçmiş olsun. Ülkemizde deprem yönetmelikleri aslında gayet güzel bir şekilde çıkarıldı. Sonra yine devletimiz "İmar Barışı" adı altında kontrolsüz yapılmış, standartlara uymayan yapıların kullanımına izin verdi. En fazla imar barışına başvuru yapılan şehirlerin ilk iki sırasında İstanbul ve İzmir geliyor. Bu iki şehir de deprem riski en fazla olan şehirlerimizin başında geliyor. Ülkemizde tüm kurumlarda olduğu gibi bu durumda da gerçekten çok iyi kanunlar, yönetmelikler çıkarılsa da "Kontrol veya denetleme" konusunda yetersiz durumdayız. Araya hatır sokma, tanıdık sokma vb... kirli durumlardan dolayı da çıkarılan yönetmeliklere, kanunlara uymuyoruz. Para hırsı insan canının önüne geçiyor. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa, geride kalanlara da başsağlığı diliyorum.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
51
Teşekkür ederim. İmar barışı denen uygulamaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde en baştan sıkı denetim olmalıydı. Cezasını ödeyip binaları kullanmaya devam eden mülk sahiplerinin olduğunu duyuyorum. Şimdi bir inceleme yapılsa altı dükkan olan apartmanların çoğunda bir sorun çıkacaktır. Bir de şu temel kısmına bir standart gelmeli. Bizim mahallede yarım metre temeli olan evler var.
Binaların temel mevzusu tamamen teknik bir konu. Kocaeli'de zemini kazmıyorlar bile bunu görünce şaşırıp araştırdım, radye temel denilen sistemmiş deprem olduğunda zemin ile birlikte sallanıyormuş.

Cezasını ödeyip kaçak yapılarını legal hale getirenlerin en başında turizm bakanı var.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
İmar barışının bir çok yönü var,
- İmar barışından yararlanan yapıya, ilave eklenti yapılamıyor, kat mülkiyeti çıkarılamıyor, yani daire daire satılamıyor.
- İmar barışı çıkarılması kentsel dönüşümden yararlanma hakkını kaybettirmiyor.
- İmar barışı çıkması kontrolde yapının çürük çıkması sonucu oturma izninin kaldırılmasını, binanın mühürlenmesini ve yıkılmasını engellemiyor.
- İmar barışı aslında bir milat oluşturup yeni kaçak yapıların, kaçak eklentilerin tespit ve engellenmesi için kayıt, kontrol ve hukuki dayanak getiriyor.
- İmar barışı var olan kayıt dışı yapıların ticari değer kaznmasını ekonomiye ilave edilmesini sağlıyor, bankada teminat edilebilme gibi haklar kazandırıyor.
- İmar barışı ile kentsel dönüşüm ayrı konular. Kentsel dönüşüm de maalesef bu güne kadar her paydaşı memnun edecek şekilde bir yol bulunup başarılı olacak şekilde uygulanamadı. Güçlü olan kendine doğru çekiyor, bu da süreci uzatıyor, geciktiriyor.
- Kentsel dönüşümde devlet, kira yardımı yapıyor, yapı yeniden yapılırken tüm harçlardan muaf tutuluyor, bir paydaşı olarak, destek olabildiğince açık ve net.

Bizde atasözüdür, "Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır." diye. Bir çoğumuz onu okumam, bunu seyretmem, o benim görüşümden değil dinlemem, v.b. kendine dar bir çerçeve çizip, çerçevenin içinden dışını öğrenmiş, biliyormuş gibi yorumlamaya çalışıyor.

İnsan kendini kapattığı konuyu, öğrenmediğini nasıl bilebilir ki. Bu tip insanlar, kullanılmaya müsait ya da kullanılan, düşüncesi özgür, fikri kendisinin olmayan insanlardır.

Bu tür insanları kontrol eden yapıların uyguladıkları üç ortak özellikleri vardır;
1- Gurup insanları kendi aralarında kardeş ilan edilir, diğerleriyle 'kan bağı olan ailesi olsa bile' yanyana gelmelerine zaman geçirmelerine bile fırsat verilmez.
2- Her şeyi bunların liderleri ve yöneticileri bilir, bunların dinleyip uyması yeterlidir, düşünmesi, sorgulamaları yasaktır, 'neden, niye, niçin diyemezler, kelimeler düşüncesinden silinmiştir.' sorgulamayı liderleri veya abileri zaten yapmaktadır.
3- Kendi gurupları dışındakiler düşmanlaştırılır. Sadece kendilerine bağımlı hayat sürmesi sağlanır.

Atatürk'ün öğretmenlere vasiyetiydi.
"Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister."

Yeterince yetiştirilemedi, sonuç ortada; bölünmüş, ayrışmış, bireyselleşmiş bir toplum.

Son düzenleme:
Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
The_SreT The_SreT,
Bundan sonra ki depremlerde can ve mal kaybı yaşanmaz. Bilinçli bir şekilde hareket ederiz, çok büyük geçmiş olsun.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
qqw.png
?

Geri
Üst Alt