İNTEL Mİ AMD Mİ? (fight begin :D)

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Ryzen serisi birşey olmuyor o halde. Core mimarisi 2008'de çıktı piyasaya. Ryzen serisi ise birkaç yıldır piyasada. Ryzen çıkana kadar da Amd Intel'e yetişmekte zorlandı hep.

Geçmiş geçmişte kaldı şuan ryzen piyasa da olduğuna ve performanslı olduğuna göre problem yok geçmişe göre hareket ediyorsak efsanevi athlonların P4'leri nasıl tokatladığını da anlatmak gerekir fx 57 gibi efsane işlemcileri barındıran o dönemide dikkate alalım o halde.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam sizin tavsiyeniz ne olur

Benim size tavsiyem güncellenmiş ryzen modellerinden birini almanız bütçenize ve amacınıza göre.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Geçmiş geçmişte kaldı şuan ryzen piyasa da olduğuna ve performanslı olduğuna göre problem yok geçmişe göre hareket ediyorsak efsanevi athlonların P4'leri nasıl tokatladığını da anlatmak gerekir fx 57 gibi efsane işlemcileri barındıran o dönemide dikkate alalım o halde.

İsterseniz o zamanları da sizden dinleyelim. Ben o ilk bilgisayarımı 2008'de topladım ve o zamandan beri Amd hep geriden gelmek zorunda kaldı ama Ryzen ile bu gidişe dur dedi ve hatta belki de 3. nesil Ryzen ile öne geçip fark açmaya başlayacak. Ben biri iyidir, öbürü kötüdür demiyorum.

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
İsterseniz o zamanları da sizden dinleyelim. Ben o ilk bilgisayarımı 2008'de topladım ve o zamandan beri Amd hep geriden gelmek zorunda kaldı ama Ryzen ile bu gidişe dur dedi ve hatta belki de 3. nesil Ryzen ile öne geçip fark açmaya başlayacak. Ben biri iyidir, öbürü kötüdür demiyorum.

Bizim zamanımızda slot işlemciler vardı amd duron işlemciler vardı daha sonra athlon çıktıktan sonra büyük bir sıçrayış yaşandı intelin p4'leri hantal ve aşırı ısınıyordu core 2 döneminden sonra amd duraklama dönemine girdi phenom serisi ile sıçrayış yapsa da bulldozer serisi işlemcilerden umduğunu bulamadı şimdir lisa su'nun başa gelmesiyle ryzen işlemciler ile birlikte yıllar sonra ciddi performans sıçraması yaptılar intel ise mevcut core mimarisini ısıtıp ısıtıp önümüze sunduğu için ekstra bir yenilik getiremedi hatta son çıkan güvenlik açığı yüzünden ciddi performans kayıbına uğradı amd şuan işlemci yönünde güzel adımlar atarken ekran kartı kanadında ise sıvamış durumda HD6000,HD7000 dönemleri iyiydi R serisinden sonra RX serisi kartlarda nvidianın gerisinde kaldılar.

M Çevrimdışı

Memory42

Yeni Üye
16 Nis 2019
44
35
Akşam eve gidince eski sistemi size yazıp yenisi için fikir alayım en iyisi :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Ryzen 5 5600 Stok fanla 70 dereceyi geçmiyor. Elimde şu an kule tipi var takmaya zorsunuyorum.
Ryzen masaüstü cpu serisi çok begendim. Mobil serisi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim hani nasıl derler tutuk gibi tepkiler veriyor
Intel gibi pürüzsüz kullanım göremedim.

Ev için PC ihtiyacım olacak büyük ihtimal Ryzen tercih edeceğim gibi.

V Çevrimdışı

volki32r

Yasaklı Üye
30 Nis 2020
25
26
Ryzen masaüstü cpu serisi çok begendim. Mobil serisi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim hani nasıl derler tutuk gibi tepkiler veriyor
Intel gibi pürüzsüz kullanım göremedim.

Ev için PC ihtiyacım olacak büyük ihtimal Ryzen tercih edeceğim gibi.
Mobil serileri fazla iyi değil. Ama masaüstünde önerebilirim kesinlikle. Stok fanla kullanılmaması gerek ayrıca. Güzel bır ısı değeri için sıvı soğutma ya da kule tipi fan iş görecektir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Mobil serileri fazla iyi değil. Ama masaüstünde önerebilirim kesinlikle. Stok fanla kullanılmaması gerek ayrıca. Güzel bır ısı değeri için sıvı soğutma ya da kule tipi fan iş görecektir.
PC gündelik işler kullanıyorum sıvı soğutmaya ihtiyacım olacağını sanmiyorum.
Zaten yaz aylarında evde klima çalışıyor tüm odalar ortalama 25 derece.

mobil taraf neden bu kadar tutuk kaldılar anlamış değilim.

V Çevrimdışı

volki32r

Yasaklı Üye
30 Nis 2020
25
26
PC gündelik işler kullanıyorum sıvı soğutmaya ihtiyacım olacağını sanmiyorum.
Zaten yaz aylarında evde klima çalışıyor tüm odalar ortalama 25 derece.

mobil taraf neden bu kadar tutuk kaldılar anlamış değilim.
Zamanla iyi olacaktır. Kartlarda da hatırlayın çok yazılımsal sorun yaşadılar. Yeni yeni düzeltiyorlar. Bence mobil için 1-2 sene beklemek lazım. Şimdi İntelde GPU çıkarttı arttıkça bunun rekabeti kullanıcıya yarar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt