Hangi kombi ve 2. el mi alsam kararsızlığı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Contayı değiştirsen,lastik conta mı yoksa klingirik (öyle derler,sert bir madde) conta mı? ,lastik ise klingirik ile değiştir.
Daha önce değiştirdiğim conta sert plastikti. Ama bu sefer içten geliyor yani istanbul istanbul, 'un paylaştığı videodaki gibi bizim sorun büyük ihtimalle. Bu kombi ile daha fazla uğraşmak istemiyorum. Amacım değiştirmek ama nasıl bir şey alsam onu bilmiyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Daha önce değiştirdiğim conta sert plastikti. Ama bu sefer içten geliyor yani istanbul istanbul, 'un paylaştığı videodaki gibi bizim sorun büyük ihtimalle. Bu kombi ile daha fazla uğraşmak istemiyorum. Amacım değiştirmek ama nasıl bir şey alsam onu bilmiyorum.
Plastikler zamanla daha çabuk bozulurlar ,ondan yazdım klingirik conta ile değiştir diye ,tabii kombi önerileri de gelir mutlaka ,ama istersen kendin araştır ,DD olabilir mesela .

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Plastikler zamanla daha çabuk bozulurlar ,ondan yazdım klingirik conta ile değiştir diye ,tabii kombi önerileri de gelir mutlaka ,ama istersen kendin araştır ,DD olabilir mesela .
Aman emmi, DD deme bana :hihi Bu kombinin markası Arçelik ama üretici DD.

Asıl büyük sorun şu aslında; kafana göre kombi değiştirmene izin verilmiyor. Yeniden proje çizdirip onaylattırmak zorundasın. Proje onaylanana kadar da gazını kesiyorlar. Haber vermeden kullanabilirsin belki. Veya yerine aynı marka ve model kombi koymak zorundasın. Ancak bir gün evden çıkıp gidersem, yerime geçecek kiracı aboneliği üstüne almak istediğinde sorun yaşayacak.

Bir de unutmadan şunu söylim, hangi kombiciye sorsam yeni kombi aldığında yakıt tüketimin %15'e kadar düşer diyorlar. Binadaki en yüksek faturayı ben ödüyorum. 23 Ekim - 25 Kasım arası 223 metreküp tüketmişim, yani şu an günlük 7,5 m3. Havalar soğuduğunda ise günlük 12 m3'e kadar çıkıyor.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
BENİM BİLDİĞİM .
KOMBİ KW VE BORU MESAFESİ ( BELLİ BİR ÖLÇÜ ) VE YERİ DEĞİŞMEDİĞİNDE
YENİ PROJE İSTENMİYOR .

2- Hermetik Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş İşlemleri

Müşterinin mevcut olan Hermetik bir Kombisi var ve müşteri bu kombiyi yoğuşmalı kombi ile değiştirmek istediği durumlarda;

Mevcut Hermetik kombi yerinden sökülerek yeni Yoğuşmalı kombinin montaj işlemleri gerçekleştirilir.
Bu konuyla alakalı dikkat edilmesi gereken detay Yoğuşmalı kombilerde, kombi altından bulunan klimanın altından su ve benzeri sıvı akışı gerçekleşir.
Bu sıvı akımı gerçekleşen bölümün mutlaka kapalı bir gidere bağlanması şarttır.
Montajı yapılacak olan Yoğuşmalı kombi eğer mutfakta bulunuyorsa, mutfak lavabo altına kadar gider hattı çekilmesi gerekmektedir.
Eğer kombi balkona montaj edilecek ise balkonun süzgecine sıvının akıp gidebileceği bir tesisat çekilmelidir.
Yoğuşma gider bağlantısının gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
Yeni yoğuşmalı kombinin montaj işleminin tamamlanmasının ardından, İGDAŞ’ın online sisteminden müşteri bilgileri, eski kombinin markası, kombinin takılacağı yer gibi bilgilerin giriş işleminin yapıldığı kombi değişim formu doldurularak İGDAŞ’a gönderilir.

İGDAŞ’ın proje mühendisleri gönderilmiş olan formun gerekli incelemelerini yaptıktan sonra onay verir.
Bu işlemin ardından kombi değişimi onay belgesi müşteriye verilir.
Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra müşteri ya da firma tarafından kombinin yetkili servisi çağrılır.
Gelen servisi yetkilisi ilk olarak İGDAŞ’tan alınmış olan kombi değişimi formunu inceler ve sonrasında gerekli ayarlamaları yaparak kombi çalıştırma işlemini gerçekleştirdikten sonra kombinin garanti belgesini onaylar.
Kombi montajının gerçekleştirilmesi, İGDAŞ’tan onay alınması onay belgesinin müşteriye verilmesi edilmesi işlemlerinin tamamı aynı gün içerisinde firmamız tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
istanbul istanbul, Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Öyleyse proje yenileme gerekmeyebilir. Kombimiz zaten balkonda, karşısı tamamen açıklık ve bomboş, en yakın bina yaklaşık 100 metre mesafede. Balkonda suyun akabileceği gider de mevcut. Bu durumda benzer güçte kombi seçip boru mesafesini aynı tutabilirsek, resmi olarak sıkıntı yaşamayız.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
Bağlı olduğunuz doğalgaz dağıtım firmasında bilgi edinmeniz .
Bazı konularda bir firmanın dediği diğer firmada uymuyor .

Kireç ve tortuların çözülmesi için
Yeni veya 2 el kombi bağlatmadan önce yüksek derecede kombiyi çalıştıp devir daim yaptırıp sonra boşaltılması .
İşten anlıyorsanız kendiniz temizle yapmanız .
İlaçsız tesisat , petekleri vs . Basınç düşürücü kullanmanız .

Boşa çıkacak kombinin
Bağlantıya uygun hale getirip tesisat ve petek temizleme kullanma imkanı .

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Bağlı olduğunuz doğalgaz dağıtım firmasında bilgi edinmeniz .
Bazı konularda bir firmanın dediği diğer firmada uymuyor .

Kireç ve tortuların çözülmesi için
Yeni veya 2 el kombi bağlatmadan önce yüksek derecede kombiyi çalıştıp devir daim yaptırıp sonra boşaltılması .
İşten anlıyorsanız kendiniz temizle yapmanız .
İlaçsız tesisat , petekleri vs . Basınç düşürücü kullanmanız .

Boşa çıkacak kombinin
Bağlantıya uygun hale getirip tesisat ve petek temizleme kullanma imkanı .
Bursagaz ile görüştüm, maalesef her halükarda yeni proje isteniyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Türkiyenin ili hangisi .
Bursa ?

Zaten kombi değişiminden vazgeçtim. Ev sahibi kiraya %35 zam istedi, muhtemelen taşınma durumu olacak. Yeni kombi takılırsa ücretini ben ödeyip kiradan düşecektim. Fakat istenen kira zammı sonrası hiç kombi değiştirme işine girmek istemiyorum.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
Bursa ?

Zaten kombi değişiminden vazgeçtim. Ev sahibi kiraya %35 zam istedi, muhtemelen taşınma durumu olacak. Yeni kombi takılırsa ücretini ben ödeyip kiradan düşecektim. Fakat istenen kira zammı sonrası hiç kombi değiştirme işine girmek istemiyorum.

Kiralık yeni ev tutacaksanız .
Su basınç düşürücü , kaçak akım rölesi , yatılımlı , vs gibi daire bakmanız .

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Kiralık yeni ev tutacaksanız .
Su basınç düşürücü , kaçak akım rölesi , yatılımlı , vs gibi daire bakmanız .
Doğru söylüyorsunuz, eve girmeden önce kombi ve tesisata baktırıp gerekli önlemleri almak gerekli. Daireye yerleştikten sonra daha zor oluyor. Şu an oturduğumuz ev de yalıtımlı fakat sonradan mantolama yapılmış. Esasen inşaat halindeyken içten yalıtım olmalı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Sevgili istanbul istanbul, Emko Diamond 24 kW tam yoğuşmalı kombi takalım diyorlar. Bu marka ve cihaz hakkında hiçbir bilgim yok. Bir yorumunuz olur mu ?

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Bu kombi markasını hakkında hiç bir bilğim yok .
Aşağıdaki gibi masraf çıkardılar. Kombi ücreti Emko 6.500, Bosch 7.500; geri kalan proje tadilat ve montaj ücreti.
Kombi_Masraf.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri