Hiç durmadan çalışan Altus buzdolabı(03.2020. Yeni Buzdolabı arıyoruz :) )

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
alayım mı adem abi Regal 3000 no frost u??
Ustad bizim zamanimizda vestel grubunda kronik fan motoru arizalari (gurultulu calisma)vardi ama sogutma problemi yok gibiydi neredeyse simdi durum nasil bilmiyorum.bende buzdolabini degistirecegim vestel istiyorum ama cekimserim..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

alayım mı adem abi Regal 3000 no frost u??
Hacim olarak biraz kucuk gibi.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Ustad bizim zamanimizda vestel grubunda kronik fan motoru arizalari (gurultulu calisma)vardi ama sogutma problemi yok gibiydi neredeyse simdi durum nasil bilmiyorum.bende buzdolabini degistirecegim vestel istiyorum ama cekimserim..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hacim olarak biraz kucuk gibi.

uzun zamandır duymadım valla.

Evet küçük ama tek başına zaten tencere girsin ,yazın konserve ,karpuz ,turşuluk girsin yeter ona.eskisi de aynı hacimdeydi zaten.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Frost Free Teknolojisine geçtiklerinden beri soğutucu gurubunda da VESTEL ailesinde artık negatif geri dönüşler çok ciddi oranda kesildi bu bir gerçek.

Aslında temel anlamda Frost Free zaten yine bir NO FROST olmakla birlikte, ABB denen o nalet sorunun ortadan kalkmasına vesile olan bir üç yollu valf sistemi ile revize edilmiştir.

Bu anlamda Satın alınmasına hiç bir sakınca görmediğimi belirtmek isterim :ok

Kompresör üreticisi bilgisine ulaşamadım yalnız takribi 150tl dolayında fark ödeyerek ek garanti yaptırıp olası bir risk için de güvence elde edilmiş olunur :ok

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
Frost Free Teknolojisine geçtiklerinden beri soğutucu gurubunda da VESTEL ailesinde artık negatif geri dönüşler çok ciddi oranda kesildi bu bir gerçek.

Aslında temel anlamda Frost Free zaten yine bir NO FROST olmakla birlikte, ABB denen o nalet sorunun ortadan kalkmasına vesile olan bir üç yollu valf sistemi ile revize edilmiştir.

Kompresör üreticisi bilgisine ulaşamadım yalnız takribi 150tl dolayında fark ödeyerek ek garanti yaptırıp olası bir risk için de güvence elde edilmiş olunur :ok
Evde vestel olmayan birtek camasir makinasi kaldi :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32

Teşekkürler hocam.Bu dolap no frost mu emin olamadım bazı sitelerde statik yazıyor ama regal in kendi sitesinde no frost yazıyor.

Kompresör bende merak ettim ama heralde yine çinli markadır.

Ara blok yerine anladığım artık klimalardaki gibi soğutucu madde ters mi çeviriliyor hocam buz eritme için? Artık rezistans yok sanırsam?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32

ek garanti sonra hocam?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Teşekkürler hocam.Bu dolap no frost mu emin olamadım bazı sitelerde statik yazıyor ama regal in kendi sitesinde no frost yazıyor.

Kompresör bende merak ettim ama heralde yine çinli markadır.

Ara blok yerine anladığım artık klimalardaki gibi soğutucu madde ters mi çeviriliyor hocam buz eritme için? Artık rezistans yok sanırsam?

Şöyle izah edeyim.
Gazı terz çalıştırma sistemi değil ancak Klimalarda 4 yollu denen valf sistemi yerine bunlarda 3 yollu valf kullanılıyor.
Standart No Frsot Buzdolaplarında Eşanjör, dondurucu bölümde konumlandırılır. Bütün soğutma gücü buraya gönderilir, önce dondurucu bölüm soğutulur ve bir hava kanalı aracılığı ile önceden soğutulmuş olan hava, bu kanaldan soğutucu bölüme gönderilir.

Hava akışı esnasında, Dolap kapakları açılıp kapandığında içeri giren havadaki nemin de bu kanala akması neticesi, bu kanal sanki kalplerimizde bulunan aort damarının daralıp tıkanması gibi buz tutar ve önce daralır, sonra tamamen kapanır ve böylece de hava akışı oluşamadıuğından dolayı bloklama olurdu. O nedenle bu arızaya ABB yani ara bölme bloklama veya bazıları ara bölme buzlanma arızası derdi.

Frost Free sistemlerde ise Dondurucu bölüm ve soğutucu bölümler birbirinden bağımsız olarak kendileri özel olarak soğutulurlar. Yani her ikisinin de kendine ait soğutucu sistemi vardır ve her ikisinin de akışı, ihtiyaç durumuna göre çalışır. Ayrı ayrı soğutulmalarına rağmen tek kompresör ile çalışır bu sistem.

Diyelim ki dolabı ilk defa çalıştırdınız, iki bölmenin de akışa ihtiyacı olduğu için kompresör çalışıp akışkanı sıkıştırır ve bölmelere gönderir. Valf iki bölüme de akış yollar.

Soğutucu bölüm istenen seviyeye geldi ama dondurucu bölüme halen soğutma lazım ise kompresör yine çalışmaya devam eder ancak valf soğutucu bölüme giden akışı keser ve komple dondurucu bölüme gönderir akışkanı.

Dondurucu bölüm de istenen seviyeye geldiğinde artık görev tamamlanmıştır, taaa ki iç sıcaklık seviyesi yükselmeye başlayana kadar.

O noktadan sonra sistemin döngüsü tamamen aynı şekilde çalışır. :ok

Geri
Üst Alt