Hangi kombi ve 2. el mi alsam kararsızlığı.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Bana bi 2 adet sıfır ayarında baymak son seri kombi denk geldi adet fiyatı 1000 TL'di lazım değildi almadım

Sıfır fiyatına baktım 4500-5000 arası Keşke alsaydım dedim sonra aradım 2 saat içinde satılmış ikiside :kiskis

Alsaydım 2000 den elden çıkartırdım tanesini garantileri devam ediyordu jeton geç düştü.

Daha önce haber verseydiniz , kaçırdık mı ? yoksa . Alırdık .

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bizim evde de bina yapılırken müteahhit arkadaşın taktırdığı kombi duruyor, sanırım 12-15 yıllık. Ben eve taşındığım tarihten beri (2017 Aralık) her sene bu kombiye masraf ediyorum. Genleşme tankı haricinde değişmeyen parçası kalmadı diyebilirim. En son 2019 Haziran ayında anakart değişmişti, 1 hafta önce yine anakart arızası sebebiyle tekrardan değiştirmek zorunda kaldık.

Marka Arçelik fakat üretici Demirdöküm, sanıyorum kalisto modeli.

Kiracı olduğum için biraz sıkıntı yaşıyorum yoksa şimdiye kadar çoktan değiştirirdim. Artık kafana göre de değiştiremiyorsun, proje çizdirip Bursagaz Efendi'den onay almak zorundasın. Gıcıklık yapacağı tutarsa komple tesisat değiştirtebiliyor sana.

Benim için önerebileceğiniz bir kombi var mıdır ? Ev 140 metrekare; 1 ad. mutfak, 1 ad. banyo ve diğer odalarda 5 tane olmak üzere toplamda 7 tane petek mevcut.

O Çevrimdışı

oky13

Yeni Üye
2 Eki 2018
40
42
24 kw kombi almanızı tavsiye ederim. Anladığım kadarıyla bütçe önemli.

Hocam tanıdık vasıtasıyla gittiğimiz bir yer ama bulunduğum yerin en iyi doğalgaz mühendislik firmalarından biri. Fiyatı görünce dedim 20kw takacaklar, dediğim gibi de oldu. Dükkanda bunu üstüne basa basa söyledim 24 kw tavsiye ediyorlar diye. Adamda ısrarla bulunduğum siteyi kast ederek oraya 20kw yetecektir dedi. (ve işin bilimsel açıklamasını da yaptı). Fiyat komple projesi, izini, kombi tesisatı vs toplu olarak gene muadillerinden ucuz. Yalnız adamın söylediği biz kombici değiliz mühendislik firmasıyız, bir sorun olursa gene buradayız, sana neden yetmeyecek bir ürünü satayım cümlesi aklımı çeldi açıkçası :)
oda termostatı da olacak.
evin zaten brüt hali 110m2, kullanım alanı da 90-100m2 dir.
eğer yeterli gelmezse o zaman kavga çıkacak :)

istanbul istanbul arkadaşımızın dediği şeylere elimden geldiğince dikkat edeceğim ama çok fazla anlamıyorum biraz da onların insafına kalıyorum.
Herkese tekrar teşekkürler.

Hemen satılmış.
Dün xiaomi mi tv box 269 tl ye düştü önüme, noluyo lazım mı alayım mı edeyim mi derken 569 a çıktı (2 dakikada)
aslında lazım değildi ama annemlere alayım mı yoksa param cebimde mi kalsın derken kaçırdım. keşke alsaydım annemlere falan verirdim :)

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Hocam tanıdık vasıtasıyla gittiğimiz bir yer ama bulunduğum yerin en iyi doğalgaz mühendislik firmalarından biri. Fiyatı görünce dedim 20kw takacaklar, dediğim gibi de oldu. Dükkanda bunu üstüne basa basa söyledim 24 kw tavsiye ediyorlar diye. Adamda ısrarla bulunduğum siteyi kast ederek oraya 20kw yetecektir dedi. (ve işin bilimsel açıklamasını da yaptı). Fiyat komple projesi, izini, kombi tesisatı vs toplu olarak gene muadillerinden ucuz. Yalnız adamın söylediği biz kombici değiliz mühendislik firmasıyız, bir sorun olursa gene buradayız, sana neden yetmeyecek bir ürünü satayım cümlesi aklımı çeldi açıkçası :)
oda termostatı da olacak.
evin zaten brüt hali 110m2, kullanım alanı da 90-100m2 dir.
eğer yeterli gelmezse o zaman kavga çıkacak :)

istanbul istanbul arkadaşımızın dediği şeylere elimden geldiğince dikkat edeceğim ama çok fazla anlamıyorum biraz da onların insafına kalıyorum.
Herkese tekrar teşekkürler.

Dün xiaomi mi tv box 269 tl ye düştü önüme, noluyo lazım mı alayım mı edeyim mi derken 569 a çıktı (2 dakikada)
aslında lazım değildi ama annemlere alayım mı yoksa param cebimde mi kalsın derken kaçırdım. keşke alsaydım annemlere falan verirdim :)

Hayırlısı olsun
Para farkı var vermeden niye 24 kw taksin parayi verirseniz taksin

Fazla gaz harcar demişlerdir . Memeleri bunun az büyük ocak ağzı küçük Özak ağzı gibi düşünün burada hesap önemli size yeterli mi ?
Iki banyo varsa iki kişi aynı anda banyo veya mutfak ve banyo ayni anda kullanılıyorsa Önemli

Siz söyleyin ben böyle hiç hiç olsassa pislik tutucu olanlara metal tam geçiş üst ve alt vanalar koydun
Sıcak su girişine vana

Kolay gelsin

Not .cep tel ile yazınca sapma sapan yazıyor yazi yazmayı sevmiyorum

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Yeterli gelmeme gibi bir sorun olmaz. Ben soğuk ve yalıtımı zayıf bir yerde yaşıyorum. 14 derece oda sıcaklığında günlerdir yanmayan bir evi, termostattan 22 dereceye set ettiğimde dahi maksimum %65'i gördü. Kazan sıcaklığı 55'e ayarlı idi. 24 kw kombi. %65'i 15,6kW yapar.

Yani aynı ortamı 20kw kombiylede ısıtırız teknik açıdan sorun yok. 20 kW kombide ise %78 çalışma oranı yapar toplam kapasiteye oranla. Her türlü ısıtır. Lakin ısıtırken birisi daha fazla zorlanır birisi daha az.

Sıcak su performansı da önemli.

Hangi marka model taktırıyorsunuz

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Yeterli gelmeme gibi bir sorun olmaz. Ben soğuk ve yalıtımı zayıf bir yerde yaşıyorum. 14 derece oda sıcaklığında günlerdir yanmayan bir evi, termostattan 22 dereceye set ettiğimde dahi maksimum %65'i gördü. Kazan sıcaklığı 55'e ayarlı idi. 24 kw kombi. %65'i 15,6kW yapar.

Yani aynı ortamı 20kw kombiylede ısıtırız teknik açıdan sorun yok. 20 kW kombide ise %78 çalışma oranı yapar toplam kapasiteye oranla. Her türlü ısıtır. Lakin ısıtırken birisi daha fazla zorlanır birisi daha az.

Zaten yalıtım önemli.
Geçen yil nisan ayından bu zamana kadar yakmadik bu günde yakımiyoruz
Ev ısısı tam 22 derece bu zaman saatinde

O Çevrimdışı

oky13

Yeni Üye
2 Eki 2018
40
42

Bosch condense 2200i 20kw

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bana da yardımcı olabilecek var mı ? Dairede müteahhitin taktığı Arçelik marka fekat esasında Demirdöküm Calisto olan eski bir kombi var. Bunun neredeyse değişmedik parçası kalmadı; 3 kez anakart yandı. En ufak bir şeyde anakart gidiyor.

Şimdi ev sahibi kombiyi değiştirmeye razı oldu fakat 2. el taktırmak istiyor. Beni yönlendirdiği kişi ise Ariston Clas 24KW hermetik önerdi. 2. el kombi için 3.000 TL istiyor + eski kombiyi de alıp götürecek. Bana pek mantıklı gelmedi açıkçası. Ariston Clas tavsiye eder misiniz ? Yoğuşmalı değil. Ya da ne tavsiye edersiniz ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Bana da yardımcı olabilecek var mı ? Dairede müteahhitin taktığı Arçelik marka fekat esasında Demirdöküm Calisto olan eski bir kombi var. Bunun neredeyse değişmedik parçası kalmadı; 3 kez anakart yandı. En ufak bir şeyde anakart gidiyor.

Şimdi ev sahibi kombiyi değiştirmeye razı oldu fakat 2. el taktırmak istiyor. Beni yönlendirdiği kişi ise Ariston Clas 24KW hermetik önerdi. 2. el kombi için 3.000 TL istiyor + eski kombiyi de alıp götürecek. Bana pek mantıklı gelmedi açıkçası. Ariston Clas tavsiye eder misiniz ? Yoğuşmalı değil. Ya da ne tavsiye edersiniz ?

3 kez ana kart yanması
Önce Kombi kartı yanma sebebi bulunmalı .

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
3 kez ana kart yanması
Önce Kombi kartı yanma sebebi bulunmalı .
Hocam Kalisto kombilerin kronik sorunuymuş anakart olayı. Elektrik dalgalanmasında dahi gidiyormuş.

En son olayda ise, kombinin alt kısmındaki borunun contası işlevini kaybettiği için su fışkırıp panelin içini ıslatıyor. Islanınca da direkt anakart yanıyor. Anakart üzerinde revize yaparak bu sorunu çözen elektronikçiler olduğunu duydum. Şu anda çalışıyor ama iç kısımda, blok arkasındaki 3 yollu vana'dan su kaçağı yapıp, aşağıdaki resimlerde göstermiş olduğum yerlerden su sızdırıyor.

Su_Kacagi.jpg

Su_Kacagi_2.jpg

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Daireye basınç düşürücü takmak yararınızadır .

Çözümlenmiyecek bir durum değil ki .

Kombinin durumu iyi değil .
Hurdalıktan alınmış takılmış gibi . pas , oksit , vs
Pislik tutucular temizlik durumu .

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hocam Kalisto kombilerin kronik sorunuymuş anakart olayı. Elektrik dalgalanmasında dahi gidiyormuş.

En son olayda ise, kombinin alt kısmındaki borunun contası işlevini kaybettiği için su fışkırıp panelin içini ıslatıyor. Islanınca da direkt anakart yanıyor. Anakart üzerinde revize yaparak bu sorunu çözen elektronikçiler olduğunu duydum. Şu anda çalışıyor ama iç kısımda, blok arkasındaki 3 yollu vana'dan su kaçağı yapıp, aşağıdaki resimlerde göstermiş olduğum yerlerden su sızdırıyor.

Su_Kacagi.jpg

Su_Kacagi_2.jpg

Contayı değiştirsen,lastik conta mı yoksa klingirik (öyle derler,sert bir madde) conta mı? ,lastik ise klingirik ile değiştir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt