İbrahim 27'e dayandı

• Konbuyu başlatan ibrahimykr1
  • Başlangıç tarihi
eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Tüm bu saydıkların faizin günah olduğu gerçeğini değiştirmez. Bana babamdan bana ev düşmedi. Şuan aldığım ücretle ev sahibi olabileceğimide sanıyorum, zaten ev sahibi olayım diye bir derdimde yok. Rabbim kısmet ederse olur. Ama fani dünya hayatı için baki olan alemi tehlikeye atamam. Benim çocuklarımda kirada otursun. Ahirette kimin evi vardı kimin yoktu diye hesaba çekilmeyecegiz.
Eger ev sahibi olamamamizin nedeni şuan ki yönetim ise, elbet bir gün devran döner, başka partili siyasiler yönetir bizi. Alabilirsek o zaman alırız. Ama devran halen aynı dönerse yakacak birşey yok.

Faiz haram da haram olan faiz ne, orası karışık. Tefecilik mi faiz, başını sokacak evi alabilmek için mecburen başka hiçbir kapısı olmayan insanın kredi çekmesi mi. Kısmetse olur tabi de o zaman çalışmaya da gerek yok, kısmetse doyarsın. Doktora gitmeye de gerek yok kısmetse iyileşirsin. Kısmet diyebilmek için elinden gelen her şeyi yapar sonra beklersin. Bu günün şartlarında mirasyedi olmayan, milleti dolandırmayan, bal tutup parmağını yalamayan insan nasıl ev sahibi olur. Bir memur ailenin normal hayat şartı sürebilmesi bile imkansız. Normal hayatı bırak sadece sağlıklı beslenebilmesi bile imkansız. Burada sizinle polemiğe girmek gibi bir niyetim yok ama gerçeklerden çok uzaksınız. Bu yönetim suçlanır elbet, ben hayatımda Ecevit’e bir kere oy vermedim ama adam taşa tutuldu ekonomi berbat diye. Bugün aynı şeyleri yaşıyorsak onun suçu vardı da bu yönetimin suçu yok mu. Dış güçlerin işiyse bunlar o adamı niye taşladık o zaman. Kredi çekmek günah diye düşünecek kadar hassassanız o zaman pudra şekercileri de düşüneceksiniz. Ve emin ol o konuda bildikleriniz devede tüy bile değil. Bunlar günah değil mi millet kıvranırken.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Faiz haram da haram olan faiz ne, orası karışık. Tefecilik mi faiz, başını sokacak evi alabilmek için mecburen başka hiçbir kapısı olmayan insanın kredi çekmesi mi. Kısmetse olur tabi de o zaman çalışmaya da gerek yok, kısmetse doyarsın. Doktora gitmeye de gerek yok kısmetse iyileşirsin. Kısmet diyebilmek için elinden gelen her şeyi yapar sonra beklersin. Bu günün şartlarında mirasyedi olmayan, milleti dolandırmayan, bal tutup parmağını yalamayan insan nasıl ev sahibi olur. Bir memur ailenin normal hayat şartı sürebilmesi bile imkansız. Normal hayatı bırak sadece sağlıklı beslenebilmesi bile imkansız. Burada sizinle polemiğe girmek gibi bir niyetim yok ama gerçeklerden çok uzaksınız. Bu yönetim suçlanır elbet, ben hayatımda Ecevit’e bir kere oy vermedim ama adam taşa tutuldu ekonomi berbat diye. Bugün aynı şeyleri yaşıyorsak onun suçu vardı da bu yönetimin suçu yok mu. Dış güçlerin işiyse bunlar o adamı niye taşladık o zaman. Kredi çekmek günah diye düşünecek kadar hassassanız o zaman pudra şekercileri de düşüneceksiniz. Ve emin ol o konuda bildikleriniz devede tüy bile değil. Bunlar günah değil mi millet kıvranırken.
'Doktora gitmeye gerekte yok, kısmet dersin' yani konuştuğumuz konuya o kadar uzaksın ki. Gerçekten de seninle polemiğe giremem.
Dinimizde faizin sınırları alanen belli. Karışıklık yok.
Kazandığı para ile içki içen kafir çaldığı ile hacıya giden müslüman oluyor maalesef
İçki içiyor diye kimse kafir olmaz. İçkinin haram olduğunu inkar eden dinden çıkar. Çünkü içkinin haram kılınışı ayetle sabittir. İçersen günahkar olursun, inkar edersen kafir.
Haram para ile hacca gidende hacı olmaz. Ancak kendini kandırır.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Hayat devam ediyor İbrahim depresifligi bırakıp bir yerden başlaman lazım. 27 yas ne ki ? Bu "yasim ilerledi gec kaldim" teranesi bir bizim ulkede var. Her yasin ozellikle olgunluga eristikten sonra ki yaslar daha iyidir çünkü daha iyi kararlar alırsın daha iyi kendini dinlersin. Hic bir sey icin gec degil kafani topla stratejini yap ve ilerle bu kadar iç düşünmek iyi degil mantığını bir kenara attırır - sana vakit kaybettirir.

Ben bir Kadın sevdim darbeci çıkti paçayı zor kurtardım , ama üzüntüsü yüzüme vurdu suratımın (çoğunlukla bıyığımın) yarısı beyazladı.

Boşver biraz gaddar ol biraz kaale alma sen sadece kendini ve cüzdanını düşün içini dökmek iyi gelir ama anlık tatmindir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ev aramaya çıktığımda aldığı krediyi ödeyemeyen bir kaç kişiye rast geldim inanın,hatta birisi öyle bir fiyat verdi ki şaşırdım.Ancak oğlum aldırmadı "baba bu ev bize yaramaz,ahlı ev" dedi.Büyük ihtimalle bir süre sonra ,konut kredisi çekip de ev alanların sıkıntılarını okursak hiç şaşırmam doğrusu ki sahaya çıkldığında görünüyor herşey.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ben şu an oturduğum daireyi 2000 yılının Haziran ayında bir miktar kendi birikimimle,kalan kısmını da baldız ve kayınbiraderlerimden olmak üzere o zamanın parasıyla 6 milyar Tl lik mark ve dolar olmak üzere borç alarak aldım.Memur maaşım düşük olduğu için o zamanlar bankalar şimdiki gibi herkese kolay kolay kredi vermiyordu.Aldıktan 6 ay sonra meşhur Ecevit-Sezer anayasa kitapçığı atışması yüzünden bir gecede benim borç 6 milyar'dan 16 milyar Tl ye çıktı.Sağ olsunlar borç verenler bana güvendiklerinden senet,vade bir şey istememişler,istediğin zaman öde demişlerdi.Her zaman söylerim Allah onlardan razı olsun.Ben yapım gereği kimseye borçlu kalmak istemem.Bayağı bir sıkıntı yaşadım,borç bitene kadar eve zorunlu ihtiyaçlar dışında bir şey alamadım ve hepsinin borcunu en kısa zamanda ödedim.Ülkemizin siyasi,ekonomik,yönetim sorunları maalesef insanlarımızı da yakından etkiliyor.Tanıdığım,bildiğim,duyduğum bir çok ailede bu tür sorunlar var.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben şu an oturduğum daireyi 2000 yılının Haziran ayında bir miktar kendi birikimimle,kalan kısmını da baldız ve kayınbiraderlerimden olmak üzere o zamanın parasıyla 6 milyar Tl lik mark ve dolar olmak üzere borç alarak aldım.Memur maaşım düşük olduğu için o zamanlar bankalar şimdiki gibi herkese kolay kolay kredi vermiyordu.Aldıktan 6 ay sonra meşhur Ecevit-Sezer anayasa kitapçığı atışması yüzünden bir gecede benim borç 6 milyar'dan 16 milyar Tl ye çıktı.Sağ olsunlar borç verenler bana güvendiklerinden senet,vade bir şey istememişler,istediğin zaman öde demişlerdi.Her zaman söylerim Allah onlardan razı olsun.Ben yapım gereği kimseye borçlu kalmak istemem.Bayağı bir sıkıntı yaşadım,borç bitene kadar eve zorunlu ihtiyaçlar dışında bir şey alamadım ve hepsinin borcunu en kısa zamanda ödedim.Ülkemizin siyasi,ekonomik,yönetim sorunları maalesef insanlarımızı da yakından etkiliyor.Tanıdığım,bildiğim,duyduğum bir çok ailede bu tür sorunlar var.
Evet sahaya inildiğinde görünüyor herşey,dışardan bakıldığında fark edilmiyor - şimdilik- maalesef sevgili akrep2018 akrep2018

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
İbrahim, aynı yollardan ben de geçtim, eminim birçok kişi de benzerlerini yaşamıştır. Ruhen ve fiziken sağlığın yerinde olduktan sonra herşey bir gün mutlaka düzelir. Yoksa bana da bazen yaşamak ağır geliyor, insanları hiç anlayamıyorum çoğu zaman. Buradan çıkıp herkesten uzakta Kanada'da falan yaşamak istiyorum bazen. Çok ufak hesapların peşinde koşuyor bazı insanlar. Açıkçası uzun zamandır insanlıktan umudumu kesmiş durumdayım. Ama yine de dünya iyi insanların hatrına dönüyor derler ya hani, doğru olduğuna da inanıyorum. Onlar da olmasa dünya çekilmez bir hal olurdu zaten. En basitinden şu forumda bir konu açıyorsun herkes yardımcı olmaya çalışıyor.

10 yıl önce anneme pankreas kanseri teşhisi konulduğundan beri yaşam tarzım ve yaşama bakış açım çok değişti. Uzun süre işsiz kaldım, çaresiz kaldım, birçok ağır şeylerle imtihan oldum. Seninki de dert elbette ama inan çok daha büyük dertleri olan insanlar var. En kötü senaryoda, borcunu ödeyemezsen evi satıp kiraya çıkarsın en fazla, o da dünyanın sonu değil. Yeter ki sağlık yerinde olsun, yoksa gerisi gerçekten boş.

İnançlı biriysen hocaya da gidebilirsin elbette. Bursa'ya gelirsen ben de götürebilirim. Çok kafaya takıyorsan psikiyatriste de gidebilirsin. Midemizi bozunca nasıl dahiliye'ye gidiyorsak psikolojimizi bozunca da psikiyatriste gitmek gayet doğal bir şey.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Moruk özet geçtim. Sorunun cevabına geldim. Sevdiğin birinin her gün başka biriyle olmaktansa Allah'ın emriyle biriyle olması daha az can acıtır. Ortamdan ortama zıpla :).

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Moruk özet geçtim. Sorunun cevabına geldim. Sevdiğin birinin her gün başka biriyle olmaktansa Allah'ın emriyle biriyle olması daha az can acıtır. Ortamdan ortama zıpla :).

Seni istemeyeni sen hiç isteme. Seni sevmeyenden sen nefret et. Üç günlük dünyada umurunda olmadığın biri için kendini niye heder eder insan. Yazık seni seven insanlara.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

Seni istemeyeni sen hiç isteme. Seni sevmeyenden sen nefret et. Üç günlük dünyada umurunda olmadığın biri için kendini niye heder eder insan. Yazık seni seven insanlara.
Ben yaşadığım olayı azıcık bahsetmiştim forumda ,sanırım muhabbetteydi galiba ,ibrahime de yazmıştım hatta ,tabii herkesi kendim gibi göremem ama değmez bazı şeyler gençler,hayat kısa :ok ,hatta bazen hanımla konuşuyoruz bu konuyu (benim yaşadığımı) ,ki hiç bir saklı gizlim olmamıştır bizim hanımdan,hep "onun adına üzülüyorum ama kendi adıma seviniyorum çünkü seninle evlendim " der durur.Diğeri mi ,en son hastaneye gitmiştim ziyaretine, orada görmüştüm maalesef.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Ben yaşadığım olayı azıcık bahsetmiştim forumda ,sanırım muhabbetteydi galiba ,ibrahime de yazmıştım hatta ,tabii herkesi kendim gibi göremem ama değmez bazı şeyler gençler,hayat kısa :ok ,hatta bazen hanımla konuşuyoruz bu konuyu (benim yaşadığımı) ,ki hiç bir saklı gizlim olmamıştır bizim hanımdan,hep "onun adına üzülüyorum ama kendi adıma seviniyorum çünkü seninle evlendim " der durur.Diğeri mi ,en son hastaneye gitmiştim ziyaretine, orada görmüştüm maalesef.
Film gibi hayatın var be abi.. Bi kurcalayayım ben o topiki.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt