İnverter klima enerji baglantisi

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Merhaba selamlar sevgili ustadlarim.inverter klimanın enerji bağlantısını yanlışlıkla on /Off klimalardaki gibi iç ünite üzerinden yaptım.Klima iç ünite devreye girdi yaklaşık 5 dakika sonra da fan ve kompresör devreye girdi ve soğutma başladı.Ancak kısa bir süre sonra klima iç ünite enerji baglantisi klemenslerinin hemen arkasında yer alan kırmızı LED sürekli yanarak klima arızaya geçti.Sonradan bağlantı hatası yaptığımı farkettim.Muhtemel bir kart arızası diye düşünüyorum.Tecrube etmiş ustadlardan bu konu da bir görüş almak istiyorum.İnverter klimaların dış ünite içerisinde, on / Off klimalardan farklı olarak ayrıc a bir kart var.Ben enerjiyi dış ünite üzerindeki 1 ve 2 ( gaz ve nötr) klemenslerden verip bu kart üzerinden iç üniteye enerji ve sinyal göndermek isterken enerjiyi iç ünite üzerindeki faz ve nötr klemenslerinden vererek kompresör devreye girdiğinde iç ünite deki kart üzerinden yüksek akım çekerek arızaya mi geçirdim acaba .

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Arçelik 12311 AA

IMG-20230718-WA0017ed41c8190071907e.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,653
inverter klimaları doğru bağlantı yaptığınız sürece iç üniteden de besleyebilirsiniz. Yanlış bağlantı olsa klima devreye hiç girmezdi.
Klimada başka sorun olma ihtimali var. Kurulumu kim yaptı.

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Soğutma teknisyeni oktay usta montajı yapti

Enerji bağlantısını iç ünite üzerinden alıp dış uniteden yaptik ancak dış ünite üzerinde yer alan ve iç üniteyi besleyen faz klemensi çıkış vermiyor .Burada anladığım kadarıyla iç ünite ve dış unitede olmak üzere iki ayrı devre kartı bulunmakta.Bu şartlarda bu kartları kontrol ederek çözüme gitmek doğru bir yol olacaktır diye düşünüyorum

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Sorun ile ilgili ifade ettiğim ve iç ünite klemensinin arkasında yer aldığını söylediğim kırmızı LED, dış ünite üzerinde yer alan klemenslerin arkasındaki kart uzerindeki LED olacaktı.

Şu anda farklı bir yerde olduğum için video paylaşımi yapamıyorum.Ancak LED sürekli yanar durumda.blink yapmıyor

Kartı daha önce görmedim ancak smps besleme kartlarının hepsinde yüksek akım ve yüksek gerilimden koruma amaçlı sigorta ve varistor kullanılır.Devre kartının üzerinde muhtemelen bir sigorta yer almaktadır.Sizin bu kartlar konusunda tecrübeniz var ise faydalanmak isterim

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

Osimum

Yeni Üye
19 Tem 2023
1
52
İç ünite terminaline faz nötr geliyor mu? 220 V Ölçtümüz mü ? İç ünite kartında bulunan cam sigortanın yanma olasılığı var.

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Dış ünite üzerinden iç ünitenin enerji ve sinyal beslemesi için kullandığımız 4x1.5 kablo üzerinde faz yok.( Dış ünite üzerindeki faz girişi mevcut , iç üniteye giden faz yok ) Bu durumda dis ünite üzerindeki kartı görmediğim için yapısını bilemiyorum.Ancak en masum ihtimal olarak sigortanın kısa devreye düştüğünü düşünmek istiyorum.Bu ünite kartlarının görselini bulabilirsem inceleme fırsatım olacak.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,653
Dış ünite üzerinden iç ünitenin enerji ve sinyal beslemesi için kullandığımız 4x1.5 kablo üzerinde faz yok.( Dış ünite üzerindeki faz girişi mevcut , iç üniteye giden faz yok ) Bu durumda dis ünite üzerindeki kartı görmediğim için yapısını bilemiyorum.Ancak en masum ihtimal olarak sigortanın kısa devreye düştüğünü düşünmek istiyorum.Bu ünite kartlarının görselini bulabilirsem inceleme fırsatım olacak.
sinyal-besleme kablosunu test etme imkanınız var mı.? Kabloda kopukluk olabilir.

Geri
Üst Alt