Hukuken suçlu muyum?

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
165
27
konu sahibi arkadaşa cevaben, benim görüşüm, hani türk kültüründe eve girerken ayakkabıyı çıkarırız eşikten içeriye ayakkabısız girerizya, siz oradan içeri girdiyseniz suç diye biliyorum. oradan içeri girmediyseniz dolayısıyla hane'nin içine girmemişseniz sadece apartman/ortak kullanım alanına girdiyseniz problem olmaz diye biliyorum.
ayakkabı çıkarma meselesini, konuda baya bir karışıklık olmuş kimse tam anlamamış (bende anlamadım) ondan dolayı öyle yazdım yanlış anlaşılmasın :))

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Ona şaşırdım bende hayret birşey bahçe kapıısından atlamak anahtarı unuttuğumda ben,
Zor tırmanıyorum kapıya birde yeniden geri tırmanacak gittim müdürüne şikayet ettim.
Özür vs dilediler bir daha olmaz öyle bir hakkıda yok yapamaz dediler çok önemli iş yapıyor.

Zaten kraldan çok kralcılar daha zararlı. Madalya takarlar göğsüne. Eziğin tekine denk gitmişsin. Ben olsam direkt savcıya giderdim. Bazılarının canı iyi bir dersi çok istiyor.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Çoğu kapı açık zaten. Araya taş koyuyorlar zile basılmasın diye hele. O zaman nolcaktı? Bi cacık olmaz bence

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
konu sahibi arkadaşa cevaben, benim görüşüm, hani türk kültüründe eve girerken ayakkabıyı çıkarırız eşikten içeriye ayakkabısız girerizya, siz oradan içeri girdiyseniz suç diye biliyorum. oradan içeri girmediyseniz dolayısıyla hane'nin içine girmemişseniz sadece apartman/ortak kullanım alanına girdiyseniz problem olmaz diye biliyorum.
ayakkabı çıkarma meselesini, konuda baya bir karışıklık olmuş kimse tam anlamamış (bende anlamadım) ondan dolayı öyle yazdım yanlış anlaşılmasın :))
Yok eşiği geçmedim.

Şimdi apartmanda apartmanın ortak kullanım alanı var. Otomata basarsın cümle kapısı açılır daire kapısının önüne kadar deriz ortak kullanım alanı. Ama iki katlı ev yan komşu anahtar ile açıyor kapıyı. Burada ortak kullanım neresi. Konut dokunulmazlığı dediğimiz adı üstünde konut. Daire dokunulmazlığı değil. Müstakil evin sokak kapısının içi konut. Bahçesi de konut, garajı da konut. Öyle hafife alınacak bir konu değil bu. Borçluya kaç kere ulaşılmaya çalışılmış, evde ne kadar zamandır bulunamıyor, telefonla bildirilmiş mi eve girip saati sökeceğiz diye bunlar iş sıkıntıya girerse çıkacak sonucu öyle bir değiştiriyor ki. Burada kimseye felaket tellallığı yapmak değil söylediklerim. Ama bu iş ciddi anlamda sıkıntı, belirttiğim şekilde bir mülkse. Kimse üzerine alınmasın benim evime bu şekilde girilse o komşuyu da gireni de gittiği yere kadar uğraştırırdım. Yok kardeşim öyle kafana göre giremezsin. Şirket sayacı kimseye ihtiyacı olmadan ulaşabileceği yere koymamışsa gidecek savcılığa yazacak, savcılık da polise diyecek gidin sökün. Hiç icra memurları nasıl geliyor görmediniz mi. İcra dairesi adliyenin içinde bir kurum olduğu halde.
4-5 aydır belirli aralıklarla gidiyorum. Ev boş oturan yok. Günde 10-15 tane sayaç söküyorum. Her yere polis savcı ile gidecek olursak günde 5 tane anca sökülür. Sayac sökmeye ne biliyim polisle gitmekte komedi olmaz mı?

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Yok eşiği geçmedim.

4-5 aydır belirli aralıklarla gidiyorum. Ev boş oturan yok. Günde 10-15 tane sayaç söküyorum. Her yere polis savcı ile gidecek olursak günde 5 tane anca sökülür. Sayac sökmeye ne biliyim polisle gitmekte komedi olmaz mı?

Sevgili Pitbull Pitbull,

Her söktüğün sayaç kişinin evinin içi mi. Konudaki evin resimlerini görmeden biz afaki konuşuyoruz da eğer benim anladığım şekilde bir yere girmişsen komedi değil ağır dram yaşaman işten bile değil. Günde 15 sayaç sökülecek diye bir kanun mu var. Olması gereken ne ise o yapılır bunun sonucunda gerekirse 2 sayaç sökülür. Ne demek istediğimi anlatamıyorum sanırım. Avukatla görüş dememin amacı o senden nereye girdiğini, nasıl bir mekan olduğunu öğrenir bunun hukuki müeyyideleri var mı anlatır gerekirse uzlaşmana vesile olur diye. Ayrıca boş olan eve nasıl doğalgaz borcu geliyor onu da anlamadım da artık benden bu kadar. Umarım başın ağrımaz.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yok eşiği geçmedim.

Zamlara itiraz eden asabı siniri bozuk f. ödeyemeyen gergin müşteriden dayak yersen
inan bana, her sayaç sökümüne ya polis istersin yada işten ayrılırsın bu ara millet gergin :kiskis

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Şahsınızı değil firmaya dava açması gerekir siz işinizi yapmışsınız

Firma anında kıvırır. Bizimle alakası yok der çıkar. Hem işinden olur hem mahkeme mahkeme uğraşır. Hele böyle davaların uzmanı, dişli bir avukat da tutarsa karşı taraf işin nereye varacağını kimse kestiremez. O yüzden diyorum işin başında bilenden akıl alıp uzlaşmak lazım. Kiraya verip kira alamadığın kendi evinin kapı kilidini değiştiremiyorsun. Haberlerde gördük çıkartamadığı suriyeli kiracısı için kapıyı kırıp evin içini dağıtan adam hapiste.

M Çevrimdışı

mahoni

Aktif Üye
16 Eyl 2019
58
45
sayaç sökmeye çok mu meraklısınız?
borcundan dolayı her sayacı sökmeye gittiğinizde mekan kapalı ise ulaşamıyorsanız amiriniz bir yolunu bulup içeri girin sayacı sökün yoksa işten kovarım ,maaşınızdan keserim gibi şeyler mi söylüyor?

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
borcundan dolayı her sayacı sökmeye gittiğinizde mekan kapalı ise ulaşamıyorsanız amiriniz bir yolunu bulup içeri girin sayacı sökün yoksa işten kovarım ,maaşınızdan keserim gibi şeyler mi söylüyor?

Bunu söyleseler bile kurtarmaz, yazılı emir lazım. Söz uçar yazı kalır.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,075
2 katlı ev burası her katta daire kapısının önünde 1 sayaç var. (Doğalgaz sayacı) Ben daire 2 nin sayacı söktüm. Binaya giriş kapısını komşusu açtı bende söküm işlemini gerçekleştirdim.

Benim görüşüm işler resmi ise , ortak alan , kapıdada zorlama yok hiç bir durum çıkmaz .

Doğrusunu söylemek gerekirse yaptığınız işler ders niyetinde .

Bu konular hakkında dağıtım firması sizlere kurs vermesi ve ne gibi işlemler yapılacağı hakkında yazı vermesi gerekir .
Yazı vermiyorsa kendinizi zora sokacak işlemler yapmamak .
Tek başınıza sayaç sökmemek ( yazılı iş emri ) ekip en az 2 kişiliktir .
Takıldığında , sökülüdüğünde ve kaçak durumunda imza almanız gerek .
Tutanak 2 kişinin imzası ve abone imzası
Eskiden ele yazılan kağıt evrak vardı şimdi bilğisayar türü cihazlarla çıktısı bir aboneye bırakılacak bir sizide kalacak imzalı olacak atmıyorsa üzerine imzadan imtina etti yazılacak .

Bazı firmalar her iş için fotoğraf çekiyor .
Çünkü sayaç bilğileri , sayaç söküm öncesi ve sonrası fotoğrafı .

Firma niye sayaçı söküyor anlamadım tüm firmalar sayacı söküyor .
Sayaç sökülüyor bu sefer daha çok zarar kaçak kullanıyor .
Sayaç sökülmeden kullanım olursa ne kadar endex yazdığını görüp cezalı fatura .
İcraya düşmesi gerekir ki sayaç sökülsün . ( tam abonelik iptali )

Sayaç sökmek hele elektrikte çözüm değil kabloları sökülüyor tesisat harap ediliyor .
Abone tesisatıma zarar verdi diye suç duyurusu yapsa .
İlk abonelik kontrol görevlisi işini tam yapmıyor sonra sorunlar .
Eski tesisatlar içinde sayaçın dışarıya çıkarılması için yazılar .
Yazacak çok durum var uzatmayayım .
Birde müdürlerin dolduruşuna gelmemek .

Arkadaş anlatıyor sayaç okuyorum her sefer yaptığım iş , bu sefer adam bahçede iş yapıyor sayaç evin içinde kapı açık girdim okudum zaten ev kapısı önü içinde ( ayakkabılık ) sayaç niye evin içine girdin diye jandarmayı çağırmış .
Neyse işi çözümlemişler .
Sonrası fen servisindeki arkadaşlara bildiriyor fen servisindeki arkadaşlar sayaçın okunamadığından dolayı dışarı alınması için yazı evrak düzenleniyor şu kadar gün içinde dışarı alınmassa kesilecek evrağın biri aboneye diğeri kendine ( firmaya ) imza atmassa imtina etti
Bu işler kolay değil bahçeden atmamak , köpek vs gibi çok sorunlar var .
Diğer arkadaş anlatıyor sayaç değiştirdim sonrası aynı gün evde hırsızlık olmuş mahkeme ile uğraşmiş .

Bu durum ders olsun diyelim ileriye bakıp kendini kollamak gerek .
Hiç size silah çekildimi ? resmi olarak işini elinden geldiği kadar yapmak ,gerisini polis , jandarma bırakmak .

Kolay gelsin .

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Mekan içerisinde sayaç olmaz. Servis kutusunun verildiği binada sayaç olur. Abonenin sözleşmesi bitmiş. Sayaçta şirketin mülkiyetinde o sayaçla kullanım yapması yasak. O sayacı sökmek için 4-5 aydır farklı zamanlarda o adrese gittim. Yani her borcu olan sayacı sökülmesin veya gazı kesilmesin diye kapıyı açmasın o zaman ne diyim. Kaçak ve kayıp kullanım arttıkça faturalara eklenmekte.

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Sevgili Pitbull Pitbull,
Sayacın olduğu yer herkesin girebileceği bir yer mi. Apartman içi gibi. Komşudaki anahtar kimin. O anahtarın başka kişilerde olan kopyası var mı. Yani cümle kapısı anahtarı mı. Yanlış anlama, iyi niyetle yaptığın bir işten başın ağrımasın diye söylüyorum.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Sevgili Pitbull Pitbull,
Sayacın olduğu yer herkesin girebileceği bir yer mi. Apartman içi gibi. Komşudaki anahtar kimin. O anahtarın başka kişilerde olan kopyası var mı. Yani cümle kapısı anahtarı mı. Yanlış anlama, iyi niyetle yaptığın bir işten başın ağrımasın diye söylüyorum.
Evet herkezin geçtigi bir yer. Apartman gibi dusunun. Komsuya anahtari ev sahibi vermis. Komsusu gelip bizzat açtı.

Geri
Üst Alt